نصب و اجرا چمن مصنوعی

نحوه اجرای چمن مصنوعی


۱. زیر سازی چمن مصنوعی 
a) زیر سازی بر روی سطوح نرم یا نفوذ پذیر با مواد نرم ( ژئوتکس )
b) زیر سازی بر روی سطوح نرم یا نفوذ پذیر با مواد سخت
c) زیر سازی بر روی سطوح سخت
۲.نصب و اجرای چمن مصنوعی

نحوه نصب چمن مصنوعی


نصب و اجرا چمن مصنوعی شاید یکی از راحت ترین نصب ها در زمینه زیباسازی فضا باشد، اما رعایت برخی از موارد در زمان نصب به شما کمک خواهد کرد تا کار را به بهترین شکل انجام دهید. همچنین، به شما یادآور می شویم  اگر نصب مورد نیاز شما تخصصی باشد، مانند چمن های ورزشی یا نصب بر روی سطوح خاص با برشکاری های پیچیده ، قطعا شما باید از مشاوره های کارشناسان در این زمینه بهره مند شوید.

آموزش نصب چمن مصنوعی

زیرسازی و مسطح سازی مرحله ایست که پیش ازعملیات نصب و اجرا چمن مصنوعی صورت میگیرد و اهمیت بسیار زیادی بر روی چمنی دارد که قرار است روی این سطح اجرا شود.  لذا برای جلوگیری از صرف هزینه و وقت اضافه مربوط به ترمیم و بازسازی ضروری است مراحل زیر سازی را با دقت و وسواس بیشتری انجام دهیم تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، طول عمر چمن را نیز افزایش دهیم.

زیر سازی بر روی سطوح نفوذ پذیر مانند خاک باغچه

مراحل اجرای چمن مصنوعی

a) حذف فیزیکی پوشش های گیاهی و همه گیاهان موجود در محل ( این کار به وسیله تجهیزات متعارف انجام می گیرد. در مواردی که پوشش گیاهی مقاوم در محل داشته باشیم از روش شیمیایی و علف کش ها نیز استفاده می شود)
b) مسطح کردن، هموار کردن و کوبیدن سطح خاک
c) پخش و هموار کردن ماسه ریز دانه و کوبیدن و فشرده کردن آن همراه با آبپاشی سطح به صورتی که سطحی سخت و پایدار به وجود آید
d) پهن کردن ژئوتکستایل ( ژئونت کامپوزیت )

پروژه زمین پدل باشگاه انقلاب

روش زیر سازی در سطوح نرم و نفوذ پذیر به شیوه ساخت سطح سخت

پروژه زمین پدل باشگاه انقلاب

مراحل اجرای چمن مصنوعی:

a) حذف فیزیکی یا شیمیایی پوشش گیاهی و بافت ریشه
b) کوبیدن و هموار کردن خاک به وسیله غلطک ویبره دار
c) اضافه کردن ۲ لایه شن، ماسه و خاک رس به صورت طبقاتی و کوبیدن آن
d) پخش کردن ملات سیمان معمولی و یا بتون مِگر بر روی سطح و اجرای شیب بندی مناسب و استاندارد به سمت کفشور یا نقاط خروج آب.

پروژه زمین پدل باشگاه انقلاب

نصب چمن مصنوعی روی سیمان

اصولاً، سطوح سخت را به عنوان بهترین زیر سازی می شناسند به عبارت دیگر در انواع زیرسازی تلاش می کنیم تا به سطحی سخت برای اجرای چمن مصنوعی برسیم. با توجه به این مورد، چند نکته مهم و کلیدی در این بخش وجود دارد:

  • سطح سخت مانند سیمان، سنگ و موارد مشابه نیازی به زیر سازی ندارند، مگر در مواقعی که نیازی به اجرای سطحی برای شیب بندی مناسب برای اجرای چمن مصنوعی باشد.
  • چسب مورد استفاده در اجرای چمن مصنوعی حلال ایزوگام، آسفالت و قیر است! بنابراین برای اجرای چمن مصنوعی روی این سطح نیاز به زیرسازی مناسبی برای جلوگیری از تماس چسب با سطح مورد نظر خواهد بود.

پروژه زمین پدل باشگاه انقلاب

نحوه نصب چمن روی ایزوگام

یکی از سوالات پرتکرار کسانی که می خواهند می خواهند نصب چمن مصنوعی و چسباندن چمن مصنوعی را انجام دهند در مورد نحوه نصب چمن روی ایزوگام است. برای اینکار ابتدا یک لایه ژئوتکستایل روی سطح ایزوگام نصب می گردد.

ایزوگام

پس از آن چمن مصنوعی با استفاده از چسب به لایه ژئوتکستایل متصل می گردد. این کار سبب می شود تا طول عمر ایزوگام شما افزایش پیدا کند و هیچ آسیبی به ایزوگام نیز وارد نمی شود. با توجه به این موضوع که این کار یک کار حرفه ای است، بهتر است از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرید و از آنها بخواهید کار شما را انجام دهند.

نصب تخصصی زمین بازی

همانطور که می دانید زمین بازی یکی از پرطرفدارترین محیط هایی است که افراد برای چمن کردن آن اقدام می کنند. معمولا روند نصب چمن مصنوعی در زمین های بازی که بیش از ۴۰۰ متر هستند به روش نیمه اسپرت صورت می گیرد. این امر سبب می شود تا بازیکنان حس خوبی در زمین چمن داشته باشند و بهترین نتیجه را از بازی روی زمین چمن بدست بیاورند. نصب چمن مصنوعی به روش نیمه اسپرت یک کار بسیار تخصصی است که مشاوران چمنزار این کار را برای شما انجام می دهند.

آیا خودمان می توانیم چمن مصنوعی نصب کنیم؟

گاهی محیطی که شما می خواهید چمن را نصب کنید محیط ساده ای است و متراژ پایینی دارد. در این شرایط، شما می توانید خودتان چمن مصنوعی را نصب کنید. اما گاهی متراژ محیط زیاد است و پیچیدگی های آن زیاد می شود. در این شرایط، شما باید با یک نصاب حرفه ای صحبت کنید تا بتوانید کار خود را پیش ببرید. اگر چمن مصنوعی به شیوه ای اصول نصب شود، طول عمر آن افزایش پیدا می کند و شما می توانید مدت های طولانی از آن استفاده کنید.

شیوه نصب و اجرا چمن مصنوعی

در مرحله اول:

ابتدا رول های چمن را باز کرده و آن ها را روی زمین پهن می نمائیم . قواره های پهن شده چمن مصنوعی را با دیواره های محل مورد نظر یا لبه های کار میزان کرده و الگوی برش خود را مشخص می کنیم.
نکته مهم در این مرحله: باید دقت داشته باشیم که قواره ها به یک جهت پخش شود تا قواره های چمن مصنوعی به صورت تیره و روشن دیده نشود!

برش چمن

برش چمن

پس از پهن کردن قواره ها و تنظیم کردن چمن با کناره های کار، ابتدا نوار زائد مشکی رنگ دور چمن را جدا نموده و پس از آن با برش های طولی و عرضی طبق الگو، تکه های اضافی را جدا کرده و چمن را به حالت الگوی محل نصب در می آوریم.

نکته مهم ر این مرحله: به علت چسبیدن و متناسب نشدن قواره ها بر روی زمین، برش ها به صورتی انجام می شوند که فقط قواره ها در قالب مشخصی قرار گیرند. برش نهایی و متناسب کردن قواره ها با کناره های دیوار در مرحله پس از چسب زدن انجام می گیرد.
نکته مهم در این مرحله: باید دقت داشت که حرکت تیغ برش از بین الیاف چمن عبور کنند تا به ساختار اصلی الیاف آسیبی نرسد.

چسباندن چمن

چسباندن چمن

قواره های چمن مصنوعی را به آرامی تا نیمه آن پشت و رو می کنیم و پس از آن با قلم مو بکینگ ( لایه زیرین ) مشکی رنگ چمن و زمین محل قرار گیری آن قواره چمن مصنوعی را آغشته به چسب می نمائیم، پس از کمی خشک شدن چسب ( در حدود ۱۵ دقیقه ) قواره چمن مصنوعی را به حالت اول پهن کرده و با وارد آوردن فشار لبه های برش خورده چمن را با لبه های کار مماس می کنیم نیمه دیگر قواره و قواره های دیگر چمن مصنوعی را به همین ترتیب با چسب به زمین فیکس می نمائیم.

نکته مهم در این مرحله: اول اینکه در هنگام جمع و پهن کردن چمن باید مراقب باشیم که قواره ها جابجا نشوند که تنظیم کردن مجدد آن کاری زمان برتر از قبل می باشد.

مرحله پایانی نصب و اجرا چمن مصنوعی

پس از متناسب کردن و برش های نهایی پس از چسبیده شدن کامل قواره ها، لبه های چمن را به لبه ها می فشاریم تا اضافه های چمن مصنوعی مشخص شود و پس از آن با تیغ برش کار را به مرحله نهایی می رسانیم و لبه های اضافه را از قواره های چمن مصنوعی جدا می کنیم.

نکته مهم در این مرحله: تیغ برش را به حالت عمود نگه می داریم تا اشتباهاً از قواره اصلی برش داده نشود.

هزینه نصب چمن مصنوعی

اگر می خواهید تراس یا بالکن یا حیاط مدرسه و یاحتی ویلای شخصی تان را با چمن مصنوعی زیبا کنید و یا این که زمین فوتسال خود را راه اندازی کنید،   اما نمیدانید چمن مصنوعی را از کجا سفارش دهید و یا هزینه آن چقدر است نگران نباشید! ما این اطلاعات را هم در اختیارتان میگذاریم تا به راحتی و بدون سردرگمی بتوانید این کار را انجام دهید. پس با کلیک بر روی چمن مصنوعی از کجا بخرم؟سفارشتان را آغاز کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید ( خانم عابدینی: ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۷۰، خانم بابایی: ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۴۰، خانم نوروزی: ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۳۰)