چمن مصنوعی دو میدانی Track

چمن مصنوعی دو میدانی track

چمن مصنوعی مناسب برای زمین دو میدانی یا  Track

تا به حال نام چمن مصنوعی رنگی به گوش‌تان خورده است؟ با کاربردهای چمن‌های مصنوعی رنگی آشنا هستید ؟ بدون شک یکی از بهترین دست آوردهای بشر، طراحی و تولید چمن مصنوعی به خصوص چمن مصنوعی رنگی بوده است که توانسته کمک شایانی به بحران کمبود آب کند.

با در نظر گرفتن گسترش فضاهای صنعتی، توسعه محیط‌ های تفریحی و ورزشی یکی از ملزومات شهری است. از آن جهت که نگهداری و مراقبت از چمن‌های طبیعی هزینه‌بر و وقت گیر است، نصب چمن مصنوعی در فضاهای مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. این دسته از محصولات از جمله چمن مصنوعی دو میدانی از الیاف مصنوعی مختلف مانند نخ های پلی پروپیلن و پلی اتیلن و در طرح‌های متنوع طراحی و به بازار عرضه می‌شوند و در شرایط آب و هوایی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین چمن‌های مصنوعی در زمین‌های ورزشی، چمن مصنوعی قرمز است که کاربردهای مختلفی از جمله طراحی حاشیه زمین فوتبال، محوطه‌های ساختمان، پارک‌ها، سالن‌های ورزشی و حتی زمین دو میدانی دارد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با چمن مصنوعی مناسب برای زمین دو میدانی و نحوه اجراء و بهره‌برداری از این پوشش ورزشی آشنا کنیم. به طور کلی، دو میدانی شامل مجموعه‌ای از ورزش‌ها مانند انواع دو، پرش، پرتاب، پیاده‌روی و رشته‌های ترکیبی است. سابقه این ورزش به سال ۷۷۶ قبل از میلاد مسیح در یونان می‌رسد. شاید برایتان جالب باشد که امروزه اتحادیه بین المللی فدارسیون دو میدانی برگزاری مسابقات را در سطح بین‌المللی بر عهده گرفته است و سالانه بسیاری از افراد در سراسر دنیا به رقابت می‌پردازند.

مزایای نصب چمن مصنوعی در زمین دو میدانی چیست؟

مزایا و فواید استفاده از چمن مصنوعی برای زمین ورزش دو میدانی به شرح زیر است :

 1. چمن های چمنزار مورد تایید فدراسیون دو میدانی است. همچنین، تمامی محصولات براساس استانداردهای ورزشی و پزشکی تولید می‌شوند.
 2. با استفاده از چمن مصنوعی می‌توان جلوه بصری و زیبایی زمین‌های ورزشی را چند برابر کرد.
 3. طراحی یک فضای دلنشین باعث تقویت روحیه بازیکنان می‌شود.
 4. چمن مصنوعی دو میدانی یک کفپوش مقرون به صرفه و کاملا اقتصادی برای طراحی زمین‌ها یا سالن‌های ورزشی است.
 5. طول عمر و ماندگاری چمن مصنوعی بیشتر از چمن طبیعی است.
 6. هزینه نگهداری چمن مصنوعی قرمز از هر پوشش دیگری برای ورزش دو میدانی (Track) پایین‌تر است.

با ما برای یک اتفاق تازه همراه شوید

بدون شک، شما هزینه‌های زیادی را صرف ایجاد یک زمین چمن مصنوعی فوتبال می‌کنید تا در کنار لذّت بخش‌تر کردن ورزش، ایمنی بازیکنان را نیز فراهم نمایید. با این وجود، ما یک پیشنهاد هوشمندانه برای طراحی زمین فوتبال و زمین دو میدانی برای شما داریم. این پیشنهاد به شرح زیر است :
برای یک لحظه، چشم‌هایتان را ببندید و یک زمین فوتبال را تصور کنید که جذابیت بصری آن با استفاده از چمن مصنوعی سبز چند برابر شده است. حال زمینی را تصور کنید که از چمن قرمز برای حاشیه آن استفاده شده است و یک فضای ایده‌آل و ایمن برای دویدن و ورزش کردن ورزشکاران فراهم گردیده است. حس لذت بخشی است ؟ شما هم تمایل دارید تا در چنین فضایی ورزش کنید ؟

به طور کلی، شما می‌توانید با استفاده از چمن مصنوعی قرمز در حاشیه زمین فوتبال، از این زمین به عنوان یک فضای ورزشی دو منظوره استفاده کنید. در حقیقت، ورزش دو میدانی (Track) نه تنها می‌تواند بخش جدایی ناپذیری از زمین فوتبال باشد، بلکه چشم‌انداز زیبایی را نیز در مزین ورزش به وجود خواهد آورد که یکی از منابع آن ایجاد احساس خوب ورزش در بین بازیکنان خواهد بود.

چمن مصنوعی دو میدانی Track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی Track

پوشش زمین دو میدانی با چمن مصنوعی

جنس پیست دو میدانی در باشگاه‌های مختلف با یکدیگر فرق دارد. با این وجود، چمن مصنوعی قرمز یکی از مناسب‌ترین پوشش‌های پیست دو میدانی است؛ زیرا علاوه بر تامین امینت بازیکنان و ورزشکاران، فضایی پرانرژی و با نشاط برای ورزش کردن و تمرین فراهم می‌سازد. شاید برایتان جالب باشد که این محصول با توجه به استاندارهای پزشکی تولید و مطابق با قوانین بین‌المللی و ضوابط ورزشی نصب می‌شود.

به طور کلی، دو محصول باکیفیت برای پوشش پیست دومیدانی یا حاشیه زمین فوتبال وجود دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

معرفی انواع چمن مصنوعی پیست دو میدانی

انواع چمن مصنوعی مناسب برای زمین دو میدانی و پیست دو میدانی زمین فوتبال به شرح زیر است :

۱٫ چمن مصنوعی دو میدانی ۵۰ میل

یکی از مناسب‌ترین محصولات مورد استفاده در پیست دو میدانی، چمن‌ مصنوعی MG ۵۰ میل است. الیاف این چمن از جنس مونوفیلامنت یا فیبریلیت می‌باشد. از دیگر نکات مرتبط با این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. مناسب‌ترین روش زیرسازی چمن مصنوعی قرمز، سیستمی متشکل از لایه‌های شنی نفوذپذیر (Unbound) است که می‌تواند همزمان با اجرای زیرسازی بخش زمین فوتبال انجام گیرد.
 2. حجم مواد پرکننده سیلیس و گرانول در چمن‌های مصنوعی قرمز  ۳۰ % بیشتر از چمن مصنوعی سبز فوتبال است. با رعایت این نکته، می‌توان یک زمین انعطاف پذیر و ایمن برای ورزشکاران پدید آورد.

۲٫ چمن مصنوعی پات قرمز

از دیگر چمن‌های تخصصی ورزشی می‌توان به چمن مصنوعی پات قرمز ۱۵ میل اشاره کرد که با الیاف منعطف و برگشت پذیر و در تراکم بالا طراحی و به بازار عرضه می‌شود. الیاف مجعد و گره خورده این محصول، یک سطح ایمن و منعطف برای ورزشکاران پدید می‌آورند و احتمال آسیب دیدگی آن‌ها را به حداقل می‌رسانند.

از سوی دیگر، چمن مصنوعی پات مانند دیگر محصولات چمنزار از کیفیت رضایت بخشی برخوردار است و مقاومت قابل قبولی در برابر سرما و گرما دارد؛ به همین دلیل است که استفاده از این چمن گزینه اول افراد در مقایسه با چمن طبیعی خواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد که از چمن مصنوعی پات می‌توان برای طراحی حاشیه زمین فوتبال، زمین گلف، زمین تنیس، زمین پدل و ایجاد پیست دو میدانی استفاده کرد و محیطی یکدست و مطابق با استانداردهای بالا برای افزایش ایمنی افراد برای ورزش کردن و انجام فعالیت‌های سخت طراحی کرد. این محصول، علاوه بر کاربرد ورزشی، کاربرد تزئینی نیز دارد و از آن به عنوان یک چمن مصنوعی قرمز یا اخرایی برای تزئین و زیباسازی ورودی خانه‌ها، باغ تالارها یا فضاهای بیرونی ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

چمن مصنوعی دو میدانی

ترسیم خطوط در ‌چمن‌ مصنوعی دو میدانی به چه شکل می‌باشد؟

همانطور که می‌دانید خط کشی و ترسیم خطوط در زمین‌های ورزشی از جمله زمین‌ فوتبال، زمین تنیس و زمین دو میدانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این راستا، لازم به ذکر است که مجموعه چمنزار در هنگام تولید چمن مصنوعی ، خط کشی‌های لازم را انجام خواهد داد. خطوط روی چمن مصنوعی قرمز از بافت‌های سفید رنگ همان جنس چمن مصنوعی تشکیل شده است. این خطوط در چمن مصنوعی به صورت طولی در کارخانه هنگام بافت چمن ایجاد می‌شوند. نکته‌ای که وجود دارد این است که خط کشی‌های سفید در چمن مصنوعی قرمز امکان بافته شدن به صورت قوس دار را ندارند. به همین جهت در محل‌های پیچ زمین دو میدانی، این خط کشی‌ها با نوارهای ۱۰ سانتی متر سفید رنگ از جنس چمن مصنوعی ایجاد می‌شوند.

درباره‌ی خط کشی چمن مصنوعی بیشتر بدانید.

چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track

اصول نگهداری از چمن مصنوعی دو میدانی  Track

چمن مصنوعی مورد استفاده در زمین دو میدانی مانند دیگر محصولات، برای سرسبز ماندن و حفظ ایستایی، نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. برخی از اصول مراقبت از این محصول به شرح زیر است:

 1. برای حفط ایستایی الیاف چمن مصنوعی، بهتر است که هفته‌ای یکبار سطح چمن را بر خلاف جهت الیاف فرچه یا شانه بزنید.
 2. با تزریق فیلرها در فواصل زمانی مرتب، می‌توان ماندگاری و مقاومت چمن مصنوعی را افزایش داد.
 3. برای پاکسازی چمن‌های ورزشی، بهتر است که ابتدا ذرات فیزیکی و گرد و غبار را با استفاده از یک وسیله مانند جاروبرقی از سطح چمن پاک نمایید. سپس، از دستگاه واترجت برای شستشو چمن مصنوعی استفاده کنید.
 4. در اسرع وقت، قسمت‌های آسیب دیده چمن مصنوعی را تعویض نمایید.
 5. جهت نگهداری از چمن مصنوعی در برابر فشار و ضربه، سختی سطح چمن را در فواصل زمانی مرتب آزمایش کنید.

چگونه سطح چمن مصنوعی دومیدانی را تمیز کنیم؟

بعد از نصب چمن مصنوعی دو میدانی نوبت به تمیز کردن سطح چمن می‌رسد. برای تمیز کردن سطح چمن مصنوعی پیست دو میدانی نیاز به استفاده از وسیله مخصوصی ندارید. برای رفع کثیفی و آلودگی از روی سطح الیاف این محصول، تنها کافی است که از دستگاه واترجت یا دمنده باد استفاده کنید. دستگاه واترجت دستگاهی مشابه به جاروبرقی است که آب را با فشار زیاد بر روی سطح چمن می‌ریزد و آلودگی را از روی آن تمیز می‌کند. برای تمیز کردن چمن بهتر است این کار را از گوشه زمین شروع کنید و به طور مرتب پیش روید. دستگاه دمنده باد نیز دستگاهی است که با ایجاد فشار هوای قوی آلودگی را به سمت خود می‌کشاند و سطح چمن را تمیز می‌کند

به طور کلی، قیمت چمن مصنوعی به عوامل و فاکتورهای متعددی وابسته است. برخی از این عوامل به شرح زیر می‌باشد:

 1. ابعاد زمین دو میدانی
 2. نوع محصول و ویژگی‌های آن
 3. برند محصول انتخابی
 4. تولید کننده چمن مصنوعی
 5. هزینه‌های متفرقه مانند هزینه نصب، هزینه حمل و نقل و…

جهت کسب آگاهی بیشتر از قیمت چمن مصنوعی دومیدانی از شما دعوت می‌نماییم تا با مشاورین مجموعه چمنزار تماس حاصل فرمایید. مجموعه چمنزار با تولید محصولات باکیفیت و ارائه ضمانت نامه در هنگام خرید، در تلاش است تا یک خرید مطمئن و راحت برای تمامی هم‌وطنان عزیز رقم بزند و سهمی کوچک در لحظات سبز مشتریان خود داشته باشد.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *