خط کشی انواع چمن مصنوعی ورزشی چگونه انجام می‌شود؟

خط کشی انواع چمن مصنوعی

یکی از کاربردهای چمن مصنوعی، طراحی یک مکان ایمن برای ورزش و تمرین افراد مبتدی و حرفه‌ای است. امروزه انواع چمن مصنوعی ورزشی با ویژگی‌های مختلف و به منظور طراحی زمین فوتبال، فوتسال، بسکتبال، پدل، تنیس و.. طراحی و به بازار عرضه می‌شود و تمامی افراد می‌توانند محصول مورد نیازشان را متناسب با نوع کاربری و هدفی که در نظر دارند، تهیه نمایند. اما سوال مهمی که وجود دارد این است که چمن مصنوعی ورزشی به صورت خط کشی شده طراحی می‌شود یا خط کشی زمین ورزشی، بعد از نصب چمن مصنوعی انجام می‌شود؟

همانطور که می‌دانید خط کشی چمن مصنوعی ورزشی به صورت اصولی و استاندارد، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در نصب چمن در باشگاه‌ها و زمین‌های ورزشی اهمیت پیدا می‌کند و روش‌های متفاوتی برای خط کشی انواع چمن مصنوعی وجود دارد. همچنین، خط کشی زمین‌های ورزشی باید با دقت و توسط افراد متخصص انجام شود؛ زیرا یک اشتباه کوچک باعث می‌شود تا ظاهر چمن مصنوعی تحت تاثیر قرار بگیرد و یا قسمت‌های از چمن ورزشی در محل اتصال، دچار درز شوند.

در این مقاله قصد داریم تا یک راهنما کاربردی در رابطه با روش‌های خط کشی چمن مصنوعی ورزشی به شما ارائه دهیم تا بهترین تصمیم‌گیری را در زمان طراحی زمین ورزشی داشته باشید. اگر به زیبایی ظاهری فضای سبز خود اهمیت می‌دهید، تا اخر این مقاله ما را همراهی فرمایید.

انواع روش‌های خط‌ کشی چمن مصنوعی

خط کشی چمن‌های مصنوعی به سه روش توسط مجموعه چمنزار انجام می‌شود. در این بخش، هر یک از روش‌ها و اصول خط کشی زمین چمن مصنوعی را به ترتیب شرح خواهیم داد و شما می‌توانید بسته به بودجه، نیاز، نوع کاربری زمین و براساس مشاوره و نظر متخصصین، یکی از روش‎های زیر را انتخاب نمایید.

۱- خط کشی با استفاده از رنگ مخصوص

در این روش، بعد از اجرا و نصب چمن مصنوعی، خطوط مورد نظر با استفاده از رنگ مخصوص بر روی سطح چمن مصنوعی اجرا خواهد شد. سرعت خط کشی زمین در این روش بسیار بالا است و هزینه آن بسیار کم و مقرون به صرفه خواهد بود. از جمله مزایا و معایب خط کشی زمین چمن مصنوعی با استفاده از رنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

         مزایای خط کشی چمن مصنوعی ورزشی

 • سرعت بالا در خط کشی
 • برش نخوردن چمن مصنوعی
 • هزینه بسیار پایین و اقتصادی

          معایب خط کشی چمن مصنوعی ورزشی

 • پاک شدن رنگ خط‌ های زمین چمن مصنوعی در اثر تردد
 • احتمال آسیب دیدن ساختار چمن مصنوعی در اثر استفاده از رنگ‌های بی‌کیفیت

انجام عملیات خط کشی با رنگ مخصوص

۲- خط کشی با استفاده از چمن مصنوعی سفید

برای خط کشی زمین ورزشی با استفاده از چمن مصنوعی سفید، ابتدا متخصصین مجموعه چمنزار از زمین ورزشی بازدید خواهند کرد و یک دستور نقشه براساس نوع کاربری و متراژ زمین می‌کنند. سپس، دستگاه‌های مدرن و پیشرفته تولید چمن مصنوعی، براساس دستور نقشه، چمن مصنوعی سفید را در طول رول‌ها می‌بافند. بدین ترتیب، مشترین یک چمن مصنوعی باکیفیت و خط کشی شده تحویل می‌گیرند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که برای خط کشی نواحی قوس‌دار زمین ورزشی مانند ناحیه جریمه و گوش‌های زمین، ابتدا چمن مصنوعی نصب می‌شود؛ سپس چمن مصنوعی در این نواحی برش می‌خورد و چمن مصنوعی سفید رنگ جایگزین آن می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید اجرای چمن ورزشی و خط کشی چمن مصنوعی به مهارت و دقت بالایی نیاز دارد و باید توسط یک تیم متخصص و ماهر انجام شود.

از جمله مزایا و معایب خط کشی زمین ورزشی با استفاده از چمن مصنوعی سفید رنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·                     مزایای خط کشی چمن مصنوعی ورزشی

 • خط کشی دقیق و مهندسی شده
 • زیبایی بصری زمین چمن مصنوعی
 • مقاومت بالای خط کشی‌های زمین ورزشی در برابر تابش نور خورشید و تردد

·                     معایب خط کشی چمن مصنوعی ورزشی

 • هزینه خط کشی زمین فوتبال بیشتر از روش خط کشی با استفاده از رنگ است.
 • احتمال باز شدن درزهای اتصال چمن مصنوعی در محل‌های برش خورده برای اجرای قوس‌ها و گوشه‌های زمین

خط کشی چمن مصنوعی با بافت سفید

۳- خط کشی ترکیبی چمن مصنوعی

میزان تردد و رفت و آمد در زمین‌های ورزشی بسیار بالا است و احتمال دارد که قسمت‌های پرتردد چمن مصنوعی در اثر گذر زمان دچار تغییر رنگ یا تغییر حالت شود. همچنین، احتمال دارد که اتصال درزهای چمن مصنوعی در محل برش‌ها جدا شود. در این روش، چمن مصنوعی ورزشی مطابق با دستور نقشه و با استفاده از چمن مصنوعی رنگی از جمله چمن مصنوعی سفید بافته خواهد شد. سپس، تیم فنی و با تجربه چمنزار با استفاده از رنگ‌های مخصوص، جزئی‌ترین خطوط مستقیم و تفکیک کننده زمین چمن مصنوعی ورزشی را تکمیل خواهند کرد.

از جمله مزایا و معایب خط کشی ترکیبی زمین چمن مصنوعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         مزایای خط کشی ترکیبی چمن مصنوعی

 • پیشگیری از برش خوردن چمن مصنوعی
 • افزایش طول عمر و ماندگاری چمن مصنوعی
 • طراحی زمین ورزش با حداکثر زیبایی بصری

·         معایب خط کشی ترکیبی چمن مصنوعی

 • در روش خط کشی ترکیبی زمین چمن مصنوعی از دو مدل چمن استفاده می‌‎شود و حتی در بهترین حالت، ممکن است که کمی ناهمواری در سطح زمین به چشم بخورد.

خط کشی ترکیبی چمن مصنوعی

کدامیک از روش‌های فوق، بهترین روش برای خط کشی زمین ورزشی است؟

یک زمین فوتبال یا تنیس را بدون خط کشی تصور کنید! در چنین مکانی ورزشکاران نمی‌توانند ناحیه پنالتی، کرنر یا خط وسط زمین را به درستی تشخیص دهند و تمام قوانین داوری و بازی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به بیان ساده‌تر، قوانین داوری و بازی در زمین ورزشی به خطوط چمن مصنوعی بستگی دارد. به همین خاطر است که خط کشی چمن مصنوعی ورزشی از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد و باید مطابق با معیارها و استانداردهای بین‌المللی انجام شود.

در مطالب فوق، انواع روش‌های خط کشی زمین ورزشی را همراه با مزایا و معایب هر یک از روش‌ها، بررسی کردیم. متاسفانه نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد که کدام یک از روش‌های فوق، بهترین روش برای خط کشی زمین ورزشی است؛ زیرا انتخاب این موضوع به فاکتورهای مختلفی از جمله نوع کاربری زمین، متراژ زمین و بودجه در نظر گرفته شده توسط کارفرما بستگی دارد.

خبر خوب این است که مشاورین و متخصصین مجموعه چمنزار پاسخگوی تمام سوالات شما در رابطه با بهترین روش برای خط کشی چمن مصنوعی خواهند بود. شما می‌توانید از راه‌های ارتباطی موجود در این صفحه، برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

خط کشی چمن مصنوعی ورزشی

نکاتی مهم در رابطه با خط کشی چمن مصنوعی ورزشی

خط کشی زمین‌های ورزشی را می‌توان به خط کشی زمین فوتبال، خط کشی زمین پدل، خط کشی زمین تنیس یا خط کشی چند منظوره زمین‌های ورزشی دسته بندی کرد. با توجه به این موضوع، نظر شما را به نکات زیر جلب می‌نماییم:

 1. خط کشی چمن مصنوعی فوتبال به دو روش انجام می‌شود. در روش اول، یک نقشه از ابعاد زمین فوتبال و حریم‌های مهم زمین بازی، توسط کارشناسان چمنزار تهیه می‌شود. سپس، چمن مصنوعی فوتبال همراه با خط کشی، توسط دستگاه‌های مخصوص و مطابق با دستور نقشه تولید خواهد شد. سپس، بعد از نصب چمن مصنوعی، خط کشی در نواحی قوس‌دار و گرد زمین فوتبال با استفاده از قلمو و رنگ مخصوص تکمیل می‌شود. در روش دوم می‌توان از رنگ مخصوص چمن مصنوعی برای خط کشی کل زمین فوتبال استفاده کرد.
 2. در فرآیند خط کشی چمن مصنوعی تنیس، ابتدا هریک از خطوط براساس نوع کاربری زمین (بازی تک نفره یا دو نفره) گونیا می‌شوند و نسبت به محل قرار گیری تور تنیس، خط کشی اولیه با استفاده از رنگ سفید بر روی سطح چمن مصنوعی نصب شده اجرا می‌شود. سپس، نواحی رنگ آمیزی شده، برش می‌خورند و قسمت‌های برش خورده با چمن مصنوعی از جنس چمن تنیس اما با الیاف سفید، جایگزین می‌شوند.
 3. خط کشی زمین پدل نیز مشابه با زمین تنیس است. لازم به ذکر است که مجموعه چمنزار با هدف افزایش ماندگاری چمن مصنوعی در محل اتصال خطوط و اجرای یک فضای سبز با ظاهری یکدست و یکپارچه، از نوار اتصال و چسب پلی اورتان در محل درزها استفاده می‌کند.

رنگ مخصوص  خط کشی چمن مصنوعی زمین ورزشی

خط کشی زمین ورزشی یکی از ملزومات طراحی یک زمین بی‌نقص برای ورزش و تمرین است و تاثیر بسیاری در زیبایی بصری زمین دارد. برای ماندگاری بیشتر رنگ بر روی زمین چمن مصنوعی، لازم است که بهترین رنگ مخصوص چمن مصنوعی را تهیه نمایید.

یک رنگ باکیفیت برای خط کشی زمین ورزشی دارای ویژگی‌ها و مشخصات زیر است:

 1. در هنگام استفاده از رنگ‌های باکیفیت از برندها معروف، دیگر لازم نیست نگران تغییر رنگ یا کدر شدن خط‌های چمن مصنوعی باشید.
 2. رنگ‌های مخصوص خط کشی چمن مصنوعی ورزشی از غلظت خوبی برخوردار است. به گونه‌ای که جلوه ان‌ها در تاریکی نیز به خوبی قابل مشاهده است.

مجموعه چمنزار، معتبرترین تولید کننده چمن مصنوعی در ایران

مجموعه چمنزار با بهره‌مندی از کادر متخصص، تیم فنی با تجربه و استفاده از بهترین مواد اولیه، یکی از معتبرترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان انواع چمن مصنوعی در ایران است که باکیفیت‌ترین محصولات را در طرح‌ها و مدل‌های متنوع طراحی و به بازار عرضه می‌کند و تمامی هم‌وطنان عزیز در سراسر کشور می‌توانند محصول مورد نظرشان را متناسب با شرایط آب و هوایی و با توجه به نیازهای متفاوت تهیه نمایند.

از دیگر برتری‌های مجموعه چمنزار می‌توان به استفاده از بهترین متریال‌ها در هنگام خط کشی چمن مصنوعی و ارائه خدمات پس از فروش اشاره کرد. همچنین، این مجموعه قصد دارد تا با ارائه گارانتی و ضمانت نامه شرکتی، یک تجربه به یاد ماندنی از خرید برای مشتریان خود رقم بزند. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید یا دریافت مشاوره تخصصی در رابطه با نحوه مراقبت از چمن مصنوعی با شماره‌های درج شده در این صفحه تماس بگیرید.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *