نصب چمن مصنوعی روی آسفالت و سطوح سخت

نصب چمن مصنوعی روی آسفالت

چالش های نصب چمن مصنوعی بر روی سطوح سخت

فضاهای آسفالتی، بتنی، سطوح آجری و سخت دیگر که ممکن است اطراف ما را پوشانده باشند می‌توانند با چمن مصنوعی زیبا شوند. بدون شک نصب چمن مصنوعی روی آسفالت و دیگر سطوح سخت، گزینه خیلی خوبی به نظر می رسد اما آیا ممکن است ما را با چالش هایی روبرو کند؟

امروزه ما چمن مصنوعی را در بسیاری از مکان ها مشاهده می کنیم. بسیاری از افراد از این محصول در مکان ها و اطراف محل سکونت خود استفاده می کنند تا در مصرف آب و هزینه های نگهداری قدمی برداشته و در اطراف خود باغچه ای همیشه سبز داشته باشند. اما افراد در بسیاری از مواقع بعد از آنکه باغچه و اطراف محل سکونت شان طراحی و ساخته می شود، تصمیم به نصب چمن مصنوعی می گیرند.

آیا می توان چمن مصنوعی را بر روی سطوح سخت نصب کرد؟

سوالات مختلفی پیش می آید از جمله اینکه آیا نصب چمن مصنوعی روی آسفالت امکان پذیر است؟پاسخ کوتاه و بی حاشیه به سوال بالا مثبت است. در برخی موارد حتی زمین آسفالت یا بتن می تواند از دیگر انواع زمین برای کار گذاشتن چمن مصنوعی بهتر باشد و روند نصب چمن بر روی آنها سریعتر انجام گیرد. چون آسفالت یک لایه است و به عنوان سطح پایه که چمن مصنوعی روی آن نصب می شود به آماده شدن یا خرده کاری نیاز ندارد.

به همین دلیل روند نصب روی آن سریع رخ می دهد. با این حال اگرچه در این کار سرعت عمل وجود دارد اما همیشه گزینه مناسبی نیست. شما در این امر باید حتما به نکاتی توجه داشته باشید تا نتیجه کار مطلوب باشد و عمر محصول کوتاه نشود. پس مانند سرعت نصب چمن تصمیم نگیرید و این مقاله را تا انتها بخوانید!

آبی که در زیر چمن حبس می شود!

اگر تصمیم به نصب چمن مصنوعی روی آسفالت را دارید، باران، برف و هر آبی که روی آن سرازیر شود می تواند برای شما مشکل ساز شود. چمن مصنوعی ای که روی سطوحی همچون آسفالت نصب می شود، زهکشی مناسبی ندارد. این بدان معناست که آب بعد از عبور از سطح چمن و نفوذ به لایه زیرین که همان آسفالت است در همانجا می ماند و به زمین نفوذ نمی کند تا از طریق آن در کل از زیر چمن بیرون رود. آب باران، برف و یخ آب شده و آب حاصل از سیستم های آبیاری از چمن مصنوعی زمین شما عبور کرده و به سطح زیر خود می رسد. اما از آنجا دیگر راهی برای خروج یا نفوذ به عمق زمین و سطوح پایین تر ندارد.

چاله آبی برای رشد قارچ ها

آب حاصل از موارد ذکر شده میان کف چمن و سطح آسفالت یا بتن باقی آنقدر آنجا می ماند تا به نحوی غیرمعمول خارج شده یا بعد از مدتی طولانی خشک شود. این امر سبب می شود تا سطح میان چمن و آسفالت پر از کپک یا قارچ شود. حتی می تواند به مرور زمان در زیر چمن نصب شده چاله های کوچک آب ایجاد کند. این امر تا زمانی که چمن به نحوی کند شود یا خودتان آن را از زمین جدا کنید، ادامه خواهد داشت. به همین دلیل نصب چمن بر روی آسفالت برای مناطق پر بارش اصلا توصیه نمی شود. مگر اینکه بتوانید چمن مصنوعی را به طور مدام تعویض کنید!

شن های ریز راه حلی موقتی

یکی از راه حل هایی که برای  مشکل زهکشی و حرکت آب بر روی چمنی که بر سطح آسفالت نصب شده پیشنهاد می شود استفاده از شن در میان این دو لایه است. می توان از لایه ای شن یا ماسه به عنوان لایه میانی استفاده کرد. اما این راه حل هم اشکالاتی دارد. زیرا به مرور زمان و بارش باران و برف احتمال شسته شدن شن های زیر چمن و حرکت آنها وجود دارد. در این حالت نیز احتمال حرکت شن و ماسه ها بیشتر می شود چون بر روی سطحی صاف قرار دارند و در ارتباط با آب آنها نیز. باز تاکید می کنیم که  اگر فضای مورد نظر شما سرباز، بدون هیچ سقف و پوشش و در معرض آب یا بارش باران است، توصیه می کنیم چمن را روی آسفالت نصب نکنید.

جایی برای به دنبال توپ دویدن نیست

مشکل بعدی که ممکن است به دلیل نصب چمن مصنوعی روی آسفالت با آن برخورد کنید سختی سطح مورد نظرتان است. چمن مصنوعی که روی آسفالت یا بتن نصب می شود سطح نرمی را برای استفاده کنندگان فراهم نمی کند. زمین شما ممکن است پیش از اندازه سفت یا سخت شود. در این حالت زمین مناسبی برای بازی بچه ها یا یک نشست خانوادگی نخواهید داشت. یعنی وقتی روی چمن مصنوعی نصب شده بر آسفالت می نشینید، نرمی معمول چمن های مصنوعی را حس نمی کنید. همچنین ممکن است فعالیت و راه رفتن بر روی آن برای مچ پا و زانوان شما به مرور زمان مشکل ساز شود.

اما اگر شما تصمیم دارید چمن را در جایی نصب کنید که فعالیت فیزیکی زیادی روی آن انجام نمی گیرد یا چمن، صرفا برای محدوده ای کوچک است و کاربری تزیینی دارد، می توانید این مساله را نادیده بگیرید. یا حتی اگر به عمد به دنبال آن هستید که بعد از نصب چمن مصنوعی سطح سخت و محکمی داشته باشید، با خیال راحت چمن را روی آسفالت و دیگر سطوح سخت نصب کنید. از سوی دیگر اما اگر خواهان یک حیاط مناسب برای بازی کودکان یا فضای خانوادگی ای هستید که قرار است کودک، نوه و حیوان خانگی تان روی چمن بدوند و بازی کنند حتما به فکر زیر سازی بهتری برای چمن مصنوعی باشید.

مکان های مناسب برای حضور چمن و آسفالت

در ابتدای این مقاله جواب ما به سوال امکان نصب چمن مصنوعی روی آسفالت مثبت بود. اما در ادامه مشاهده کردید که این امر ممکن است شما را با چه چالش هایی مواجه کند. با این حال کار گذاشتن محصول بر روی سطوحی چون آسفالت در محیط های سرپوشیده و بدون نیاز به آبیاری و فضاهای تزیینی کوچک راه حل خوبی برای ایجاد یک فضای دلپذیر است. فضاهایی مانند پاسیو، راه باریک میان آب نما، مسیر کوچک میان پیاده رو، فضای میان پله ها و فضاهای درون پارکینگ سرپوشیده می توانند از جمله این گزینه ها به شمار آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo