چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

مساحت و ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

یکی از کاربردهای ویژه چمن مصنوعی در محیط های ورزشی و فوتبالی است. با توجه به این موضوع که چمن مصنوعی طول عمر بالایی دارد و در تمامی شرایط آب و هوایی می توان از آن استفاده کرد، اکنون استفاده از این چمن مورد توجه قرار گرفته است و در تمامی ورزشگاه های بزرگ در سراسر دنیا برای پوشش زمین از چمن مصنوعی استفاده می گردد. در این میان داشتن اطلاعات تکمیلی مانند ابعاد زمین فوتبال و فوتسال اهمیت بسیار زیادی دارد. گروه چمنزار این بخش را برای شما تنظیم کرده است تا شما را با این اطلاعات آشنا سازد.

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

در ابتدا قبل از اینکه به ابعاد زمین فوتبال و فوتسال بپردازیم، در مورد دسته­‌بندی زمین­‌های فوتبال صحبت می­‌کنیم. زمین های فوتبال به سه دسته تقسیم می شوند که به شرح زیرند:

  • زمین فوتبال با ابعاد استاندارد (ابعاد بزرگ)
  • زمین فوتسال (زمین چمن مصنوعی با ابعاد سالنی)
  • زمین کوچک یا مینی­ فوتسال

ابعاد زمین فوتبال

زمین فوتبال با سایز استاندارد، دقیقاً همان ابعاد مسابقات ورزشی فوتبالی است که مسابقات مهم جهان در آن برگزار می­‌شود.

 طول زمین فوتبال

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا برای گسترش بازی فوتبال در میان همگان، ابعاد زمین فوتبال را به صورت دقیق اعلام نکرده است. به همین منظور، این سازمان ضلع طولی را بین ۹۰ تا ۱۲۰ متر و ضلع عرضی زمین را بین ۴۵ تا ۹۰ متر مطلوب می‌داند. با توجّه به اعداد اعلام شده مساحت یک زمین فوتبال از ۴۰۵۰ مترمربع تا ۱۰۸۰۰ مترمربع متغیر است. امّا نکته‌ای که بسیار حائز اهمیّت است رعایت تناسب ابعاد زمین فوتبال است که عرض و طول زمین فوتبال باید عدد تناسبی ۵۴/۱ باشد.

پیشنهاد می‌کنیم حتما درباره‌ی چمن مصنوعی فوتبال در اقلیم‌های مختلف بخوانید.

به طور مثال، اگر عرض زمین فوتبالی ۵۵ متر باشد، با احتساب عدد تناسبی ۵۴/۱ طول زمین را ۸۵ متر در نظر می‌گیریم. البته استثنا هم برای اعداد عرضی بالا وجود دارد چرا که اگر عرض زمین ۹۰ متر باشد نمی‌توان طول زمین را ۱۲۰ متر بیشتر در نظر گرفت. در مورد ابعاد خط ­کشی نیز باید گفت که ابعاد محوطه‌ی جریمه ارتباطی به سایر اندازه‌های زمین ندارد و در هر شرایطی یک اندازه‌­ی ثابت خواهد داشت.

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

استفاده از پشت دروازه ها به عنوان فضای تمرینی بازیکنان

همانطور که می دانید، بازیکنان قبل از شروع مسابقه و بازی نیاز دارند که بدن خود را گرم کنند. کناره های زمین و پشت دروازه ها اماکن مناسبی برای این منظور هستند. حتی این فضاها گاهی انقدر بزرگ است که می توان به عنوان فضای گل کوچک در نظر گرفت. به عنوان مثال در پروژه نصب و اجرای چمن مصنوعی در مدرسه علی بن موسی الرضا در رباط کریم که توسط گروه چمنزار صورت گرفت، ابعاد کل زمین ده هزار و چهار صد و چهل متر بود، ولی مستطیل سبز رنگ برای بازی فوتبال حدود هفت هزار و پانصد متر بود.

این ابعاد اضافه به دو پشت دروازه تقسیم شدند. پشت دروزاه ها حدود هزار و سیصد و پنجاه متر بودند و این مقدار بزرگتر از ابعاد یک زمین مینی فوتبال بود. در نتیجه با توجه به شرایط محیط و ابعاد بالای زمین، گروه چمنزار تصمیم گرفت این متراژ را با چمن مصنوعی نیز پوشش داد. این پروژه یکی از پنج پروژه زمین فوتبالی استاندارد به شمار می رود.

ابعاد زمین فوتسال

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

همان­طور که در بخش ابعاد زمین فوتبال استاندارد به آن اشاره کردیم، هدف فدراسیون جهانی فوتبال استقبال روزافزون از ورزش فوتبال است. بنابراین ابعاد متغیر مورد تأیید این سازمان است. از همین رو اندازه‌ی خط طولی زمین فوتسال بین ۲۵ متر تا ۴۲ متر متغیر است و عرض زمین بین ۱۵ تا ۲۵ متر قابل اجرا خواهد بود. بنابراین، اگر از چمن مصنوعی برای پوشش زمین فوتبال و یا فوتسال استفاده کنید، رعایت این تناسب اهمیت زیادی دارد. به‌گونه‌ای که در زمین فوتسال می‌­توان از عدد ۲ نیز استفاده کرد و اندازه طولی زمین فوتسال را دو برابر عرض آن در نظر گرفت. برای مثال ابعاد ۲۰×۴۰ یکی از مرسوم ­ترین ابعاد زمین فوتسال تلقی می­‌شود.

ابعاد زمین کوچک یا مینی ­فوتسال

این دسته­‌بندی از لحاظ ابعاد زمین فوتبال و فوتسال رسمیت دو گروه قبلی را ندارد. به عبارتی در زمین‌­های مینی­‌فوتسال مسابقه­‌ی رسمی برگزار نمی­‌شود و کاربران آن را می‌توان متمایز از دسته­‌بندی­‌های قبلی دانست. اما زمین­‌های کوچک ورزشی مخاطبان بسیار زیادی را در کشور ایران به خود اختصاص داده اند، به‌گونه‌ای که این زمین ها از نظر تعداد با زمین­‌های فوتسال که بسیار پرطرفدار هستند، برابری می‌کنند.

برای شفاف‌تر شدن موضوع می‌توان به کاربران اصلی این زمین های ورزشی مانند مدارس، مهدکودک­‌ها، ویلاهای شخصی و مجتمع‌های مسکونی با مساحت بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ مترمربع اشاره کرد. برای چنین مساحتی نمی‌توان یک قاعده­‌ی خاصی ارائه کرد. اما توجه داشته باشید که تا جای امکان، رعایت تناسب دو برابری اندازه­‌ی طول به عرض زمین اهمیت دارد.

چمن مصنوعی فوتسال سرای محله نظامی گنجوی

انواع چمن مصنوعی ورزشی را از گروه چمنزار بخواهید!

تابدین‌جا به موضوع تخصصی ابعاد زمین فوتبال و فوتسال پرداختیم. گروه چمنزار گروهی تخصصی و حرفه‌ای است که در زمینه فروش و نصب چمن مصنوعی در فضاهای مختلف تزیینی و ورزشی فعالیت دارد. شما می‌توانید برای خرید چمن مصنوعی به ویژه چمن مصنوعی فوتبالی و فوتسال با مشاورین چمنزار در ارتباط باشید و از  مشاوره‌های رایگان این مرکز در خصوص انواع چمن مصنوعی، نصب آنها و طراحی فضا بهره ببرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

*

*