فضای سبز روف گاردن

فضای سبز روف گاردن

فهرست مطالب

پاسخ به پرتکرارترین سوالات شما درباره طراحی فضای سبز روف گاردن

یکی از جذاب‌ترین انواع فضای سبز خانگی، فضای سبز روف گاردن است؛ روف گاردن یا باغ بام از جمله ایده‌هایی است که این سال‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده است و معمولا با هزینه‌های زیادی طراحی و اجرا می‌شود. یکی از مشکلاتی که اکثر علاقه‌مندان به روف گاردن درگیر آن هستند، هزینه‌های بسیار زیاد برای طراحی و اجرای باغ بام است. ما در این گفتگوی صمیمانه، تلاش می‌کنیم که پرتکرارترین سوالات شما درباره طراحی روف گاردن را پاسخ دهیم و با ارائه یک آموزش گام به گام، طراحی چنین فضایی را با کمترین هزینه‌ها به شما آموزش دهیم.

روف گاردن دقیقا چیست و چگونه باید طراحی فضای سبز روف گاردن را شروع کنیم؟

روف گاردن (roof garden) به معنای باغی است که در پشت بام قرار دارد؛ این ایده تلاش می‌کند تا یک فضای سبز بکر و دلنشین در پشت بام خانه ایجاد کند. بسیاری از دوستداران فضای سبز و مکان‌های آرامش‌بخش علاقه دارند که پشت بام خود را به یک روف گاردن تبدیل کنند ولی نمی‌دانند که دقیقا باید کار را از کجا شروع کنند. در ادامه این قسمت از گفتگو، ما بصورت گام به گام به شما می‌گوییم که چگونه فضای سبز روف گاردن را طراحی کنید.

فضای سبز روف گاردن

گام اول؛ تصمیم خود را متناسب با فضای خود بگیرید

در قدم اول، باید به دقت بررسی کنید که با چه فضایی روبرو هستید. اگر متراژ پشت بام شما زیاد است و قصد دارید که یک طراحی پرهزینه انجام بدهید، المان‌هایی مانند آبنما، شومینه، اتاق‌های شیشه‌ای و نورپردازی‌های تخصصی به طراحی شما راه پیدا می‌کنند؛ اما اگر فضای شما کوچک است یا قصد دارید که این طراحی را با یک هزینه مقرون به صرفه به پایان برسانید، باید بر روی عواملی مانند گل و گیاه، سایبان‌های پارچه‌ای و طراحی‌های دست‌ساز مانور بیشتری بدهید.

گام دوم؛ بخش بندی

در این مرحله از طراحی، یک نقشه کلی از پشت بام خود بکشید و هر بخش را با اسم خاصی، نام‌گذاری کنید. مثلا قسمت اول، بخش آلاچیق است و قسمت دوم بخش باربیکیو است و قسمت سوم بخش گل و گیاه است. این نقشه به شما کمک می‌کند که کار را با دقت بیشتری پیش ببرید و اشتباهات را به حداقل برسانید؛ البته دقت داشته باشید که برای کشیدن یک نقشه باید متراژ دقیق پشت بام را به دست بیاورید و تمام جزییات را در کاغذ لحاظ کنید.

گام سوم؛ تفاوت روف گاردن با سایر طراحی‌ها را یاد بگیرید

طراحی روف گاردن اصول مخصوصی دارد که با طراحی حیاط یا طراحی فضای سبز روف گاردن ، تا حدودی متفاوت است؛ همه چیز به این بستگی دارد که شما قصد دارید روف گاردن چه کاربری‌ای برایتان داشته باشد. معمولا از روف گاردن برای استقبال مهمان‌ها یا فضایی برای رسیدن به آرامش استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید که روف گاردن خود را به مهمانی‌ها اختصاص دهید باید از عوامل خاصی مانند باربیکیو یا مبلمان و نیمکت، بیشتر از المان‌های دیگر استفاده کنید.

گام چهارم؛ گل و گیاه و سیستم آبیاری

یکی از مهم‌ترین اجزای رآوف گاردن، گل و گیاهان هستند؛ نکته اینجاست که حتما باید با تحقیق و پرس و جو، گیاهان مناسب پشت بام را پیدا کنید و فقط و فقط از آن دسته از گیاهان بهره ببرید. همچنین اگر متراژ روف گاردن شما زیاد است و قصد دارید از گل‌های بسیاری در آن استفاده کنید، بهتر است که یک سیستم آبیاری اتوماتیک هم به طراحی خود اضافه کنید.

فضای سبز روف گاردن

مبلمان روف گاردن چگونه باید باشند؟

سوال دیگری که ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به روف گاردن را به خود مشغول کرده، این است که مبلمان مخصوص روف گاردن دقیقا چه خصوصیاتی دارند. پاسخ این سوال را با یک توضیح کوتاه به شما ارائه می‌دهیم:

برای خرید مناسب‌ترین مبلمان برای روف گاردن باید نکات و عوامل بسیاری را در نظر بگیرید؛ مثلا اینکه مبلمان راحتی گزینه بهتری هستند یا اینکه در کنار انواع مبل و صندلی بهتر است از نیمکت‌های چوبی هم استفاده شود. در مجموع، تلاش کنید که به سراغ مبلمانی بروید که سه ویژگی مهم زیر را دارند:

 • راحتی هستند؛
 • مناسب فضای باز هستند؛
 • با رنگ فضای سبز روف گاردن شما هماهنگ می‌شوند.

اصول اجرای روف گاردن چه مواردی هستند؟

هر روف گاردنی باید براساس یک سری اصول و نکات مهم طراحی شود، چراکه این نوع از طراحی خط مشی‌های مخصوص به خود را دارد. در قسمت‌های قبلی این مطلب، به برخی از این اصول پرداختیم اما در این قسمت، آن‌ها را بصورت کامل بررسی می‌کنیم:

اصل اول: کف را فراموش نکنید:

بسیار مهم است که کف روف گاردن شما با یک پارکت، موزاییک یا سنگ مخصوص آراسته شده باشد؛ سطح یا کف در طراحی روف گاردن بسیار مهم است، چراکه بیشتر از هر جز دیگری به چشم می‌آید و نقش هماهنگ کردن اجزای محیط با یکدیگر را به عهده دارد.

اصل دوم: فضای سبز را به بهترین شکل مدیریت کنید

علاوه بر المان‌هایی مانند آلاچیق، آبنما و باربیکیو، حتما باید دقت و حوصله کافی را برای خرید وسایلی مخصوص فضای سبز لحاظ کنید. گل‌ها، انواع گیاهان، انواع درختچه‌ها و چمن‌های طبیعی و مصنوعی بارزترین اجزای فضای سبز هستند. لازم است که هر گوشه از روف گاردن با این المان‌ها پر شده باشد.

اصل سوم: فضای مرکز بسیار مهم است

یکی از اصل‌های کلیدی در روف گاردن، فضای مرکز یا نقطه کانونی است؛ لازم است که طرح اجرایی‌تان حتما از یک نقطه مرکزی برخوردار باشد. این نقطه مرکزی با هر چیزی می‌تواند تزیین شود. ایده‌ها و راهکارهای متعددی برای ایجاد یک نقطه کانونی وجود دارد؛ به طور مثال، می‌توانید نقطه کانونی را با قرار دادن مبلمان، چمنکاری و نورپردازی متفاوت برجسته کنید.

اصل چهارم: نورپردازی

نورپردازی در انواع طراحی‌ها نقش مهمی دارد اما باید بگوییم که در روف گاردن بسیار مهم‌تر است؛ روف گاردن فضایی است که معمولا در شب مورد استفاده قرار می‌گیرد و شب هم بهترین زمان برای استفاده از نورپردازی است. سعی کنید از تکنیک‌های نورپردازی با چراغ باغی، نورپردازی در کناف‌ها یا نورپردازی دیواری استفاده کنید.

فضای سبز روف گاردن

معایب روف گاردن چیست؟

با طراحی کردن یک روف گاردن، محیط بسیار جذابی در اختیار خواهید داشت؛ شما می‌توانید ساعت‌های زیادی را در چنین مکانی به سر ببرید و غرق لذت شوید اما مسئله اینجاست که اگر طراحی روف گاردن به خوبی انجام نشود، معایب و آسیب‌های گوناگونی به ساختمان وارد می‌کند. نکته‌های زیر را به دقت مطالعه کنید:

 1. روف گاردن باعث نشتی آب می‌شود

اگر کف پشت بام خود را به خوبی عایق نکنید، با مشکل نشتی آب مواجه خواهید شد. مهم‌ترین جز روف گاردن، درختان و فضای سبز روف گاردن است؛ این گیاهان نیاز به آبیاری مرتب دارند و اگر سیستم تخلیه آبیاری درست طراحی نشده باشد یا زمین عایق نباشد، مشکل نشتی موجب آسیب به ساختمان می‌شود.

 1. روف گاردن تا حدودی گران‌قیمت است

این یک نکته تا حدودی صحیح است؛ البته شما می‌توانید با کنترل هزینه‌ها و محدود کردن طرح خود، هزینه ساخت روف گاردن را تا حدود زیادی کم کنید اما واقعیت این است که روف گاردن در نهایت امر، یک طراحی گران قیمت است و شما باید بودجه قابل‌توجهی را برای آن کنار بگذارید.

 1. گیاهان روف گاردن

مشکل سوم، مربوط به رویش گیاهان در روف گاردن است. ممکن است قسمتی از گیاهان باغ بام در یک محیط بسته یا آلاچیق قرار بگیرند اما قسمت عمده آن‌ها در فضای باز گذاشته می‌شوند.

نکته اینجاست که در بسیاری از موقعیت‌های جغرافیایی در کشور ایران، گیاهان به خوبی رشد نمی‌کنند و به سبب عوامل محیطی پژمرده می‌شوند؛ روف گاردن در پشت بام قرار دارد و در پشت بام هم هوا تا حدودی سردتر است؛ در نتیجه بیشتر از هرجای دیگری موجب از بین رفتن گیاهان می‌شود. این مسئله یکی از مهم‌ترین معایب روف گاردن محسوب می‌شود.

 1. آسیب‌های احتمالی به سقف

زمانی‌که برای ساخت آلاچیق یا آبنمای روف گاردن گودال‌سازی می‌کنیم، ممکن است سقف دچار مشکل شود. همچنین ممکن است ریشه گیاهان به سقف نفوذ کند و موجب آسیب به آن شود. در کل می‌توانیم بگوییم که بسیاری از آیتم‌های موجود در روف گاردن، سقف خانه شما را تهدید می‌کنند؛ پس با حوصله و وسواس خاصی، طراحی و ساخت روف گاردن را دنبال کنید.

فضای سبز روف گاردن

بازه قیمت روف گاردن چقدر است؟

پاسخ این سوال کاملا به شما و طرح ذهنی‌تان بستگی دارد؛ متخصصان طراحی روف گاردن می‌توانند فرایند طراحی و اجرا را با کمترین یا بیشترین هزینه به پایان برسانند. نکته اینجاست که برای کاهش هزینه‌ها، می‌توانید المان‌های روف گاردن خود را کاهش دهید یا جای خالی آن‌ها را قرار دهید تا به مرور زمان پر شوند.

چگونه باید کف روف گاردن را عایق آب کنیم؟

فرایند عایق کردن سقف روف گاردن، یک پروسه تخصصی، زمان‌بر و تا حدودی هزینه‌بر است؛ بهتر است برای انجام اینکار، با یک متخصص مشورت کنید یا کار را به یک تیم تخصصی بسپارید. با این حال، ما مراحل عایق کردن سقف را به شما می‌آموزیم:

 • مرحله اول:

در این مرحله باید کف را با خاک یا پوکه‌ریزی تراز کنید و شیب کلی را به نحوی تنظیم کنید که آب به سمت کف‌شورها هدایت شود.

 • مرحله دوم:

با ایزوگام حرارتی، پایمر یا اپوکسی باید کف را عایق کنید. انتخاب نوع عایق بستگی به بودجه و علاقه شما دارد. در کل، سعی کنید که با یک جنس خوب، کف را عایق کنید.

 • مرحله سوم:

در این مرحله باید یک لایه برای رد نشدن ریشه درختان و گیاهان ایجاد کنید؛ این قسمت اصطلاحا آنتی‌روت نامیده می‌شود. آنتی‌روت نیز با سه شیوه حرارتی، پایمر و اپوکسی انجام می‌شود.

 • مرحله چهارم:

اجرای یک لایه عایق اضافه، برای اطمینان صددرصدی از جلوگیری از هرگونه آسیب به سقف بسیار لازم است. این لایه معمولا با موزاییک، پارکت، سرامیک یا حتی چمن مصنوعی ایجاد می‌شود.

فضای سبز روف گاردن

زیباترین تصاویر روف گاردن

تصویرهایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، ایده‌های گوناگونی به شما می‌دهند تا

 • در قدم اول، طراحی روف گاردن را بهتر درک کنید
 • و در قدم دوم، از آن‌ها برای طراحی فضای سبز روف گاردن خود استفاده کنید.

همانطور که که در ادامه خواهید دید، بسیاری از این طرح‌ها، توسط تیم‌های تخصصی طراحی و اجرای روف گاردن پیاده شده‌اند؛ شما نمی‌توانید این طرح‌ها را دقیقا به همین شکل در روف گاردن شخصی خود پیاده کنید اما می‌توانید راهکارهایی برای طراحی‌های سبک‌تر و کم‌هزینه‌تر پیدا کنید.

 

چگونه یک روف گاردن ساده طراحی کنیم؟

اگر همه نکات این گفتگو را به کناری بگذاریم و به این سوال فکر کنیم که؛ چگونه یک روف گاردن ساده طراحی کنیم؟

به این نتیجه خواهیم رسید که استفاده اصولی و دقیق از المان‌های ارزان‌قیمت، مهم‌ترین قدم در طراحی فضای سبز روف گاردن ساده است.

یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت در طراحی، خرید آیتم‌های گران‌قیمت یا خرید تعداد زیادی از آیتم‌های طراحی است. به طور مثال، خرید یک آلاچیق چوبی یا یک باربیکیو از یک برند خارجی، هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل می‌کند. همچنین خرید تعداد زیادی مبل یا فلاورباکس‌های متنوع، بودجه طراحی روف گاردن را به انتها می‌رسانند.

حالا بگویید که چه نیازی به خریدهای تعداد بالا داریم، زمانی‌که می‌توانیم با کمترین آیتم‌ها یک طراحی شیک را پیش ببریم؟

بسیاری تصور می‌کنند که برای طراحی و ساخت یک روف گاردن، حتما باید از آیتم‌های خیلی زیاد و گران‌قیمت استفاده کنیم، در صورتی‌که این تفکر اشتباه است. مهم‌ترین نکته در طراحی، این است که:

از هر آیتم به بهترین شکل استفاده کنید و چیدمان المان‌ها را با دقت بسیاری انجام دهید

ما قادریم ساعت‌های زیادی را صرف طراحی و چیدمان بالکن یا حیاط خلوت خود بکنیم ولی ممکن است هیچ‌گاه به این مسئله فکر نکنیم که مساحت بسیاری زیادی درست پیش چشم ما قرار دارد و آن را فراموش کرده‌ایم؛ چراکه پشت بام‌ها همیشه نادیده گرفته می‌شوند. علاوه بر این مسئله، ممکن است با بررسی پشت بام خانه یا ساختمان خود، به این نتیجه برسید که هیچ ایده‌ای برای طراحی آن ندارید. جالب است بدانید که این گفتگو، دقیقا این نیاز را هدف گرفته است؛ ما در ادامه می‌کوشیم تا نکته‌ها و راهکارهای دقیق و ارزا‌ن‌قیمتی برای طراحی فضای سبز پشت بام به شما معرفی کنیم.

سه قدم اساسی برای پشت بام سبز منزل

حالا که با ما هم‌مسیر شدید و تصمیم گرفتید که دستی به سر و گوش به پشت بام خود بکشید، باید بگوییم که راهکارهای زیر برای شما آمده شده‌اند، که ذهن‌تان را حسابی تحریک ‌کنند تا یک فضای سبز دلنشین و منحصر به فرد در پشت بام خود طراحی کنید.

راهکار اول؛

در مرحله اول، تلاش کنید که پشت بام خود را به چند قسمت تقسیم کنید. این نکته به این خاطر مهم است که معمولا با دیدن فضای زیاد پشت بام، گیج و سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم که باید از کدام قسمت، طراحی را آغاز کنیم؛ پس در یک اقدام هوشمندانه، پشت بام خود را به چندین قسمت تقسیم کنید و کار را شروع کنید. همچنین می‌توانید فقط یکی از قسمت‌ها را به پشت بام سبز تبدیل کنید و قید باقی آن را بزنید.

راهکار دوم؛

وقتی که بررسی‌های اولیه از پشت بام را انجام دهید، متوجه یک نکته کلیدی خواهید شد: سطح یا کف در پشت بام بسیار مهم است. پشت بام هیچ سقفی ندارد و احتمالا دیوارهای اطراف آن هم چندان زیاد نیستند، پس کف آن بسیار به چشم می‌آید. سطح در طراحی پشت بام حرف اول را می‌زند، چراکه مهم‌ترین جز تشکیل‌دهنده طراحی شما است. ما پیشنهاد می‌کنیم که از کفپوش‌های مخصوص فضای سبز یا چمن مصنوعی برای پوشش دادن سطح پشت بام استفاده کنید. حالا که صحبت به چمن مصنوعی رسید، بهتر است سری هم به فروشگاه مجموعه چمنزار بزنید تا از جزییات محصولات ما مطلع‌تر شوید.

راهکار سوم

راهکار سوم ارتباط عمیقی با آیتم‌های موجود برای طراحی پشت بام سبز دارد. بهتر است که پیش از دست به کار شدن برای طراحی، به این نکته فکر کنید که چه ابزاری برای طراحی پشت بام به کار شما خواهد آمد؛ این مسئله به شما کمک می‌کند که محیط را بهتر آنالیز کنید و در مجموع، هر آیتم را در جای مناسبی قرار دهید. موارد زیر، بهترین گزینه‌ها برای طراحی پشت بام هستند:

 • صندلی‌های راحتی؛
 • مبلمان راحتی؛
 • جعبه گل یا فلاور باکس؛
 • نیمکت؛
 • میز غذاخوری مناسب صبحانه یا دیگر وعده‌ها؛
 • طراحی‌های ابتکاری مانند مکانی برای مشاهده طلوع یا غروب.

فضای سبز روف گاردن

چه روش‌هایی برای استفاده بهینه از فضای پشت بام وجود دارد؟

 این سوالی است که طراحان خانگی از اکثر متخصصان طراحی فضای سبز می‌پرسند و جواب‌های متعددی هم دریافت می‌کنند. ما به این سوال، چنین پاسخ می‌دهیم که استفاده بهینه از فضای پشت بام در گرو دو اصل کلیدی است:

 • اصل اول:

محدوده سازی پشت بام.

 • اصل دوم:

چیدمان المان‌ها یا آیتم‌های موجود.

شما با ترکیب این دو اصل، به بهترین شکل ممکن از پس طراحی پشت بام برمی‌آیید

 

نکته مهم اینجاست که همه چیز به خلاقیت ذهن شما بستگی دارد؛ به طور مثال، شما می‌توانید با طراحی و ساخت یک اتاق در گوشه پشت بام، یک انبار به خانه خود اضافه کنید. یا با ساختن باربیکیو یا حتی آبنما، مواردی را از حیاط به پشت بام منتقل کنید؛ با این شیوه، فضای اضافی‌ای در حیاط خانه خواهید داشت و فضای سبز پشت بام هم یک کاربرد خاص برای شما خواهد داشت.

چمن مصنوعی روف گاردن در منزل شخصی

گیاهان مناسب پشت بام کدام‌اند؟

احتمالا شما هم به این نکته فکر کرده‌اید که سرتاسر پشت بام خود را با گیاهان و درختچه‌های گوناگون تزیین کنید و یک فضای بسیار باطراوت بسازید. پیش از آنکه به سراغ خرید گل و گلدان بروید، این نکته را در نظر داشته باشید:

حتما باید بهترین گل و گیاه را برای پشت بام تهیه کنید، چراکه بسیاری از گیاهان در فضای پشت بام رشد نخواهند کرد و به سادگی پژمرده می‌شوند. در ادامه این گفتگو، سه دسته از گیاهان را به شما معرفی می‌کنیم و خواهیم گفت که کدام‌یک از آن‌ها برای کدام قسمت از طراحی فضای سبز پشت بام، مفید خواهند بود.

 1. دسته اول گیاهان مناسب پشت بام: مخصوص سطح

این گیاهان در کف طراحی شما قرار خواهند گرفت و چارچوب یا شاکله کلی را حفظ می‌کنند؛ دقت کنید که این گیاهان را باید در انواع گلدان‌های مربعی، مستطیلی یا حتی آویزان بکارید و با یک نظم متقارن یا تکنیک عدم تقارن، در اطراف پشت بام قرار دهید.

شما می‌توانید از زنجیره متنوعی از گیاهان استفاده کنید؛ البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که آب و هوای محل سکونت شما، تاثیر زیادی در رشد و نمو گیاهان خواهد داشت.

در مجموع، لیزوماکیا و گیاه ناز ژاپنی گزینه‌های مناسبی هستند.

 1. دسته دوم گیاهان مناسب پشت بام: مخصوص دیوار یا سایبان

این دسته از گیاهان، برای ایجاد دیوار سبز و پشت بام سبز به کار می‌روند. دقت کنید که یک ستون در دیوار یا سایبان برای رشد این گیاهان در نظر بگیرید. همچنین این مسئله را در گوشه ذهن داشته باشید که برخی از گیاهان پیچ یا بالارونده با خورشید رابطه خوبی ندارند؛ در این صورت باید در زیر سایبان کاشته شوند.

انواع پیچک‌ها مانند پیچک امین الدوله و پیچک خشت برای این منظور به کار می‌روند.

 1. دسته سوم گیاهان مناسب پشت بام: درختچه‌ها

درختچه‌ها در طراحی فضای سبز نقش بسیار بزرگی را بازی می‌کنند. جالب است بدانید که درختچه‌ها نسبت به سایر گیاهان مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند و گزینه‌های مناسب‌تری برای فضای پشت بام هستند. البته یک نکته مهم در زمینه درختچه‌ها وجود دارد و آن هم مسئله قیمت نسبتا زیاد این گیاهان است. پس شما می‌توانید از درختچه‌ها به تعداد کم برای طراحی پشت بام خود استفاده کنید.

درختچه توری و درختچه فوتونیا گزینه‌های مناسبی برای قرار گرفتن در روف گاردن شما هستند.

آیا طراحی آلاچیق در پشت بام ممکن است؟

طرح آلاچیق برای پشت بام از جمله موضوعاتی است که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. بسیاری هم به دنبال جواب این سوال هستند که باید در پشت بام خود از آلاچیق استفاده کنند یا اتاق‌های شیشه‌ای؟ این مسئله تماما به سلیقه، میزان بودجه و فضای موجود شما مربوط می‌شود؛ در کل باید بگوییم که ساخت اتاق‌های شیشه‌ای در پشت بام انتخاب منطقی‌تری است، چراکه جلوی بادهای تند را می‌گیرد و فضای ساکت و آرامش‌بخشی را به شما هدیه می‌دهد. اما در موارد خاصی، آلاچیق هم گزینه مناسبی است.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که طرح آلاچیق در پشت بام با طرح آن در حیاط و باغ اندکی متفاوت است؛ باید متناسب با اینکه آلاچیق در مرکز یا گوشه پشت بام قرار می‌گیرد، یک طرح مخصوص برای آن طراحی کنید.

آلاچیق روف گاردن چه خصوصیاتی دارد؟

یکی از اجزای جدانشدنی از روف گاردن، انواع آلاچیق است؛ البته آلاچیق‌هایی که معمولا در روف گاردن یا باغ بام به کار می‌روند با دیگر آلاچیق‌هایی که در باغ و حیاط ساخته می‌شوند، اندکی متفاوت هستند. باید به این نکته توجه داشته باشید که آلاچیق شما، وزن چندان زیادی نداشته باشد و در صورت امکان، متناسب با محیط شما ساخته شده باشد.

موضوع این است که برخی از طراحان، از آلاچیق‌های آماده و ساخته شده برای طراحی خود استفاده می‌کنند؛ اگر بتوانید یک آلاچیق متناسب با محیط خود بسازید، بهترین انتخاب را کرده‌اید.

در ادامه این گفتگو، نمونه‌ای از تصویر آلاچیق روف گاردن را برای شما آماده کرده‌ایم تا خلاقیت ذهنی خود را فعال کنید.

فضای سبز ویلا

 

طراحی پشت بام ایرانی چه تفاوتی با طراحی پشت بام سبز دارد؟

مهم‌ترین تفاوت این دو سبک در طراحی پشت بام، تفاوت در آیتم‌هایی است که استفاده می‌کنید. در ادامه این مطلب، نکاتی را به شما می‌آموزیم که در طراحی پشت بام ایرانی مفید هستند:

 1. سایبان

سایبان از جهات متعددی مهم است؛ مهم‌ترین کارکرد این المان، ایجاد یک فضای متفاوت با سایر قسمت‌های پشت بام است. با ایجاد یک سایبان، قسمتی از پشت بام را از قسمت‌های دیگر جدا خواهید کرد و برجستگی خاصی به آن می‌دهید. می‌توانید در زیر سایبان میز و صندلی قرار دهید و فضای خاصی را برای نشستن و گپ زدن ایجاد کنید. همچنین می‌توانید از نورپردازی‌های خاصی در زیر سایبان بهره ببرید.

 1. باغچه

زمانی‌که از باغچه صحبت می‌کنیم، همگی به یاد حیاط می‌افتیم، چراکه ایجاد یک باغچه نیاز به عمق خاک مناسب دارد و فضایی که گل و گیاه در آن ریشه بدوانند و رشد کنند. گفتنی است که ایجاد باغچه در پشت بام، چندان هم غیرممکن نیست. راهکارهای زیادی برای ایجاد باغچه در پیش رو دارید؛ می‌توانید از یک گلدان بزرگ برای ایجاد باغچه استفاده کنید یا فضایی را بصورت تخصصی برای ایجاد باغچه بسازید.

 1. گیاهان معطر

گیاهان معطر زیرمجموعه مسائل مربوط به باغچه هستند اما به سبب اهمیت بسیار زیاد، در این بخش بصورت جداگانه بررسی خواهند شد. گیاهان معطر معمولا در محیط‌های مرتفع یا محیط‌های بازتر، رشد بهتری دارند و در نتیجه، رایحه بهتری را در فضا منتشر خواهند کرد. از گیاهان معطر در طراحی پشت بام ایرانی غافل نشوید.

 1. منابع گرمای طبیعی

در قسمت‌های قبلی از ساخت باربیکیو و کباب‌پز صحبت کردیم اما هیچ نکته‌ای درباره سیستم‌های گرمایشی نگفتیم. رسالت سیستم‌های گرمایشی در فصل سرما بیشتر از هر زمان دیگری مشخص می‌شود اما نکته اینجاست که ما از سیستم گرمایشی یا سیستم تولید گرمای طبیعی به عنوان یک عامل زیبایی‌بخش در طراحی خود استفاده کنیم. طرح‌ها و راهکارهای گوناگونی برای پیاده کردن چنین ایده‌ای وجود دارد؛ مثلا می‌توانید یک شومینه یا منقل بسازید یا می‌توانید یک منقل گِلی را در مرکز طرح قرار دهید و صندلی و مبلمان را به دور آن بچینید.

چه زمانی به سراغ مشاوران فضای سبز برویم؟

برای طراحی و فضاسازی پشت بام منزل احتمالا نیاز چندانی به طراحان یا مشاوران حرفه‌ای نخواهید داشت؛ کافی است که نکات و راهکارهای کلیدی این مقاله را به کار ببرید تا یک محیط ساده اما منحصر به فرد در پشت بام ایجاد شود. اما اگر قصد دارید که یک طراحی در مقیاس بزرگ‌تر انجام دهید و بودجه بیشتری هم به این کار اختصاص خواهید داد، بهتر است که به سراغ یک مشاور طراحی داخلی بروید.

فضای سبز منزل

این نکات امنیتی در طراحی فضای سبز پشت بام را جدی بگیرید!

در این قسمت قصد داریم نکاتی را یاد آور شویم که با رعایت آن‌ها، از آسیب‌ها و ضررهای بسیاری جلوگیری خواهد شد.

نکته اول:

در بعضی مواقع، پشت بام خانه‌ها ارتفاع بیشتری نسبت به خانه‌های اطراف دارند و بر فضای خانه همسایه‌ها مشرف هستند. همسایه ها هم مایل نیستند که فضای خانه آن‌ها از پشت بام‌های اطراف دیده شود. اگر پشت بام شما با چنین مشکلی مواجه است، بهتر است پیش از انجام هر طراحی‌ای، این مشکل را حل کنید؛ ساده‌ترین راه حل این مشکل، استفاده از عایق‌های شیشه‌ای کدر است.

نکته دوم:

اطراف پشت بام‌ها معمولا با دیوارها یا نرده‌های مستحکم ایمن شده‌اند؛ اگر پشت بام مورد نظرتان فاقد چنین ایمنی‌هایی است، باید یک فکر اساسی برای آن بکنید، چراکه این مسئله شوخی بردار نیست. همچنین بهتر است که در صورت وجود نرده یا دیوارهای مستحکم، یک مرتبه دیگر آن‌ها را چک کنید تا اگر فرسوده شده‌اند، تعویض شوند.

نکته سوم:

اگر قصد دارید که طرح‌های گسترده‌ای را بر روی پشت بام خود پیاده کنید، باید با یک متخصص ساخت و ساز مشورت کنید. لازم است پیگیری‌هایی را در خصوص میزان تحمل بار ستون خانه انجام دهید. ممکن است طرح شما، بار ستون‌ها و چارچوب خانه را بسیار زیاد کند و آسیب‌هایی به زیربنای خانه شما بزند.

سخن پایانی

ما تلاش کردیم که در یک گفتگوی مختصر اما دقیق، بسیاری از پرسش‌های مربوط به طراحی فضای سبز روف گاردن را پاسخ دهیم؛ در قسمت اول، به قدم‌های اصلی برای فضای سبز روف گاردن پرداختیم و در بخش‌های بعدی، به موضوعات فرعی مانند نحوه عایق کردن کف و آموزش خرید مبلمان روف گاردن پرداختیم. مجموعه چمنزار بسیار خرسند می‌شود اگر بداند این مقاله به شما در طراحی روف گاردن یاری رسانده است. نظرات و تجربیات خود را در قسمت کامنت‌ها، با ما به اشتراک بگذارید.

در این گفتگو، نکات و راهکارهای کلیدی بسیاری برای پیشبرد طراحی فضای سبز پشت بام معرفی کردیم که لازم است چندین بار مرور شوند؛ با مرور دوباره این مفاهیم، آن‌ها را در ذهن خود جایگیر کنید تا به بهترین شکل به کار روند. مجموعه چمنزار بسیار خوشحال است که این مقاله برای شما مفید بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo