زمان تزریق مجدد گرانول در چمن برای زمین های فوتبال

زمان تزریق مجدد گرانول در چمن برای زمین های فوتبال

گرانول چمن مصنوعی فوتبال چه فوایدی برای زمین ورزشی دارد؟ در چه بازه زمانی، باید گرانول را مجددا به زمین فوتبال تزریق کنیم؟ این‌ها سوالاتی هستند که قصد داریم تا در این مقاله به آن‌ها پاسخ دهیم.

شاید برایتان جالب باشد که در اواخر دهه ۶۰ میلادی، در ورزشگاه هیوستون آمریکا، اولین نسل چمن مصنوعی برای زمین فوتبال نصب گردید و بعد از آن، محبوبیت این محصول در آمریکا به سرعت گسترش یافت و علت آن، شرایط آب و هوایی نامساعد در برخی ایالت‌های آمریکا بود. متاسفانه در اوایل دهه ۷۰ میلادی، طراحی و تولید چمن مصنوعی با چندین مشکل مواجه گردید و یکی از آن‌ها، تغییر شکل الیاف چمن مصنوعی نسل اول در برابر تابش نور خورشید بود.

یکی دیگر از مشکلات این دسته از محصولات، شکستگی الیاف در برابر تردد بازیکنان و یا بارش برف سنگین بود. سپس، در سال ۱۹۷۴، لیگ فوتبال آمریکا اعلام نمود که چمن مصنوعی هیچ مشکلی برای سلامتی بازیکنان ندارد؛ به شرطی که استانداردها و قوانین در هنگام نصب و زهکشی چمن مصنوعی به خوبی رعایت شود.

به مرور زمان، با ظهور علم و تکنولوژی در حوزه‌های مختلف، انواع چمن مصنوعی با ویژگی‌های منحصر به فرد و مقاومت بالا طراحی و با هدف پوشش سطوح ورزشگاه‌ها به بازار عرضه گردید. این دسته از محصولات دارای طول عمر و ماندگاری ۴ الی ۶ سال هستند و تزریق مواد پرکننده در میان الیاف، ماندگاری و طول عمر این محصول را افزایش می‌دهد.

اگر شما هم از دوست داران ورزش و محیط سبز هستید و به افزایش طول عمر زمین ورزش خود اهمیت می‌دهید، تا آخر مطالب ما را همراهی کنید. در این مقاله، قصد داریم تا ابتدا چمن مصنوعی فوتبال را بررسی نماییم و بعد از آن به بررسی ویژگی‌ها و مشخصات گرانول چمن مصنوعی بپردازیم.

گرانول چمن برای زمین فوتبال

چمن مصنوعی یکی از بهترین کفپوش‌ها برای پوشش سالن‌های فوتسال و ورزشگاه‌های فوتبال است که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این راستا، لازم به ذکر است که مجموعه چمنزار با سال‌ها تجربه در حوزه طراحی و تولید چمن مصنوعی، انواع چمن مصنوعی ورزشی را مطابق با استانداردهای بین‌المللی و قوانین فیفا تولید می‌کند تا ورزشکاران و بازیکنان توانند برای مدت طولانی، بدون خستگی، تمرین و ورزش کنند.

همانطور که می‌دانید، بازیکنان فوتبال بیش از ۹۰ دقیقه در زمین فوتبال در حال دویدن و تمرین هستند؛ لذا الیاف چمن مصنوعی باید انعطاف‌پذیر باشند و نیروی ناشی از دویدن ورزشکاران را به زمین انتقال دهند و از این طریق، مانع خستگی و آسیب دیدگی رباط پای ورزشکاران شوند.

نکته دیگر که وجود دارد این است که ارتفاع الیاف چمن مصنوعی، ۵۰ میلی‌متر است. به همین خاطر، برای ایستایی الیاف چمن مصنوعی، انواع فیلرها و پرکننده‌ها مانند گرانول و سیلیس به الیاف چمن مصنوعی فوتبال تزریق می‌شود. سوالی که وجود دارد این است که فیلرها از چه جنسی هستند و یا باعث آسیب رسیدن به سلامتی نمی‌شوند؟ در ادامه مطالب به بررسی دقیق‌تر گرانول چمن مصنوعی در  زمین های فوتبال که یکی از پراستفاده‌ترین پرکننده‌های چمن مصنوعی است، خواهیم پرداخت.

گرانول چمن مصنوعی
ترمیم چمن های مصنوعی در زمین فوتبال

بدون شک، میزان تردد در زمین‌های فوتبال بسیار زیاد است و کفپوش این مکان‌ها تحت فشار فیزیکی زیادی قرار دارند. به همین دلیل است که چمن‌های ورزشی از جمله چمن‌های مصنوعی ای که در زمین فوتبال بکار میروند در مقایسه با چمن های تزئینی، زودتر به ترمیم نیاز پیدا می‌کنند. از طرف دیگر، باید از چمن‌های ورزشی به خوبی مراقبت کرد و در صورت مشاهده کوچک‌ترین آسیب دیدگی، برای ترمیم این کفپوش اقدام نمود. یکی از مراقبت‌های حائز اهمیت که باعث افزایش ماندگاری این محصولات در زمین فوتبال می‌‎شود، تزریق گرانول چمن مصنوعی به الیاف چمن مصنوعی است.

به طور کلی، تیم فنی چمنزار با بازدید‌های ادواری از پروژه هایی که در زمین فوتبال کار کرده در تمام مراحل نصب، اجرا و ترمیم چمن مصنوعی همراه مشتریان خود خواهند بود. این مجموعه با بازدید از زمین ورزشی و ترمیم چمن مصنوعی، مانع از گسترش پوسیدگی یا ساییدگی چمن مصنوعی در مکان‌های پرتردد مانند محوطه جریمه و مراکز زمین می‌شود.

به طور کلی، مراحل تعویض چمن در زمین های فوتبال را می‌توان در موارد زیر خلاصه و دسته بندی کرد:

 1. زیرسازی مجدد چمن مصنوعی در نقاط آسیب دیده
 2. برش چمن مصنوعی جدید متناسب با ابعاد چمن مصنوعی قدیمی و آسیب دیده
 3. جایگزینی و نصب برش‌های چمن مصنوعی جدید با چمن‌های قدیمی
 4. تزریق سیلیس و گرانول چمن در تمام سطوح زمین
 5. فرچه کشی الیاف چمن مصنوعی جهت پخش شدن مواد پرکننده
 6. خط کشی چمن مصنوعی در قسمت‌های قدیم و جدید

عملیات فرچه زنی چمن مصنوعی

کاربرد گرانول چمن مصنوعی چیست؟

همانطور که در مطالب فوق نیز عنوان شده است، گرانول به همراه سیلیس به الیاف چمن مصنوعی تزریق می‎شود و فرچه کشی الیاف باعث می‌شود تا این دسته از پرکننده‌ها به خوبی در سطح زمین و در میان الیاف پخش شوند. این دسته از فیلرها باعث می‌شوند تا حالت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری الیاف چمن مصنوعی افزایش یابد و یک سطح نرم و مقاوم در برابر فشارهای شدید پدید بیاید.

گرانول چمن مصنوعی در کاربری فوتبال از جنس مواد نفتی یا خرده‌های لاستیک است و تزریق آن به الیاف چمن مصنوعی دارای مزایای زیر می‌باشد:

 • تزریق گرانول باعث ایستایی الیاف چمن مصنوعی و شباهت آن با چمن طبیعی می‌شود.
 • بعد از تزریق فیلرها به زمین ورزش، یک سطح نرم و انعطاف پذیر ایجاد می‌شود که از آسیب دیدگی بازیکنان جلوگیری می‌کند.
 • گرانول را می‌توان یک پر کننده سطوح چمن مصنوعی در نظر گرفت که مقاومت زمین را در برابر تردد افزایش می‌دهد و باعث ماندگاری بیشتر زمین ورزشی می‌شود.
 • بازیکنان فوتبال از کفش‌های مخصوص و میخدار برای مسابقه و تمرین استفاده می‌کنند تا احتمال لیز خوردن را در هنگام دویدن یا ضربه زدن به توپ به حداقل برسانند. استفاده از گرانول چمن مصنوعی مانع از لغزش کفش ورزشکاران می‌شود و بازیکنان عملکرد بهتری در زمین ورزش خواهند داشت.

بهترین گرانول برای زمین ورزشی

اکثر افراد با شنیدن نام لاستیک دو صفت ” نرمی” و “انعطاف‌پذیری” را به یاد می‌آورند و این دو صفت را می‌توان به گرانول نیز نسبت داد. بدین ترتیب، با تزریق گرانول چمن مصنوعی در زمین های فوتبال، یک سطح نرم و انعطاف ‌پذیر برای بازیکنان به ارمغان می‌آید و تمام فشارها و نیروهای کوبشی از طریق پای بازیکنان به زمین منتقل می‌شود.

همچنین، این ویژگی گرانول باعث می‌شود تا ماندگاری چمن مصنوعی فوتبال افزایش یابد. گرانول‌های چمن مصنوعی را می‌توان براساس فاکتورهای مختلف از جمله کیفیت، درجه بندی کرد. توجه داشته باشید که اندازه گرانول درجه یک،  ۳ الی ۵ میلیمتر است و فاقد هرگونه دود، نخ و سیم می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از ویژگی‌ها و مشخصات گرانول مناسب برای زمین ورزش می‌توانید با مجموعه چمنزار تماس بگیرید و از مشاوره رایگان این مجموعه بهره‌مند شوید.

خرید چمن مصنوعی

آیا استفاده از گرانول در زمین ورزشی، آسیب‌زا است؟

یکی از رایج‌ترین سوالات این است که آیا گرانول‌ها باعث آلودگی یا مسمویت بازیکنان نمی‌شود؟ آب باران، باعث پخش شدن آلودگی در سطح زمین فوتبال نخواهد شد؟

براساس مطالب منتشر شده در وب‌سایت ” ECHA” با وجود آنکه گرانول از ضایعات یا خرده‌های لاستیک است و لاستیک از مواد شیمیایی خطرناک تهیه می‌شود، جایی برای نگرانی وجود ندارد. ECHA برای اولین بار در سال ۲۰۱۷، میزان آسیب‌زا بودن گرانول چمن مصنوعی را بررسی کرد و یافته‌ها حاکی از آن بود که غلظت مواد شیمیایی گرانول‌ها (از جمله هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای) بسیار کم است و احتمال آسیب دیدگی بازیکنان بسیار پایین می‌باشد!

با این حال، ECHA  توصیه‌هایی برای کاهش خطرات و آسیب های سلامتی بیان می‌کند که به شرح زیر است:

 1. بعد از هر بازی، دست‌های خود را بشویید.
 2. قبل از بازگشت به خانه، لباس و کفش‌های ورزشی خود را عوض کنید.
 3. در صورت آسیب دیدگی در زمین فوتبال، محل خراش و بریدگی را بلافاصله ضد عفونی کنید.

همچنین، در جولای ۲۰۱۸، موسسه ملی هلند برای سلامت عمومی و محیط زیست (RIVM) پیشنهاد کرد که محدودیت‌های غلظت هشت هیدروکربن آروماتیک چند حلقه‌ای موجود در دانه‌های لاستیکی و گرانول‌های موجود در زمین‌های ورزشی و زمین‌های بازی کاهش یابد. از سوی دیگر، کمیسیون اروپا چندین محدودیت‌ را در ژانویه ۲۰۲۱ تصویب کرد. یکی از این محدودیت‌ها مربوط به استفاده از گرانول‌ها بود.

براساس این محدودیت، استفاده از گرانول‌هایی که حاوی بیش از ۲۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم از ۸ PAH باشند، به عنوان پرکننده الیاف چمن مصنوعی ممنوع است. از سوی دیگر، جهت کسب اطمینان از استفاده ایمن، گرانول‌های موجود در بازار نیز باید برچسب گذاری شوند.

زمان تزریق مجدد گرانول در زمین فوتبال با چمنزار

نوع و میزان گرانول‌های تزریفی اهمیت بسزایی در کیفیت یک زمین ورزش دارند. گرانول را می‌توان نوع خاصی از پلاستیک‌ها و پلیمرهای خرد شده تلقی کرد که با هدف ارتقاع کیفیت زمین‌های فوتبال به شکل ساچمه‌ تولید و به الیاف چمن مصنوعی تزریق می‎شوند.

توجه داشته باشید که زمان تزریق مجدد پرکننده‌ها از جمله گرانول چمن مصنوعی به زمین ورزش به فاکتورهای مختلفی از جمله میزان فعالیت بازیکنان و تعداد دفعات استفاده از زمین بستگی دارد و نمی‌توان یک بازه زمانی مشخص بیان کرد. به طور کلی، مجموعه چمنزار در بازدیدهای ادواری از زمین فوتبال، میزان گرانول و سیلیس زمین را اندازه گیری می‌کنند و در صورت نیاز، تزریق مجدد را انجام می‌دهند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تزریق گرانول و یا در صورت احساس نیاز به تزریق پرکننده به زمین فوتبال با مجموعه چمنزار تماس بگیرید تا متخصصین این مجموعه از زمین شما به صورت حضوری بازدید کنند.

سخن پایانی

مجموعه چمنزار با استفاده از بهترین و بی‌خطرترین گرانول چمن مصنوعی برای زمین ورزشی فوتبال در تلاش است تا یک زمین بازی ایمن با الیاف سرسبز و ایستا برای بازیکنان و ورزشکاران عزیزمان در سراسر ایران ایجاد کند. این مجموعه نیز با استفاده از تجربه و دانش متخصصین و استفاده از دستگاه‌های مدرن، انواع چمن های ورزشی را به صورت تخصصی تولید می‌کند و هر یک از هم‌وطنان عزیز می‌توانند با مراجعه به فروشگاه اینترنتی چمنزار و یا تماس با مشاورین این مجموعه، بهترین و جدیدترین چمن های مصنوعی موجود در بازار را خریداری نمایند و از خدمات پس از فروش این مجموعه بهره‌مند شوند.

مجموعه چمنزار با حذف واسطه‌ها و عرضه مستقیم محصول به دوست‌داران ورزش و محیط زیست موفق شده است تا بهترین محصولات را با کمترین قیمت به بازار عرضه کند و با ارائه گارانتی و ضمانت نامه شرکتی، کیفیت محصولات خود را تضمین نماید.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *