چمن مصنوعی چیست ؟

چمن مصنوعی چیست

ما بارها نام چمن مصنوعی را شنیده‌ایم و تصاویر مربوط به آن را مشاهده کرده‌ایم. اما آیا با کارکردهای این محصول زیبا و تزئینی آشنا هستیم و اطلاعاتی راجع به استفاده از آن داریم؟ چمن مصنوعی در سال‌های اخیر توانسته تحولی اساسی در صنعت دکوراسیون داخلی و خارجی و همچنین ورزشی ایجاد نماید. استفاده از چمن مصنوعی در عرصه ورزشی توانسته فعالان این حوزه را به استفاده از آن ترغیب کند. در این مقاله سعی داریم تا نگاهی به این صنعت و تاریخچه آن و همچنین سیذ تکامل و نسل‌های مختلف آن بپردازیم و شما را با ایده‌های هوشمندانه طراحی فضاهای داخلی و خارجی با بهره‌مندی از چمن مصنوعی آشنا کنیم.

چمن مصنوعی چگونه باعث گسترش فضای سبز می‌شود؟

باید توجه داشت که شرایط آب و هوایی هیچ‌گونه تاثیری در اجرا و نصب چمن مصنوعی ندارد و  این کالا را می‌توان در مناطق گرمسیر و یا سردسیر اجرا کرد. همچنین سطح اجرای چمن مصنوعی نیز مانع از اجرای آن نخواهد شد و این چمن را می‌توان روی هر سطحی از بتن گرفته تا خاک نیز نصب و اجرا کرد. به جرات می‌توان گفت که چمن مصنوعی یکی از اصلی‌ترین محصولات فضای سبز است که در ایران و سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی به منظور گسترش فضای سبز و ایجاد طراوت در محیط اجرا می‌شود.

با توجه به خشکسالی‌های پی در پی و محدودیت‌های استفاده از منابع آبی در ایران استفاده از چمن‌های مصنوعی منطبق با ساختار شبیه‌سازی شده به چمن‌های طبیعی روز به روز در حال افزایش بوده و استفاده از چمن مصنوعی در بسیاری از کاربری‌های تزئینی و ورزشی مکان‌هایی همچون حیاط، روف گاردن، تراس، زمین بازی و… در ادارات و منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چمن مصنوعی چگونه زمینه‌سازی تفریح و سرگرمی ما می‌شود؟

استفاده از چمن مصنوعی می‌تواند به عنوان زمینه‌ساز فضاهای تفریحی و سرگرمی به شمار رود. سازندگان ساختمان‌های مسکونی، ویلاهای شخصی،‌ مراکز تفریحی و هتل‌ها می‌توانند با در نظرگرفتن فضای ورزشی امکان جدیدی را برای تفریح افراد فراهم آورند.

به عنوان مثال اجرای یک زمین ویژه بازی نظیر گل کوچک در یک مجتمع مسکونی می‌تواند فضایی سراسر نشاط و شادی را برای کودکان ایجاد کند.

نمونه ای از فضاهای تفریحی و سرگرمی ایجاد شده با استفاده از چمن مصنوعی توسط شرکت چمنزار
نمونه ای از فضاهای تفریحی و سرگرمی ایجاد شده با استفاده از چمن مصنوعی توسط شرکت چمنزار

چمن مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

چمن مصنوعی نوعی چمن مشابه به چمن واقعی است که برای پوشش سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول معمولا در جاهایی استفاده می شود که امکان رشد چمن طبیعی وجود ندارد و یا هزینه نگهداری از آن بسیار بالاست. این محصول عمدتا در استودیوم‌های ورزشی، زمین‌های تنیس، تزیین مهد کودک‌ها و تراس خانه‌ها (با عنوان چمن مصنوعی تزئینی) استفاده می شود. همچنین امکان استفاده از آن در اماکن دیگری مانند فروشگاه‌ها و یا اماکنی که می‌خواهند حس دلپذیر طبیعت را تداعی کنند، وجود دارد. تولید این محصول در اوایل دهه ۶۰ میلادی آغاز گردید و کمپانی چمسترند اولین کمپانی بود که این محصول را به بازار عرضه کرد. روند تولید این چمن همانند روند تولیدفرش بود. از دهه ۶۰ تا به امروز نحوه تولید این محصول تغییرات زیادی یافته است.

چمن مصنوعی چیست

تاریخچه تولید چمن مصنوعی

در اواخر دهه۵۰ میلادی سه شریک کاری، «تجهیزات آزمایشگاهی آموزشی بنیاد فورد»، «صنایع مونسانتو» و «شرکت چمسترند»، تصمیم گرفتند تا پروژه‌ای را باهم اجرا کنند. هدف این شرکای کاری اصلاح فضای شهری و فراهم‌سازی محیط طبیعی برای کودکان بود. در آن دوره برای تولید این چمن از تعداد زیادی سوزن استفاده می‌شد که رشته‌های فیبری را در پشت پارچه قرار می‌دادند. سپس از چسب انعطاف‌پذیری مانند پلی‌اورتان و پلی‌ونیل‌کلراید برای اتصال این فیبرها به پشت پارچه استفاده می‌کردند. در آن زمان، ماشین‌ها تنها می‌توانستند چمنی به عرض ۴٫۶ متر و طول ۱متر تولید کنند.

در سال ۱۹۶۴، اولین چمن مصنوعی از سوی شرکت چمن گراس در مدرسه بروان نصب گردید و پس از آن در سال ۱۹۶۶، این محصول برای اولین‌بار در زمین بیس‌بال ورزشگاه هوستون تگزاس مورد استفاده قرار گرفت. این استادیوم که به دلیل سرپوشیده بودن از تابش شدید آفتاب در امان بود، مکان مناسبی برای نصب اولین چمن مصنوعی زمین‌های ورزشی به شمار می‌رفت. امروزه که به این محصول در دهه۶۰ میلادی نگاه می‌اندازیم به نظر می‌رسد که هیچ زیبایی ندارد و مانند یک پتوی سبزرنگ نایلونی است که بر روی زمین پهن شده است.  اما قطعا تولید این محصول در آن زمان سرآغاز تحولی بزرگ در پوشش کف ورزشگاه‌ها بود. این محصول شگرف مورد توجه بسیاری از تیم‌های ورزشی قرار گرفت و پس از آن ۳۲ کشور دیگر به این شرکت درخواست فرستادند تا این محصول را برای آنها ارسال کند.

پس از آن استفاده از این چمن در فضاهای دیگری مانند زمین بازی تنیس، مهدکودک‌ها و خانه‌ها رواج گردید. برخی از مدارس و مراکز تفریحی از مزایای این محصول سود بردند و سقف ساختمان‌هایشان را نیز چمن کردند. بعد از موفقیت این شرکت، کمپانی‌های دیگری نیز شروع به تولید این محصول کردند و به‌زودی تولید و ارسال این محصول به سراسر دنیا آغاز گردید.

 

 

چمن مصنوعی چیست

نارضایتی در مورد چمن مصنوعی آغاز گردید!

در اوایل دهه ۷۰ میلادی، تولید این چمن با مشکلاتی رو به رو شد. برخی از کمپانی های سودجو محصولاتی را تولید کرده بودند که سریع خراب می شدند و الیاف آنها بسیار نامرغوب بودند. این محصولات در برابر آفتاب به سرعت رنگ و چهره زیبای خود را از دست می دانند. ورزشکارانی که بر روی زمین این چمن بازی میکردند شکایاتی مبنی بر سر بودن این محصولات داشتند. به خصوص افرادی که باید بر روی این چمن‌ها می‌دویدند دچار شکستگی استخوان شده بودند. مشکل دیگر استفاده از این محصول این بود که در هنگام بارش باران و برف، آب بر روی آنها جمع می شد و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

 

این مشکلات چگونه حل شدند؟

سازمانهای نظارتی در آمریکا از مزایای چمن مصنوعی به خوبی آگاه بودند. به همین دلیل تلاش کردند استانداردهایی را برای تولید این محصول در نظر بگیرند و کمپانی ها تنها در صورت داشتن این استاندارها می توانستند تولید این محصول را آغاز کنند. در سال ۱۹۷۴ لیگ ملی فوتبال در آمریکا اعلام کرد که این محصولات هیچ ضرری برای سلامتی ندارند و تنها باید از محصولات مرغوب استفاده شود. همچنین تولید کنندگان این چمنها تولید این محصولات را به سیستم آب کشی مجهز کردند و همین امر سبب شد دیگر آبی بر روی این محصولا باقی نماند.

 

استفاده از چمن مصنوعی برای تزئین فضا

مطالعات متعددی به بررسی آثار فضای سبز بر سلامت روح و روان پرداخته اند و همگی آنها این موضوع را تایید می کنند که ورود فضای سبز به محیط زندگی سبب می شود فرد حس بهتری داشته باشد. مطالعه ای جالب افرادی را که فشار خون بالایی داشتند به عنوان جامعه آماری در نظر گرفت. در این مطالعه این افراد به مدت کوتاهی در مجاورت با فضای سبز قرار داشتند. نتایج آن نشان می داد که کاهش چشمگیری در فشار خون بالای آنها رخ داده بود. شما به راحتی با ورود این محصول به فضای زندگی و محل کار خود می توانید زیبایی و آرامش را تجربه کنید!

چمن مصنوعی چیست

ایده‌های هوشمندانه برای استفاده از چمن مصنوعی در محیط

با استفاده از چمن مصنوعی می‌توانید بدون نیاز به انجام کارهای سخت، پیچیده و هزینه بالا، تغییرات شگرفی را در محیط به وجود بیاورید. وجود این چمن محیط را به محیطی لوکس و منحصر به فرد تبدیل می‌کند که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. در واقع با هزینه کم می‌توانید خود را از دیگران متمایز کنید و حس خوش طبیعت را در اطراف خود به وجود بیاورید.

 

چگونه از چمن مصنوعی در محیط اطراف خود استفاده کنیم؟

در ادامه مطلب چمن مصنوعی چیست باید بگوییم؛ چمن مصنوعی همیشه با طراوت است و هرگز رنگ سبز خود را از دست نمی‌دهد. با استفاده از این چمن می‌توانید در تمامی فصول حس خوشی داشته باشید. نکته بسیار مهم این است که نگهداری از این چمن بسیار راحت است و نیاز به وسایل خاصی ندارد. تمامی این امور سبب می‌شوند که استفاده از این چمن به گزینه اول و آخر بسیاری از افراد تبدیل شود. در کنار تمامی این موارد، ظاهر چمن مصنوعی هرگز در تردد بالا آسیب نمی‌بیند و از بین نمی‌رود. با استفاده از این چمن می‌توانید تغییرات زیادی در محیط اطراف خود به وجود بیاورید.

 

دیوارهای چمنی به وجود بیاورید!

شما می‌توانید یک و یا دو دیوار را در محیط خانه و یا محل کار خود با این چمن بپوشانید و با اینکار حس تازگی را به محیط اطراف خود تزریق کنید. این چمن با رنگ چشم نواز خود حس زیبایی شناسی تمامی افراد را تحریک می‌کند و سبب می‌شود استایل طراحی شما برای همیشه در خاطر اطرافیانتان باقی بماند. (چمن مصنوعی دیوار)

چمن مصنوعی دیوار

از فرش چمنی استفاده کنید

این ایده، ایده‌ای جدید در دنیای طراحی داخلی به شمار می‌رود. بهتر است به جای استفاده از قالیچه از چمن مصنوعی برای پوشش سطوح استفاده کنید. مطالعات نشان داده‌اند که این محصولات برای کودکان و حیوانات کاملا بی خطر هستند. در خرید فرش چمنی به حس خود اعتماد داشته باشید. اگر می‌خواهید پاهای شما در بین الیاف این چمن قرار گیرند بهتر است چمنی با الیاف بلند بخرید و اگر دوست دارید که تنها چمن را در زیر پای خود احساس کنید، می‌توانید از چمن با الیاف کوتاه استفاده کنید. نگران نباشید! الیاف چمن مصنوعی بسیار نرم هستند و اگر با پای برهنه بر روی این چمن راه بروید هرگز به پای شما آسیب نمی‌زنند. پس با خیالی آسوده تنها به طراحی اتاق و یا محل کار خود با این چمن بیاندیشید.

چمن مصنوعی را به تراس ببرید

یک ایده خلاقانه! از این چمن می‌توانید در تراس خانه و یا محل کار خود استفاده کنید. هارمونی رنگ سبز چمن با آبی آسمان که از فضای تراس مشخص است چشم را نوازش می‌دهد. شما می‌توانید در این محیط بنشینید و با خیال راحت چای بنوشید، کتاب بخوانید یا برنامه کاری خود را تنظیم کنید. (چمن مصنوعی تراس)

تزیین تراس

زمین گلف خود را بسازید

پشت بام فضایی است که اغلب اوقات بی استفاده رها می‌شود. اما در اینجا یک ایده جدید برای شما داریم. شما می‌توانید این چمن را به پشت بام ببرید و زمین گلف خود را به وجود بیاورید. در روزهای تعطیل به پشت بام بروید و اوقات خوشی را با خانواده خود بگذرانید. (چمن مصنوعی گلف)

نصب و اجرای چمن مصنوعی گلف

حیاط خود را همیشه سبز نگه دارید!

ممکن است در فصول سرد سال نتوانید از حیاط خود به خوبی استفاده کنید. زیرا چمن طبیعی آن از بین رفته است و فضایی مرده به وجود آمده است. با نصب چمن مصنوعی در حیاط خانه می‌توانید همیشه این فضا را سبز نگه دارید و از نگاه کردن به آن لذت ببرید. با نصب این چمن این محیط به محیطی امن برای حیوان خانگی شما نیز تبدیل می‌شود. (چمن مصنوعی حیاط)

پروژه چمن مصنوعی حیاط زمانی

چمن مصنوعی را به کناره استخر خود ببرید!

بسیاری از افراد در فصول گرم سال اوقات فراغت خود را در استخر می‌گذرانند. بسیاری از افراد دوست دارند بر روی صندلی بنشینند و آفتاب بگیریند. شما با استفاده از این چمن در کنار استخر خود می‌توانید فضایی دلپذیر برای خود به وجود بیاورید و از شنا کردن و آفتاب گرفتن لذت ببرید. (چمن مصنوعی کنار استخر)

چمن مصنوعی کنار استخر ویلا در منطقه نیاوران

فضای سبز پیرامون خود را با چمن مصنوعی تغییر دهید!

اکنون متوجه شده‌اید که با استفاده درست از این چمن می‌توانید تغییرات شگرفی را در محیط به وجود بیاورید و از زیبایی منحصر به فرد آن لذت ببرید. بهتر است بدانید برای تغییر محیط هرگز  به هزینه های سنگین نیاز ندارید. با استفاده از محصولات مناسب و ایده‌های خلاقانه می‌توانید بهترین تغییر را به وجود بیاورید.

 

چمن مصنوعی خود را از گروه چمنزار بخواهید

تابدین‌جا به معرفی ایده‌های مختلفی برای استفاده از این چمن در فضاهای مختلف پرداختیم. اکنون باید برای تهیه این محصول اقدام کنید. گروه چمنزار انواع چمن مصنوعی را با مناسب‌ترین قیمت در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید از مشاوره‌های رایگان این مرکز در خصوص طراحی فضاهای خانه خود بهره ببرید.

 

چگونه چمن مصنوعی را خریداری کنیم؟

برای خرید چمن مصنوعی از شرکت چمنزار می‌توانید به یکی از دو روش زیر اقدام کنید:

  • خرید از وب سایت: تمامی محصولات چمنزار بر روی وب سایت این شرکت موجود هستند. شما می‌توانید وارد سایت این شرکت بشوید با انتخاب گزینه خرید و پرداخت از طریق درگاه بانکی محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در عرض یک هفته محصول را درب منزل تحویل بگیرید.
  • خرید تلفنی: شما به راحتی می‌توانید با تیم چمنزار تماس بگیرید و مشاوره‌های رایگان خرید را از تیم فروش این مرکز دریافت کنید. سپس اقدام به خرید محصول مورد نظر بکنید.

تماس با شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo