زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

زمین تمرین فوتبال

آنچه مالکان باشگاه‌های فوتبال حرفه‌ای برای انجام تمرینات تیم خود باید بدانند؛ مهم‌ترین فاکتور، زمینی که تیم در آن تمرین می‌کند!

شاید بعضی ها بر این باور باشند که مثلا تیم فوتبال پایتخت در همان زمینی که بازی های رسمی خود را انجام می دهد، تمرین هم می کند. ولی واقعیت چیز دیگری است. خیر! هر تیمی زمین اختصاصی تمرین خود را دارد و در روزهای هفته با برنامه مرتب و تدوین شده تمرینات خود را زیر نظر مربی ها و کادر فنی تیم انجام می دهد.

عوامل بسیار زیادی هستند که تیم های حرفه ای فوتبال برای آنکه در رقابت های داخلی و بین المللی موفق باشند و در کورس رقابت باقی بمانند، باید رعایت کنند. از کادر فنی مناسب گرفته تا کادر اجرایی و مدیریت برنامه های تیم، تدارکات، تیم پزشکی، همه و همه سهم مهمی در موفقیت یک تیم فوتبال حرفه ای دارند. ولی شاید ابتدایی ترین و اساسی ترین فاکتور، زمین تمرین فوتبال است که تیم باید روزانه در آن تمرین کند. به جرات می توان گفت کیفیت چمن، فضای اطراف و هوای مناسب و تهویه مطبوع زمین تمرین به اندازه زمین اصلی برگزاری مسابقات دارای اهمیت است.

اینکه زمین تمرین فوتبال در ناحیه ای خوش آب و هوا و به دور از هیاهوی شهرهای بزرگ قرار داشته باشد، خیلی مهم است. این واقعیت که اکثر باشگاه های مطرح و صاحب عنوان در دنیا، از اروپا گرفته تا آسیا و آمریکای جنوبی و غیره، نماینده فوتبال شهرهای بزرگ هستند، ایجاب می کند که مسئولین باشگاه ها تدبیر مناسبی برای زمین تمرین باشگاه خود بیندیشند تا از آلودگی هوا و آلودگی صوتی که ویژگی برجسته شهرهای بزرگ است، دور باشد.

در رابطه با این موضوع با اهمیت خوب است که به چند باشگاه مطرح فوتبال و زمین تمرین این تیم ها نگاهی گذرا داشته باشیم تا ایده مناسب برای طراحی و موقعیت زمین تمرین باشگاه فوتبال خودمان را پیدا کنیم.

 • آ. ث. میلان: مرکز ورزشی میلانلو

زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

زمین تمرین میلانلو در سال ۱۹۶۳ میلادی احداث شد. این ورزشگاه نه تنها زمین اختصاصی تمرین تیم آ. ث. میلان است، بلکه از کمپ های تمرینی تیم ملی ایتالیا نیز به شمار می آید. این مجموعه بزرگ است و ۱۶۰ هزار متر زمین های زیبای سبز را در بر می گیرد. یک جنگل درخت کاج و یک دریاچه در این مجموعه قرار دارد. بیشتر به مکان تفریحی شبیه است؟ درست است! ولی همین فضا به تمرین های حرفه ای ورزشی اختصاص یافته است. پس ایجاد و طراحی فضایی جذاب و طبیعی می توان در افزایش بهره وری بازیکنان نقش مهمی ایفا کند.

 • آرسنال: لاندن کالنی

زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

در سال ۱۹۹۹ میلادی، این زمین تمرین فوتبال برای باشگاه آرسنال انگلستان احداث شد. جالب است که بدانید هزینه احداث این زمین تمرین فوتبال، حاصل فروش بازیکن بزرگ این تیم، نیکولا آنلکا به تیم رئال مادرید بود. پس آرسنال یک بازیکن بزرگ را از دست داد ولی یک زمین تمرینی بزرگ و فوق پیشرفته را به دست آورد. این زمین نیز علاوه بر آرسنال میزبان تیم های ملی انگلستان در رده های مختلف سنّی است و هنوز هم پس از بیست سال جایگاه ممتازی در بین زمین های تمرینی فوتبال در دنیا دارد.

 • چلسی: کُبهام

زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

این زمین تمرین فوتبال یکی از جدیدترین زمین های تمرینی است که در سال ۲۰۰۷ میلادی رونمایی شد. جالب اینکه از آنجایی که نباید ساختمان اصلی آن را از ساختمان های اطراف بزرگتر و بلندتر می ساختند، اکثر فضای ساختمان در زیر زمین ساخته شده است. از مزایای ویژه ساختمان مرکزی این است که با استانداردهای محیط زیستی سازگاری کامل دارد. چمن به کار رفته در این زمین فوتبال از انواع چمن مصنوعی است.

 • اورتون: فینچ فارم

زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

ویژگی منحصر به فرد این زمین تمرین فوتبال، زمین اختصاصی برای دروازه بان هاست. پس به دروازه بان های بزرگ فوتبال مثل جیان لوئیجی بوفون، مانوئل نویر و داوید دخیا توصیه می کنیم به این مکان سری بزنند.

 • آژاکس: اسپورت پارک دِ توکومست

زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

این زمین تمرین فوتبال منحصر به تیم آژاکس هلند در تمام رده های سنّی و تیم بانوان این باشگاه است. آژاکس از دیرباز به خاطر معرفی استعدادهای ناب به جهان فوتبال شهره بوده است. زمین تمرین این آکادمی در میان زمین های تمرینی فوتبال در دنیا جایگاه ویژه ای دارد.

 • منچستریونایتد: مجموعه تمرینی ای‌اوان

زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

شیاطین سرخ بر قلّه ثروتمندترین باشگاه های فوتبال جهان قرار دارند. بعد از مجموعه قراردادهای منعقد شده در سال ۲۰۱۳ میلادی به ارزش ۱۸۰ میلیون پوند، اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۲ نام این مجموعه را تغییر خواهد داد. سیستم های امنیتی، سرّی این زمین تمرین فوتبال مجهّز به پیشرفته ترین تکنولوژی های قرن بیست و یکم است و از این لحاظ نیز از همتایان خود جلوتر است. کسی نمی تواند از این مرکز دیدن کند و پرسنل متشکّل از ۳۰۰ نفر در آن کار می کنند. تمام این تمهیدات برای آن است که تیم بزرگ منچستریونایتد در آرامش کامل تمرین کند.

زمین‌های بزرگ و مشهور تمرین فوتبال به این چند نمونه محدود نمی شوند. زمین های تمرین تیم های بزرگ و صاحب عنوانی چون اسپورتینگ لیسبون، بارسلونا، منچستر سیتی و رئال مادرید نیز از ویژگی های خاص خود بهره‌مندند که آنها را در زمره بزرگترین و مجهّزترین زمین های تمرینی فوتبال قرار می دهد.

3 دیدگاه برای “زمین تمرین فوتبال چند باشگاه برتر در جهان

 1. بردیا گفته:

  مطالب خوبی بود
  درمورد چمن ها به صورت تخصصی جایی ندیدم مطالب بزارن

 2. یاسین گفته:

  واقعا این ورزشگاه ها چه زمین تمرین فوتبال خوبی دارن
  کاش زمین چمن های تهران هم به همین کیفیت بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo