چمن مصنوعی در هوای گرم

چمن مصنوعی در هوای گرم

عملکرد چمن مصنوعی در مناطق گرمسیر

اگرچه استفاده از چمن مصنوعی در هر شرایط آب و هوایی و با هر امکاناتی، یکی از بهترین گزینه های کفپوش زمین محسوب می شود، اما این محصول به طور ویژه در اقلیم های گرم و خشک کارآمدتر و مناسب تر است و می توان آن را جایگزین چمن طبیعی و در بسیاری از مکان ها از آن استفاده کرد. شهرهای جنوبی کشور هم همچون خرمشهر و آبادان که به خصوص در تابستان گرمای سنگین تری را تجربه می کنند، در صدر این فهرست قرار دارند.

بسیار طبیعی است که کاشت چمن طبیعی در مناطق گرمسیر با آب و هوای گرم و خشک و فصل هایی که گرمای هوا به ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد، عاقلانه و مقرون به صرفه نباشد؛ به خصوص که چمن طبیعی در مجاورت مستقیم با نور خورشید قرار دارد و حتی با وجود آبیاری، آب به سرعت بخار می شود و چمن رو به زردی می رود. با این تعاریف می توان گفت، چمن مصنوعی در هوای گرم گزینه مناسب تری است.

چمن طبیعی در هوای گرم

همانطوری که پیش تر گفتیم، امروزه انتخاب چمن مصنوعی به صرفه تر است و به دلایل بسیار مختلفی جایگزین چمن طبیعی می شود. در نتیجه، انتخاب این نوع چمن در مناطق گرمسیر و دارای آب و هوای گرم مانند شهرهای جنوبی کشورمان منطقی است. معمولا در مناطق گرمسیر به دلیل عدم بارندگی، کمبود آب وجود دارد و آبیاری چمن طبیعی کار سختی است و حتی گاهی غیرممکن به نظر می رسد.

زیرا اگر هم آبی را برای آبیاری آنها درنظر بگیریم باز هم مقدار آن کافی نخواهد بود. همچنین در مناطق گرمسیر، چمن ها سریعتر رو به زوال می روند و رسیدگی به آنها امری سخت و دشوار است. مثلا زمین های ورزشی را فرض کنید، اگر این زمین ها به سمت خشکی و زردی پیش بروند، از نظر ظاهر و همینطور کیفیت، دیگر برای زمین های ورزشی مناسب نخواهند بود. در اینجا هم تنها راه حل، انتخاب چمن مصنوعی در هوای گرم است.

مقابله با حرارت چمن مصنوعی در هوای گرم

یکی از نکاتی که برای چمن مصنوعی در هوای گرم وجود دارد، گرمتر شدن آن نسبت به چمن طبیعی است. بدون شک این مسئله، چالش پیش روی چمن مصنوعی است ولی باید این را هم در نظر بگیریم که شدت این گرما همانند گرمای موجود در خیابان های آسفالت یا پیاده راه های موزائیکی نیست.

از طرف دیگر، چمن مصنوعی در هوای گرم از نظر گرم شدن در حد وسط قرار دارد، یعنی نه به گرمی آسفالت است و نه به سردی چمن طبیعی. بنابراین می توان به آن به عنوان یک گزینه خوب برای مقابله با هوای گرم جنوب کشور فکر کرد.

تفاوت چمن طبیعی و چمن مصنوعی در هوای گرم

در حالی که چمن مصنوعی و طبیعی، دارای شباهت هایی مانند ظاهر و عملکرد هستند، در پاره‌ای از موارد هم با یکدیگر متفاوتند. مثلا چمن طبیعی به چمن زنی، آبیاری، کندن علف هرزه، هوادهی، کوددهی نیاز دارد و با خشکی سازگار نیست ولی چمن مصنوعی به هیچ کدام از این موارد نیاز ندارد و با خشکی سازگار است.

اگرچه چمن طبیعی در هوای گرم، سرد است ولی در باران، گل آلود می شود و برای خشک شدن به زمان نسبتا طولانی‌ای نیاز دارد. اما شما می توانید روی چمن مصنوعی خود، بدون گل آلود شدن به راحتی قدم بردارید و در صورت گرم شدن، آن را خیلی سریع سرد کنید.

سرد کردن چمن مصنوعی در هوای گرم

اگرچه چمن مصنوعی در هوای گرم و آفتابی، گرمتر از چمن طبیعی می شود ولی راه حل هایی برای این مسئله وجود دارد که با به کار بستن آنها چمن مصنوعی طوری خنک و مطبوع می شود که به راحتی می توانید تمام مدت روی آن قدم بزنید یا بازی کنید. هرچند که از زمان رواج چمن های مصنوعی تاکنون، گزارشی درباره زیاد از حد گرم شدن و غیرقابل تحمل بودن چمن مصنوعی به دست نرسیده است.

در هر صورت، زمانی که چمن مصنوعی بیش از اندازه گرم و تبدیل به یک مشکل برای فرزندان یا حیوان خانگی تان شد، از راه حل های زیر استفاده کنید.

اگر هنوز چمن طبیعی خود را نصب نکرده اید، می توانید از انتخاب موادی که سلیقه خودتان است صرف نظر کنید و به سمت انتخاب سیستم سرمایشی سطح زیرین چمن بروید. برای مثال:

  1. چمنی به رنگ روشن انتخاب کنید تا حرارت آن پایین باقی بماند. همچنین از انتخاب چمن هایی که مواد داخلی آنها از لاستیک درست شده، اجتناب کنید چراکه لاستیک گرمای بیشتری را به چمن جذب و منتقل می کند.
  2. راه حل دیگر این است که در اطراف چمن درخت بکارید تا درختان نقش سایه افکن محیطی را بازی کنند.
  3. شما همچنین می توانید کل یا قسمتی از چمن را با بادبان های سایه دار بپوشانید و مسیر مستقیم آفتاب را مسدود کنید.
  4. یک سقف کاذب نصب کنید، تا بتوانید چمن را سایه دار کنید.
  5. در زمان هایی که چمن بیش از اندازه گرم می شود، با شلنگ کمی روی آن آب بپاشید تا حرارت سطح چمن کاهش یابد.
  6. اگر می خواهید قبل از آمدن مهمانان چمن را خنک کنید، یک سایه بان سیار بالای قسمتی که خیلی در معرض آفتاب است و گرم می‌شود، قرار دهید.
  7. اگر سیستم آب پاشی دارید، برای چند دقیقه بازش کنید تا به سرعت چمن را خنک کند.

حرف آخر اینکه اگر در شهری گرمسیری زندگی می کنید و قصد دارید چمن مصنوعی بخرید، نگران گرم شدن آن نباشید. با راه حل های گفته شده، خیلی سریع میتوانید چمن مصنوعی خود را خنک کنید و محیطی متعادل و مطلوب را به وجود آورید.

 

منابع:

artificialturfsupply

artificialgrasswholesaler

installitdirect

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی مدل یاس

۱۶۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

زمین‌های گلف و مینی گلف

چمن مصنوعی مدل پات

۱۹۸,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *