مراحل ترمیم و تعویض چمن مصنوعی

ترمیم و تعویض چمن مصنوعی

ترمیم و تعویض چمن مصنوعی کار دشوار و ترسناکی نیست!

تکه‌ها یا قطعات چمن مصنوعی در ابعاد بزرگ تولید می‌شود به همین دلیل در صورت پارگی یا پوسیدگی در یک ناحیه ‏کوچک از چمن، امکان ترمیم وجود ندارد و در این شرایط بهترین راه حل تعویض آن قطعه از چمن مصنوعی از محل اتصال ‏رل ها می باشد.‏ جابجایی و کشیدن اجسام تیز، برنده و سنگین آسیب جدی و جبران ناپذیری به بافت چمن مصنوعی وارد می‌نماید. ‏چمن مصنوعی باوجود اینکه از مواد بی جان ساخته شده، ولی از ظرافت و لطافت چمن‌های طبیعی بهره مند است. در ‏استفاده از آن مهربان باشیم و با آن مدارا کنیم.‏

ترمیم و تعویض چمن مصنوعی

ترمیم چمن مصنوعی فوتبال

ترمیم پارگی‌های چمن مصنوعی فوتبال: معمولا مشاهده می‌شود که بعد از سه یا چهارسال استفاده از چمن مصنوعی فوتبال اکثر نقاط زمین سالم مانده و بخش محوطه جریمه‌ها و مراکز زمین که تردد بسیار زیادی در آن انجام می‌شود بر اثر  فشار کوبشی و فیزیکی زیاد و ساییدگی دچار خوردگی می‌شود. اما جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد و چمن مصنوعی شما هنوز استوک نشده است بلکه می‌توان با ترمیم و یا تعویض نقطه‌ای بخش‌هایی که دچار پارگی و یا سایش زیاد شده است را ترمیم کرد. انجام این اقدام توسط گروه اجرایی شرکت چمنزار برای بسیاری از زمین‌های فوتبال انجام می‌گیرد و شما نیز می‌توانید از خدمات این مجموعه برای ترمیم چمن نقاط آسیب‌دیده خود استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که خرابی‌های نقطه‌ای با استفاده از رنگ خود چمن مصنوعی و ارتفاعی همسان با الیاف چمن شما انجام خواهد شد .اگر پس از ترمیم شاهد تفاوت رنگی قسمت قدیمی و جدید شدید نگران نباشید! این تفاوت رنگ  به دلیل نو بودن چمن مصنوعی ترمیم شده با قسمت قدیمی آن است که پس از حدود دو هفته قرارگیری در محیط و بهره‌برداری مجدد از آن، رنگ چمن مصنوعی ترمیمی با نقاط قدیمی یکسان خواهد شد.

ترمیم خط‌کشی‌های چمن مصنوعی فوتبال: خط‌کشی زمین فوتبال یا با استفاده از رنگ آمیزی انجام می‌گیرد و یا به صورت بافت سفید در کارخانه خط کشی می‌شود. در صورتی که خط‌کشی‌ها به صورت رنگ‌آمیزی انجام شده باشد به مروز زمان نقاط خط‌کشی شده ساییده شده و رنگ آن پاک می‌شود که مجددا باید رنگ آمیزی شود و اگر خط کشی به صورت بافت باشد هم ممکن است برخی مواقع قسمت خط کشی دچار خوردگی‌های بیشتری نسبت به سایر نقاط چمن مصنوعی و بافت سبز آن داشته باشد که در این مواقع می‌توان به وسیله قلمو رنگ آمیزی انجام داد و یا بافت سفید خط کشی آن را تعویض کرد.

استفاده از رنگ مناسب خط کشی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است به همین منظور شرکت چمنزار برای خط‌کشی زمین فوتبال از رنگ پلی‌اورتان سفید رینگ استفاده می‌کند چرا که معمولا رنگ های پلی‌اورتان ماندگاری بالاتری نسبت به سایر رنگ‌های موجود در بازار دارند.

تزریق مجدد سیلیس و گرانول: پس از یک تا دو سال بهره‌برداری از چمن مصنوعی بعضا مشاهده می‌شود که سیلیس تزریق شده به چمن مصنوعی ته نشین شده و از میزان سیلیس سطح چمن کاسته می‌شود در این هنگام می‌بایست عملیات سیلیس پاشی روی چمن مصنوعی دوباره انجام گیرد. شرکت چمنزار در کنار سایر فعالیت‌های خود  این خدمت را نیز به بهره‌برداران چمن مصنوعی ارائه می‌کند که از این عمل با عنوان شارژ سیلیس و گرانول و فرچه‌زنی یاد می‌شود که انجام آن با بهره‌گیری از دستگاه فرچه‌زنی صورت می‌گیرد.

ترمیم انواع چمن مصنوعی ورزشی

چمن‌های مصنوعی ورزشی مانند تنیس، پدل و گلف نیز گاها نیازمند ترمیم هستند. ترمیم‌هایی نظیر محل‌های آسیب‌دیده و سوخته، پارگی‌ها، درزهای باز شده و… که در این حالت چمن‌ها به صورت نقطه‌ای و تکه‌ای قابل ترمیم و یا تعویض هستند. اگر صاحب یک زمین تنیس، پدل و گلف هستید و چمن شما دچار آسیب‌دیدگی شد نگران نباشید! تیم حرفه‌ای چمنزار تمامی اقدامات لازم برای نوسازی و بهسازی چمن مصنوعی ورزشی را برای شما انجام خواهد داد.

ترمیم به وسیله دستگاه فرچه‌زنی

دستگاه فرچه‌زنی دستگاهی است که با داشتن غلطتک عملیات فرچه‌زنی روی سطح الیاف چمن مصنوعی را به واسطه کنترل اپراتور انجام می‌دهد. انجام این کار به نوعی ترمیم چمن مصنوعی به حساب می‌آید و سبب می‌‌‌شود تا الیاف درهم‌تنیده، گره خورده و دچارکوبیدگی شده از هم باز شده و چمن حالت ایستایی قبلی خود را بازیابد. در صورتی که زمین چمن مصنوعی دارید و به دنبال افزایش طول عمر چمن مصنوعی خود هستید پیشنهاد می‌شود تا دستگاه فرچه‌زنی چمن مصنوعی را خریداری کنید خرید این دستگاه می‌تواند هزینه‌های نگهداری از چمن مصنوعی برای شما را کاهش دهد.

موارد ترمیم چمن مصنوعی ‏

• در صورتی که چمن تزئینی با ماسه سیلییکا پر شده باشد، پس از گذشت مدت زمانی مشخص (بسته به ‏شدت و کیفیت کاربری از چمن) ماسه دچار پراکندگی می‌شود. در این حالت با کمک دستگاه‌های شانه زن ‏ماشینی و یا با استفاده از جاروی چمن، می‌توان اصلاح نمود.‏ همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم ترمیم و تعویض چمن مصنوعی کار ترسناکی نیست!

• اگر لبه‌های چمن در نقاط پیرامونی از سطح زمین جدا و بلند شود می‌توان آن را به صورت موضعی با استفاده ‏از چسب مخصوص متصل و مستحکم نمود. درصورت پارگی یا پوسیدگی در قسمت‌هایی از چمن معمولاً این ‏ناحیه را با چمن الیاف کوتاه تر تیکه اندازی کرد. (الیاف کوتاه‌تر به جهت اینکه با چمن کار کرده هم ارتفاع باشد).‏

• در صورت کدر شدن الیاف چمن، ابتدا از جارو برقی استفاده کنید سپس با مواد شوینده غیر اسیدی شستشو ‏نمایید. مطمئن باشید الیاف چمن دچار تغییر رنگ نخواهد شد.‏

 مراحل ترمیم چمن مصنوعی

تغییر دما و جابه جایی فصل‌ها، یکی از عوامل موثر و مهم بر سلامت چمن مصنوعی است. در واقع نوسانات آب و هوایی، تغییر رطوبت و میزان سردی و گرمی هوا به سرعت می تواند به چمن مصنوعی آسیب برساند. یکی از همکاران ما در فروشگاه چمنزار با توجّه به شغل و علائق شخصی خود در زمینه طراحی فضاهای شهری، چندی پیش سفری به یکی از کشورهای اروپایی داشت تا هم در نمایشگاه بین المللی چمن مصنوعی شرکت کند و هم با یکی از کمپانی های بزرگ این حوزه وارد گفتگو شود و اطّلاعات به روز و دسته اوّل، برای مراحل ترمیم چمن مصنوعی به دست آورد.

از آنجاکه آشنایی با مراحل ترمیم چمن مصنوعی، مسئله حائز اهمّیتی است، بد نیست با نکات مختلف این کار آشنا شوید و این دستورات را در مواقع ضروری به کار ببرید. هرچند که بهترین گزینه در مواقعی که چمن مصنوعی خانه یا محل کارتان دچار آسیب می‌شود، مراجعه به شرکت نصب کننده است. پیش از ورود به بحث، بد نیست این نکته را بدانید که پایان تابستان و زمانی که پاییز در حال سرک کشیدن به خانه‌های ماست، بهترین زمان برای اجرای مراحل تعمیر چمن مصنوعی به شمار می‌رود. با این توضیح، از شما دعوت می‌کنیم گام به گام با مراحل ترمیم چمن مصنوعی همراه شوید.

همچنین می‌توانید درباره‌ی بهترین زمان نصب چمن مصنوعی بخوانید.

گام اول: جهت چمن را تعیین کنید

تعمیر چمن مصنوعی

تعیین جهت ردیف بافت چمن مصنوعی اوّلین گام در ترمیم هر بخشی از چمن مصنوعی است. ردیف بافت به ردیف‌های مختلفی از الیاف پرزدار چمن گفته می‌شود که در پوشش پشتی چمن‌های مصنوعی به کار می‌رود. اینکه باید جهت ردیف بافت چمن مصنوعی را تعیین کنیم از این نظر مهم است که قطعه تعویضی دقیقا باید در همان جهت نصب شود. به علاوه الیاف چمن مصنوعی نیز در مسیری یکسان باید قرار گیرد که این مسئله هم به تعیین جهت ردیف بافت چمن بستگی دارد.

گام دوم: جاروبرقی را دم دست بگذارید

تعمیر چمن مصنوعی

منظور از جاروبرقی مطرح شده جاروبرقی خانگی نیست! بلکه جاروبرقی‌های صنعتی وجود دارد که با مکشی قوی می‌تواند مواد پرکننده را جمع‌آوری کنند .اگر با این روش نتوانستید مواد پرکننده را جمع‌آوری مجبور خواهید شد تا چمن مصنوعی را پشت و رو کرده و با ضربه زدن به پشت آن مواد  لابه لای الیاف آن را خارج کرد.

گام سوم: از یک چاقوی تیز کمک بگیرید

تعمیر چمن مصنوعی

برای پیاده سازی روش‌های ترمیم چمن مصنوعی، الیاف به کار رفته در نقطه برش را جدا کنید تا مطمئن شوید که پوشش پشتی تکه چمن مصنوعی آسیب دیده، برداشته می‌شود، و نه الیاف آن. برای این کار باید از یک چاقوی تیز استفاده کنید و پوشش پشتی چمن مصنوعی را از انتها جدا کرده و با چاقو، تکّه آسیب دیده را ببرید.

گام چهارم: استفاده از نوار چسب مخصوص

در این مرحله باید تکّه‌ای از نوار چسب آبی برای ادامه مراحل ترمیم چمن مصنوعی را بریده، لوله کنید و آن را در زیر پوشش پشتی چمن مصنوعی قرار دهید. سپس نوار چسب را باز کرده و در مرکز قسمت آسیب دیده قرار دهید و با میخ های کوچک در جای خود محکم کنید. اگر اندازه قسمت آسیب دیده بزرگ باشد، به مقدار بیشتری از نوار چسب نیاز خواهید داشت. نکته مهم آنکه اگر تعمیر چمن مصنوعی به خوبی انجام شود، می‌توان طول عمر و استحکام چمن را حتی در شرایط آب و هوایی نامساعد نیز تضمین کرد.

تعمیر چمن مصنوعی

نکته مهم در این مرحله این است که با استفاده از نوار چسب مخصوص این کار، الیاف چمن مصنوعی را از پشت ببندید تا مواد چسبنده با الیاف چمن تماس پیدا نکند. این عمل همچنین باعث می شود تا تکّه‌ای را که قرار است بچسبانیم، راحت تر برش دهیم. توصیه حرفه‌ای ما این است که از چسب مایع مخصوص چمن مصنوعی استفاده کنید. این محصول محل مورد نظر را بدون کثیف کاری می‌چسباند. اگر چسب مخصوص چمن مصنوعی به درستی استفاده شود، شکاف یا تکه ترمیم شده تا مدت‌های طولانی بدون عیب و نقص می‌ماند.

نحوه پخش کردن چسب

تعمیر چمن مصنوعی

برای اینکه چسب مایع به خوبی در بخش های ترمیمی پخش شود و تکه جدید را به تکه قبلی بچسباند، بهتر است از یک حوله کوچک استفاده کنید چراکه چسب مایع با این روش به طور یکنواخت روی نوار چسب مخصوص شکاف و زیر پوشش پشتی چمن مصنوعی پخش می‌شود و چسبندگی بیشتری هم ایجاد می‌کند.

تعویض نهایی چمن مصنوعی

تعمیر چمن مصنوعی

در این مرحله از مراحل ترمیم چمن مصنوعی، باید از اندازه دقیق قطعه تعویضی پیش از برش اطمینان حاصل کنید. سپس آن را محکم فشار دهید تا مادّه چسبنده بین ردیف بافت ها و روی ردیف بافت ها به خوبی به یکدیگر فشرده شود. بعد می‌توانید چسب‌های آبی رنگ را بکنید و تکّه چمن مصنوعی ترمیم شده را با مواد پرکننده پر کنید تا در نهایت، چمن مصنوعی تان ترمیم شود. در فواصل زمانی معیّن آن تکه از چمن را که ترمیم کرده‌اید، بررسی کنید تا مطمئن شوید که ماده چسبنده به سطح چمن نفوذ نکرده باشد.

زیباسازی چمن مصنوعی

تعمیر چمن مصنوعی

پس از این مراحل، نوبت به آرایش و زیباسازی چمن مصنوعی که آخرین گام از مراحل ترمیم است می‌رسد. برای این کار یک قیچی بردارید و اطراف چمن مصنوعی ترمیم شده خود را مرتّب کنید به گونه‌ای که سطح چمن مصنوعی ترمیمی با سایر نقاط هم تراز شود. در مرحله بعد باید ماده پرکننده را روی چمن مصنوعی ریخته و با دست خود روی چمن مصنوعی بکشید تا مواد به طور یکنواخت روی آن پخش شود. پس از اینکه همه این کارها را انجام دادید، دقت کنید که رنگ چمن مصنوعی ترمیم شده با بقیه نقاط سالم، هماهنگ و یکرنگ باشد.

تعمیر چمن مصنوعی

نصب تابلوی نگهداری از چمن مصنوعی در زمین‌های ورزشی

مجموعه ورزشی چمنزار در راستای رسالت خود در امر مسئولیت‌های اجتماعی که حفظ و نگهداری از زمین‌های ورزشی است تابلوی نگهداری از چمن مصنوعی در زمین‌های ورزشی را در زمین‌های چمن مصنوعی نصب خواهد کرد تا استفاده کنندگان زمین چمن‌های مصنوعی بتوانند با روش‌های استفاده و نگهداری آن آشنا شوند.

مراحل ترمیم و تعویض چمن مصنوعی

اگر نیاز به مشاوره داشتید با ما تماس بگیرید

ترمیم و تعویض چمن مصنوعی کار دشوار و پیچیده‌ای نیست. ابتدا خودتان تلاش کنید با مطالب گفته شده چمن مصنوعی ترمیم کنید اگر نتوانستید با ما تماس بگیرید. مشتریان گروه چمنزار می‌توانند در صورت بروز مشکل از طریق صفحه تماس با چمنزار ما را مطلع کنند. همچنین مشتریان جواب سوالات خود را در رابطه با ترمیم یا ‏تعویض چمن مصنوعی یا هرگونه اتفاق احتمالی دریافت کنند.

در نظر داشته باشید شما یک گارانتی معتبر چمن مصنوعی از شرکت ‏چمنزار دارید.‏

تیم اجرایی چمنزار برای بازسازی و ترمیم چمن مصنوعی از پروژه شما بازدید به عمل خواهد آورد  و اطلاعات کاملی درباره نحوه بازسازی و بازیابی چمن مصنوعی اعلام خواهد کرد و آموزش‌های لازم را برای نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی فوتبال ارائه خواهد کرد.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *