ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

یکی از کاربردهای ویژه چمن مصنوعی در محیط های ورزشی و فوتبالی است. با توجه به این موضوع که چمن مصنوعی طول عمر بالایی دارد و در تمامی شرایط آب و هوایی می توان از آن استفاده کرد، اکنون استفاده از این چمن مورد توجه قرار گرفته است و در تمامی ورزشگاه های بزرگ در سراسر دنیا برای پوشش زمین از چمن مصنوعی استفاده می گردد. در این میان داشتن اطلاعات تکمیلی مانند ابعاد زمین فوتبال و فوتسال اهمیت بسیار زیادی دارد. گروه چمنزار این بخش را برای شما تنظیم کرده است تا شما را با این اطلاعات آشنا سازد.

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

در ابتدا قبل از اینکه به ابعاد زمین فوتبال و فوتسال بپردازیم، در مورد دسته­‌بندی زمین­‌های فوتبال صحبت می­‌کنیم. زمین های فوتبال به سه دسته تقسیم می شوند که به شرح زیرند:

  • زمین فوتبال با ابعاد استاندارد (ابعاد بزرگ)
  • زمین فوتسال (زمین چمن مصنوعی با ابعاد سالنی)
  • زمین کوچک یا مینی­ فوتسال

ابعاد زمین فوتبال

زمین فوتبال با سایز استاندارد، دقیقاً همان ابعاد مسابقات ورزشی فوتبالی است که مسابقات مهم جهان در آن برگزار می­‌شود.

 طول زمین فوتبال

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا برای گسترش بازی فوتبال در میان همگان، ابعاد زمین فوتبال را به صورت دقیق اعلام نکرده است. به همین منظور، این سازمان ضلع طولی را بین ۹۰ تا ۱۲۰ متر و ضلع عرضی زمین را بین ۴۵ تا ۹۰ متر مطلوب می‌داند. با توجّه به اعداد اعلام شده مساحت یک زمین فوتبال از ۴۰ یا ۵۰ مترمربع تا ۱۰۸۰۰ مترمربع متغیر است. امّا نکته‌ای که بسیار حائز اهمیّت است رعایت تناسب ابعاد زمین فوتبال است که عرض و طول زمین فوتبال باید عدد تناسبی ۵۴/۱ باشد.

به طور مثال، اگر عرض زمین فوتبالی ۵۵ متر باشد، با احتساب عدد تناسبی ۵۴/۱ طول زمین را ۸۵ متر در نظر می‌گیریم. البته استثنا هم برای اعداد عرضی بالا وجود دارد چرا که اگر عرض زمین ۹۰ متر باشد نمی‌توان طول زمین را ۱۲۰ متر بیشتر در نظر گرفت. در مورد ابعاد خط ­کشی نیز باید گفت که ابعاد محوطه‌ی جریمه ارتباطی به سایر اندازه‌های زمین ندارد و در هر شرایطی یک اندازه‌­ی ثابت خواهد داشت.

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

استفاده از پشت دروازه ها به عنوان فضای تمرینی بازیکنان

همانطور که می دانید، بازیکنان قبل از شروع مسابقه و بازی نیاز دارند که بدن خود را گرم کنند. کناره های زمین و پشت دروازه ها اماکن مناسبی برای این منظور هستند. حتی این فضاها گاهی انقدر بزرگ است که می توان به عنوان فضای گل کوچک در نظر گرفت. به عنوان مثال در پروژه نصب و اجرای چمن مصنوعی در مدرسه علی بن موسی الرضا در رباط کریم که توسط گروه چمنزار صورت گرفت، ابعاد کل زمین ده هزار و چهار صد و چهل متر بود، ولی مستطیل سبز رنگ برای بازی فوتبال حدود هفت هزار و پانصد متر بود.

این ابعاد اضافه به دو پشت دروازه تقسیم شدند. پشت دروزاه ها حدود هزار و سیصد و پنجاه متر بودند و این مقدار بزرگتر از ابعاد یک زمین مینی فوتبال بود. در نتیجه با توجه به شرایط محیط و ابعاد بالای زمین، گروه چمنزار تصمیم گرفت این متراژ را با چمن مصنوعی نیز پوشش داد. این پروژه یکی از پنج پروژه زمین فوتبالی استاندارد به شمار می رود.

ابعاد زمین فوتسال

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

همان­طور که در بخش ابعاد زمین فوتبال استاندارد به آن اشاره کردیم، هدف فدراسیون جهانی فوتبال استقبال روزافزون از ورزش فوتبال است. بنابراین ابعاد متغیر مورد تأیید این سازمان است. از همین رو اندازه‌ی خط طولی زمین فوتسال بین ۲۵ متر تا ۴۲ متر متغیر است و عرض زمین بین ۱۵ تا ۲۵ متر قابل اجرا خواهد بود. بنابراین، اگر از چمن مصنوعی برای پوشش زمین فوتبال و یا فوتسال استفاده کنید، رعایت این تناسب اهمیت زیادی دارد. به‌گونه‌ای که در زمین فوتسال می‌­توان از عدد ۲ نیز استفاده کرد و اندازه طولی زمین فوتسال را دو برابر عرض آن در نظر گرفت. برای مثال ابعاد ۲۰×۴۰ یکی از مرسوم ­ترین ابعاد زمین فوتسال تلقی می­‌شود.

 بازی فوتسال طرفداران بی شماری را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده است به گونه ای که اگر فضای موجود ۳۷۵متر باشد، می توان یک زمین کوچک را در ابعاد(۲۵×۱۵) راه اندازی کرد. در صورتی که ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال استاندارد به مراتب بیشتر از ابعاد چمن مصنوعی فوتسال است و نیاز به فضای بیشتر و صرف هزینه های بسیار بالاتر دارد بنابراین در فصای شهری تعداد فضاهای چمن مصنوعی فوتسال به مراتب بیشتر از زمین های چمن مصنوعی فوتبال استاندارد است.

ابعاد چمن مصنوعی فوتسال

تعداد بازیکنان در بازی فوتسال

تعداد بازیکنان در یک زمین فوتسال ۱۰ نفر در قالب دو تیم ۵ نفری است که در برخی از زمین های فوتسال که بالای ۱۵۰۰ متر مساحت دارند به ۱۴نفر در دو تیم ۷ نفری افزایش پیدا می کند.

ابعاد چمن مصنوعی فوتسال

 

ابعاد زمین کوچک یا مینی ­فوتسال

این دسته­‌بندی از لحاظ ابعاد زمین فوتبال و فوتسال رسمیت دو گروه قبلی را ندارد. به عبارتی در زمین‌­های مینی­‌فوتسال مسابقه­‌ی رسمی برگزار نمی­‌شود و کاربران آن را می‌توان متمایز از دسته­‌بندی­‌های قبلی دانست. اما زمین­‌های کوچک ورزشی مخاطبان بسیار زیادی را در کشور ایران به خود اختصاص داده اند، به‌گونه‌ای که این زمین ها از نظر تعداد با زمین­‌های فوتسال که بسیار پرطرفدار هستند، برابری می‌کنند.

برای شفاف‌تر شدن موضوع می‌توان به کاربران اصلی این زمین های ورزشی مانند مدارس، مهدکودک­‌ها، ویلاهای شخصی و مجتمع‌های مسکونی با مساحت بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ مترمربع اشاره کرد. برای چنین مساحتی نمی‌توان یک قاعده­‌ی خاصی ارائه کرد. اما توجه داشته باشید که تا جای امکان، رعایت تناسب دو برابری اندازه­‌ی طول به عرض زمین اهمیت دارد.

موارد دیگری نیز وجود دارند که شما می توانید برای تجهیز فضا به زمین فوتسال خود اضافه کنید. شما می توانید این کار را در طول زمان انجام دهید و نیاز نیست تمامی هزینه را یک جا بکنید، زیرا ممکن است فشار مالی بر روی شما شدید شود و مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. تعیین ابعاد چمن مصنوعی فوتسال اولین قدم است. قدم های دیگر را به آرامی و با توجه به بودجه خود بردارید.

زمین فوتسال در چه فضاهایی قابل راه اندازی است؟

همانطور که ابتدای این متن به آن اشاره کردیم، با توجه به این موضوع که ابعاد چمن مصنوعی فوتسال در مقایسه با فوتبال کمتر است، به سادگی می توان زمین های کوچک را نیز به این بازی اختصاص داد. چمن مصنوعی فوتسالی می تواند در یک مدرسه کوچک و یا حتی در یک حیاط و ویلای شخصی اجرا شود و تاثیر به سزایی بر کیفیت فضا بگذارد.

ابعاد چمن مصنوعی فوتسال

اجرای زمین چمن مصنوعی فوتسال و نکاتی درمورد زیر سازی

به غیر از تفاوت ابعاد چمن مصنوعی فوتسال و فوتبال استاندارد از نظر اجرایی و ساختاری تفاوت بسیار ناچیزی بین چمن های فوتبالی و فوتسالی وجود دارد که عمده آن مربوط به زیر سازی این دو گروه کاربری است. زیرسازی پروژه های فوتسال تا متراژ ۱۵۰۰ متر به روش زیرسازی سخت(بتون،آسفالت و…) با یک شیب بندی مناسب قابل اجراست، اما در صورتی که پروژه های فوتبالی در ابعاد۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰متری با این روش اجرا شود، در زمان بارندگی دچار تله ی آب خواهیم شد در نتیجه پروژه های فوتبالی با سیستم un bound اجرا می شود تا بتواند زهکش بسیار مناسب را جهت عبور آب باران تا ۵۰ لیتر در دقیقه فراهم کند و از ایجاد تله ی آب برروی سطح چمن جلوگیری کند.

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی مناسب برای فوتسال چقدر است؟

پس از تعیین ابعاد چمن مصنوعی فوتسال موارد دیگری باید مد نظر قرار گیرند. تفاوت دیگر که به انتخاب کارفرما بستگی دارد بحث ارتفاع الیاف چمن مصنوعی است که در زمین چمن فوتسال بین ۴۰ تا ۵۰ است اما برای پروژه های استاندارد فوتبالی که قرار است مسابقات بزرگ و رسمی در آن ها برگزار شود ارتفاع الیاف چمن مصنوعی ۶۰ میلیمتر خواهد بود.

ابعاد چمن مصنوعی فوتسال

اما دسته ای دیگر از چمن های مصنوعی وجود دارند که به آن ها چمن مصنوعی چند منظوره گفته می شود و می توان در صورتی که پروژه ی فوتسال در یک فضای شخصی و یا حتی در محیط مدرسه اجرا شود نقش کارآمد تری را ایفا کند. این دسته از چمن های مصنوعی دارای الیاف مستحکم با دیتکس (وزن الیاف) بالا ساخته شده و به صورت تزئینی بافت می شود و به دو صورت دو بافت و تک بافت موجود است. اگر چمن های دو منظوره به صورت نیمه اسپورت (به همراه نمد ژئوتکستایل،سیمینگ تیپ،سیلیس)اجرا شود، به جرات می‌توان گفت کارایی به مراتب بالاتری برای محیط مدارس و فضای باز شخصی به نسبت چمن های تخصصی فوتبالی خواهد داشت. پس می‌توان گفت از گزینه‌های کارآمد برای پروژه چمن‌مصنوعی فوتسال در مدارس و فضاهای باز شخصی چمن‌های چندمنظوره خواهد بود.

برای زمین چمن مصنوعی فوتسال چه مدلی پیشنهاد می شود؟

چمن های متعددی وجود دارند که برای اجرا در زمین چمن مصنوعی فوتسال پیشنهاد می شوند، برخی از چمن های پر طرفدار به شرح زیرند:

هزینه ساخت زمین فوتسال با چمن مصنوعی

 ساخت زمین فوتسال با چمن مصنوعی به موارد مختلفی بستگی دارد که هر یک از این موارد نقش بسیار مهمی را در تعیین قیمت بازی می کنند. بنابراین، اگر قصد دارید که چمن مصنوعی را در زمین نصب کنید باید این موارد را در نظر داشته باشید و بودجه مناسب را برای آن در نظر بگیرید.

آماده سازی زمین

بهتر است بدانید برای اینکه بتوانید چمن مصنوعی فوتسال را نصب کنید باید زمین را آماده سازید. اگر زمین به درستی نصب نشود، آب بر روی زمین جمع می شود و همین امر باعث ایجاد تله آب می شود و بازیکنان دیگر نمی توانند به خوبی بر روی این چمن بازی کنند. زیر سازی زمین شامل ایجاد شیب مناسب در زمین است. شیب زمین باید به گونه ای طراحی شود که آب را از روی سطح چمن مصنوعی انتقال دهد و در نتیجه دیگر تله آب بر روی سطح زمین به وجود نمی آید. زیرسازی زمین یک کار تخصصی و مهندسی است و افراد متخصص باید از زمین بازدید نمایند و پس از آن برای ایجاد شیب مناسب تصمیم گیری کنند. در نتیجه شما پس از تعیین ابعاد چمن مصنوعی فوتسال باید این مورد را در نظر بگیرید.

انتخاب چمن مصنوعی

پس از آنکه هزینه ایجاد شیب در زمین پرداخته شد، نوبت به انتخاب چمن می رسد. انواع چمن مصنوعی برای نصب در زمین فوتسال وجود دارند که هزینه آنها در سایت فروشگاهی آمده است. در نتیجه، اولین قدم این است که ابعاد زمین را مشخص کنید و سپس چمن مصنوعی مورد نظر خود را انتخاب کنید و پس از آن قیمت نهایی را محاسبه کنید. به همین دلیل شما باید دید کلی نسبت به پروژه داشته باشید تا بتوانید هزینه آن را به صورت تقریبی بدست آورید.

موار دیگری که بر هزینه ساخت زمین فوتسال اثر می گذارند!

همانطور که متوجه شده اید تعیین ابعاد چمن مصنوعی فوتسال اولین قدم برای احداث یک زمین فوتسال است. پس از آن باید قدم به قدم برای تجهیز کردن فضا قدم بردارید. مواردی که در ادامه مطرح می شوند بر هزینه احداث زمین فوتسال اثر می گذارند. این موارد به شرح زیر هستند:

  • پس از آنکه زمین خود را راه اندازی کردید، به صندلی تماشاچیان نیاز دارید تا بتوانید فضایی مشابه به ورزشگاه های بزرگ را درست کنید.
  • بنابراین، این موضوع را باید مد نظر قرار دهید و فضای درستی را برای تماشاچیان در نظر بگیرید.
  • اگر زمین فوتسال شما در فضای باز است شما به حصار نیاز دارید تا بتوانید زمین ورزشی را محصور کنید.
  • این موضوع به حفظ امنیت و جداسازی ورزشکاران از تماشاچیان کمک می کند و امنیت را در محیط بالا می برد.

دنیای چمن مصنوعی بسیار گسترده و متنوع است و انتخاب صحیح یک محصول برای یک پروژه به اطلاعات بالایی نیاز دارد به گونه ای که ممکن است برای یک کاربری به خصوص یک چمن مصنوعی بسیار گران قیمت بدترین گزینه ی ممکن تلقی شود بنابراین برای یک انتخاب خوب و مناسب از نظرات کارشناسان مجرب غافل نشوید. برای اطلاع از قیمت چمن مصنوعی فوتسال با کارشناسان فروش چمنزار تماس بگیرید:۰۹۱۹۹۵۲۱۰۳۰

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی مدل یاس

۱۶۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی مدل MG Pro

تماس بگیرید

زمین‌های گلف و مینی گلف

پرچم گلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *