فرچه زنی چمن مصنوعی

فرچه زنی چمن مصنوعی

شانه بزن به مویش!

چمن مصنوعی به دلیل داشتن مزایایی از جمله ماندگاری بالا، نگهداری آسان و کم هزینه و تطبیق پذیری با شرایط مختلف جوی، مورد استقبال قرار گرفته است. برای استفاده طولانی مدت از این محصول بی نظیر، نیاز است تا به خوبی از آن مراقبت کنید. یکی از مواردی که ممکن است بعد از استفاده طولانی مدت از چمن مصنوعی با آن روبرو شوید، کوبیدگی و خوابیدگی تارها و الیاف چمن مصنوعی است. این اتفاق بر اثر تردد زیاد یا قرار دادن اجسام سنگین بر روی سطح چمن مصنوعی رخ می‌دهد. کوبیدگی در اینجا به معنی آن است که تارهای چمن، دیگر مثل روز اول، به حالت عمودی نیستند و به اصطلاح کج و معوج شده‌اند.

حال سوال این است که آیا همه چمن‌های مصنوعی به این مصیبت گرفتار می‌شوند؟ پاسخ این سوال نمی‌تواند بله یا خیر باشد چراکه کوبیدگی چمن مصنوعی ارتباط مستقیمی با میزان استفاده و شیوه نگهداری از آن دارد. ما در این مطلب قصد داریم شیوه‌هایی پیش روی شما بگذاریم تا به کمک آنها تا آنجاکه می‌توانید این اتفاق را به تعویق بیاندازید چراکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. فرچه زنی چمن مصنوعی از جمله موارد مهمی است که به حفظ زیبایی و دوام آن کمک زیادی می‌کند. این کار نه تنها به حفظ حالت تارهای چمن کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا آشغال‌هایی که بین الیاف چمن جا خوش کرده‌اند نیز از بین برود. شاید بد نباشد که ابتدا به پاسخ این پرسش بپردازیم که چرا فرچه زنی چمن مصنوعی مهم است؟

 

حفظ زیبایی

هنگامی که فرچه زنی در جهت موافق خواب الیاف چمن انجام شود، باعث براق شدن سطح چمن و انعکاس نور می‌شود. اما فعلا به دنبال براق کردن چمن مصنوعی نیستیم. باید این کار بر خلاف جهت تارها انجام شود تا تارها به صورت عمودی و صاف بایستند و ظاهری طبیعی تر و پرشکوه تر به سطح چمن دهند.

پیشنهاد می‌کنیم حتما درباره‌ی بازسازی چمن مصنوعی کوبیده شده بخوانید.

افزایش طول عمر و دوام

برای داشتن چمن مصنوعی زیبا و بادوام لازم است که از آن به طور صحیح مراقبت و نگهداری کنید. فرچه زنی چمن مصنوعی، باعث می‌شود تا آشغال‌های ریزی که بین الیاف چمن وجود دارد، کاملا پاک شوند. پاکیزه نگاه داشتن چمن از آلودگی‌ها و آشغال ها، یکی از مهمترین فاکتورهای طول عمر چمن مصنوعی است. در عین حال فراموش نکنید اگر این کار را بیشتر از حد معمول انجام دهید، نتیجه معکوس می‌گیرید و به چمن آسیب می‌رسانید. به این دلیل که فرچه زنی بیش از حد به تارهای چمن آسیب وارد می‌کند و سطح چمن را زودتر از موعد صاف می‌کند.

 

حفظ پاکیزگی

سطح چمن مصنوعی خانه یا ویلای شما به هر حال به دلیل تردد و استفاده زیاد آلوده و کثیف می‌شود. در عوض فرچه زنی به خصوص فرچه‌های برقی، باعث می‌شوند تا تمام خرده‌های اضافه، برگ‌ها و خرده چوب‌هایی که بین الیاف چمن گیر کرده‌اند، کاملا از بین بروند. در مکان‌های پرتردد مثل زمین بازی یا زمین‌هایی که حیوانات روی آن رفت و آمد می‌کنند، سطح چمن مصنوعی، کثیفی بیشتری به خود جذب می‌کند و توصیه کارشناسان این است که چمن را به صورت هفتگی فرچه بزنید.

 

روش های فرچه زنی چمن مصنوعی در یک نگاه

اگر دقت کرده باشید، پرزهای فرش به یک جهت متمایل هستند که به آن خواب فرش می‌گویند. تارهای چمن مصنوعی هم مانند الیاف فرش به یک سمت متمایل هستند. روش صحیح برس زنی چمن مصنوعی به این صورت است که این کار باید درست بر خلاف جهت تارهای چمن انجام شود. این کار کمک می‌کند تا ظاهر چمن حجیم‌تر و البته زیباتر به نظر برسد. نکته مهم بعدی درباره روش های فرچه زدن چمن مصنوعی این است که این کار باید به طور منظم مثلا هر هفته یا دو هفته یک بار و با توجه به میزان تردد روی آن انجام شود؛ آن هم به آرامی و باحوصله. توجه داشته باشید که فشار زیاد به سطح چمن آسیب می‌رساند و شکل آن را تغییر می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم حتما درباره‌ی مراقبت از چمن مصنوعی در برابر علف هرز بخوانید.

از چه نوع فرچه ای استفاده کنیم؟

کارشناسان تاکید دارند که برای فرچه زنی چمن مصنوعی از فرچه‌های سفت و محکم، با الیاف مصنوعی استفاده کنید. از سوی دیگر تحت هیچ شرایطی نباید از فرچه یا جاروهای فلزی یا سیمی، استفاده کنید زیرا این ابزارها به چمن آسیب می‌زنند.

توصیه بعدی این است که برای مکان‌هایی که وسعت بیشتری دارند، بهتر است از فرچه‌ها یا جاروهای برقی که بزرگ‌تر هستند، استفاده کنید.

حرف آخر اینکه برای چمن مصنوعی زمین بازی یا خانه حتما وقت اختصاص دهید. گاهی نگهداری و مراقبت‌های کوچک، باعث می‌شود تا از ضررهای بزرگی که ممکن است در آینده رخ بدهند، به طور چشم‌گیری جلوگیری شود.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *