دهکده رنگ‌ها – رنگهای محیطی مناسب چمن مصنوعی

دهکده رنگ ها

دنیای ما در احاطه رنگ‌هاست به هر طرف به هر جسم  و شیءای که نگاه کنیم دارای یک رنگ خاصی هستند. فراموش نکنیم که حتی روح انسان‌ها با دیدن رنگ‌ها شاد و یا ناراحت می‌شود. بیایید با یک نگاه جدید قدم در دهکده رنگ‌ها بگذاریم و آسمان و زمین را همچون چمنزار پر نشاط و پر طراوت ببینیم. برای دست‌یابی به این همه شگفتی و شادابی و همچنین پی‌بردن به ذات زیبای رنگ‌ها کافی است طبیعت را جور دیگر ببینید. دریای بی کران را آبی و زلال تصور کنید که پر است از ماهیان رنگی که هرکدام به شکلی در سرزمین زلال آبی رنگ رها و سبک‌بال‌اند.

کاربردهای چمن مصنوعی رنگی

جنگل‌ها را به رنگ سبز بارانی تصور کنید، قطره‌های باران را که بر برگ‌های تازه نفس درختان می‌چکد لمس کنید و به آغوش هزار و یک رنگ جنگل پناه ببرید. حال تصور کنید که هنوز دشت،کویر،رودخانه و هزار و یک بخش زیبای طبیعت نرسیده‌اید، پس از طبیعت می‌آموزیم چگونه در سرزمین سبز چمن مصنوعی به استقبال دهکده رنگ‌ها برویم.

رنگ سبز خدا را ببین

دهکده رنگ ها
همه‌ی ما می‌دانیم که چمن در طبیعت نماد رنگ سبز است و چمنزار یعنی یک سبز بیکران. اگر با تمام وجود رنگ سبز را لمس کنیم می‌دانید چه می‌شود؟ سبز، رنگ حاصلخیزترین زمان طبیعت است. به همین دلیل به آن رنگ تولید مثل و در نهایت رنگ عشاق می‌گویند. حال اگر انسان عاشق باشد می‌گوییم او یک انسان کامل است. با رنگ‌ها با سبز می‌شود عاشق شد، می‌شود غم‌ها را فراموش کرد و به امید رسید. می‌شود به یک ثبات و تعادل کامل در اعماق وجود چنگ زد و قصه‌ی زیبای زندگی را خط‌به‌خط از نو نوشت. آری به یاد می‌آوریم دیالوگ ماندگار خسرو شکیبایی را در سریال خانه سبز «من اعتراض دارم به رنگ سرخ که سوزاننده است،به آبی که سرده،به رنگ زرد که رنگ جدایی و هر رنگی که رنگ روح زندگی توش نیست.چون به عقیده‌ی شخص خود من رنگ روح زندگی سبزه جناب رئیس سبز فقط سبز.»

سبز یعنی نشاط یعنی آرامش

یک ضرب‌المثل قدیمی هست که میگه یک دست صدا نداره، طبیعت را می‌شود بدون زردی پاییز، بدون سفیدی برف و آبی زلال دریا تصور کرد؟ آیا می‌شود جنگلی را بدون تنه‌ی قهوه‌ای رنگ درختان کامل و زیبا دانست؟
جواب کاملاً مشخص و واضح است، ما می‌توانیم رنگ‌ها را بشناسیم و تأثیرات مثبت و منفی آن ها از یکدیگر تفکیک کنیم. ما می‌توانیم به ریشه‌ی رنگ‌ها پی ببریم و با همین ویژگی به دنیای شیرین ترکیب رنگ قدم برداریم. برای این منظور ابتدا باید انواع بخش‌بندی‌های رنگ سبز را بشناسیم:

این بخش‌بندی عبارتند از

 1. سبز فسفری
 2. سبز لجنی
 3. سبز یشمی
 4. سبز تیره
 5. سبز زیتونی
 6. سبز روشن

۱- سبز فسفری

رنگ سبز فسفری

سبز فسفری مابین سبز و زرد است، دارای روشنایی فراوان به گونه ای که در بسیاری از شبرنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رنگ در معماری برای تأکید و در برخی از فضاها به عنوان تفکیک‌کننده‌ی فضا استفاده می‌شود.

۲- سبز لجنی

اندکی از سبز تیره روشن‌تر است این نوع از رنگ سبز در بسیاری از مواقع به عنوان یک رنگ گران قیمت شناخته می‌شود. به ویژه در صنعت پارچه و پوشاک ترکیب بسیار عالی برای سبز فسفری محسوب می‌شود.

۳- سبز یشمی

سبز یشمی

شباهت زیادی با سبز لجنی دارد در مورد آن می‌توان گفت که اگر سبز لجنی را با رنگ زرد ترکیب کنیم تا حدود زیادی به سبز یشمی نزدیک شده‌ایم.

۴- سبز تیره

محدوده‌ی رنگی بین سبز لجنی تا سیاهی کامل سبز تیره می‌گوییم، اما به طور کل سبز تیره‌ی پرکاربرد کمی تیره‌تر از سبز لجنی است و تنالیته‌ی تیره‌تر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵- سبز زیتونی

در بین زیرگروه‌های رنگ سبز می‌توان سبز زیتونی و سبز یشمی را شبیه‌ترین رنگ به یکدیگر دانست. این دو گروه رنگی اصولاً نیاز به رنگ‌های مکمل قوی برای جلوه‌ی بهتر دارند در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد ارائه خواهیم داد.

۶-سبز روشن

یعنی بیکران، یعنی نشاط یعنی رنگ سبز چمنزار. سبز روشن آرامش بخش روح و روان است و کاربردهای بسیار فراوانی در علم معماری دارد به گونه‌ای که می‌توان گفت سبز روشن میزبان دهکده‌ی رنگ‌های چمنزار است. حال تصور کنید که  همه ما به دهکده رنگ‌ها چمنزار دعوت شده‌ایم. میزبان سبز روشن و همه طیف‌های رنگ سبز هم به عنوان خانواده‌‎ی نزدیک او منتظر ورود رنگ‌های دیگر هستند و به واقع در این بخش می توان گفت که…
من چی بپوشم؟

در جواب به شما می‌گوییم شما آزادید هر رنگی که دلتان می‌خواهد بپوشید، اما توقع نداشته باشید در دهکده رنگ‌ها استقبالی که از رنگ‌های نارنجی،قهوه‌ای،آبی،سفید و قرمز می‌شود از شما هم در صورت پوشیدن رنگ‌های دیگر بشود. بیایید تک‌تک رنگ‌ها را امتحان کنیم و وضعیت را بررسی کنیم به نظر ما این اتفاق فوق‌العاده است.

رنگ نارنجی

من رنگ نارنجی را پوشیدم وای که چقدر نگاه‌ها در دهکده رنگ‌ها به من جلب شده. خوب البته بی دلیل هم نیست چون نارنجی یک رنگ گرمه که برروی سطح سبز حسابی خود نمایی می‌کنه
نارنجی از دسته رنگ‌های گرمه و نماد فراوانی و تحرک،نشاط و از همه مهم‌تر شجاعت هستش. رنگ نارنجی درازمدت بهبود دهنده‎‌ی رفتارهای اجتماعیه پس همه به زودی با من دوست خواهند شد حتی اگر از همون اول از من خوشش نیاید. پس میشه تصور کرد که چقدر صدای خنده های من در مهمونی شنیده می‌شه و چقدر جلب توجه خواهم کرد پس رنگ نارنجی یک پیشنهاد عالیه برای پوشیدن تو این مهمونیه مثل چندتا رنگ دیگه.

تأثیر رنگ نارنجی در کنار چمن مصنوعی

تأثیر رنگ نارنجی در کنار چمن مصنوعی

رنگ نارنجی انرژی عجیبی به محیط  چمن‌کاری شده می‌ده. رنگ نارنجی می‌تونه علاوه بر ایجاد حس نشاط و پویایی،فضا رو صمیمی‌تر و و گرم‌تر هم بکنه. خوب پس چقدر خوبه که تو مدارس و مهدکودک بتوانیم از این رنگ در ترکیب با چمن مصنوعی استفاده کنیم. نارنجی به خوبی در فضای سبز خودش رو نشون میده و می‌تونه به راحتی نقش یک رنگ اصلی را ایفا بکنه. بخاطر داشته باشید که معماری دنیای رنگ‌هاست.
شما می‌توانید به هزاران ترکیب زیبا برسید. پس ترکیب رنگ نارنجی وسبز به صورت ترکیبی از زیرمجموعه‌های آنها تنها یک پیشنهاد است و ممکن است شما به دلایل دیگری آنها را در کنار هم استفاده نکنید.

رنگ قهوه‌ای

من رنگ قهوه‌ای را پوشیدم با این رنگ احساس می کنم که با میزبانان عزیز نسبت فامیلی دارم من می تونم یه کار جالب دیگه هم بکنم که حسابی جذاب تر بشممی‌تونم شلوار قهوه‌ای بپوشم با یک پیراهن سبز!!!
این یعنی اینکه با میزبان‌های سبز یکی هستم ولی این کارو نمی کنم چون شاید تو مهمونی من رو با یک درخت اشتباه بگیرن. اصلاً چرا راه دور بریم، ترکیب قهوه‌ای و سبز یکی از آشناترین ترکیب های طبیعت هستش
پس وقتی وارد مهمونی می‌شم همه از من استقبال می‌کنن و نکته‌ی جالب اینکه همه میزبان‌ها من رو مفرد صدا می‌زنند!!

دیگه کم‌کم دارم به خودم افتخار می‌کنم خیلیا دارن با من درد و دل می‌کنن و هرچی من میگم رو قبول می‌کنن انگار تو دنیا فقط حرف‌های من درسته. شرایط برای اینکه بین نارنجی و قهوه‌ای یکی رو انتخاب کنم خیلی سخته چون هر کدومشون ویژگی‌های منحصر به فردی رو به من میدن و شرایط وقتی سخت‌تر و جذاب‌تر می‌شه که بدونیم این تازه اول راهه و رنگ‌های زیادی موندن هنوز نپوشیدمشون.

تأثیر رنگ قهوه ای در کنار چمن مصنوعی

تأثیر رنگ قهواه ای در کنار چمن مصنوعی

این دو رنگ یعنی رنگ طبیعت به جرأت می‌توان گفت ترکیب سبز و قهوه‌ای یکی از معروف‌ترین ترکیب‌های طبیعت است. زمانی که از رنگ قهوه‌ای در کنار رنگ سبز استفاده می‌کنیم یک فضای گرم، صمیمی، ساده با آرامش را ایجاد کرده‌ایم. قهوه‌ای یک رنگ گرم و راحت است در کنار چمن به محیط آرامش می‌دهد. همه‌ی ما می‌توانیم یک فضای تراس را تصور کنیم که سطح آن چمن شده و برای تزئین فضا از مبلمان تمام چوب استفاده کرده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم حتما از صفحه چمن مصنوعی در تراس و بالکن بازدید کنید.

پس اگر چنین است در هر شرایطی از رنگ قهوه‌ای استفاده کنیم؟ جواب خیر است. زمانی که هدف ما از ایجاد یک ترکیب رنگی آرامش، اطمینان، آسایش، صمیمیت و ایجاد گرمای بیشتر باشد رنگ قهوه ای را انتخاب می‌کنیم، اما قهوه‌ای در ایجاد حس نشاط، تحرک، پویایی و برخی ویژگی های دیگر گزینه‌ی مناسبی نخواهدبود.

رنگ آبی

من رنگ آبی را پوشیدم. یه حسی در همین ابتدای ورودم به من القاء شد و اون اینکه میزبان اصلی (رنگ سبز روشن) خیلی از دیدنم خوشحال شد. ولی دوستاش (طیف‌های دیگر رنگ سبز) از دیدنم نه تنها خوشحال نشدن که به نظرم ناراحت هم شدن ولی من بخشندم چون رنگ مهربانی و الهی و آسمانی رو پوشیدم. دوست دارم  در دهکده رنگ‌ها به همه‌ی رنگ‌ها کمک کنم تا اونجایی که می‌تونم آرومشون کنم و اگر عصبانی و خشمگین هستن تلاشمو برای آروم کردنشون انجام خواهم‌داد. این ویژگی رنگی هست که من پوشیدم حالا اگه اونا غیر از این فکر می کنن برای من اصلاً مهم نیست چون من به خودم اجازه‌ی عصبانی شدن، خشم و کدورت را نخواهم داد. من اومدم که همه رو با هم آشتی بدم و یک خاطره‌ی خوب براشون خلق کنم.

تأثیر رنگ آبی در کنار چمن مصنوعی

تأثیر رنگ آبی در کنار چمن مصنوعی

برای پی بردن به چگونگی تأثیر رنگ آبی در کنار رنگ سبز کافیه یک چمنزار بزرگ رو تصور کنید که در کنار اون یک رودخانه جریان داشته باشد حالا با تصور این فضا اون حسی که به شما دست خواهدداد حس خنکی، آرامش مطلق، صدای طبیعت و در یک کلام اشعار سهراب سپهری خواهد بود. از نظر رنگ شناسی آبی تمایل ترکیبی بیشتری با سبز و زرد دارد تا سبزهای تیره بنابراین در محل‌هایی مانند چمن مصنوعی کنار استخر رنگ روشن گزینه‌های مناسب‌تری هستند. توجه داشته باشید پیشنهاد ما برای رنگ سوم در کنار آبی و سبز رنگ قهوه‌ای می‌باشد به دو دلیل مهم:

 1. شبیه به رنگ طبیعت است
 2. رنگ گرم است و سردی سبز و آبی را به تعادل می‌رساند.

رنگ سفید

من رنگ سفید را پوشیدم همه وقتی من رو می‌بینن یاد خط‌کشی زمین فوتبال میفتن چون بیشترین جایی که این ترکیب رنگ رو دیدن تو زمین فوتبال بوده. من شاید رنگی باشم که تو دهکده رنگ‌ها می‌تونم با همه‌ی مهمون‌ها حرف مشترک داشته باشم و خوب چی بهتر از این. اما یه استرس همیشگی با من هستش و اون اینه که نکنه لباسم لک بشه که اون‌وقت هیچ کاری از دستم برنمیاد. شاید اگر آخر این مهمونی یک نظر سنجی در مورد محبوب‌ترین لباس برگزار بشه. من رتبه‌ی اول رو به دست نیارم ولی مطمئن هستم اگر همین نظر سنجی برای منفورترین رنگ انجام بشه من رتبه آخر خواهم شد.

تأثیر رنگ سفید در کنار چمن مصنوعی

تأثیر رنگ سفید در کنار چمن مصنوعی

به طور کلی رنگ سفید جزو رنگ‌های محدودی است که می‌تواند با تمامی رنگ‌ها ترکیب مناسبی برقرار کند و البته هر رنگی در کنار سفید بسیار جلوه‌ خواهدکرد که از این نظر می‌توان گفت رنگ سفید یک رنگ از خود گذشته است. رنگ سفید رنگ پاکیزگی است مانند لباس پرستاران و پزشکان و البته منعکس کننده‌ی نور بیش از هر رنگ دیگری یکی از رنگ‌های پرطرفدار و البته در معماری مدرن انتخاب رنگ سفید یک انتخاب مناسب خواهد بود اگر؛

 1. تأکید ما برنمایش چمن مصنوعی باشد.
 2. فضای کوچکی داشته باشیم.
 3. می‌خواهیم فضا خلوت‌تر و بازتر به نظر بیاید.
 4. فضایی که در اختیار داریم نور کمی داشته باشد.
 5. هدف ما فضایی مدرن‌تر باشد.

اما اگر اهداف دیگری را دنبال می‌کنیم یا باید رنگ سفید را حذف کنیم یا نیاز به رنگ سوم در فضای مورد نظر داریم. رنگ سفید بدون شک جلوه‌ی چمن مصنوعی و یا هر رنگ دیگری را به عنوان مکمل اضافه خواهد کرد و بیهوده نیست که سفید پرکاربردترین رنگ معماری لقب گرفته است.

رنگ قرمز

من رنگ قرمز را پوشیدم. با احترام بنده پرسپولیسی هستم و شاید مهمان آبی رنگ از من خوشش نیاید کلی هم هیجان زده هستم با تمام وجود می‌خوام از مهمونی لذت ببرم. از این مهمونیایی که همه نشستن و دارن به هم زل می زنن اصلاً خوشم نمیاد از نظر من مهمونی باید پر هیجان و پر سر و صدا باشه و گرنه خوب آدم تو خونه نشسته بود و نیازی هم به تیپ زدن برای مهمونی نبود، اما چون مهمونی امشب ما مهمونی رنگ‌های چمنزار در دهکده رنگ‌ها هستش از وجود من استقبال می‌شه و من کلی مجلس گرم کن حساب می‌شم برای خودم.

ویژگی‌های رنگ قرمز در کنار چمن مصنوعی

ویژگی های رنگ قرمز در کنار چمن مصنوعی

برای درک بهتر کافی است لاله‌زارها را تصور کنید و به این موضوع توجه کنید در تصویر باز از لاله‌زار که هزاران لاله سرخ در آن وجود دارند شما می‌توانید تک تک لاله‌ها را بشمارید و این یعنی جلوه‌ی رنگ سرخ در پیش‌زمینه‌ی سبز. شما هم می‌توانید در کنار چمن مصنوعی از رنگ قرمز استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که به همان اندازه فضای شما هم پر انرژی‌تر، پر جنب‌وجوش‌تر و نا آرام‌تر خواهدشد پس قبل انتخاب این رنگ تکلیف خودتان را در مورد نیازهای فضای مورد نظرتان روشن کنید و سپس دست به انتخاب رنگ قرمز بزنید.

رنگ قرمز به خوبی در کنار رنگ سبز خودنمایی می‌کند و قابلیت استفاده را در کنار سبز خواهد داشت، اما در مواقع خاص و در کاربری‌های خاص. پس اگر به دنبال استفاده از چمن مصنوعی در فضای ویلای شخصی، تراس، روف گاردن، حیاط منزل و بسیاری از کاربری‌های آرام بخش دیگر هستید تنها می‌توانید از رنگ قرمز در قالب یک شاخه گل بر روی میز استفاده کنید.

سخن نهایی دهکده رنگ‌ها

می‌توان رنگ‌های بی‌شماری را به مهمانی هیجان انگیز دهکده رنگ‌ها دعوت کرد و برای هر کدام دلایل مثبت و منفی زیادی را برشمرد اما آنچه هدف ما از نگارش دهکده رنگ‌ها بوده پی‌بردن شما به این نکته است.

دهکده رنگ ها

دنیای رنگ بدون محدودیت است و ما تنها بر اساس علائق، منطق شخصی و آنچه عرف رنگ‌هاست می‌دانیم دست به انتخاب رنگ‌ها می‌زنیم پس شما هم در این انتخاب‌ها مسیری را انتخاب کنید که آنجا دلخوش است و تمامی موارد اشاره شده مواردی هستند که به شما برای رسیدن به نقطه‌ی آرامش و لذت بردن در دهکده رنگ‌ها کمک خواهند کرد.

0 دیدگاه برای “دهکده رنگ‌ها – رنگهای محیطی مناسب چمن مصنوعی

 1. محسن اشتری گفته:

  وقعا از زیبای سایتتون شگفت زده شدم.

  علاوه بر قسمت فروشگاه که به خودی خود منحصر به فرده قسمت های بینظیری مثل همین اطلاعاتتون که تو هیچ یک از سایت های فروش چمن مصنوعی دیگه نیست محشرهِ.ظاهر سایتتون هم بسیار عالیه وجوری که ادم دوست داره بیشتر مطالبتونو دنبال کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo