چمن مصنوعی پینت بال

چمن مصنوعی پینت بال

پینت‌بال، ماکتی از یک جنگ واقعی بر روی چمن مصنوعی

چشم‌ها و گوش‌ها کاملا باز، ضربان قلب بالاتر از حد نرمال، بازیکن‌ها با صدای فرمانده خم شده و به سمت پناهگاه‌ها می‌­دوند. با یک غلت کوتاه روی چمن، پشت سنگر قرار می‌گیرند. حالا آروم لوله‌ی اسلحه رو به سمت بیرون گرفته و شلیک می‌کنند. با زیاد شدن صدای شلیک‌ها، هیجان به اوج خودش می‌رسد؛ هیچ‌کس هم دوست ندارد تیر ژلاتینی پینت بال با او برخورد کند و تک‌ تک افراد تیم تنها یک هدف دارند و آن  هم رسیدن به پرچم پیروزی است!

بازی پینت بال همانند فوتبال و تنیس، یک بازی هیجان انگیز است و نیاز به یک زمین ایمن با موانع متعدد دارد. به همین دلیل است که در چند سال اخیر از چمن مصنوعی پینت بال برای پوشش کل زمین یا قسمتی از آن استفاده می‌شود. این محصول، علاوه بر تامین امنیت بازیکنان، باعث افزایش جذابیت بصری و فیزیکی مسابقات خواهد شد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پینت بال اولین بار توسط چارلز گارین و هایل نویل معرفی گردید و اولین بازی پینت بال در سال ۱۹۸۱ در نیوهاپ شایر بین ۱۲ نفر برگزار شد. امروزه این بازی طرفداران بسیار زیادی دارد و تقریبا در سراسر دنیا برگزار می‌شود. همانطور که در مطالب فوق نیز عنوان کرده‌ایم، پینت بال یک بازی پر جنب و جوش است و کفپوش آن باید به گونه‌ای طراحی شود که امنیت بازیکنان حفظ شود.

زمین بازی پینت بال

بازی پینت بال همانند دیگر ورزش‌ها از قبیل تنیس، گلف یا فوتبال نیاز به زمین ضربه ‌پذیر و مقاوم دارد. همچنین، کفپوش این زمین باید به گونه‌ای انتخاب شود که از لغزش بازیکنان حین بازی جلوگیری نماید و سطحی ضربه پذیر و ایمن برای آن‌ها فراهم سازد؛ زیرا هیجانات این بازی، احتمال آسیب دیدگی بازیکنان را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از اجزای مهم بازی پینت بال، سنگر‌های میدانی می‌باشد که به بازیکنان کمک می‌کند تا خود را از دید تیم مقابل پنهان نمایند. لازم به ذکر است که می‌توان سنگرها و موانع زمین پینت بال را با استفاده از چمن مصنوعی تزئین کرد و موانعی مقاوم در برابر تابش نور خورشید برای زمین‌های آموزشی، تفریحی و مسابقه‌ای پینت بال طراحی کرد.

نکته دیگر که وجود دارد این است که زمین‌های پینت بال باید مطابق قواعد و استانداردهای زیر طراحی شوند:

 1. زمین مسابقه پینت بال باید دارای سطحی صاف و بدون شیب باشد.
 2. ابعاد زمین بازی پینت بال حدود ۵۵*۳۳ متر است. ( این ابعاد براساس قوانین انجمن پینت بال در باشگاه‌های متفاوت با یکدیگر فرق دارد.)
 3. اطراف زمین باید به طور کامل به وسیله تور مورد تایید انجمن، محصور شود تا امنیت بازیکنان به طور کامل تضمین گردد.
 4. هر زمین بازی پینت بال دارای حداقل ۲۵ مانع با فاصله حداقل ۱٫۵ متر از خطوط اطراف زمین است.
 5. خط کشی زمین پینت بال باید به گونه‌ای باشد که بازیکنان آن را به طور واضح ببیند.
 6. فاصله هر یک از ایستگاه های پرچم در زمین باید حدود ۲ متر باشد. همچنین، پرچم‌ها باید در وسط مرزهای عرضی زمین بازی قرار داشته باشند.

چمن مصنوعی پینت بال

با توجه به اینکه بازیکنان در پینت بال مدام در حال غلت خوردن و کشیده‌شدن روی زمین هستند. چمن طبیعی ودیگر پوشش‌های گیاهی خیلی زود از بین می‌روند. از طرف دیگر، با توجه به ابعاد زمین پینت بال، ترمیم یا نگهداری چمن طبیعی برای باشگاه هزینه‌بر و وقت گیر خواهد بود. در صورتی که می‌توان با حداقل هزینه و نگهداری، یک زمین ایمن، سرسبز و مطابق با استانداردهای روز دنیا برای بازی پینت بال ایجاد کرد. به همین خاطر است که محبوبیت چمن‌های مصنوعی برای تزئین و طراحی زمین‌های پینت بال، روز به روز افزایش می‌یابد.

همانطور که می‌دانید، بازی پینت بال یک بازی پر هیجان است و از دو تیم ۶ نفره تشکیل می‎شود. هر یک از بازیکنان با کفش‌های مخصوص به فرار و گریز می‌پردازند و در تلاش هستند تا با تفنگی که دارای ماده ژلاتینی است به یکدیگر شلیک نمایند. در نتیجه، کفپوش زمین پینت بال باید به گونه‌ای انتخاب شود که امنیت بازیکنان را افزایش دهد و شستشوی آن آسان باشد.

خبر خوب این است که مجموعه چمنزار اقدام به تولید چمن مصنوعی پینت بال باکیفیت کرده است و از این طریق در تلاش است تا نیاز هم‌وطنان عزیزمان را در سراسر کشور تامین نماید. این محصول شباهت زیادی به چمن طبیعی دارد و به راحتی می‌توان لکه‌های رنگ را از الیاف آن پاک کرد.

نکته دیگری که وجود دارد این است که می‌توان از چمن‌های مصنوعی فوتبال  کار کرده برای زمین‌های پینت بال استفاده کرد. این دسته از محصولات با الیاف ضخیم و مقاوم تولید می‌شود و بهترین انتخاب برای استفاده مجدد هستند؛ به شرطی که مورد تایید کارشناسان چمنزار قرار بگیرند. در چنین شرایطی، تیم فنی و کارشناسان شرکت چمنزار، چمن‌های مصنوعی پوسیده را از چمن‌های سالم جدا می‌کنند و با شستشوی آن، تمامی آلودگی‌ها و فیلرها را از سطح الیاف پاک می‌نمایند. سپس شما می‌توانید از چمن‌های دست دوم برای قسمت‌های کم تردد زمین ورزشی استفاده نمایید و در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم  درباره‌ی چمن مصنوعی دست دوم مطالعه فرمایید.

بهترین چمن مصنوعی برای پینت بال کدام است ؟

در مطالب فوق نگاهی سطحی به خصوصیات زمین بازی و چمن مصنوعی پینت بال داشتیم. اکنون قصد داریم تا در این بخش به بررسی بهترین چمن مصنوعی پینت بال بپردازیم. اگر شما هم تمایل دارید تا یک زمین پینت بال با جلوه‌ای منحصر به فرد داشته باشید، تا اخر مطالب ما را همراهی کنید.

انواع چمن مصنوعی پینت بال به شرح زیر است :

۱-چمن مصنوعی سپیدار ۱۵ میل

چمن‌های مصنوعی با الیاف فیبریلیت می‌توانند مناسب‌ترین گزینه برای این ورزش محبوب و هیجانی باشند. به همین خاطر، چمن مصنوعی مدل سپیدار با ارتفاع الیاف ۱۵ میلی‌متر را می‌توان یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای طراحی و ایجاد زمین پینت بال دانست. این محصول در تراکم طولی ۲۰۰ به بازار عرضه می‌شود و حس خوش طبیعت را در زمین‌های بازی به ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر، الیاف فیبلریلیت این محصول باعث می‎شود تا مقاومت و انعطاف پذیری الیاف چمن مصنوعی در برابر تردد و رفت و آمد افزایش یابد.

۲-چمن مصنوعی پات سبز ۱۵ میل

از دیگر محصولات تخصصی مجموعه چمنزار می‌توان به چمن مصنوعی پات سبز اشاره کرد. این محصول با الیاف گره خورده و مجعد طراحی می‌شود و در تراکم بافت بالا به بازار عرضه می‌گردد. الیاف یک دست و فنری شکل چمن پات به جهت خاصی متمایل نیست و پاخور بسیار مناسبی دارد. در نتیجه، یک گزینه ایده‌آل برای طراحی زمینی سرسبز و ایمن برای بازی و ورزش به حساب می‌آید.

۳-چمن مصنوعی پات قرمزی ۱۵ میل

به دنبال یک محصول مقرون به صرفه برای ایجاد موانع و طراحی حاشیه زمین بازی هستید؟ چمن مصنوعی پات قرمز این نیاز شما را برآورده می‌کند!

چمن مصنوعی پات قرمز یکی دیگر از محصولات تخصصی ورزشی است که برای طراحی فضای خارجی زمین بازی طراحی و تولید می‌شود. از ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول می‌توان به تراکم بالا بافت، الیاف مجعد و گره خورده اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که می‌توان از چمن پات قرمز در محیط‌های مختلف مانند زمین گلف، زمین تنیس، زمین پدل، زمین فوتبال و حتی زمین پینت بال استفاده کرد. این محصول، علاوه بر کاربرد ورزشی، کاربرد تزئینی نیز دارد و یک انتخاب عالی برای طراحی موانع بازی پینت بال خواهد بود.

۴-چمن مصنوعی صحرا ۲۵ میل

چمن مصنوعی صحرا با ارتفاع الیاف ۲۵ میلی‌متر، بهترین انتخاب برای طراحی یک زمین بازی با ظاهری مشابه به چمن طبیعی است که حس طراوت و شادابی را در محیط‌های ورزشی و تفریحی به ارمغان می‌آورد. این محصول در دسته محصولات  non-infill قرار دارد. همچنین، الیاف این محصول فیبلریت است و از مقاومت و انعطاف پذیری بالایی برخوردار می‎باشد. به همین دلیل می‌توان چمن صحرا را یکی از هوشمندانه‌ترین گزینه‌ها برای فضاهای پرتردد مانند زمین‌های ورزشی معرفی کرد.

استفاده از چمن مصنوعی پینت بال چه مزایایی دارد ؟

نصب چمن مصنوعی پینت بال در زمین‌های بازی دارای مزایای زیادی می‌باشد. برخی از این مزایا و فواید به شرح زیر است :

 1. سطح نرم و لطیف چمن مصنوعی از آسیب دیدگی بازیکنان پیشگیری می‌کند.
 2. میزان تردد در زمین پینت بال زیاد است و کفپوش آن تحت فشار قرار داد. خبر خوب این است که چمن پینت بال از دوام و مقاومت بالایی در برابر رفت و آمد بازیکنان برخوردار است.
 3. در بازی پینت بال، بازیکنان با توپ‌های رنگی به یکدیگر شلیک می‌کنند و این رنگ‌ها بر روی الیاف چمن مصنوعی پاشیده می‌شود. یکی از مزایای چمن‌های ورزشی این است که سطح الیاف چمن به راحتی و با استفاده از دستگاه واترجت تمیز خواهد شد.
 4. همانطور که می‌دانید چمن‌های مصنوعی برخلاف چمن‌های طبیعی، برای سرسبز ماندن نیاز به آبیاری، کوددهی، چمن زنی و دیگر مراقبت‌های هزینه‌بر ندارند.
 5. لازم به ذکر است که تعمیر چمن‌های مصنوعی بسیار آسان و کم هزینه‌ است. برای مثال، زمانی که یک قسمت از چمن مصنوعی دچار آسیب می‎شود، می‌توان تنها همان قسمت از محصول را تعویض کرد.
 6. رنگ سبز چمن‌ حس نشاط و انرژی را در زمین‌های بازی به ارمغان می‌آورد.

چمن مصنوعی پینت بال

افزایش انعطاف پذیری چمن مصنوعی پینت بال با کمک شوک پَد یا ژئوتکس

هیجان بازی پینت بال بسیار زیاد است و بازیکنان مدام در حال دویدن و فرار کردن هستند. به همین خاطر، احتمال زمین خوردن یا پرت شدن بازیکنان در حین بازی وجود دارد. در این راستا، زمین بازی باید به گونه‌ای طراحی شود که سطحی نرم و ضربه پذیر داشته باشد. یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد بستری نرم و ایمن، لایه ضربه پذیر ژئوتکستایل یا شوک پد است. لایه نمدی شکل ژئوتکستایل یا لایه‌ فومی شوک پد، قبل از اجرای چمن بر روی سطح، پهن می‌شود. سپس، چمن مصنوعی روی آن اجرا خواهد شد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که ضخامت لایه ژئوتکستایل در محصولات مختلف با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی، لایه ژئوتکستایل مورد استفاده در زمین‌های پینت بال دارای ضخامت ۳۰۰ و ۵۰۰ گرمی است. هر چقدر ارتفاع الیاف چمن مصنوعی کوتاه‌تر باشد، از لایه نمدی ژئوتکستایل با ضخامت بیشتر استفاده می‌نماییم.

چگونه سطح زمین چمن مصنوعی پینت بال یکپارچه و بدون درز باشد؟

چسب پلی اورتان و لایه اتصال سیمینگ تیپ از لوازم اجرای چمن مصنوعی در مرحله یکپارچه سازی آن است. این چسب از سختی بالایی برخوردار می‌باشد و از استانداردهای آن می‌توان به مقاومت بالا در برابر نیروهای کششی و همینطور مقاومت در برابر رطوبت و یخ زدگی اشاره کرد. چسب پلی اورتان با قابلیت چسبندگی بالا از ایجاد شکاف یا پارگی بین درزهای چمن پینت بال جلوگیری می‌کند.

چگونه مقاومت کوبشی چمن مصنوعی پینت بال را افزایش دهیم؟

در آخرین مرحله اجرا و نصب چمن مصنوعی پینت بال از مواد پرکننده سیلیس به عنوان یک ماسه حجم دهنده در میان الیاف استفاده می‌کنیم. این متریال به افزایش مقاومت چمن در برابر کوبش و تردد کمک می‌کند و باعث ایستایی الیاف چمن پینت بال می‎شود. توجه داشته باشید که ماسه سیلیس عاری از هرگونه مواد عالی یا آلاینده است و عین حال که حساسیت زا نیست، موجب افزایش زمان بهره‌بری از چمن مصنوعی نیز می‌شود. در نتیجه، با متریال پر کننده سیلیس می‌توان طول عمر و کارایی چمن مصنوعی زمین پینت بال را افزایش داد.

چگونه سطح چمن مصنوعی پینت بال را تمیز کنیم؟

وسعت زمین‌های بازی پینت بال به طور معمول زیاد است و در حین بازی از تیرهای رنگی استفاده می‌شود. به همین خاطر، برای داشتن زمینی زیبا و سرسبز، لازم است که هر چند وقت یکبار چمن‌های مصنوعی را تمیز نماییم.

بهترین وسیله برای نظافت و شستشو الیاف چمن مصنوعی، دستگاه واترجت  است. این دستگاه آب را با فشار بر روی سطح چمن مصنوعی می‌پاشد و تمامی آلودگی‌ها و لکه‌ها را از سطح چمن پاک می‌کند. از سوی دیگر، دستگاه واترجت با بهره‌گیری از فشار باد، مانع از هدر رفتن آب می‌شود.

همچنین می‌توانید از دستگاه دمنده باد برای نظافت چمن‌ها استفاده کنید. این دستگاه آلودگی را از سطح چمن مصنوعی به درون خود می‌کشد. نکته دیگر این است که فرچه زنی چمن‌ها باعث حفظ ایستایی و زیبایی الیاف می‌شود.

قیمت چمن مصنوعی پینت بال چگونه محاسبه می‌شود؟

امروزه انواع چمن مصنوعی در طرح‌های متنوع، کیفیت‌های مختلف و طیف رنگی گسترده طراحی و به بازار عرضه می‌شود و ویژگی هر یک از این محصولات براساس نوع کاربری و محل نصب، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که نمی‌توان یک قیمت کلی برای تمامی محصولات ارائه کرد. به طور کلی، مشخصه‌های ساخت و ویژگی‌های محصول از جمله عوامل موثر در قیمت چمن مصنوعی پینت بال به حساب می‌آیند.

از فاکتورهای اصلی تعیین کننده قیمت چمن ورزشی پینت بال، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نوع زیره و نوع پوشش بکینگ
 2. نوع و میزان نخ به کار رفته در تولید محصول
 3. ارتفاع و ضخامت الیاف
 4. تعداد گره‌ها و نوع بافت
 5. تراکم بافت چمن مصنوعی

علاوه بر موارد فوق، عواملی همچون هزینه نصاب، هزینه حمل و نقل و هزینه مواد مورد استفاده در زمان نصب و اجرای چمن مصنوعی در قیمت نهایی محصول تاثیر گذار خواهد بود؛ لذا از شما دعوت می‌نماییم تا از راه‌های ارتباطی موجود در صفحه استفاده کرده و برای آگاهی دقیق از قیمت نهایی چمن مصنوعی و نحوه خرید آن با مشاورین چمنزار تماس حاصل فرمایید.

چمن مصنوعی پینت بال را از چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار، یکی از معتبرترین مجموعه‌های تولید کننده و عرضه کننده چمن مصنوعی در سراسر کشور است و تیم فنی این مجموعه با تجربه و مهارت بالا در زمینه نصب چمن مصنوعی ورزشی ، در تمامی مراحل اجرای چمن همراه مشتریان خود خواهد بود.

اگر همچنان برای طراحی یک زمین پینت بال با جلوه‌ای منحصر به فرد مصمم هستید و به امنیت بازیکنان در حین بازی اهمیت می‌دهید، از شما دعوت می‌نماییم تا با مشاورین این مجموعه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان خرید و نصب چمن مصنوعی بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo