گرمایش چمن مصنوعی و غلبه بر آن

گرمایش چمن مصنوعی

گرمایش زیاد چه تاثیری بر چمن مصنوعی دارد؟ آیا چمن‌های مصنوعی در مقابل نور و گرمای آفتاب از خود مقاومت نشان می‌دهند؟ مطمئنا کسانی که از چمن مصنوعی در خانه یا محل کار خود استفاده می‌کنند، نیازمند پاسخ این سوالات برای افزایش طول عمر محصول خریداری شده خود هستند.

امروزه استفاده از چمن‌ مصنوعی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری رواج بسیاری پیدا کرده است. از طرفی افزایش دما که علت‌های متعددی مانند گرمایش آفتاب دارد، تاثیرات زیادی بر وسایل مورد استفاده ما می‌گذارد. در این مقاله به توضیح گرمایش چمن مصنوعی بر اثر عوامل مختلف و شیوه‌های غلبه بر آن خواهیم پرداخت. از شما دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله، ما را همراهی کنید.

میزان مقاومت مواد سازنده چمن‌ها در برابر گرما

مواد بکار رفته در ساخت چمن مصنوعی فوق‌العاده بادوام و مقاوم در برابر انواع آسیب‌ها از جمله دمای بالا و نور مستقیم خورشید هستند. نایلون، پلی‌اورتان و پلی‌پروپیلن موارد رایج مورد استفاده در ساخت چمن مصنوعی شناخته می‌شوند. هر سه مواد بسیار بادوام در برابر انواع آسیب‌ها از جمله پاره شدن، سوراخ شدن، ساییدگی، محو شدن رنگ و حرارت بالا به شمار می‌روند.

این روزها بیشتر چمن‌ها را از نایلون یا پلی‌اتیلن می‌سازند که نقطه ذوب بالایی دارند. نقطه ذوب چمن مصنوعی می‌تواند بین ۱۷۵ تا ۲۰۰ درجه فارنهایت باشد. یعنی تا زمانی که زمین قابل زندگی است چمن شما ذوب نمی‌شود. در ادامه به دو مورد از مواد سازنده مقاوم در برابر گرما اشاره می‌کنیم.

مواد سازنده چمن مصنوعی

نایلون برای روزهای گرم

نایلون بادوام‌ترین ‌نوع چمن مصنوعی است. در طول فصل‌های مختلف با بارندگی شدید یا گرمای طاقت‌فرسا دوام می‌آورد. چمن مصنوعی نایلونی بسیار سفت و مقاوم است و بیشتر برای مصارف زیبایی استفاده می‌شود. این ماده در گرما یکپارچگی خود را حفظ می‌کند. به علت سخت بودن این ماده برای مصارف تفریحی استفاده نمی‌شود.

پلی‌اتیلن در آریزونا

چمن پلی‌اتیلن واقعی‌ترین چمن مصنوعی موجود در بازار است. به‌عنوان یکی از مقاوم‌ترین چمن‌ها در برابر گرما نام برده می‌شود. ظاهر و احساس طبیعی بودن، آن را به یکی از پرمصرف‌ترین چمن‌ها برای خانه و مشاغل تبدیل کرده است. به دلیل مقاومت بالا در برابر گرما، بیشتر مناطق آریزونا از این ماده برای چمن مصنوعی خود استفاده می‌کنند.

شناسایی عوامل گرمایش چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از مواد مقاومی ساخته می‌شود، اما هر ساختاری که در مقابل گرمای مداوم قرار بگیرد، به‌مرورزمان دچار تغییراتی خواهد شد؛ چمن مصنوعی هم از این قاعده مستثنی نیست. شناسایی عوامل گرمایش چمن مصنوعیاز اولین اقدامات لازم برای پیشگیری است. عوامل مختلفی برای گرمایش چمن‌ها وجود دارد؛ از مهم‌ترین این عوامل نور و گرمای خورشید را می‌توان نام برد.

علت‌های دیگر ممکن است ناخواسته باشند. برای‌مثال قرار دادن باربیکیو روی چمن مصنوعی و استفاده مداوم یکی از این دلایل است که به‌راحتی با جابه‌جایی باربیکیو خود می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید. همچنین اگر در طراحی فضای شما آتشکده نزدیک به چمن مصنوعی باشد یا لامپ‌های پر مصرفی که داغ می‌شوند، نزدیک به چمن مصنوعی باشد، سبب گرمایش چمن مصنوعی می‌شود.

با شناسایی این عوامل و با تغییری جزئی در ساختار فضای سبز با کمترین هزینه می‌توانید از گرمایش زیاد چمن مصنوعی خود جلوگیری کنید و به عمر مفید آن بیفزایید.

تفریح دردسرساز روی چمن

کباب کردن روی چمن مصنوعی بخصوص با ذغال چوب می‌تواند حرارت کافی برای ذوب چمن شما را ایجاد کند. هرگز ایده خوبی نیست که یک گریل را مستقیما روی چمن مصنوعی قرار دهید. اگر قرار است کباب پزی زیادی انجام دهید، بهتر است جای مناسبی برای گریل خود انتخاب کنید. کباب‌پزهای گازی که خطر ریختن ذغال را روی چمن کاهش می‌دهند، گزینه مناسب‌تری برای جلوگیری از گرمایش چمن مصنوعی هستند.

هنگام طراحی فضای خود حتما با طراح خود در این زمینه مشورت کنید. درهرصورت اگر عاشق کباب کردن روی ذغال هستید، در طول فرایند طراحی از فاصله چمن مصنوعی خود با حرارت بالای گریل یا باربیکیو مطمئن شوید.

خطرهای چمن مصنوعی

پنجره‌های خود را چک کنید

حالت رایج‌تری که چمن شما می‌تواند در معرض دمای بالا قرار بگیرد، بازتاب پنجره است. در واقع این امر بیشتر با پنجره‌های Low E اتفاق می‌افتد. پنجره Low E، مخفف عبارت Low Emissivity است که شیشه بیرونی آن را به‌عنوان پوششی استفاده می‌کنند تا انرژی گرمایی را به‌منظور خنک نگه داشتن بازتاب بدهد. این راه حل، راه‌حلی عالی و کارآمد در مصرف انرژی است که در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند.

همچنین این پنجره‌ می‌تواند انرژی خورشید را به چمن شما منعکس کند و دمای سطح چمن را تا ۱۷۵ درجه فارنهایت برساند. طراحی‌ای که چمن‌ها را دور از پنجره‌ قرار می‌دهد، یکی از راه‌های اطمینان از سلامت چمن شما است.

نکاتی برای خنک نگه داشتن چمن مصنوعی در فصل تابستان

چمن مصنوعی برای تابستان بهترین گزینه است؛ زیرا نگهداری از آن بسیار آسان است و از ورود گردوغبار جلوگیری می‌کند. همچنین باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. بر خلاف چمن طبیعی، این پوشش گاهی ممکن است بیشتر از چمن معمولی گرم شود. خوشبختانه راه‌حل‌های زیادی برای غلبه به گرمایش چمن مصنوعی وجود دارد. در اینجا نگاهی به برخی از بهترین راه‌ها برای خنک نگه داشتن چمن مصنوعی در فصل گرم تابستان انداخته‌ایم.

چمن را برای آب و هوای گرم انتخاب کنید

برخی از انواع چمن‌ها با فناوری مخصوص آب و هوای گرم توسعه یافته‌اند. آن‌ها دارای خواصی برای مدیریت گرما هستند. مواد خاص ویژه‌ای که به جای جذب گرما، نور خورشید را منعکس می‌کنند. چمن‌های خنک‌تر نیز وزن کمتری دارند تا بتوانند سریع‌تر خنک شوند و امکان انتقال هوا را داشته باشند. به این مواد Heat Block نیز گفته می‌شود. در آب و هوای گرم‌تر بهتر است همیشه روی چمن های رنگ روشن با وزن پایین سرمایه گذاری کنید.

چمن خود را با آب اسپری کنید

سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای خنک کردن چمن مصنوعی مستقر، پاشیدن آب روی آن است. درحالی‌که چمن خود را خنک می‌کنید، آب نیز خاک و ذرات دیگر را از چمن شما خارج می‌کند. این کار باعث سرزنده و شاداب به نظر رسیدن فضا می‌شود. چمن خنک شده و برای مدتی خنک می‌ماند؛ زیرا خاک زیر چمن برای مدتی خنکی را حفظ می‌کند.

از مه پاش ریز آب با استفاده از لوله کشی‌های مخصوص هم می‌توان استفاده کرد. این افشانه‌ها، آب را به خوبی پخش می‌کنند و باعث خنک شدن محیط می‌شوند. در کافه و رستوران‌ها حتی در روف گاردن یا حیاط خود به دلیل وجود فضای باز می‌توانید از این مه‌پاش‌ها استفاده کنید. یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای غلبه بر گرمایش چمن مصنوعی مه‌پاش‌های آبی هستند.

چمن مصنوعی برای آب و هوای گرم

چمن خود را با گیاهان احاطه کنید

گیاهان به علت جذب گرمایی که دارند باعث خنکی می‌شوند. رشد بیشتر و بلندتر گیاهان در اطراف چمن مصنوعی به زیبایی و غلبه بر گرمایش چمن مصنوعی شما کمک می‌کند. دو دلیل اصلی برای این توصیه وجود دارد. اولا گیاهان بلند یا درختان مانند سایه‌بان عمل می‌کنند و از رسیدن نور مستقیم خورشید به چمن جلوگیری خواهند کرد. ثانیا فرایند فتوسنتز و تعرق طبیعی گیاهان تاثیر خنک کننده‌ای روی محیط اطراف دارند. گیاهان همیشه سبز در طول پاییز برگ نمی‌ریزند و تاج پوششی ضخیمی در برابر نور خورشید ایجاد می‌کنند.

سایه‌بان بزنید

سایه‌بان یک راه عالی برای خنک نگه داشتن چمن است که از گرم شدن آن جلوگیری می‌کند. سایه‌بان بهترین راه‌حل برای جلوگیری از رسیدن گرما است. یک درخت بلند با برگ‌های ضخیم می‌تواند علاوه بر خنکی و زیبایی به‌عنوان سایه‌بان برای شما کار کند. سایه‌بان‌های مختلف تجاری مخصوص فضاهای خاص هم گزینه مناسبی هستند. برای نزدیک استخر از یک چتر بزرگ و برای باغ از یک سقف کاذب رنگی می‌توانید استفاده کنید. این سایه‌بان‌ها در طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های متنوع بر اساس نیاز و سلیقه شما طراحی شده‌اند.

سایه بان روی چمن مصنوعی

Infill یا پرکننده چمن مصنوعی

انتخاب پرکننده مناسب برای خنک نگه داشتن چمن بسیار مهم است. پرکننده‌ها نوعی محصول هستند که می‌توانند بین تیغه‌های چمن اضافه شوند. این پرکننده‌ها به نگه داشتن برگ‌های چمن به‌صورت عمودی، به حداقل رساندن موج برگ‌ها، ثبات برگ‌ها و تخلیه آب کمک می‌کنند. تعدادی از انواع پرکننده در بازار مانند لاستیک بازیافتی، ماسه سیلیس خشک شده، چوب پنبه و پوسته نارگیل وجود دارد. ZeoFill یکی از معروف‌ترین پرکننده‌ها است که باعث خنکی چمن مصنوعی شما می‌شود. این ماده می‌تواند گرمای روی چمن شما را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

چمن در مقابل گرمای شدید

قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور خورشید به‌خصوص در فصل تابستان می‌تواند منجر به آفتاب سوختگی شود. این اثر روی پوست انسان‌ها به شکل لکه‌های قرمز رنگ و روی بعضی اشیا باعث رنگ پریدگی می‌شود. همین موضوع برای چمن مصنوعی نیز صدق می‌کند. هنگامی که چمن دیگر نتواند گرما را تحمل کند، تیغه‌ها به رنگ قهوه‌ای تبدیل می‌شوند. گاهی اوقات نیز لکه‌ای رنگ پریده ظاهر می‌شود. این موارد زمانی که چمن شما در حال ذوب شدن باشد، اتفاق می‌افتد.

آفتاب سوختگی چمن مصنوعی

نتیجه‌گیری

اگر هنوز چمن خود را انتخاب نکرده‌اید، بهتر است قبل از خرید با یک متخصص چمن مصنوعی صحبت کنید. میزان رسیدگی به چمن، به صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما کمک شایانی می‌کند. جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب طول عمر تیغه‌های چمن را زیاد خواهد کرد. اگر سطح چمن شما دچار آفتاب سوختگی شد می‌توانید قسمت آفتاب سوخته را تعویض کنید. ما در مجموعه چمنزار با متخصصان چمن مصنوعی برای کمک به شما آماده خدمت هستیم.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *