چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی

چمن مصنوعی فوتبال

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
دسته بندی: چمن مصنوعی ورزشی
9931
چمن مصنوعی فوتبال

در بخش چمن‌ مصنوعی فوتبال مطالبی وجود دارد که قبلا نخوانده یا نشنیده‌اید

در این مطلب سعی بر این داریم که علاوه بر ارائه نکات تخصصی در این خصوص بتوانیم ایده‌آل‌های ذهنی شما را برای رسیدن به یک زمین استاندارد و باکیفیت پیاده‌سازی کرده و آنها را تقویت کنیم. در واقع می‌خواهیم بگوییم که، از انواع چمن مصنوعی فوتبال چه انتطاراتی می‌توانید داشته‌ باشید.

تاریخچه چمن مصنوعی فوتبال

بهتر است بدانید چمن مصنوعی ورزشی اولین بار در اواخر دهه ۶۰ میلادی در ورزشگاهی در هیوستون آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن، استفاده از این محصول به شدت محبوب گردید. زیرا این شهر در ایالت تگزاس آمریکا آب و هوای مساعدی نداشت و همین امر رشد چمن طبیعی را با چالشهایی رو به رو کرده بود. اما در اوایل دهه ۷۰ میلادی، تولید چمن مصنوعی با مشکلاتی رو به رو شد. زیرا برخی از کمپانی‌های سودجو محصولاتی را تولید کرده بودند که سریع خراب می شدند و این الیاف در برابر تابش نور آفتاب به سرعت از بین می‌رفتند.

همچنین ورزشکارانی که بر روی این چمن‌ها بازی می‌کردند دچار شکستگی‌هایی شده بودند. یکی از دلایل این امر تجمع آب در اثر بارش برف و باران بود. اما در سال ۱۹۷۴ لیگ فوتبال آمریکا اعلام کرد که این محصولات هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند و تنها باید استانداردهایی در تولید آنها رعایت شود. بعد از آن سازمان فیفا نیز اعلام کرد که چمن مصنوعی می‌تواند در زمین‌های ورزشی از جمله زمین فوتبال مورد استفاده قرار گیرد، تنها استانداردهای نصب آن مانند سیستم زهکشی باید به خوبی اجرا شود.

ویژگی‌چمن مصنوعی فوتبال

بازیکنان فوتبال به مدت ۹۰ دقیقه ( و یا در برخی موارد بیشتر) بر روی چمن مصنوعی می‌دوند. با اینکار انرژی زیادی را از پاهایشان به زمین انتقال می‌دهند و چمن مصنوعی تحت فشار فیزیکی بالایی قرار می‌گیرد. به همین دلیل یکی از ویژگی‌های چمن مصنوعی فوتبال این است که الیاف آن تراکم بالایی داشته باشند. یکی از راهکارهایی که فیفا برای بالابردن استقامت و مقاومت چمن مصنوعی بر آن تاکید دارد استفاده از مواد پرکننده مانند سیلیس و یا گرانول است که باید در بین الیاف چمن مصنوعی تزریق شوند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که از بتون و آسفالت نباید در سیستم زیرسازی زمین فوتبال استفاده شود. زیرا در این صورت انعطاف پذیری چمن مصنوعی کاهش پیدا می‌کند. چمن مصنوعی می‌تواند بر روی سطوح تسطیح شده که شیب مناسبی دارند نصب و اجرا شود. سازمان فیفا برای اجرا و نصب چمن مصنوعی در متراژ بالای ۸۰۰ متر استفاده از روش زیر سازی unbound را ارائه می‌دهد. در این روش سرعت تخلیه آب ده برابر بیشتر از چمن طبیعی است. ساختار چمن مصنوعی به گونه‌ای است که آب در بافت آن جذب نمی‌شود.

ویژگی‌چمن مصنوعی فوتبال در یک نگاه

 • ارتفاع الیاف ۵۰ میل (طبق استاندارد زمین‌های فوتبال)
 • الیاف منعطف و برگشت پذیر
 • الیاف ایستا
 • تراکم بالای الیاف

مزیت‌های چمن مصنوعی فوتبال

 • این وقتی است که چمن‌های مصنوعی فوتبالی، می‌توانند روی سطوح تسطیح شده، که شیب مناسبی دارند، به اجرا دربیاند؛ مدیران فیفا برای متراژهای بالای ۸۰۰ متر، راه‌کارهای خاص خودش رو، ارائه داده‌اند؛ مثل سیستم زیرسازی به روش unbound .
 • این موضوع اهمیت اقتصادی بسیار بالائی داره که زمین چمن مصنوعی، می‌تواند برای ده سال هم عمر کند و این یعنی، یک صرفه جویی بزرگ برای علاقه مندان فوتبال؛ البته ما باید به عنوان استفاده کننده، اصول نگه­داری از چمن مصنوعی را خوب بلد باشیم و رعایت کنیم.
 • موضوع بسیار مهم دیگر این است که این چمن مزیت اقتصادی دارد. اگر از چمن مصنوعی به خوبی نگهداری شود به مدت ۱۰ سال می‌تواند عمر کند.
نکته:

جالب است بدانید که، امروزه بیش از ۵۰۰ زمین چمن مصنوعی در شهر تهران وجود دارد، که به ۱۲۰۰ تیم ورزشی کوچک و بزرگ، سرویس می­‌دهند. با توجه به این موضوع، رعایت اصول نگه­داری از چمن مصنوعی، می‌تواند باعث جلوگیری از هدررفتن پول و زمان، در این مجموعه‌ها شود.

 • اجرای چمن مصنوعی فوتبال، با فناوری روزنه‌های زهکش و سیستم زیرسازی unbound هنگام تخلیه آب، ده برابر نسبت به مدل طبیعی، افزایش سرعت دارند. جالب است که بدانید جذب آب در بافت چمن مصنوعی صفر درصد است. یعنی آبی که در بافت آنها وجود دارد به طور کامل دفع می‌شود و ایجاد مشکل نمی‌کند.
 • مطالعات نشان می‌دهد که چمن‌های مصنوعی فوتبالی امن­ هستند، این امنیت موقع دویدن و زمین خوردن بازیکنان، بیشتر خودشان را نشان می‌دهند.

سربلندی چمن مصنوعی فوتبال در محک مطالعات علمی

یک مطالعه مستقل پنج‌ساله، که منابع منتشرکننده آماری آن، در سایت‌هایی مثل reuters.com و easyturf.com هستند. نشان می­‌دهد که اتفاقات جالب توجه‌ای، با استفاده از چمن مصنوعی فوتبال پیش آمده

اتفاقاتی از این دست

 • ۷۴% گسستگی عضلانی کمتر
 • ۳۲% حفظ تعادل ورزشکاران در قسمت مچ پا
 • ۴۲% محافظت بیشتر از ACL (رباط صلیبی قدامی زانو)
 • ۲۲% کاهش صدمات مفصلی
 • ۱۹% کاهش صدمات عمومی
 • ۱۲% کاهش صدمات مغزی
 • ۱۰% آسیب کمتر برای سطح کفش در هنگام تماس

ورود استانداردهای فیفا به بحث چمن مصنوعی فوتبال

ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید، استانداردهای اجرایی فیفا، در بحث زمین چمن مصنوعی هم ورود کرده‌اند، تا بتوانند ما را در این مسیر هدایت کنند. برای مدیران فیفا مهم است که، زمین فوتبال با چه استانداردی به اجرا در می‌آید و ایمنی بازیکنان در چه حدی است. بیایید قبل از هرچیز، با هم در مورد استاندارهای اجرای زمین چمن مصنوعی و ایمنی ورزشکاران بر روی چمن‌های مصنوعی صحبت کنیم. بهتر است بدانید چمن مصنوعی ورزشی اولین بار در اواخر دهه ۶۰ میلادی در ورزشگاهی در هوستون آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. اما در اوایل دهه ۷۰ میلادی، تولید چمن مصنوعی با مشکلاتی رو به رو شد. زیرا برخی از کمپانی‌های سودجو محصولاتی را تولید کرده بودند که سریع خراب می شدند و این الیاف در برابر تابش آفتاب به سرعت فرسوده می‌شدند.

همچنین ورزشکارانی که بر روی این چمن‌ها بازی می‌کردند دچار شکستگی‌هایی شده بودند. یکی از دلایل این امر تجمع آب در اثر بارش برف و باران بود. اما در سال ۱۹۷۴ لیگ فوتبال آمریکا اعلام کرد که این محصولات هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند و تنها باید استانداردهایی در تولید آنها رعایت شود. بعد از آن سازمان فیفا نیز اعلام کرد که چمن مصنوعی می‌تواند در زمین‌های ورزشی از جمله زمین فوتبال مورد استفاده قرار گیرد، تنها استانداردهای نصب آن مانند سیستم زهکشی باید به خوبی اجرا شود.

رابطه بین بازیکن و چمن مصنوعی فوتبال

به این بخش توجه داشته باشید که وقتی که یک بازیکن فوتبال برروی زمین فوتبال، شروع به استارت زدن و دویدن می‌کنه، انرژی گام‌های او نیاز به تخلیه شدن دارد. فقط یک زمین چمن مصنوعی با اجرای استاندارد است که، می‌­تواند این انرژی رو جذب و در سطح خودش پراکنده کند. این یکی از دلایلی است که به خاطر آن فیفا تاکیده دارد که، در مرحله‌ای تزریق متریال‌های پرکننده، مانند سیلیس و دانه‌های گرانول باید بررسی تناژ استاندارد، به نسبت ارتفاع الیاف چمن مصنوعی صورت بگیرد. هم‌چنین برای حفظ انعطاف‌پذیری در زمین‌های فوتبال استاندارد نباید از سیستم‌های زیرسازی سخت، مانند بتون یا آسفالت استفاده شود.

آنچه بازیکنان فوتبال از زمین چمن مصنوعی فوتبال می‌خواهند!

بازیکنان فوتبال این موضوع را به خوبی درک می‌کنند وقتی چمن مصنوعی در یک زمین ورزشی به خوبی نصب می‌شود به آنها کمک می‌کند تا مهارتهایشان را به بهترین شکل نشان بدهند. این امر بدین معناست که هر چقدر استاندارد اجرا و نصب چمن مصنوعی بالاتر باشد، عملکرد بازیکنان در زمین بازی بالاتر می‌رود و همین امر به جذابیت هر چه بیشتر بازی فوتبال می‌افزاید.

آنچه از فوتبال انتظار داریم

فوتبال، یعنی هیجان بی‌حد و مرز؛ یعنی دویدن تا رسیدن به هدفی که دور نیست؛ هدفی که قرار است، در ۹۰ دقیقه بدست بیاید. هدفی که بخشی از آن، به زمین فوتبال مربوطه. می‌شود گفت که، وظیفه این پوشش این است که، به این هیجان، کمک کند و هدف را به ما نزدیک‌تر کند. در اینجا، توجه‌تان را به یک سوال مهم جلب می‌کنیم. دقیقا چه مواردی باعث شده‌اند، تا شما قصد اجرای یک زمین بازی با چمن مصنوعی را داشته باشید؟ این بخش از مطالب می‌تواند چالش جدید ذهنی شما باشد. صرف نظر از موضوع زیبایی‌شناسی چمن مصنوعی و روش‌های ساده اجرا و  نگهداریش که بارها در موردشان شنیدید. باید بگوییم که، این محصول دقیقا همان کاری را انجام نمی‌دهد که چمن طبیعی فوتبال انجام می‌دهد. درواقع این چمن باید کار را برای ما آسان‌تر کند و مشکلات ما ا کم­تر کند.

نصب و اجرای اولین زمین چمن مصنوعی فوتبال در ایران

در سال ۱۳۸۲ اولین چمن مصنوعی فوتبال در ورزشگاه قیانوری و شهید فهمیده به عنوان اولین زمین‌های چمن مصنوعی فوتبال در کشور به اجرا درآمدند تا به امروز که ۱۸ سال از آن زمان می­‌گذرد، هنوز گاهی نقص‌هایی در سیستم‌های ایجاد چمن‌های مصنوعی فوتبال پیدا می‌شود. اما مهم این است که، مزایای این چمن مصنوعی نسبت به محدودیت‌هاش، کاملا چشمگیره. با این احوال این را بدانید که ما و همه همکارانمان،با کمک تکنولوژی‌های بروز دنیا، سعی بر این داریم تا بهترین راه‌کارها را به شما پیشنهاد بدهیم. از آن زمان تا به امروز تجربیات زیادی به نصب و اجرای چمن مصنوعی در زمین‌های فوتبال اضافه شده است.  امروزه بیشتر ورزشگاه‌های دنیا چمن مصنوعی را گزینه اول و آخر خود برای استفاده در زمین‌های ورزشی می‌دانند. زیرا این چمن ویژگی‌های زیادی دارد و در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است.

زمین‌های ورزشی تهران

جالب است بدانید که امروزه بیش از ۵۰۰ زمین چمن مصنوعی در شهر تهران وجود دارند که ۱۲۰۰ تیم ورزشی کوچک و بزرگ از آنها استفاده می‌کنند.

به جرات می‌توان گفت فوتبال یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها در دنیاست. این ورزش هیجان خاصی دارد و افراد زیادی را در سراسر دنیا پای تلویزیون و یا بر روی صندلی ورزشگاه‌ها میخکوب می‌کند. سبزی دلنشین چمن در این ورزش چشم را نوازش می کند و سبب می شود افراد با هیجان بیشتری آن را دنبال کنند. ممکن است بسیاری از شما فکر کنید که چمن به کار رفته در استودیوم های ورزشی چمن طبیعی است. اما بهتر است بدانید در طی پنجاه سال اخیر و با پیشرفت تکنولوژی، دیگر از چمن طبیعی در زمین‌های ورزشی استفاده نمی شود و چمن مصنوعی جایگزین این نوع چمن شده است.

هزینه نگهداری از چمن مصنوعی فوتبالی بسیار پایین تر از چمن طبیعی است و دوام آن در برابر عوامل محیطی بسیار بالاست. به همین دلیل استفاده از این محصول گزینه مناسبی برای پوشش سطوح ورزشگاه‌هاست.

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

چمن طبیعی، سنّتی‌ترین شکل زمین فوتبال

قبل از استفاده از چمن مصنوعی از چمن طبیعی در وزشگاه‌ها استفاده می شد. در اوایل دهه ۷۰ میلادی استفاده از چمن مصنوعی فوتبالی مطرح گردید و  مورد استقبال قرار گرفت. کارشناسان فوتبال بر این عقیده هستند که استفاده از چمن طبیعی بهتر از چمن مصنوعی است. اما استفاده از چمن طبیعی مشکلات خاص خود را دارد و همین امر سبب شده است که بیشتر ورزشگاه‌ها به سمت استفاده از چمن مصنوعی سوق داده شوند.

چمن هیبریدی ترکیبی از چمن طبیعی و مصنوعی

زمین‌های ورزشی می‌توانند ترکیبی از هر دو چمن‌ طبیعی و مصنوعی باشند. زمین های فوتبال ساخته شده از چمن هیبریدی ترکیبی سخت تر از زمین‌های طبیعی هستند و احتمال صدمه ورزشکاران در این نوع چمن نیز وجود دارد.

چمن مصنوعی فوتبال چه مشخصاتی دارد؟

چمن مصنوعی فوتبالی  نوعی چمن مخصوص است که برای استفاده در زمینهای فوتبال تولید می شود.  ارتفاع الیاف در این محصول  ۵۰ تا ۶۰میلیمتر است و تراکم آن حدود ۸ تا ۱۰هزار کوک بر مترمربع. همچنین فاصله ردیف‌های بافت از یکدیگر معمولاً ۸/۵ اینچ است.‏ ترکیب این ویژگی‌ها سبب می‌شود این چمن  ‏اندکی تُنُک و کم تراکم دیده شود.

فیلامنت رشته‌های پلیمری هستند که رنگ، وزن و قطر متفاوت دارند و در تولید چمن مصنوعی به کار می‌روند. فیلرها موادی هستند که خاصیت حجم دهنگی دارند. ‏فضاهای خالی فیلامنت‌ها در چمن مصنوعی فوتبالی با فیلرها پر میشوند تا الیاف ایستا باشند و حالت عمودی به خود بگیرند. برای این منظور از شن سیلیس ( نوعی فیلر) با قُطر ۰٫۵ تا ۱ میلی متر استفاده می‌شود.

نوع، ضخامت و تراکم فیلامنت‌ها از جمله عواملی هستندکه مقدار شن سیلیس موردنیاز در واحد ‏سطح را تعیین می‌کنند.‏ قابل ذکر است هر چقدر ضخامت و تراکم فیلامنت پایین باشد، به شن سیلیس بیشتری نیاز است.

دیتِکس چمن مصنوعی فوتبالی

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

ممکن است بپرسید دیتکس چمن مصنوعی فوتبالی چیست؟! توضیح آن بسیار ساده و ‏قابل فهم است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. واحد دیتکس گرم بر ۱۰ هزار متر طول (‏gr/‎‏۱۰۰۰۰)  است. به طور مثال ۱ فیلامنت به طول ۱۰ هزار متر یا ‏‏۱۰ کیلومتر را تصوّر کنید که در حجمی کوچک مانند یک قرقره جمع شده است. این توده نخ را وزن ‏کنید. عدد حاصل درمقیاس گرم دیتکس آن را مشخص می کند. در چمن مصنوعی فوتبالی، دیتکس معمولاً بین ۱۱ هزار تا ۱۶ هزار گرم بر متر متغیّر است. ‏

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

لایه زیره (بَکینگ) چمن مصنوعی فوتبالی

لایه زیره یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده چمن مصنوعی فوتبالی است و نقش حیاتی را در ‏عملکرد مناسب و ماندگاری این محصول بازی می کند. این لایه از ۲، ۳ و یا ۴ لایه مجزّا تشکیل شده است که این لایه ها می توانند بافته و یا ‏نبافته باشند. ‏ لایه بافته به صورت شبکه یا نِت ماتریکس متقارن از نخ‌های پلی پروپیلن ساخته شده است که از لحاظ ‏ظاهری شبیه به گونی پلاستیکی است. ‏

لایه نبافته نیز از جنس ‏PP‏ است. این لایه مشابه لایه ژئوتکستایل با وزن کمتر است که ‏فلیس یا ‏نَمَد نامیده می‌شود.‏ لایه‌های بافته و نبافته توسط فشار و حرارت به یکدیگر متصل می‌شوند و سپس وارد حوضچه مایعِ پوشاننده (کوتینگ) می‌شوند. ‏

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

در نسل‌های قدیمی چمن مصنوعی از ماده ترکیبی لاتکس استایرن بوتادین استفاده ‏می‌شد. ولی استفاده از این ماده به دلیل آلودگی زیست محیطی و عدم قابلیت بازیافتی ممنوع گردید و مواد «پلی اورِتان» و «پلی اتیلن» ‏جایگزین آن شدند.‏

سیستم مدیریت و خروج آب در چمن مصنوعی فوتبالی

در گذشته، انباشته شدن آب در زمین‌های ورزشی مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کرد. این موضوع باعث می شد حرکت بازیکنان و توپ بر ‏روی چمن کُند شود و سطح کیفیت بازی به میزان چشمگیری کاهش یابد. فیفا ضوابط بسیار سخت گیرانه‌ای را در رابطه با استانداردهای مدیریت آب در زمین های فوتبال در نظر گرفته ‏است. این الزامات در زمین‌های چمن طبیعی و چمن مصنوعی فوتبالی دارای شباهت ها و تفاوت‌هایی هستند.  چمن مصنوعی فوتبالی از لحاظ توانایی خروج آب به دو گروه اصلی طبقه بندی می‌شود: ‏

 •  چمن مصنوعی با توانایی خروج آب ‏
 • چمن مصنوعی غیر قابل نفوذ که توانایی عبور آب را ندارد.‏

چمن مصنوعی فوتبالی با قابلیت عبوردهی آب، خود به دو نوع سیستم تقسیم می‌شود: ‏

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

 • بهره گیری از منافذ (سوراخ) ایجاد شده در لایه زیره
 • بهره گیری از لایه‌های بکینگ با توانایی عبور دهی آب از سراسر سطح خود

در روش نخست، چمن مصنوعی فوتبالی پس از طی تمامی مراحل تولید، وارد دستگاهی می‌شود که با فرو بردن ‏میله‌های داغ و باریک (شبیه به هُویه) ‎ ‎درون لایه بکینگ، سوراخ‌هایی منظم و متقارن  در آن ایجاد می ‌شود.‏

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

در روش دوم، تمامی لایه های زیره چمن مصنوعی فوتبالی از لایه نبافته و نمدی مانند با جنس پلی اُلِفین ‏ساخته می‌شوند. در این نوع بکینگ آب از تمامی نقاط عبور می کند. در نتیجه این ‏گروه از چمن‌های مصنوعی توانایی شگفت انگیزی در خروج آب سطحی دارند.‏

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

تفاوت چمن مصنوعی فوتبال و چمن تزیینی

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که چمن مصنوعی فوتبالی چه تفاوتی با چمن تزینی دارد؟! بهتر است بدانید در دنیای چمن مصنوعی برای هر کاربری نوع خاصی چمن تعریف شده است. هر یک از این محصولات ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و هرگز نمی‌توان آنها را به جای هم به کار برد.

چمن مصنوعی تزئینی

ارتفاع الیاف در چمن مصنوعی تزیینی عموماً ۸ تا ۴۰ میلی متر است و این نوع چمن تراکم بالاتری نسبت به چمن مصنوعی فوتبالی دارد. به طور کلی، در تولید چمن مصنوعی از فیلرها در بین الیاف آن استفاده می شود. فیلرها، که عموما به رنگ زرد هستند، نقش بسیار مهمی را در ساختار چمن مصنوعی بازی می کنند.

فیلرها با ساختار مجعد خود (۱) فضای خالی بین الیاف را پر می کنند و (۲) موجب ایستایی الیاف و ضربه پذیری بالای آنها می‌شوند. از فیلرها در چمن مصنوعی تزیینی و چمن مصنوعی فوتبالی استفاده می شود. اما نوع جنس فیلر به کار رفته با توجه به کاربری آنها متفاوت است. در چمن مصنوعی فوتبالی از فیلرهای سیلیس و گرانول استفاده می‌شود.

همانطور که می‌دانیم چمن‌های طبیعی بعد از یک دوره سبزی دچار زردی در ریشه می شوند. فیلرها به خوبی ظاهر چمن مصنوعی تزیینی را به چمن طبیعی نزدیک می‌کنند. برای نزدیک شدن چمن مصنوعی تزیینی به چمن طبیعی از ترکیب رنگ‌های سایه روشن استفاده می شود. در این روش در الیاف اصلی و فیلر  از ۲ تا ۳ رنگ استفاده می‌شود که معمولا ترکیبی از رنگهای سبز، زرد و قهوه‌ای هستند.

‏ چمن مصنوعی فوتبالی

مهم‌تریم ویژگی که در چمن مصنوعی فوتبالی باید در نظر گرفته شود، دوام و ضربه پذیری بالای آن است. این چمن‌ها معمولا دارای الیافی به ارتفاع ۵۰ تا ۶۰ میلی متر هستند و تراکم کمتری نسبت به چمن‌های تزیینی دارند. همین ویژگی قابلیت بارگیری آنها را افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه در ورزش فوتبال ضربه های زیادی به چمن وارد می شود دوام آن اهمیت بالایی دارد. چمن مصنوعی فوتبالی معمولا دیتکس بالایی دارد.

این ویژگی سبب می شود که طول عمر چمن بالا رود. چمن‌های مصنوعی فوتبالی معمولا دیتکس ۸۵۰۰ تا ۱۲۵۰۰ دارند. هر چقدر دیتکس این محصولات بالاتر باشد برای استفاده در بازی فوتبال مناسب تر هستند. سیلیس که به عنوان فیلر در چمن مصنوعی فوتبالی به کار می رود آن را سنگین می‌کند و ویژگی ضربه پذیری آن را بالا می‌برد.

معرفی انواع چمن مصنوعی فوتبالی

تا بدین جا شما را با ویژگی های چمن مصنوعی فوتبالی آشنا کردیم. در اینجا به معرفی انواع چمن مصنوعی فوتبالی با ویژگی‌های متفاوت می پردازیم.

چمن مصنوعی مدل دایمند

چمن مصنوعی دایمند متفاوت‌ترین نوع چمن مصنوعی فوتبالی است که معنی آن الماس است. شکل الماس گونه در سطوح الیاف چمن مصنوعی دایمند نمایان است. وقتیکه الیاف چمن مصنوعی مدل دایمند را از مقطع طولی آن نگاه می­کنید حالتی الماس­گونه نیم لوزی و نیم بیضی را می بینید. این شکل ارتباط مستقیمی با مقاومت این محصول در برابر کوبش دارد. چمن مصنوعی مدل دایمند دارای انعطاف پذیری و برگشت پذیری بالایی است.

دیتکس چمن مصنوعی فوتبال دایمند

نکته قابل توجه دیگر در چمن مصنوعی فوتبالی دایمند دیتکس (وزن الیاف) آن است. اگر بخواهیم وزن الیاف این چمن مصنوعی را با دیگر محصولات موجود داخلی مقایسه کنیم به نتیجه جالبی می­‌رسیم. پیشتر در این مقاله به نحوه سنجش دیتکس پرداختیم. وزن یک دوک نخ چمن مصنوعی در هر ۱۰۰۰۰ متر طول به عنوان دیتکس چمن شناخت می‌شود. برای مثال دیتکس چمن مصنوعی منوفیلامنت  ۱۲۰۰۰ است و چمن مصنوعی مدل فیبریلیت  ۸۸۰۰ و اما دیتکس چمن مصنوعی فوتبالی دایمند ۱۳۲۰۰ است و همین امر قابلیت این محصول را در بربر ساییده شدن بالا می برد.

میزان استفاده از متریال پر کننده سیلس وگرانول در چمن مصنوعی فوتبال دایمند

۷کیلو گرانول و ۲۳ کیلو سیلس مناسب‌­ترین حجم استفاده از فیلرها در این محصول هستند. موضوع قابل توجه این است که تزریق بیشتر و یا کمتر از این مقدار، سطح زمین چمن مصنوعی فوتبالی را از استاندارد خارج می­‌کند و سبب می شود این محصول زودتر کوبیده شود و الیاف آن تیره تر شوند.

به طور کلی انواع چمن مصنوعی فوتبال به دو دسته فیبریلیت و مونوفیلامنت تقسیم می‌شوند.‏

انواع چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال فیبریلیت

نخستین نسل از چمن مصنوعی از الیاف فیبریل شده (فیبریلیت) صاف استفاده می‌نمودند.

‏زیرا این روشِ ساخت فیلامنت به صورت گسترده در تولید ریسمان، طناب و منسوجات بسته بندی ‏در صنایع مختلف به کار گرفته می شد.‏رشته های فیبریلیت دارای ساختاری شاخه شاخه و منشعب می باشند به طوری که می‌توان آن ‏را محور عرضی تا پهنای بسیار بیشتری باز کرد. در چنین حالتی، قطعاتِ متصل به یکدیگر با شکل ‏چهار ضلعی پدید می‌آید. ‏لازم به ذکر است که به دلیل حجیم بودن این نوع رشته، تعداد کمتری از آن می تواند مساحت ‏بیشتری را در مقایسه با انواع مونو پوشش دهد، همچنین از نظر ضربه پذیری و جلو گیری از سر ‏خوردن، الیاف فیبریلیت حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.‏

انواع چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال مونوفیلامنت

فیلامنت‌های مونو در ابتدا به صورت تخت و مسطح ساخته می‌شدند. این ساختار بسیار ضعیف و ‏انعطاف پذیر است و به راحتی دچار تغییر شکل و فرسایش می‌شود. ‏با پیشرفت ماشین آلات صنعت نساجی و دستگاه‌های تزریق (اکستروژن)، امکان ساخت فیلامنت ‏هایی با اَشکال پیچیده و متنوع فراهم آمد. ‏

در ابتدا یک یا چند بخش با ضخامت بیشتر به عنوان ستون فقرات (آوند گیاهی) به فیلامنت افزوده ‏شد تا در برابر خم شدن زیر فشار، مقاومت بیشتری نشان داده و در عین حال با داشتن خاصیت ‏ارتجاعی و فنری، توانایی بازیابی حالت اولیه را داشته باشد. ‏پس از آن، اشکال دیگری همچون ‏W، ‏O، ‏M، ‏D، ‏Y، ‏X، ‏S، ‏C، ‏V‏ لوزی، اُمگا، بیضی و ترکیبی از این ‏اشکال تولید شد.‏

انواع چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی مدل مونوفیلامنت در واقع نمونه تزئینی مدل چمن مصنوعی فوتبالی است که در آن از الیاف مقاوم با تکنولوژی جدید منوفیلامنت فوتبالی استفاده شده است. این محصول، مانند چمن مصنوعی مدل سپیدار و مدل مگنولید، از محصولات سفارشی چمن مصنوعی فوتبالی به شمار می رود که بنا به درخواست و سفارش مشتریان تولید می‌شود.

ویژگی مثبت چمن مصنوعی فوتبالی مدل مونوفیلامنت استفاده از الیاف تیولون هلند از نوع مونو فیلامنت با دیتکس (وزن الیاف) ۱۲۵۰۰ است. اگر بخواهیم انتقادی از مدل مونوفیلامنت داشته باشیم باید به موضوع تک بافت بودن این چمن اشاره کنیم که پیشنهاد می‌شود زمان اجرای آن حتماً از ماسه سیلیس استفاده شود تا طول عمر و کارایی این چمن را افزایش دهد.

در پایان می‌توان گفت که اگر خواسته شما از چمن مصنوعی فوتبالی بیشتر ویژگی‌های فیزیکی مانند دوام و طول عمر است، مدل مونوفیلامنت میتواند نیازهای شما را برآورده کند؛ اما اگر هدف شما از خرید چمن مصنوعی ویژگی های ظاهری و زیبایی آن است، قطعاً در این بخش از بازار گزینه بهتری را می توانید انتخاب کنید.

چمن مصنوعی فوتبالی مدل رینبو

چمن مصنوعی فوتبالی مدل رینبو یکی از تخصصی‌ترین محصولات بازار است.  اگر با دقت به الیاف این چمن نگاه کنید متوجه می‌شوید که این چمن هم ظاهری زیبا و تزینی دارد و هم دوام و استقامت آن بسیار بالاست.  یکی از مهمترین ویژگی‌های چمن مصنوعی مدل رینبو استفاده از الیاف تنکیت هلند (تنکاته) است که تضمینی برای کیفیت و دوام این محصول به شمار می رود.

چگونه چمن مصنوعی فوتبال نصب می‌شود؟

برای نصب چمن مصنوعی، متعلقات اجرایی برای این چمن تهیه شوند که به شرح زیرند:

 • لایه ژئوتکستایل ۳۰۰ گرم، به عنوان لایه میانی بین سطح زیرسازی شده و چمن مصنوعی
 • نوار سیمنگ تیپ، با عرض ۴۰ تا ۵۰ سانت، به عنوان اتصال دهنده درزهای چمن مصنوعی
 • چسب پلی اورتال دو جزئی برای اتصال درزها به یکدیگر
 • ۲۵ کیلوگرم سیلیس در هر یک مترمربع برای قرارگیری در بین الیاف چمن مصنوعی
 • ۷ تا ۸ کیلوگرم گرانول در هر یک متر مربع برای قرارگیری در بین الیاف چمن مصنوعی

چه موقع باید چمن مصنوعی فوتبال را ترمیم کنیم؟

به طور کلی این چمن هر سه یا چهار سال یکبار نیاز به ترمیم دارد. در نقاط پرتردد مانند محوطه جریمه و مراکز زمین باید چمن مصنوعی آسیب دیده را با چمن مصنوعی جدید جایگیزین کنید. اینکار نیاز به جانمایی قطعه­ای با نوار سیمنگ تیپ دارد. برای اینکار باید از افراد حرفه‌ای مشاوره و کمک بگیرید. همچنین بهتر است سیلیس و گرانول دوباره به چمن تزریق شود تا حالت ایستایی الیاف دوباره برگردد. اینکار سبب می‌شود چمن مصنوعی برای چندین سال دوباره قابل استفاده باشد.

چه موقع باید چمن مصنوعی فوتبال را تعویض کنیم؟

هر گاه لایه زیر چمن مصنوعی در تمام سطوح آن از روی چمن نمایان شود و یا الیاف چمن مصنوعی کاملاً به کرک تبدیل ‌شوند زمان تعویض آن فرا رسیده است.  به طور متوسط بهتر است پس از ۷ سال این چمن تعویض شد.

روش نگهداری از چمن مصنوعی فوتبال

نگهداری از این چمن بسیار ساده است و نیاز به وسایل خاصی ندارد. برای نگهداری از این چمن می‌توانید به صوت زیر عمل کنید:

 • فرچه‌­زنی سطح چمن مصنوعی یک بار در ماه
 • تزریق مجدد سیلیس و گرانول یک بار در سال (در صورت نیاز)

برای اینکه متوجه شوید آیا چمن مصنوعی نیاز به تزریق مواد پرکننده مانند سیلیس و گرانول دارد یا خیر، می­توانید با نگاه کردن به سطح چمن معمولی متوجه شوید که میزان سیلیس و گرانول این چمن کاهش پیدا کرده است یا خیر! سپس با گروه اجرایی چمنزار برای فرچه‌­زنی و تزریق مجدد متریال­‌ها تماس برقرار کنید.

لوازمی که برای نگهداری از زمین چمن مصنوعی فوتبال به آنها نیاز داریم؟

برای نگهداری از این چمن به چند وسیله ساده نیاز دارید که این وسایل به شرح زیرند:

 • واترجت
 • دستگاه خط کشی
 • دستگاه فرچه زنی
واترجت

اولین دستگاهی که برای محافظت از زمین چمن مصنوعی فوتبال بدان نیاز دارید بی‌شک دستگاه واترجت است. واترجت دستگاهی شبیه به دستگاه جاروی برقی است که آب را با فشار زیاد بر روی چمن مصنوعی می‌ریزد و آلودگی و گردو غبار را از روی سطح چمن مصنوعی پاک می‌کند. برای کارآیی بیشتر این محصول بهتر است دستگاه واترجت را در زاویه ۳۰ درجه با زمین نگه دارید تا آب با فشار زیاد و مستقیم به الیاف برخورد نکند.

زیرا اگر آب با فشار بالا و مستقیم به سطح چمن مصنوعی فوتبال برخورد کند ممکن است سیلیس و گرانولی که در بین الیاف آن قرار دارد، آسیب ببیند. در واقع، شستشوی چمن با یک زاویه مناسب طول عمر چمن مصنوعی را افزایش می‌دهد.

چگونه طول عمر چمن مصنوعی فوتبال را افزایش دهیم؟

موضوع بسیار مهم در استفاده از چمن مصنوعی فوتبال مزیت اقتصادی آن است. اگر از این چمن به خوبی نگهداری شود به مدت ۱۰ سال می‌تواند عمر کند.  برای افزایش طول عمر این چمن به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • بهتر است چمن مصنوعی با ارتفاع الیاف ۵۵ میل برای نصب در زمین مورد استفاده قرار گیرد تا قابلیت ضربه پذیری الیاف افزایش پیدا کند.
 • لایه زیرین چمن مصنوعی (بکینگ) باید سه لایه باشد تا مقاومت آن در برابر کشش­های طولی و عرضی بالاتر رود.
 • متخصصان این حوزه پیشنهاد می‌دهند که تراکم طولی چمن مصنوعی بین ۱۳۵ تا ۱۴۰ گره باشد تا سطحی متعادل برای گردش توپ و حرکت بازیکنان به وجود آید.

آبیاری چمن مصنوعی فوتبال به افزایش طول عمر چمن کمک می‌کند!

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی باید هر ۴۵ روز یکبار به مدت نیم ساعت با دستگاه واترجت بر روی چمن مصنوعی فوتبال آب بپاشید تا گرمای موجود در الیاف آن خارج شود. همچنین این کار به افزایش طراوت و شادابی چمن مصنوعی کمک می‌کند و حس خوبی را در محیط به وجود می‌آورد. همچنین با توجه به اینکه پای بازیکنان بر روی این چمن قرار دارد، خنک بودن چمن مصنوعی به سلامت عروق ورزشکاران کمک می‌کند.

دستگاه خط‌کشی

خط‌کشی زمین فوتبال اهمیت زیادی دارد و اگر اینکار به درستی صورت نگیرد بازیکنان نمی‌توانند به خوبی بر روی زمین فوتبال بازی کنند. این دستگاه دارای یک مخزن است که ۱۵ تا ۲۰ لیتر رنگ درون آن قرار می‌گیرد. در قسمت جلویی این دستگاه غلتکی وجود دارد و با حرکت دسته این دستگاه این غلتک می‌چرخد و خط کشی بر روی زمین صورت می‌گیرد. در این دستگاه می‌توان از رنگ پلی‌اورتان استفاده کرد. این رنگ ماندگاری بیشتری دارد و دیرتر رنگ خود را بر روی چمن مصنوعی فوتبال از دست می‌دهد.

دستگاه فرچه‌زنی

دستگاه فرچه زنی چمن مصنوعی به افزایش استقامت الیاف و طول عمر چمن مصنوعی کمک می‌کند. بهتر است ماهی یکبار این چمن فرچه خورده شود. این دستگاه باید برخلاف جهت الیاف حرکت ‌کند و اینکار سبب می‌شود که الیاف حالت ایستا به خود بگیرند. اگر اینکار انجام نشود الیاف در هم تنیده و کوبیده می‌شوند و همین امر عمر چمن مصنوعی فوتبالی را کاهش می‌دهد.

چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال را از چمنزار بخواهید!

تیم مجرب چمنزار با سالیان متمادی تجربه در نصب و اجرای چمن مصنوعی ورزشی در خدمت شما تا مشاوره‌های لازم را برای استفاده از این چمن در محیط‌های ورزشی در اختیار شما قرار دهد!

برای اطلاع از قیمت چمن مصنوعی فوتبال با کارشناسان فروش چمنزار در ارتباط باشید: ۵۷۷۳۲-٠٢١

در ادامه می‌توانید دیگر مطالب مفید مربوط را مشاهده کنید:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.
*