نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

نصب چمن مصنوعی بر روی بستر خاک

آیا نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک امکان پذیر است؟

چمن مصنوعی از زمان ورودش به بازار تا به حال در فضاهای متعددی مورد استفاده قرار گرفته است و توانسته است تحولی عظیم در زمینه زیباسازی محیط به وجود بیاورد. بسیاری از افراد تمایل دارند که چمن مصنوعی را بر روی بستر خاک نصب کنند و در این زمینه سوالات زیادی برای آنها مطرح می‌شود. برخی از این سوالات به شرح زیرند:

 • آیا نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک امکان پذیر است؟
 • آیا نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک سبب انتقال آلودگی از خاک به سطح چمن مصنوعی نمی‌شود؟
 • آیا چمن مصنوعی بر بستر خاک مستحکم نصب می‌شود؟

گروه چمنزار این بخش را برای شما تنظیم کرده است تا شما را با روش نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک آشنا کند و به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد.

نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک، متد روز در کشورهای پیشرفته جهان

امروزه، کشورهای پیشرفته در جهان نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک را روشی مناسب و قابل قبول برای ایجاد فضای سبز در محیط می‌دانند. زیرا بتون و یا آسفالت سبب می‌شوند که بخشی از طبیعت از بین رود و ظاهری خشک در فضا به وجود آید. بهتر است بدانید در کشورهای اروپایی چمن مصنوعی به عنوان بهترین پوشش برای سطوح مختلف انتخاب شده است. زیرا این محصول علاوه بر ایجاد محیطی سبز، به حفظ آرامش و جلوگیری از بروز استرس و اضطراب کمک می‌کند. شما به راحتی می‌توانید از چمن مصنوعی در حیاط باغچه و یا زمین بازی استفاده کنید و برای نصب آن نیاز به آسفالت کردن و یا بتن کردن زمین ندارید.

آماده سازی زمین برای نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک چگونه است؟

همانطور که تا به حال در مقالات مختلف بدان اشاره کردیم، آماده سازی زمین اهمیت بسیار زیادی در نصب چمن مصنوعی دارد. زیرا اگر آماده سازی زمین به درستی صورت نگیرد، سبب می‌شود که آب بر روی سطح چمن مصنوعی جمع شود و همین امر استفاده از این چمن را غیرممکن می‌سازد. برای نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک، ابتدا باید خاک علف زدایی گردد. برای انجام اینکار خاک به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانت از سطح زمین خارج می‌گردد تا هرگونه علف و یا گیاهی که ممکن است در زیر آن رشد کرده باشد و از خاک خارج نشده باشد، مشخص شود.

نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

سپس بر روی این خاک آب ریخته می‌شود تا به طور کامل نشست کند. پس از این مراحل، از خاکهای نفوذ پذیر برای پوشش و پر کردن فضای خاک استفاده می‌شود. بهتر است بدانید تنها خاک نفوذ پذیر در ایران ترکیب شن و ماسه ۰ تا ۱۵ است. این ترکیب وقتی بر روی خاک باغچه ریخته می‌شود نفوذ پذیری آن را بالا می‌برد و با قفل شدن این مواد در خاک، بستر مناسب برای نصب چمن مصنوعی فراهم می‌گردد.

روش انجام کار

پس از آنکه زیرسازی‌های اولیه انجام شد، سطح خاک و ترکیب شن و ماسه با استفاده از غلتک صاف می‌شود و شیب ملایمی بر روی زمین ایجاد می‌شود. سپس یک لایه ژئوتکس بر روی سطح زمین پهن می‌گردد. این لایه یک لایه نمدی شکل است که انعطاف پذیری سطح چمن مصنوعی را بالا می‌برد. پس از آن، لایه‌های چمن مصنوعی بر روی این لایه نمدی شکل پهن می‌گردند و با استفاده از چسب سمینگ تیپ و پلی اورتان به یکدیگر متصل می‌شوند. پس از نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک، سیلیس به این چمن اضافه می‌گردد تا ایستایی آن بالا رود. در پایان دور تا دور چمن مصنوعی مهار می‌شود. گروه چمنزار برای مهار چمن مصنوعی دور تا دور آن را تا عرض بیست سانت سیمان می‌کند.

نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای مهار چمن مصنوعی می‌توان از میخ دوپا نیز استفاده کرد. اما ممکن است به مرور زمان پس از استفاده از چمن مصنوعی این میخ‌ها خارج شوند و در نتیجه خطر آسیب وجود دارد. پس از نصب چمن مصنوعی بر روی بستر خاک به راحتی می‌توان از این چمن استفاده کرد و حتی اجسام سنگین بر روی آن قرار داد.

نقش لایه ژئوتکستایل در اجرای چمن مصنوعی بر بستر خاک چیست؟

لایه ژئوتکستایل لایه‌ای مهمی است که بر بستر خاک اجرا می‌‌شود. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود این لایه سبب می‌شود تا جرم و رطوبت خاک به سطح چمن مصنوعی برنگردد و همچنین نم و رطوبت سطح چمن مصنوعی نیز جذب و به سطح زیره انتقال داده شود. که نتیجه آن عدم کپک زنی و شوره در زیره چمن مصنوعی خواهد بود.
 • اجرای لایه ژئوتکستایل سبب می‌‌شود تا بافت و لاتکس زیر سطح چمن مصنوعی دچار اصطحکاک یا سایش با روی سطح لایه زیرسازی نشود به این معنا که با ایجاد فاصله‌ای میان زیرسازی و چمن مصنوعی موجب خواهد شد که زیر سطح چمن مصنوعی دچار سایش نشود چرا که در غیر اینصورت گره‌های چمن به مرور زمان به دلیل سایش پاره و از یکدیگر جدا خواهد شد.
 • لایه‌ ژئوتکستایل باعث تثبیت بیشتر در لایه زیرسازی شنی می‌شود. به این معنا که خود لایه سبب خواهد شد تا فشار نیروهای کوبشی در سطح لایه پراکنده شده و به بخش‌های زیره چمن مصنوعی نرسد و این عامل نیز نقش مهمی در استحکام لایه زیرسازی خواهد داشت.

لایه ژئوتکستایل در گرماژ و وزن‌های مختلف تولید می‌‌شود که برای این منظور از لایه‌ ژتوتکستایل ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم استفاده می‌شود.

نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

نقش تزریق سیلیس در الیاف چمن مصنوعی چیست؟

افزودن سیلیس به میان الیاف چمن مصنوعی سبب می‌شود که الیاف چمن محکم شده و همین استحکام به مقاومت زیره زیرسازی نیز کمک خواهد کرد.

هرچند که لایه‌های زیرسازی طی هر مرحله غلطک خورده و کوبیده می‌شود و استحکام کافی را برای اجرای چمن مصنوعی فراهم می‌سازد اما اجرای سیلیس در میان الیاف چمن مصنوعی نیز موجب جذب اثرات کوبشی شده و فشار حاصل از رفت و آمد روی چمن مصنوعی را به خود جذب می‌کند و اجازه نمی‌دهد که این فشار به سطح زیرین زیره برسد و به همین منظور می‌تواند موجب استحکام هر چه بیشتر زیرسازی شنی نیز شود.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که سییلس به عنوان لایه زیرسازی روی سطح زیرسازی قرار نمی‌گیرد بلکه روی چمن ریخته شده و به وسیله دستگاه فرچه زنی لابه لای الیاف چمن مصنوعی قرار می‌گیرد. نقش سیلس محافظت از الیاف در برابر کوبیده شدن و فشارهای فیزیکی است و هنگامی که  سیلیس به الیاف تزریق می‌شود الیاف چمن مصنوعی حالت ایستایی به خود می‌گیرند.

به عنوان مثال اگر روی سطح باغچه زیرسازی شنی انجام شود و  پس از آن چمن مصنوعی نصب شده باشد در صورتی که بخواهید روی این چمن میز و صندلی قرار دهید و از فضا لذت ببرید وجود سیلیس در الیاف چمن مصنوعی کمک خواهد کرد تا فشار ناشی از پایه‌های صندلی روی چمن به بخش‌های زیرسازی انتقال پیدا نکرده و گود نشود و از این رو سطح چمن مصنوعی صاف و مستحکم باقی بماند.

نصب چمن منصوعی روی بستر خاک

آیا پس از نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک خطر انتقال آلودگی از سطح خاک به چمن مصنوعی وجود دارد؟

این سوالی یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در این زمینه پرسیده می‌شود و نشان دهنده نگرانی بالای افراد برای انتقال آلودگی از سطح خاک به چمن مصنوعی است. پاسخ به این سوال قطعا منفی است. امکان انتقال آلودگی از سطح خاک به چمن مصنوعی وجود ندارد. زیرا همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، لایه ژئوتکس که بر بستر خاک قرار می‌گیرد حائلی میان چمن مصنوعی و خاک به شمار می‌رود و در نتیجه دیگر آلودگی‌های خاک نمی‌توانند به سطح چمن مصنوعی انتقال پیدا کنند.

آیا چمن مصنوعی بر بستر خاک مستحکم نصب می‌شود؟

بسیاری از افراد نگران این موضوع هستند که پس از نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک، خطر جا به جایی این محصول وجود داشته باشد. اما بهتر است بدانید که جای هیچ نگرانی نیست! همانطور که در رویه نصب چمن مصنوعی اشاره کردیم، ابتدا لایه‌های این چمن با استفاده از نوار سمینگ تیپ و پلی اورتا به خوبی به یکدیگر متصل می‌شوند و سپس سیلیس در بین الیاف این چمن ترزیق می‌گردد، همین امر سبب می‌شود که سطح آن سنگین شود و تکان نخورد.

مزایای نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک

نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک یکی از به روزترین روش‌های نصب این چمن است که مزایای آن بدین شرحند:

 • نصب چمن مصنوعی بر اساس استانداردهای روز دنیا
 • نفوذپذیری بالا برای خروج آب از سطح
 • عدم استفاده از سیمان و آسیب به خاک
 • سرعت بالای نصب (اگر برای زیرسازی از بتون استفاده شود، چند روز باید بگذرد تا سطح بتون سفت و قابل استفاده گردد)
 • روشی پاکیزه و ایمن
 • کاهش هزینه‌ها

نصب چمن مصنوعی ورزشی بر بستر خاک ممکن است یا خیر؟

در این بخش توضیحات مختصری در این مورد می‌دهیم اما به منظور اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله اجرای زیرسازی چمن مصنوعی مراجعه کرده و با مزایای آن آشنا شوید.

بله؛ نصب چمن مصنوعی ورزشی بر بستر خاک ممکن است. چرا که با توجه به قوانین اخیر فیفا به این دلیل که زیرسازی شنی باعث جذب ضربات فیزیکی می‌شود این عاملی است که فشار را به عضلات ورزشکاران باز نمی‌گرداند از این رو نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک یا زیرساز شنی یا (آنباند) جز متدهای جذب چمن مصنوعی ورزشی بر بستر خاک است.

انجام این اقدام سبب خواهد شد تا بتوانید در هزنیه نگهداری زمین چمن مصنوعی ورزشی صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای داشته باشید. و در زمان و شرایط اجرا نیز به نفع مجری و پیمانکار اجرای زمین ورزشی خواهد بود.

اجرای چمن مصنوعی روی بستر خاک می‌تواند منجر به افزایش طول زمان بهره‌وری شود به این معنا که ایجاد لایه شنی می‌تواند میزان انعطاف‌پذیری قابل قبولی از نظر جذب ضربات پا در سطح ایجاد کرده و  فشارهای فیزیکی از سطح چمن را جذب کند و همین عامل منجر به افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصد طول عمر چمن مصنوعی خواهد شد.برای اطلاعات بیشتر به مقاله چمن مصنوعی فوتبال مراجعه کنید.

کاهش هزینه‌ها با استفاده از نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک

یکی از مزایای منحصر به فرد استفاده از این روش کاهش هزینه‌هاست. شما با نصب چمن مصنوعی بر بستر خاک دیگر نیاز به آبیاری ندارید و همین امر سبب می‌شود که در مصرف آب صرفه جویی شود. همچنین، با نصب این چمن در حیاط و یا باغچه نیازی نیست که هر چند وقت یکبار برای جلوگیری از رویش علف‌های هرز به از کود شیمیایی استفاده کنید و یا هر چند روز یکبار باغچه را با دستگاه چمن زنی مرتب کنید. این زمان را می‌توانید صرف کارهایی بکنید که به آنها علاقه دارید!

هزینه اجرای زیرسازی شنی یا نفوذناپذیز چقدر است؟

قیمت اجرای زیرسازی شنی به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل:

ضخامت لایه زیرسازی

نوع زیرسازی با توجه به کاربری ورزشی یا تزئینی

اجرای زیرسازی در مناطق پربارش و یا کم بارش

 در صورت اجرای زیرسازی در مناطق پربارش به دلیل جذب آب اجرای لوله‌های زهکشی و چاه جذبی به منظور ذخیره آب جمع‌آوری شده منجر به افزایش قیمت تمام شده خواهد شد.

در صورتی هم که اجرای زیرسازی در مناطق کم بارش اتفاق بیفتد ضخامت زیرسازی کمتر بوده و حتی نیازی به لوله‌ زهکش و چاه جذبی نباشد که همین امر قیمت تمام شده را کاهش خواهد داد.

در صورتی که قصد زیرسازی دارید و نگران هزینه‌های اجرای آن هستید می‌توانید تصویر مکان زیرسازی را برای ما ارسال کنید.کارشناسان فنی نحوه زیرسازی و  اجرای آن را بررسی کرده و در نهایت قیمت تمام شده و آنالیز هزینه‌ها را به شما ارائه خواهند کرد.

از چه چمن‌هایی برای نصب بر بستر خاک باید استفاده کنیم؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چمن مصنوعی که برای نصب بر بستر خاک انتخاب می‌گردد این است که این چمن نباید تراکم بالایی داشته باشد تا امکان تزریق سیلیس در بین الیاف آن وجود داشته باشد. همچنین سطح زیره این چمن باید زهکش داشته باشد تا بتواند آب را از روی سطح چمن خارج کند. از چمن‌هایی که قابلیت نصب بر روی بستر خاک را دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید و نصب انواع چمن مصنوعی را از گروه چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار گروهی تخصصی و حرفه‌ای در زمینه نصب انواع چمن مصنوعی تراس، روف گاردن، باغ ویلا و زمین‌های ورزشی است. شما می‌توانید به بخش نمونه کارهای سایت چمنزار مراجعه کنید و پروژه‌های اجرایی گروه چمنزار را مشاهده کنید. در صورت تمایل به خرید چمن مصنوعی می‌توانید با تیم چمنزار در ارتباط باشید و از مشاوره‌های رایگان این مرکز در خصوص نصب و اجرای انواع چمن مصنوعی بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo