زمین تنیس با خاک آجر

زمین تنیس با خاک آجر

مزایا و معایب احداث زمین تنیس با خاک آجر!

وقتی صحبت از ورزش تنیس می شود ناخودآگاه فصل بهار در یکی از شهرهای اروپایی به ذهن می آید که ورزشکاری با لباس ورزشی در حال بازی تنیس در زیر نور خورشید در یک زمین چمن و یا یک زمین نارنجی رنگ است. در این زمین ورزشکاران فرصت پیدا می کنند تا توانایی و آمادگی جسمانی خود را به رخ بکشند و به تکنیک های خاص خود را به تمامی کسانی که آنها نگاه می کنند، نشان دهند.

بهتر است بدانید که تا اواخر قرن نوزدهم تنیس به طور انحصاری تنها بر روی چمن طبیعی بازی می شد. اما ویلیام رانشاو، که هفت بار توانست جام قهرمانی ویمبلدون را بدست بیاورد، تلاش کرد نشان دهد که انجام این بازی بر روی سطوح دیگری نیز امکان پذیر است! زیرا او مشاهده کرده بود که چمن های طبیعی در زیر نور آفتاب می سوزند و درخشش خود را از دست می دهند. به همین دلیل پیشنهاد کرد بهتر است بر روی زمین های دیگری نیز این بازی ادامه یابد!

زمین تنیس با خاک آجر، ایده ای منحصر به فرد برای بازی تنیس!

وقتی ایده احداث زمین تنیس با استفاده از متریال های دیگر مطرح شد، کارشناسان تلاش کردند تا متریال مناسب برای این بازی را در نظر بگیرند. یکی از متریال هایی که استفاده از آنها مورد توجه قرار گرفت خاک آجر بود. این خاک که برای تهیه گلدان های سفالی مورد استفاده می گرفت خاکی به رنگ نارنجی بود که از جنوب فرانسه آورده می شد.  کارشناسان به این موضوع توجه کردند که احداث زمین تنیس با خاک آجر می تواند بسیاری از نیازهای ورزشکاران را پوشش دهد و دیگر نگرانی خرابی چمن طبیعی در زیر نور آفتاب وجود ندارد. این ایده به زودی مورد توجه قرار گرفت و امروزه شاهد احداث انواع زمین تنیس با خاک آجر هستیم!

زمین تنیس با خاک آجر

از چه موادی برای احداث زمین تنیس با خاک آجر استفاده می شود؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، خاک آجری که در جنوب فرانسه برای ساخت سفال مورد استفاده قرار می گرفت، برای احداث زمین تنیس به کار برده شد. امروزه زمین تنیس با خاک آجر با استفاده از دو متریال مختلف ساخته می شود که به شرح زیرند:

  • در روش اول خاکی که برای پوشش زمین استفاده می شود خاکی است که دانه های آن کمی درشت هستند و هنگامی که بر روی این زمین راه می روید دانه های خاک را در زیر پای خود احساس می کنید.
  • در روش دوم در خاک آجر از متابازالت خرد شده استفاده می شود، این خاک خیلی سریعتر از خاک رس استاندارد خشک می شود به همین دلیل امروزه در ساخت زمین تنیس های مدرن از آن استفاده نمی شود.

در زمان ساخت زمین تنیس با خاک آجر باید زیر سازی زمین به خوبی انجام بگیرید تا خاک بر روی سطحی مناسب قرار گیرد و بازیکنان تنیس بتوانند به خوبی در این زمین به بازی خود ادامه دهند.

زمین تنیس با خاک آجر چه مزایا و معایبی دارد؟

وقتی از متریال خاصی برای احداث یک زمین ورزشی استفاده می شود، مزایا و معایب آن متریال مورد توجه قرار می گیرند. بررسی های آماری نشان می دهند وقتی توپ به سطح زمین تنیس با خاک آجر برخورد می کند در مقایسه با زمینی که با چمن مصنوعی و یا چمن طبیعی پوشش داده است، سرعت بسیار کمتری پیدا می کند. بنابراین، این زمین برای کسانی ایده آل است که سبک بازی تنیس آنها دفاعی است. اما زمین تنیس با خاک آجر برای کسانی که بازی تنیس آنها سرعتی است، گزینه مناسبی نیست!

همچنین، باید بدانید که زمین تنیس با خاک آجر به خوبی نیروی کوبشی را جذب می کند و در عین حال به بازیکنان این امکان را می دهد تا به جای توقف کامل ب در جای خود بلغزند. این ویژگی ها سبب شده اند که بسیاری از افراد بازی در زمین تنیس با خاک آجر را به بازی در زمین های دیگر ترجیح دهند!

زمین تنیس با خاک آجر

سوالات پرتکرار در مورد اجرای زمین تنیس با خاک آجر

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار در مورد زمین تنیس پاسخ دهیم:

چرا باید زمین تنیس با خاک آجر را آبیاری کنیم؟

آب زمین را ثابت و محکم نگه می دارد. اگر زمین تنیسی که با استفاده از خاک آجر پوشیده شده است، به درستی آبیاری شود سطح مناسب تری را برای بازی فراهم می سازد.

چقدر طول می کشد تا زمین تنیس پس از آبیاری خشک شود؟

به طور کلی، خشک شدن زمین ۲ تا ۳ ساعت به طور می انجامد.

سخت ترین سطح برای بازی تنیس کدام زمین است؟

زمین تنیس با خاک آجر سخت ترین زمین برای بازی تنیس به شمار می رود.

چمن مصنوعی در زمین چند منظوره ورزشی بندرعباس

پروژه چمن فوتبال در کنار زمین تنیس خاک آجر در بندرعباس

جمع بندی

تا بدینجا تلاش کردیم تا اطلاعات کاملی را در مورد ویژگی ها و معایب زمین تنیس با خاک آجر در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید، این زمین می تواند با جذب نیروی کوبشی از خستگی بازیکنان بکاهد و در عین حال این شرایط را برای آنها فراهم سازد تا حرکت و پویایی داشته باشند، از طرفی دیگر این زمین بر سرعت توپ اثر می گذارد و به میزان چشمگیری سرعت توپ را پایین می آورد.

اگر شما می خواهید زمین تنیس با خاک آجر را احداث کنید، می توانید با مشاوران شرکت چمنزار در ارتباط باشید. کارشناسان این مرکز اطلاعات تکمیلی در مورد اجرای زمین تنیس با متریال های مختلف را در اختیار شما قرار می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo