فضای سبز تراس و بالکن

فضای سبز تراس و بالکن

چگونگی طراحی فضای سبز تراس و بالکن

زندگی مدرن، شمار زیادی از انسان‌ها را در خانه‌های آپارتمانی ساکن کرده است. خانه‌های آپارتمانی بجز فضای کوچک بالکن، هیچ دریچه یا روزنه‌ای به فضای سبز و حیاط ندارند؛ پس آپارتمان‌نشین‌ها مجبورند که بالکن‌ها یا تراس‌های خود را به بهترین شکل بیارایند و از این حیاط خلوت کوچک، بهترین استفاده را ببرند.

اگر شما هم تا کنون به طراحی بالکن فکر کرده باشید، متوجه شده‌اید که طراحی فضای سبز تراس و بالکن مشکلات و موانع زیادی دارد؛ وسایل زیادی که در بالکن قرار دارند مانند شوفاژ و یا کولر و همچنین مساحت بسیار کم بالکن‌ها، از جمله این مشکلات هستند. در این مقاله، تلاش می‌کنیم تا طراحی فضای سبز تراس و بالکن را از جهات متعددی برسی کنیم و با ارائه نمونه‌ها و راهکارهای مهم، شما را در این مسیر یاری کنیم.‌

چگونه فضای سبز تراس کوچک را طراحی کنیم؟

این سوال، یکی از پرتکرارترین پرسش‌ها درباره طراحی فضای سبز بالکن و تراس است. ما تلاش می‌کنیم که نکاتی به شما ارائه دهیم تا مطابق با آن، فضای سبز تراس و بالکن خود را طراحی کنید.

نکته کلیدی اول: حتی یک سانتی‌متر هم مهم است

زمانی‌که شما قصد طراحی یک حیاط ویلا یا خانه سنتی را داشته باشید، به راحتی می‌توانید مساحت‌های زیادی را صرف طراحی‌های گوناگون بکنید و چندان هم با مشکل جا روبرو نیستید اما در طراحی فضای سبز بالکن و تراس حتی یک سانتی‌متر هم مهم است و نباید از دست برود. بهتر است که در طراحی این مکان‌ها، از صندلی‌های تاشو، میزهای کوچک و نقلی و گلدان‌های ظریف و مینیاتوری استفاده کنید. همچنین بهتر است قید نهال‌ها و درختچه‌ها را بزنید یا نهایتا از یک نهال یا درختچه در طراحی فضای سبز بالکن و تراس استفاده کنید.

نکته کلیدی دوم: کف تراس و بالکن را نادیده نگیرید

مساحت کلی یک بالکن یا تراس، معمولا بیشتر از هفت متر نخواهد بود؛ اگر قصد دارید تراس یا بالکن خود را به یک تراس سبز تبدیل کنید و همه قسمت‌های آن را با گل و گیاه آراسته کنید، بهتر است که کف تراس و بالکن را با چمن مصنوعی بپوشانید. مساحت بالکن زیاد نیست، پس این انتخاب هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت، همچنین زیبایی خاصی را به بالکن هدیه می‌دهد.

نکته کلیدی سوم:از نرده‎‌ها غافل نشوید

یکی از اجزای جدانشدنی بالکن، نرده است؛ در بسیاری از موارد، نرده‌ها در زمان طراحی کلی ساختمان، قرار گرفته‌اند و معمولا نمای بالکن را تا حدودی خراب کرده‌اند. نرده‌ها اکثرا فلزی هستند و شما مجبورید که در طراحی فضای سبز بالکن / تراس خود، آن‌ها را بپوشانید. در این قسمت از طراحی، چند انتخاب پیش رو دارید:

  • نرده‌های فلزی را با نرده‌های چوبی جایگزین کنید؛
  • بر روی نرده‌های فلزی کاور بگذارید؛
  • نرده‌های فلزی را با جعبه‌های گل / فلاور باکس بپوشانید.
  • یا با هر انتخاب دیگری این مشکل را حل کنید.

در کل از نرده‌ها و تاثیر آن‌ها غافل نشوید.

نکته کلیدی چهارم: نورپردازی!

المان‌های زیادی در طراحی فضای سبز حیاط و ویلا به کار می‌روند که در طراحی فضای سبز بالکن / تراس بدون استفاده هستند؛ یکی از معدود وسایلی که هم در بالکن و هم در فضاهای سبز دیگر به کار می‌رود، نورپردازی است. راهکارهای متعددی برای نورپردازی بالکن وجود دارد. پیشنهاد ما به شما این است که از ریسه‌لامپ‌ها در نورپردازی بالکن استفاده کنید. شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را به دور یک درختچه قرار دهید یا آن‌ها را در میان گل و گیاه قرار دهید. همچنین می‌توانید از نورپردازی‌های سقفی هم بهره ببرید.

فضای سبز تراس و بالکن

بالکن سبز / تراس سبز چیست؟

اگر شما با استفاده از ابزار متعددی مانند گل‌ها، گیاهان، درختچه‌ها، چمنکاری و گلدان‌گذاری، بالکن خود را تزیین کنید، یک بالکن سبز ایجاد کرده‌اید. بالکن یا تراس سبز یا تراس گاردن، از جمله ایده‌های معماری مدرن هستند. شما با طراحی اختصاصی بالکن / تراس خود، می‌توانید فضایی آرام و دلنشین برای استراحت خود و خانوادتان آماده کنید. در ادامه این گفتگو، تلاش می‌کنیم تا چند ایده برای ایجاد یک بالکن سبز به شما بدهیم. با استفاده از این ایده‌ها، اولین قدم برای طراحی یک تراس گاردن را بردارید.

  1. مبلمان یا صندلی‌های چوبی

براساس مساحت بالکن، باید تصمیم بگیرید که از چه تعداد مبل یا صندلی استفاده کنید؛ این نکته خیلی مهم است که در زمان خرید مبل یا صندلی، محصولاتی را انتخاب کنید که مناسب فضای باز هستند و در برابر بارش‌های احتمالی یا تغییر آب و هوا، مقاومت بیشتری دارند. همچنین مطمئنا می‌دانید که باید از مبل‌ها و صندلی‌های غیررسمی و راحتی برای فضای بالکن استفاده کنید.

  1. نورگیر یا سقف کاذب

بالکن‌ها معمولا دارای سقف هستند اما اگر قسمتی از بالکن شما بدون سقف است، باید تصمیم‌هایی درباره آن بگیرید. مسئله اینجاست که بارش باران و تابش مستقیم نور آفتاب، بالکن‌های بدون سقف را تهدید می‌کند. شماهم در زمان طراحی بالکن خود، دقت کنید که یا با نورگیر و سقف‌های کاذب بالکن خود را پوشش دهید یا از گل و گیاهی استفاده کنید که با بارش مستقیم و تابش بیش از اندازه نور خورشید، آسیب نبینند.

  1. دیوار سبز

دیوار سبز گزینه بسیار مناسبی برای طراحی یک تراس گاردن است؛ علاوه بر اینکه در فضای موجود صرفه جویی می‌کنید، محیطی سرسبز و باطراوت ایجاد می‌شود. حالا ممکن است از خود بپرسید که دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز، به نوعی طراحی دیواری گفته می‌شود که در آن، گل و گیاهان با روش‌های متعددی در دیوار قرار گرفته‌اند؛ مانند تصویر زیر که یک تراس سبز را به زیبایی آراسته است:

 

  1. انواع کفپوش

در قسمت‌های قبلی گفتیم که برای طراحی فضای سبز بالکن می‌توانید از چمن مصنوعی بهره ببرید، چراکه این نوع از چمن، مقاومت بیشتری در برابر آسیب‌ها دارد، نیاز به آبیاری ندارد و بدون تغییررنگ و ظاهر باقی می‌ماند. علاوه بر چمن مصنوعی، از کفپوش‌های چوبی و پارکت‌ها هم می‌توانید استفاده کنید اما ممکن است تا حدودی هزینه شما را افزایش دهند.

چمن مصنوعی پروژه شخصی

گلکاری در تراس چه اصولی دارد؟ آموزش قدم به قدم

گلکاری در تراس با گلکاری در حیاط ویلا و باغ، مقداری متفاوت است؛ چراکه شما باید در انتخاب نوع گل مصرفی و نحوه کاشت آن‌ها، دقت بسیار زیادی به خرج بدهید تا در نهایت، یک نتیجه مطلوب داشته باشید. با آموزش گام به گام زیر، پیش بروید تا گلکاری در تراس به بهترین شکل به پیش برود.

قدم اول: خرید گل‌های مناسب

بسیاری از گل و گیاهان موجود در گلخانه‌ها، با گذر زمان ریشه‌هایشان قوی می‌شود و نیاز به گلدان‌های بزرگ‌تر پیدا می‌کنند. شما باید گل و گیاهی را برای تراس خود انتخاب کنید که در نهایت رشد، در یک شکل مینیاتوری و کوچک باقی بمانند و نیاز به تغییر گلدان نداشته باشند. همچنین بهتر است نهال‌ها و درختچه ها را محدود کنید و بیشتر از هر چیز، از گیاهان تزیینی مانند بامبو استفاده کنید.

قدم دوم: انتخاب انواع گلدان

یکی از اصول مهم طراحی فضای سبز، تبدیل کردن محدودیت‌ها به فرصت‌ها و ایده‌های جدید است. در انتخاب گلدان، شما گزینه‌هایی دارید که از حداقل جا، بهترین استفاده را بکنید. گلدان‌های نرده‌ای یا گلدان‌هایی که از سقف آویزان می‌شوند، بهترین گزینه هستند. همچنین می‌توانید از استندهای چوبی برای قرار دادن چندین گلدان بهره ببرید.

نکته مهم: فراموش نکنید که پس از خرید گل و گیاه، به سراغ گلدان بروید و در زمان خرید گلدان، مشخص کنید که کدام گل، در کدام گلدان قرار خواهد گرفت.

قدم سوم: گلکاری تراس

در این مرحله از گلکاری، باید به وسیله کودبرگ‌ها و تقویت‌کننده‌ها، گل و گیاه خریداری شده را در گلدان‌های مخصوص قرار دهید. دقت کنید که گلدان‌ها را به شکلی بچینید که آبیاری آن‌ها آسان باشد؛ یکی از نکاتی که متاسفانه بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که گل‌های کوچک، با توجه به گلدان کوچک و ساقه‌های ظریفشان، نیاز به آبیاری هرروزه دارند و شما باید بصورت مرتب آن‌ها را تقویت کنید.

قدم چهارم: چیدمان مناسب

مطمئنا قسمتی از بالکن شما، بیشتر از قسمت‌های دیگر در معرض تابش نور خورشید است. همچنین قسمت‌‌های دیگر، سردتر است و کمتر نور می‌خورد. در این مرحله، باید هر گل و گیاهی را متناسب با شرایط نگهداری آن، در جای مناسب قرار دهید. گل‌هایی که نیاز به نور بیشتر دارند، در گلدان‌های نرده‌ای قرار می‌گیرند و سایر گل‌ها در گلدان‌های دیگر.

 

فضای سبز تراس و بالکن

آیا شما به طراح بالکن نیاز دارید؟

در این گفتگوی مختصر تلاش کردیم اصولی را به شما بیاموزیم که بوسیله آن‌ها، طراحی بالکن و تراس خود را بصورت خانگی و شخصی به پیش ببرید اما در برخی موارد، شما نیاز دارید که به یک طراح بالکن مراجعه کنید. طراحان داخلی فضای سبز، با بازدید از موقعیت، متناسب با وضعیت فعلی، یک طراحی به شما ارائه می‌دهند و در اجرای تک تک مراحل آن، شما را یاری خواهند کرد. علاوه بر این، شما می‌توانید با یک طراح بالکن صرفا در حد یک مشاوره صحبت کنید و ایده‌هایی برای اجرای فضای سبز بالکن خود بگیرید.

ما یک پیشنهاد استثنایی برای شما داریم؛ اگر قصد دارید که از چمن مصنوعی در طراحی فضای سبز بالکن خود بهره ببرید، کارشناسان مجموعه چمنزار آماده مشاوره دادن به شما عزیزان هستند؛ با کلیک کردن بر روی لینک زیر، به صفحه ارتباط با مجموعه ما منتقل خواهید شد. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بهترین مشاوره‌ها در زمینه طراحی فضای سبز با استفاده از چمن مصنوعی را دریافت کنید.

ارتباط با مجموعه چمنزار

تماس با شرکت چمنزار

سخن آخر

در این مقاله، کوشیدیم تا راهکارها و ایده‌هایی برای طراحی فضای سبز تراس و بالکن به شما ارائه دهیم. در قسمتی از این گفتگو، متناسب با نیاز شما، یک آموزش مختصر اما دقیق از گلکاری در تراس را به شما تقدیم کردیم و در قسمتی دیگر، به معرفی و تعریف تراس سبز پرداختیم. طراحی فضای سبز تراس و بالکن، تا حدودی شبیه به طراحی فضای سبز حیاط یا حیاط کوچک است؛ ما در گفتگوی دیگری به فضای سبز حیاط پرداخته‌ایم، برای مشاهده آن مقاله، بر روی “طراحی فضای سبز حیاط” کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo