تزیین حیاط خانه با چند ایده ساده!

تزیین حیاط خانه با چند ایده ساده

تزیین حیاط خانه با چند ایده ساده طرحی برای فضای سبز شما ایجاد می‌کند که برای سال‌ها آن را دوست خواهید‌ داشت. آیا به دنبال ایده‌هایی برای محوطه‌سازی باغ یا حیاط خود هستید؟ یا علاقه‌مند به ایجاد فضایی برای نگهداری حیوانات هستید؟ یا به دنبال طراحی فضای سبز برای استراحت یا برگزاری دورهمی هستید؟

مجموعه چمنزار برای شما ایده‌های جذابی را در این مقاله گردآوری کرده‌است تا به شما در طراحی حیاط خلوت یا باغچه و یا هر مکان دیگری که مدنظر شما خواهد‌بود، کمک کند. اگر فضای شما کوچک است و به دنبال ایده‌هایی هستید که مناسب شما باشد، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید؛ چرا که تلاش کرده‌ایم با درنظر گرفتن تنوع محیط‌های سبز بهترین پیشنهادات را ارائه کنیم.

توصیه هایی برای پیش از تزیین حیاط خانه

توصیه طراحانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، این است که دانش کافی درباره موقعیت، جهت و چشم‌انداز باغ و حیاط داشته‌ باشید و حتما قبل از شروع هر برنامه‌ریزی، طراحی و تغییر مجدد در طراحی باغ، نگاهی به کل محوطه بیندازید تا همه موقعیت و شرایط باغ برای کاشت و نحوه استفاده از باغ را بدانید. این کار در کاشت صحیح گیاهان و طراحی صحیح بسیار موثر است.

در ایده‌پردازی برای تزیین باغ باید به برخی از نکات توجه شود تا در ادامه طراحی و اجرا به مشکل نخورید. در ادامه برخی از این سوالات را برای شما گردآوری کرده ایم:

  • آیا نقشه زمین باریک، کوچک یا گوشه‌‌دار است؟
  • نور خورشید در چه ساعاتی، چه بخش‌هایی از باغ را می‌گیرد؟
  • مشخص کردن این موضوع که از باغ چه استفاده‌ای می‌خواهید کنید؟

استفاده شما تاثیر زیادی بر برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی طراحی می‌گذارد. بهره‌بردن از باغ به شکل‌های متنوعی صورت می‌پذیرد به عنوان مثال:

  • یک ساعت نشستن و لذت بردن و صرف یک لیوان چای در عصر یا صبح
  • کاشت سبزیجات یا پرورش گیاهان
  • آفتاب گرفتن
  • محلی برای بازی کودکانتان
  • نگهداری حیوانات

پاسخ به سوالات بالا در روشن شدن و الهام بخشیدن ایده‌هایتان برای تزیین فضای سبز کمک بسیاری می‌کند.

گرین وال در تزیین حیاط خانه

تزیین حیاط خانه با ایده‌های ساده

به کارگیری راهکارهای ساده منجر به طرح‌های منحصر‌به‌فردی برای فضای شما می‌شود که محیط دلنشینی برای نشستن و گذراندن وقت ایجاد می کند. استفاده از وسایل ساده همراه با تغییرات کوچکی می‌تواند به فضای شما رنگ تازه‌ای ببخشد. چند ایده برای فضای سبز شما در ادامه بیان کرده‌ایم که ایجاد جرقه برای تحریک خلاقیت در تزیین حیاط خانه شود.

چمن

سرسبزی باغ در نگاه اول به خاطر چمن‌کاری است که با شکل دادن درست به آن مسیر درستی در طراحی را به جلو می‌بریم. شکل چمن لزوما نباید مستطیلی باشد؛ می‌توانیم از شکل بیضی، دایره، مربع یا طرح‌های دیگری نیز استفاده کنیم.

برای نگهداری از چمن‌ها باید به لوله‌کشی آب جهت آبیاری و دستگاه چمن‌زنی برای هرس چمن توجه کنید.  همچنین برای رشد خوب چمن مهم‌ترین نکته هوادهی خاک، آفتاب و آبیاری صحیح است و همیشه به موقع درختان را هرس کنید تا سایه آن‌ها از رشد چمن جلوگیری نکند و با ایجاد حفره‌های کوچک به جریان هوا در خاک کمک کنید.

راه آسان‌تر استفاده از چمن مصنوعی است که به علت هزینه کمتر و نگهداری آسان‌تر و سبز بودن در تمام مدت سال، بهترین جایگزین برای چمن طبیعی خواهد‌بود. پوشاندن کف حیاط، تراس یا روف‌گاردن با چمن مصنوعی به تازگی بسیار طرفدار پیدا کرده‌است که علت آن تمیز کردن راحت و ایجاد ظاهری شیک به فضای سبز است.

چمن مصنوعی برای تزیین حیاط خانه

درختچه برای تزیین حیاط خانه

طراحی محیط با گیاهان تزیینی، ساختار و چهره ‌زیبایی خلق می‌کند. استفاده از درختچه‌های همیشه سبز در حاشیه باغ برای جذاب‌تر شدن و علامت‌گذاری در مسیر انتخاب خوبی است. درختچه‌هایی مانند آکوبا، شمشاد و الاگنوس از جمله گیاهانی هستند که سازگاری بالایی با انواع محیط دارند و ظاهر زیبای آن‌ها باعث شده‌است تا به محبوبیت زیادی داشته‌باشند.

متناسب با بزرگی یا کوچکی فضای خود از چند‌ مدل آن‌ها استفاده کنید و به‌صورت تکراری با یک الگو معینی بکارید تا جلوه‌ای هماهنگ داشته‌باشد و شکاف بین آن‌ها را می‌توانید با گیاهان گلدار پر کنید و در صورت تمایل حدود یک متر فاصله در قسمت جلویی درختچه برای کاشتن گیاهان کوچک و یک متر فاصله برای کاشتن گیاهان بلند باقی بگذارید.

درختچه برای تزیین حیاط خانه

ایجاد محیطی برای زندگی حیوانات

قرار دادن قفس پرنده‌ها به زیبایی محیط می‌افزاید، البتهباید به دمای محیط برای سلامت پرندگان توجه کنیم. ساختن لانه برا پرنده‌ها نیز ایده خوبی است که باعث می‌شود پرندگان به حیاط شما رفت‌و‌آمد داشته‌باشند. پرنده‌های زینتی مانند قناری، مرغ عشق، یا فنچ باعث انرژی مثبت و روحیه خوب می‌شود؛ البته به شرطی که به سلامت زندگی آن‌ها توجه شود.

محیطی برای زندگی حیوانات

استفاده از گل برای تزیین حیاط خانه

گل‌های بسیار زیبا و رنگارنگ مهم‌ترین قسمت تزیین حیاط خانه به شمار می‌رود که فاصله بین بوته و درختچه‌ها و وسط باغچه یا حاشیه باغچه را نیز با آن‌ها می‌توان پوشش داد. استفاده از پیچک که حول درختان یا نرده می‌چرخد، زیبایی محصور کننده‌ایی به وجود می‌آورد. همچنین گل چسبنده مانند پاپیتال نیز به دیوار می‌چسبد و در حین رشد کردن دیوار را می‌پوشاند و باعث سرسبزی و زیبایی دیوار می‌شوند.

استفاده از گل برای تزیین حیاط خانه

گلدان آویز

استفاده از تکنیک کاشت عمودی که مناسب فضای کوچک است که با داشتن کمترین فضا از سبد‌های آویز با تعبیه محلی روی دیوار برای کاشت گیاهان می‌توان استفاده کرد. همچنین استفاده از چمن مصنوعی مخصوص دیوار که اصطلاحا به آن دیوار سبز ‌می‌گویند نیز پیشنهاد می شود. علاوه بر این گلدان‌های آویز رنگارنگ یا تک‌رنگ که با اجزای محیط تناسب دارد، انتخاب عالی برای حیاط و تراس است.

گلدان آویز

درختان

نهال‌ها برای شروع تزیین حیاط خانه می‌توانند ایده‌ خوبی باشند. درختان از تابش مستقیم و گرم شدن محیط جلوگیری می‌کنند و به عنوان یک لنگر برای چتر‌های سایه‌بان و چراغ‌های آویز یا سایر تزیینات عمل می‌کنند که از آسیب باد یا آفتاب به ‌آ‌ن‌ها جلوگیری ‌می‌شود. اگر در یک منطقه شلوغ و پر‎‌رفت‌و‌آمد ساکن هستید، درختان باعث کاهش آلودگی صوتی و ایجاد منظره جذابی به جای خیابان‌ها می‌شوند.

درختان پناهگاهی برای لانه ‌سازی و زندگی پرنده‌ها هستند و مزایای دیگری نیز دارند که به وسیله آن‌ به طبیعت کمک فراوانی می‌شود. درختان چند ساقه نمایش معماری و جذابیت بصری محیط را دو‌چندان می‌کنند.

قرار دادن چراغ

استفاده از چراغ‌های متنوع متناسب با طراحی حیاط که برای نورپردازی و زیبایی حیاط اهمیت بسیاری دارد. اهمیت نورپردازی برای دکوراسیون داخلی بسیار بالا است و به این امر برای محیط بیرونی هم باید درست توجه شود. استفاده از چراغ‌های ایستاده، زمینی، فانوس و گودال آتش از جمله ایده‌هایی هستند که فضای شما را شیک‌تر می‌کند. قرار دادن چراغ‌ها در امتداد هم برای نشان دادن مسیر و حال‌و‌هوای باغ بسیار ضروری است.

استفاده از چراغ در تزیین حیاط خانه

استفاده از سنگ‌فرش

استفاده از سنگ‌فرش و نحوه چیدمان آن باعث حرفه‌ای‌تر نشان دادن طراحی فضای سبز می‌شود. مثلا بهره‌گیری از سنگ‌فش سفید و خاکستری و قرار دادن آن‌ها به صورت تصادفی، یادآور سنگ‌فرش‌های فرانسه است. سنگ‎فرش نقره‌ای یا مشکی در یک طرح منظم باعث طرحی مدرن و براقی می‌شود که اگر سنگ‌فرش طلایی را به کار گیرید شبیه به طراحی انگلیسی می‌شود. سنگ‌فرش‌ها اشکال متفاوتی دارند مانند دایره یا بی‌شکل که استفاده از هرکدام جذابیت خاص خود را دارد.

هماهنگ کردن گیاه و جزییات محیط با سنگ‌فرش بسیار مهم است تا هارمونی در آن‌ها حفظ شود. سنگ‌فرش خاکستری یا سفید با گل‌هایی که گل و شکوفه بنفش و سفید دارند، بسیار زیبا است. سنگ‌فرش سیاه یا نقره‌ای با رنگ‌های قوی مانند قرمز، نارنجی و زرد ارتباط خوبی برقرار می‌کند. سنگ‌فرش طلایی با گل‌هایی که رنگ ملایم دارند، ترکیب خوبی می‌سازد. همچنین سنگ‌فرش‌های چینی در مقایسه با سنگ‌فرش‌های قدیمی آب جذب نمی‌نند و همین امر باعث شستشوی آسان با کمترین فشار و سختی می‌شود.

استفاده از سنگ فرش

قرار دادن مبلمان یا میز و صندلی

برای حیاط‌ها و حیاط‌های کوچک‌تر، به سراغ مبلمان تاشو یا نیمکت‌هایی بروید که در صورت عدم استفاده، می‌توانند زیر میز ناهارخوری قرار بگیرند. مبل‌های L شکل می‌توانند به طرز شگفت‌آوری جمع‌وجور باشند، در حالی که فضاهای بزرگ‌تر می‌توانند ست‌های کامل نشیمن، با صندلی‌ها، مبل‌ها و میزهای همسان، صندلی‌های آفتاب‌گیر و تخت‌خواب‌های روز، یا صندلی‌های تخم‌مرغی آویزان معمولی یا صندلی‌های چرخان را داشته باشند.

مبلمان در تزیین حیاط خانه

ایجاد محلی برای آتش

می‌توانید زمین را به اندازه ۵۰ سانتی‌متر حفر کنید یا روی زمین با آجر تا ارتفاع ۵۰ سانتی‌متر یک حائل بسازید و در آن ذغال و هیزم برای گرم کردن خودتان یا کباب درست کردن از آن بهره‌ببرید. درواقع حضور آتش شما را یاد طبیعت و پیک‌نیک می‌اندازد. چند‌تا صندلی در اطراف آتش قرار دهید و در پاییز و زمستان آتش روشن کنید و دور آن بنشینید و از بودن در محیط باز لذت ببرید.

ایجاد آتشدان برای تزیین حیاط خانه

ایجاد مرز‌بندی

در حیاط یکی از اجزای مهم حصار یا پرچین است که به عنوان دیوار برای مرزبندی استفاده می‌شود. بهتر است برای یکدست بودن این مرز‌ها همه آن‌ها از یک جنس باشند، پیوند بصری بین آ‌ن‌ها ایجاد شود. برای مثال نرده‌ها را با یک رنگ ثابت رنگ‌آمیزی کنید با همه آن‌ها با چوب یکسان بسازید تا تزیین حیاط خانه نیز تکمیل به نظر برسد. خلاقیت در طیف رنگی باعث جذاب‌تر شدن محیط حیاط شما می‌شود.

استفاده از حوضچه

اگر فضای کوچکی دارید با قرار دادن حوضچه احساس زندگی را به محیط خود ببخشید. شنیدن صدای آب باعث آرامش و حس تازگی می‌شود. اگر فضای شما بزرگ است، از آبنما و فواره استفاده کنید. استفاده از حوضچه یا آبشار باعث جذاب‌تر دیده شدن محیط می‌شود. اگر تمایل به هزینه کردن برای خرید حوضچه ندارید، با قرار دادن چند بلوک و سیمان کردن دیوار و کف آن حوضچه بسازید.

رنگ‌آمیزی دیوار

رنگ‌آمیزی دیوار با رنگ‌هایی که انرژی بالایی دارند مانند قرمز، نارنجی و زرد به محیط شما انرژی فوق العاده ای می بخشد. همچنین می‌توانید از گلدان‌هایی با همین ترکیب رنگ استفاده کنید تا  هارمونی بین آن‌ها حفظ شود. علاوه بر این طرح‌های گرافیکی یا نقاشی‌هایی که مضمون خوبی دارند به محیط شما رنگ و حس جدیدی می‌بخشند.

ساختن آلاچیق یا کلبه‌چوبی

ایجاد فضایی برای نشستن مانند آلاچیق یا کلبه‌چوبی ایده خوبی است. اگر کودک دارید می‌توانید با قرار دادن یک کلبه‌چوبی کوچک برای فرزندتان فضایی دلنشین برای بازی ایجاد کنید. ساختن آلاچیق اگر برای شما هزینه زیادی دارد، از چادر یا سایه‌بان که با پلاستیک اطراف آن پوشیده می‌شود، می‌توانید استفاده کنید. سایه‌بان‌ها نیز برای ایجاد سایه در تایم ظهر که آفتاب حیاط را می‌گیرد، وسیله مناسبی است و باعث تزیین حیاط خانه نیز می‌شود.

سنگ ریزه برای تزیین حیاط خانه

سنگ‌های کوچکی که مانند ساحل دریا هستند، برای پوشاندن کف حیاط یا اطراف باغچه و مسیر عبور بسیار شیک هستند. سنگ‌های ریز در رنگ‌های سفید، خاکستری و مشکی موجود هستند که استفاده از هر رنگی یا ترکیب دو رنگ باعث جذابیت بصری محیط می‌شود.

با زدن چند مثال تلاش کردیم تا ایده‌ برای تزیین حیاط خانه به شما بدهیم. خواندن این مقاله باعث جرقه در ذهن شما برای ساختن فضای سبز دنجی می‌شود که خود شما طراح آن بوده‌اید و هر زمانی که در آن قدم بزنید و بنشینید از محیط و طراحی آن لذت ببرید.

گاهی آرامش لذت بردن از همین چیز‌های کوچک است. قدم زدن، کتاب خواندن، آهنگ گوش کردن و تزیین حیاط خانه با ایده و خلاقیت خودتان باعث حال خوب می‌شود. هر روز عصر با یک فنجان چای و یک کتاب می‌توانید در حیاطی که تزیین کرده‌اید بنشینید و از انرژی مثبت گیاهان استفاده کنید.

سنگریزه برای حیاط خانه

کلام آخر

امیدواریم ایده‌هایی که بیان کردیم برای طراحی فضای سبز شما کارآمد باشد. چنانچه سوالی در‌خصوص طراحی و تزیین حیاط خانه خود داشتید از طریق راه‌های ارتباطی با متخصصان چمنزار تماس حاصل بفرمایید تا در تزیین حیاط خانه شما را یاری کنند. حیاط خانه، فضای بازی است که در آن انرژی طبیعت و هوای پاک برای تنفس وجود دارد. با تزیین آن و تبدیل به مکانی که در ذهن دارید، آن را به جایی برای استفاده و تفریح تبدیل کنید.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo