مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی

عمر چمن مصنوعی چند سال است؟ این سوالی است که اغلب افرادی که قصد خرید چمن مصنوعی دارند می‌پرسند برای پاسخ به این سوال باید گفت که در صورت مراقبت صحیح و نگهداری از چمن مصنوعی عمر آن ۸ سال خواهد بود البته عامل دیگری در عمر چمن مصنوعی میزان تردد روی آن است از این رو چمن‌های مصنوعی استفاده شده در اماکن پرتردد بین ۵ تا ۷ سال متغیر است .

در این مقاله قصد داریم تا روش‌هایی را به شما آموزش دهیم که چگونه از چمن مصنوعی خود در بخش ورزشی و تزئینی مراقبت و نگهداری کنید تا بتوانید حداکثر استفاده و بهره‌براری از چمن مصنوعی را داشته باشید.

عدم رعایت اصول صحیح نگهداری از چمن مصنوعی در فضاهای خصوصی و عمومی از جمله مواردی است که به کرات دیده می‌شود. از این رو باید گفت که بدرفتاری با چمن مصنوعی می‌تواند تاثیرات مخرب و ناگواری بر کیفیت آن داشته باشد. تاثیرات وارده در دو دسته تاثیرات موقتی و دائمی دسته بندی شود.

تاثیرات موقتی: این دسته از تغییرات به دلیل مواردی چون پاخوردگی در کوتاه مدت می‌تواند موجب تغییرات ظاهری شده که با رعایت برخی از اقدامات نظیر تزریق سیلیس و یا فرچه‌زنی به حالت اولیه خود بازگردد.

تاثیر دائمی: تاثیرات دائمی به دلیل آسیب رساندن شدید عمدتا غیر قابل بازگشت بوده و موجب تغییرات ظاهری و فیزیکی چمن مصنوعی می‌‌شود و کیفیت آن را به شدت کاهش خواهد داد. گاهی اوقات این تاثیرات به گونه‌ای گسترده است که که ماهیت کاربری چمن مصنوعی و موجودیت آن را دگرگون می‌کند. اجرای عملیات ساختمانی، نوسازی و تعمیرات در بناها در زمرهه پرمخاطره‌ترین فعالیت‌هایی است که می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به چمن‌ مصنوعی وارد نماید.

فهرست مطالب

چه مواردی بر سلامت چمن مصنوعی تاثیرگذار است

اجسام سخت، تیز و برنده

اشیای فلزی، سنگی، شیشه ای، پلیمرهای سخت و خشک و مواد مشابه در صورتی که که دارای لبه های تیز باشند، می‌تواند موجب بریدگی در الیاف و بکینگ چمن مصنوعی شود. زمانی که الیاف سطحی بریده می‌شود، چمن به صورت لکه‌ای دچار کچلی می‌گردد. برش در لایه بکینگ (نگهدارنده زیرین) نیز موجب پارگی‌های گسترده خواهد شد که ترمیم آن را  با مشکل مواجه می‌کند.

از این رو باید در نظر داشت تا جای ممکن اجسام و اشیای تیز و برنده روی سطح چمن مصنوعی کشیده نشود. زیرا باعث پارگی الیاف و سطح زیرین می‌شود، درنتیجه ساختار و انسجام چمن از هم پاشیده و از یکدیگر جدا می‌شوند.

مصالح ساختمانی

پس از نصب چمن مصنوعی باید مراقب بود تا مصالح ساختمانی نظیر گچ، خاک، ماسه و یا سیمان روی چمن مصنوعی ریخته نشود چرا که این گونه از مواد به دلیل اینکه ماهیت فیزیکی و شیمیایی دارند به بافت چمن مصنوعی و بکینگ آن آسیب می‌رسانند و موجب پوسیدگی می‌شوند. این مواد غالباً دارای ماهیت اسیدی و یا قلیایی بوده و هنگامی که با آب ترکیب می‌شوند، با الیاف و بکینگ واکنش ترکیبی انجام داده و اثرات مخرّبی مانند تغییر رنگ، ایجاد شکنندگی و پوسیدگی را در کوتاه مدت به چمن وارد می‌کند.

از سوی دیگر چسبیدن این مواد بین الیاف سبب می‌‌شود تا لایه نسبتاً سختی روی سطح الیاف پدیدار شود، که با انجام تردد روی چمن مصنوعی موجب خردشدن و شکستگی می‌شود و عمر چمن مصنوعی را کاهش می‌دهد.

مراقبت از چمن مصنوعی

رسوب تدریجی املاح روی چمن مصنوعی

رسوب تدریجی املاح نیز از دیگر پیامدهای آسیب‌زننده به بافت چمن مصنوعی است. به طور کلی پاشش آب روی چمن مصنوعی همراه با املاحی از مواد معدنی است که با تبخیر آب می‌تواند روی سطح الیاف چمن مصنوعی باقی بماند در صورتی که آب باقیمانده در سطح چمن بدون هدایت به سمت کفشور تبخیر شود به مرور زمان میزان املاح روی الیاف بیشتر شده و موجب پوسیدگی چمن مصنوعی خواهد شد.

کشیدن و ساییده شدن اجسام سنگین

الیاف چمن مصنوعی در آرایش  U شکل ، درون لایه نگهدارنده قرار گرفته و توسط پوشش نهایی که معمولا از نوع لاتکس ، PU و  PE هستند محافظت و تثبیت می‌شود. این لایه نگهدارنده از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار بوده و می‌تواند مقاومت بالایی در برابر نیروهای کششی داشته باشد و به راحتی دچار پارگی نشود اما در صورتی که اجسام سنگی روی سطح چمن مصنوعی کشیده شود موجب پارگی بکینگ و جداشدن الیاف خواهد شد. در صورتی که فشار به یک سر کوک وارد شود الیاف از داخل بکینگ بیرون کشیده می‌شود. این نوع از آسیب بیشتر در محل عبور خودروها از روی چمن مصنوعی دیده می‌‌شود.

به طوری که هرز گردی چرخ خودروی درحال سکون و یا حتی چرخش فرمان خودروی درحال حرکت نیز  باعث سیاه شدن، پوسیدگی و کنده شدن الیاف می‌گردد. به همین منظور اجرای چمن در شیار محصور با کفپوش‌های بتُنی و سنگی، راهکار محافظت از چمن مصنوعی در مسیرهای عبور خودرو است. وجود دیتکس بالا در الیاف منوفیلامنت می‌تواند تا حد زیادی مانع  از میزان آسیب چمن مصنوعی در برابر فشارهای فیزیکی باشد.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به چمن مصنوعی آسیب وارد کند کشیدن و هل دادن اجسام سخت و سنگین مانند لوازم فلزی اداری مبلمان، گاو صندوق، کمد و فایل و … است که باید از انجام آن برای مراقبت از چمن مصنوعی پرهیز شود.

قراردادن اجسام سنگین روی چمن مصنوعی آسیب می‌زند

در صورت امکان باید از قراردادن اجسام سنگین روی چمن مصنوعی خودداری کرد. در صورتی که قصد داریم تا گلدان و یا اجسام سنگین دیگری روی چمن مصنوعی قرار دهیم بهتر است تا لایه دیگری از چمن مصنوعی را ما بین آن‌ها قرار دهیم تا الیاف چمن مصنوعی آسیب نبیند.

نگهداری از چمن مصنوعی

تماس با آتش و گرمای شدید

جلوگیری از تماس با آتش و گرمای شدید از جمله دیگر مواردی است که باید به منظور مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی به آن توجه داشت. برخی از فرایندهای ساختمانی از قبیل جوشکاری فلزات، بُرِشکاری با سنگ فرز، برشکاری با مشعل گاز، اجرای پوشش عایق (قیرگونی)، در صورتی که بدون رعایت نکات ایمنی و در مجاورت چمن مصنوعی انجام شود، می‌تواند خسارات شدیدی را به چمن مصنوعی وارد سازد ضمن اینکه در برخی موارد می‌تواند موجب آتش‌سوزی شود.

همچنین در نظر داشته باشید تا اشیای بسیار داغ بر روی چمن مصنوعی قرار نگیرد چرا که این کار سبب سوختگی موضعی شده و یا شکل و حالت طبیعی چمن را بر هم می‌زند. همچنین تماس مستقیم آتش مانند ته سیگار باعث سوختن و ذوب شدن رشته های پلیمری می‌شود اما به دلیل رعایت استانداردهای ایمنی بالا، آتش نمی‌تواند گسترش یابد و در همان نقطه خاموش خواهد شد.

تجمع و انباشت آب

مواد تشکیل دهنده چمن مصنوعی به طور ذاتی در برابر رطوبت و آب مقاوم هستند. واکنش شیمیایی موادی نظیر پُلی اتیلن و پپلی پروپیلن با آب، بسیار ناچیز است اما همیشه احتمال حل شدن مواد دیگری با آب وجود دارد که سبب اسیدی و قلیایی شدن آن می‌شود. با این حال، لایه پوششی بکینگ SBR LATEX، اگر به مدت طولانی درون آب قرار گیرد، به تدریج انسجام و بافت یکپارچه خود را از دست داده و دچار خوردگی و ریزش می‌شود.

نگهداری از چمن مصنوعی تزئینی در اماکن پرتردد

نگهداری از چمن مصنوعی تزئینی در اماکن پرتردد مانند باغ تالارها، رستوران‌ها و کافه‌ها بسیار ساده‌تر از چمن طبیعی است چرا که نیازی به آبیاری، کاشت بذر و یا استفاده از آفت‌کش‌ها را ندارد . حفظ ظاهر،‌زیبایی و طراوت چمن مصنوعی در مکان‌های پرترددی همچون رستوران‌ها، مراکز خرید یا هتل‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در جلب نظر مشتریان موثر است. از این رو توجه به نگهداری از آن باید همواره مد نظر قرار داده شود.

در صورتی که چمن مصنوعی شما در فضاهای پرترددی همچون حیاط و روف گاردن قرار دارد تزریق سیلیس به ایستایی چمن کمک کرده و از کوبش چمن مصنوعی جلوگیری می‌کند. اضافه کردن سیلیس می تواند مانع کوبش چمن مصنوعی در ترددهای بالا شود. در این فضاها اغلب اجسام سنگین مانند میز و صندلی روی چمن مصنوعی قرار می‌گیرد که با اضافه کردن سیلیس می‌توان فشارهای فیزیکی وارده ناشی از این اجسام را کاهش داد.

استفاده از مواد پرکننده infill برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی

به منظور استحکام و ایستایی چمن مصنوعی در مکان‌های پرتردد از مواد پرکننده سیلیس استفاده می‌شود. این مواد همچنین کمک می‌کند تا در صورتی که چمن مصنوعی بر اثر پاخوردگی دچار خمیدگی شده به حالت اولیه خود بازگردد. همچنین اخیرا نوع دیگری از مواد پرکننده با نام شن دورافیل به بازار عرضه شده است که دارای ویژگی‌های منحصر بفردی است.

این نوع شن بسیار شببه به شن سیلیکا بوده و جنس هسته آن از کوارتز است. وجود این ماده در چمن مصنوعی باعث جذب حرارت شده و چمن مصنوعی را خنک نگاه می‌دارد. این ماده با خاصیت ضدباکتریایی خود می‌تواند باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین برده و مانع از رشد آن‌ها در درون چمن مصنوعی شود و در نگهداری از چمن مصنوعی تاثیر بسزایی دارد.

شستشوی آسان چمن مصنوعی با مواد پاک کننده

چمن‌های مصنوعی به دلیل پاخوردگی در اماکن پرتردد به مرور دچار آلودگی‌های محیطی می‌شوند و رنگ سبز و زیبای آن‌ها به تدریج کدر شده و طراوت خود را از دست می‌دهند از این رو می‌بایست با شتشسوی آن‌ها ظاهر آن‌را به حالت اولیه بازگرداند به همین منظور با استفاده از آب و مواد شوینده غیراسیدی به راحتی می‌توانید الیاف چمن مصنوعی را شستشو دهید و بسیاری از لکه‌ها از جمله جوهر گریس و یا روغن را پاک کنید.

در نظر داشته باشید استفاده از دستگاه واترجت می‌تواند گزینه مناسبی برای برطرف کردن آلودگی‌ها از سطح چمن مصنوعی باشد. به منظور نظافت چمن مصنوعی به هیچ عنوان از جوهر نمک، وایتکس و یا انواع مشابه نباید استفاده کرد چرا که استفاده از این مواد موجب کدری، رنگ‌پریدگی،‌پوسیدگی و خوردگی زودرس الیاف چمن مصنوعی شده و عمر آن را کاهش خواهد داد.

چسبیدن آدامس روی سطح چمن مصنوعی را چگونه پاک کنیم؟

در صورتی که به سطح چمن مصنوعی آدامسی چسبیده شود می‌توان با استفاده از روش متداول استفاده از یخ آن را از روی سطح چمن مصنوعی پاک کرد.

تمیز کردن چمن مصنوعی در فضای باز

چمن‌های مصنوعی تزئینی که در امکان پرتردد فضای باز قرار دارند مستعد آلودگی‌های بیشتر محیطی از جمله خاک و شاخ و برگ درختان هستند به همین منظور نیاز است تا به طور مرتب با جارو عملیات نظافت آن‌ها انجام گیرد تا آسیبی به بافت الیاف چمن مصنوعی و زیره آن وارد نشود.

شستشوی منظم و در فواصل زمانی متناسب با کمیت و کیفیت استفاده و کاربری از چمن مصنوعی از نکات بسیار مهم در نگهداری از چمن مصنوعی می‌باشد. مثلاً اگر روی سطح مفروش با چمن مصنوعی در فضای خارجی و باز رفت و آمد زیادی انجام شود، آلوده و کثیف شدن چمن با سرعت بیشتری صورت گرفته و ذرات خاک و گِل و گرد و غبار بر روی برگ‌ها و سطح زیرین انباشته و رسوب می‌کند و پاک کردن این لایه با گذشت زمان سخت‌تر خواهد شد.

بنابراین توصیه اکید می‌شود که ابتدا به وسیله یک وسیله دمنده آلاینده‌های فیزیکی و گرد و خاک از روی سطح زدوده شود و سپس شستشوی با استفاده از فشار آب، مواد شوینده و جاروها و فرچه‌های مو بلند و نرم انجام پذیرد. نگهداری از چمن مصنوعی در صورت رعایت نکات کلیدی گفته‌شده می‌تواند تا چندین سال به طول عمر چمن مصنوعی اضافه‌کند!

در مواقع یخ‌زدگی چمن مصنوعی چه کار کنیم؟

الیاف چمن مصنوعی در دماهای پایین تر از انجماد آب تمامی خصوصیات فیزیکی خود که در دمای معمولی دارند را حفظ ‏کرده و به همان میزان نرمی و انعطاف پذیری را از خود نشان می‌دهند. نگهداری از چمن مصنوعی در زمان سرما و یخ‌زدگی بسیار مهم است.

در صورت وجود قطرات آب بر روی لایه زیرین و الیاف ‏چمن مصنوعی، طبیعتاً این آب دچار یخ زدگی می‌شود و حس سختی و شکنندگی در تماس القا می‌کند. توجه داشته ‏باشید که این شکنندگی در لایه آب یخ زده اتفاق می‌افتد نه در الیاف چمن مصنوعی که با مشاهده این حالت چمن را به ‏حال خود رها کنید تا یخ‌های روی آن ذوب شود.‏

نگهداری از چمن مصنوعی در فضاهای مسکونی

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی

شستشوی چمن مصنوعی در مواقعی که هوا آلوده است

زندگی در شهرهای بزرگی همچون تهران با توجه به تردد خودروهای زیاد با آلودگی هوا گره خورده است. انجام فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر نیز موجب شده تا علاوه بر آن میزان گرد و خاک نیز در محیط افزایش یابد. از این رو اگر از چمن‌ مصنوعی تزئینی استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که شستشوی منظم آن برای مراقبت از چمن مصنوعی در دستور کار قرار گیرد.

چرا که در هنگام آلودگی هوا و وارونگی هوا و همچنین وجود گردو غبار خواهیم دید که کف پا در مواجه با سطح چمن مصنوعی آلوده می‌‌شود و یا در صورتی که فرزند خردسالی داشته باشیم که روی چمن‌های مصنوعی بازی کند متوجه آلودگی‌های ناشی از هوا پس از انجام بازی کودک روی چمن مصنوعی خواهیم بود از این رو شستشوی منظم چمن مصنوعی و ضدعفونی کردن آن با مواد شوینده غیراسیدی مانند شامپوی فرش در هوای آلوده توصیه می‌شود.

با توجه به بحران کم آبی، توجه به میزان استفاده از آب در شستشوی چمن مصنوعی اهمیت بسیاری دارد. از این رو می‌توان در متراژهای پایین چمن مصنوعی مانند تراس‌ها و حیاط‌های خلوت عملیات نظافت را با استفاده از دستگاه‌های بخارشو و یا با استفاده از دمنده و فرچه‌زنی با جاروی نمدار انجام داد ضمن اینکه می توانید انجام نظافت چمن مصنوعی با ابعاد کمتر از ۱۲ متر را به قالیشویی هم ارسال کرد.

عدم ریختن ضایعات و زباله روی سطح چمن مصنوعی

به منظور مراقبت از چمن مصنوعی باید از ریختن ضایعات ریزی همچون پوست تخمه روی چمن مصنوعی جدا پرهیز کرد.

نگهداری از چمن مصنوعی در زمین‌های ورزشی

چمن مصنوعی برای پوشش سطوح زمین‌های ورزشی زیادی از جمله زمین فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد. قوانین کلی در رابطه با نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی به شرح زیر هستند:

شستشوی منظم چمن برای جلوگیری از تجمع گرد و خاک و کثیفی بر روی چمن

ضد عفونی کردن چمن برای محافظت از سلامت بازیکنان

ترمیم قسمتهای آسیب دیده برای مراقبت از چمن مصنوعی

پاشیدن آب بر روی چمن در روزهای گرم

آزمایش سختی سطح چمن مصنوعی برای محافظت از آن در برابر ضربه و فشار

جایگزین کردن مواد پرکننده (فیلر) چمن مصنوعی در صورت آسیب دیدن ( در این مورد باید از فرد حرفه‌ای در زمینه نصب چمن مصنوعی مشورت بگیرید)

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی چه کاری انجام دهیم؟

فوتبال ورزشی پرهیجان است. در این ورزش بازیکنان تحرک بسیار بالایی دارند و همین امر سبب می‌شود که این چمن تحت فشار فیزیکی زیادی قرار بگیرد. به طور کلی تردد و افزایش فشار فیزیکی طول عمر چمن مصنوعی را کاهش می‌دهد. اما راهکارهایی وجود دارند که به افزایش طول عمر و مراقبت از چمن مصنوعی فوتبالی کمک می‌کنند.

این راهکارها به شرح زیرند:

حداقل یکبار در سال میزان سختی چمن مصنوعی را اندازه گیری کنید. این عدد نباید کمتر از ۲۰۰Gmax باشد.

برای افزایش طول عمر و مراقبت از چمن مصنوعی فوتبالی، الیاف این چمن را فرچه بکشید تا در حالت صاف (زاویه ۹۰ درجه) قرار بگیرند. این کار را حداقل یکبار در هفته و یا یکبار در ماه انجام دهید (این امر به میزان استفاده از چمن بستگی دارد).

برای افزایش ایستایی الیاف چمن مصنوعی از مواد پرکننده مانند سیلیس در بین الیاف آن استفاده می‌شود. در مکان‌هایی که تردد بالاست و یا چمن زیر فشار زیادی قرار دارد، این مواد پرکننده زودتر فرسوده می‌شوند. به همین دلیل بهتر است این مواد دائما بررسی شوند تا در صورت نیاز مواد پرکننده جدیدی به چمن اضافه شود. استفاده از مواد پرکننده طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی را افزایش می‌دهد. مواد پرکننده حداقل سالی یکبار باید تعویض شوند.

بعد از هر بار استفاده از چمن مصنوعی از دستگاه وکیوم برای تمیز کردن سطح چمن مصنوعی استفاده کنید.

از مواد پاک‌کننده مخصوص مراقبت از چمن مصنوعی برای پاک کردن سطح این محصول استفاده کنید. این پاک کننده‌ها باید حاوی مواد آنتی‌باکتریال باشند تا از رشد انواع باکتری‌ها بر روی سطح چمن مصنوعی جلوگیری به عمل آورند.

بعد از هر بار استفاده، سطح چمن مصنوعی را بررسی کنید و اگر قسمتی از آن آسیب دیده بود به سرعت آن را ترمیم کنید. این کار در نگهداری از چمن مصنوعی تاثیر بسزایی دارد.

در فصل سرما، برف را از روی سطح این چمن پاک کنید. این امر نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر و مراقبت از چمن مصنوعی فوتبالی دارد.

افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی

علاوه بر راهکارهایی که خود شما می‌توانید به کار ببرید تا طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی را افزایش دهید باید قوانینی را وضع کنید تا کسانی که از این چمن استفاده می‌کنند نیز به حفظ و نگهداری این چمن کمک کنند. این قوانین برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی به شرح زیر هستند:

ممنوعیت ریختن پوست تخمه، ته سیگار و آدامس بر روی سطح چمن مصنوعی (این موضوع در نگهداری و افزایش طول عمر چمن مصنوعی بسیار مهم است!)

عدم ریختن آشغال بر روی سطح چمن مصنوعی

استفاده از فرش در ورودی به زمین برای پاک شدن کثیفی از روی کفش‌های ورزشکاران

چمن مصنوعی در اماکن کم تردد کمتر تهدید می‌شود و بیشتر عمر می‌کند!

راهکارهای مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی را از چمنزار بخواهید.

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی

در صورتی که با مطالعه این مقاله پاسخ پرسش‌های خود درباره مراقبت و نگهداری از چمن‌های مصنوعی را نیافتید می‌توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه و از ساعت ۹ الی ۱۷ با کارشناسان ما در دو بخش تزئینی و ورزشی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند به همین منظور شماره تماس همکاران ما در بخش تماس با ما در سایت چمنزار قرار داده شده است.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *