خیلی از مواقع فکر می‌کنیم که ورزش کردن و یا تمرین کردن روی چمن طبیعی گزینه جذابی است؛ با این حال دلایل منطقی برای استفاده از چمن مصنوعی ورزشی و جایگزین کردن آن با چمن طبیعی وجود دارد. در ابتدا باید گفت که این چمنها در طی ۲۰ سال گذشته راهی بسیار طولانی را طی کرده‌اند تا امروز توانسته‌اند در بین ورزشکاران مخصوصاً بازیکنان فوتبال به محبوبیت برسند. جالب است بدانید این محصول در کشور ما در بین بازیکنان فوتبال، تنیس، گلف و پینت بال بسیار محبوب است. امروزه تمامی ورزشها در تمامی روزهای سال و در هر نوع آب و هوایی برگزار می‌شوند. مهم نیست باران و یا برف شدید ببارد یا بادی با سرعت زیاد بوزد. چمن مصنوعی ورزشی این امکان را به وجود آورده است تا تمامی ورزشکاران در تمامی شرایط بتوانند به بازی و تمرین بپردازند.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی ورزشی

دلایل زیادی وجود دارند که سبب شده اند چمن مصنوعی ورزشی به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. در اینجا به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم:

 • نگهداری آسان:

  چمن مصنوعی نیاز به آبیاری، کودپاشی و علف‌چینی ندارد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که هفته‌ای یکبار و بعد از هر مسابقه با استفاده از یک برس آن را تمیز کنید! این سادگی در نگهداری سبب شده است که این محصول به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در زمینهای ورزشی تبدیل شود.

 • دوام بالا:

  برخلاف چمن‌های طبیعی، چمن مصنوعی در آب و هوای گرم آسیب نمی‌بیند و نور خورشید آن را از بین نمی‌برد. زمانی که این چمن بر روی زمین ورزشی نصب می‌گردد، ورزشکاران در تمامی روزها و در هر نوع شرایط آب و هوایی می‌توانند از آن استفاده کنند. این چمن در برابر باران شدید، برف و باد آسیب نمی‌بیند و دوام بسیار بالایی دارد. بنابراین با خرید چمن این محصول در پول و وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید.

 • ظاهری زیبا:

  یکی از ویژگی‌هایی اصلی چمن مصنوعی در تمامی فضاهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد این است که این محصول زیبایی منحصر به فردی را به محیط می‌بخشد. این محصولات در تمامی فصول سبز هستند و هرگز طراوت خود را از دست نمی‌دهند. همچنین این چمن‌ها به صورت چمن مصنوعی پاییزه و بهاره نیز تولید می‌شوند و ویژگی‌های این فصول را یادآوری می‌کنند.

 • کارآیی فوق‌العاده:

  چمن مصنوعی مدرن درست مشابه به چمن طبیعی تولید می‌شود. حتی وقتی آن را لمس می‌کنید و یا بر روی آن راه می‌روید حس می‌کنید که این چمن کاملا طبیعی است. علاوه بر این مورد، کارآیی این محصول سبب شده است که این چمن به طرز چشم‌گیری در محیط‌های ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

 • افزایش زمان بازی و تمرین برای ورزشکاران:

  چمن مصنوعی ورزشی زمان بازی و تمرین ورزشکاران را افزایش می‌دهد. با توجه به دوام بالای این محصولات، ورزشکاران می‌توانند روزانه بر روی آنها تمرین کنند. کارشناسان ورزشی تخمین زده‌اند که ورزشکاران می‌توانند ۳۰۰۰ ساعت در طول سال از چمن مصنوعی استفاده کنند، در حالیکه این ساعت برای چمن طبیعی ۷۰۰ ساعت در روز است.

 • امنیت بالا:

  چمن مصنوعی ورزشی به گونه‌ای نصب می‌شود که امنیت ورزشکاران را به طور کامل حفظ می‌کند. به طور مثال سیستم آب کشی این چمن به گونه‌ای است که هرگز آب بر روی آن جمع نمی‌شود و ورزشکاران در امنیت کامل می‌توانند از این محصول استفاده کنند. همچنین لایه‌های محافظی که در نصب این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند سطح تماس ورزشکاران را با لایه‌های بتنی کاهش می‌دهند و همین امر سبب می‌شود که در صورت زمین خوردن آسیب کمتری به آنها وارد شود.

به طور کلی چمن مصنوعی ورزشی مزایای زیادی دارد و تقریبا در تمامی زمین‌های ورزشی از جمله فوتبال، بیس‌بال، راگبی، تنیس و پینت بال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول گزینه خوبی برای استفاده در استودیوم‌های ورزشی نیز است، زیرا این چمن در برابر نور خورشید مقاوم است و هیچ چیز به آن آسیب وارد نمی‌کند. اکنون دید بازتری نسبت به چمن مصنوعی ورزشی دارید. اگر می‌خواهید برای زمین ورزشی خود چمن مصنوعی بخرید با اطلاعاتی کامل می‌توانید در این زمینه اقدام کنید.

چمن مصنوعی گلف

چمن مصنوعی در فوتبال

چمن‌های مصنوعی فوتبال، امروزه قابل قبول‌تر از گذشته به اجرا در میان یک سطح فوتبالی با کیفیت و اجرا شده با رو‌ش‌ها و الگوهای استاندارد آرامش و ایمنی بیشتری را برای بازیکنان به همراه دارد. در اینجا بهترین توصیه ما برای انتخاب چمن مصنوعی مناسب فوتبالی، بررسی کامل مواردی که به واسطه آن‌ها مقاومت کوبشی و سایشی چمن مصنوعی فوتبال افزایش پیدا می‌کند و جالب است بدانید این افزایش مقاومت در زمین‌های ورزشی با ابعاد کوچکتر که متحمل فشار بیشتری توسط بازیکنان هستند، بسیار تاثیر بالایی در ماندگاری چمن مصنوعی دارد.

این مشخصه‌های اصلی شامل مواردی چون:

 • لایه زیر یا بکینگ (تاکیداً ۳ لایه)
 • تراکم طولی (ترجیحاً ۱۴۰ تا ۱۵۰ طولی)
 • ارتفاع الیاف حدود ۴۵ تا ۵۵  میل است

با این حال همکاران ما نیز در بخش چمنزار ورزشی آماده ارائه بهترین مشاوره‌ها به شما هستند.

پروژه چمن مصنوعی فوتبال سمنان توسط چمنزار

تنیس و چمن مصنوعی آن

ترکیبی از هیجان و آرامش در ورزش تنیس و جای نگرفتن محدودیت سنی در این ورزش موجب شده که زمین‌های تنیس در فضاهای تفریحی و ویلاهای شخصی با استفاده از چمن‌های مصنوعی گسترش پیدا کنند.
از طرفی بهتر است این نکته را بدانید که سطح زمین تنیس اجرا شده با چمن مصنوعی ورزشی در کنار انعطاف پذیری می‌بایست آرامش بازیکنان رو در درست هدایت شدن مسیر توپ فراهم کند، به همین دلیل ما برای ورزش تنیس، چمن مصنوعی با ارتفاع الیاف ۱۰ تا ۲۰میل به همراه اجراء با متریال پرکننده سیلیس (در هر متر بین ۷ تا ۱۰ کیلو گرم) رو پیشنهاد می‌دهیم.

یک نکته مهم و جالب

مزیت استفاده از چمن مصنوعی در زمین‌های تنیس این هست که بارش باران و خیس شدن زمین نمی‌تواند باعث توقف بازی بشود.

نگهداری و پشتیبانی از زمین‌های ورزشی، بخش جدایی ناپذیر کار ماست و ما روش‌های ترمیم و نگهداری از زمین ورزشی را برای اطمینان از کار خودمان انجام می‌دهیم.

همچنین توانایی این را داریم که کل فرآیند اجرایی یک زمین را از مراحل ابتدایی زیرسازی تا آخرین مراحل آن یعنی اجرای صفر تا صد چمن را مدیریت کنیم.

ما تا به امروز با پیشرفت و توسعه انواع  چمن‌ مصنوعی ورزشی همراه بوده‌ایم و می‌توانیم یک سطح ورزشی استاندارد را برای ورزش‌هایی مانند فوتبال، تنیس و گلف ارائه بدهیم.

چمن مصنوعی ورزشی در چه ورزش هایی کاربرد دارد؟

محصولات پیشنهادی چمن مصنوعی ورزشی:

چمنزار ارائه دهنده‌ی انواع مختلفی از چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره تخصصی برای ورزش‌های مختلف از قبیل فوتبال، تنیس، گلف و پینت‌بال هست. اما اگر شما نیاز به یک زمین ورزشی موقتی در مرکز خرید،فروشگاه، نمایشگاه یا هرجای دیگری دارید یا اینکه می‌خواهید یک زمین ورزشی با ابعاد کوچک‌تر در محل کار، ویلا یا حیاط خونتون داشته باشید راه حل شما توی چمنزار پیدا می‌شه. شاید باور نکنید اما چمنزار سبکی از چمن‌های مصنوعی رو ارائه می‌ده که بستری برای چند نوع ورزش مختلف باشه و اونقدر هم لطیف باشه که شما بتونید در ویلا، بام منزل یا توی زمین پرتردد مدرسه یا فوتسال‌تون استفاده کنید.

می‌توانید درباره‌ی چمن مصنوعی پشت بام، چمن مصنوعی در حیاط، چمن مصنوعی مدارس بخوانید.

این چمن‌های مصنوعی رو چمن مصنوعی چندمنظوره می‌نامیم.

شاید بپرسید چرا “چند منظوره”؟
آیا الیاف خاصی دارند؟
آیا بهره‌برداری متفاوتی دارند؟
دوام آنها جواب‌گوی ما هست؟

چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره به چمنی گفته می‌شود که در زمین‌های مختلف ورزشی از جمله زمین فوتبال، گلف، تنیس، هاکی و ورزش‌های مشابه دیگر کاربرد دارد. همچنین از این چمن می‌توان در مراکزی که میزان کوبش و لگدمال شدن چمن بالاست، مانند حیاط مدارس، استفاده کرد. این محصول، محصولی کاملا تخصصی است و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

چمن مصنوعی مدرسه امید آینده

چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره چه ویژگی‌هایی دارد؟

با توجه به این موضوع که چمن مصنوعی چند منظوره در زمین‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این زمین‌ها، چمن مصنوعی تحت فشار فیزیکی بالایی قرار دارد، تراکم و دوام الیاف اهمیت زیادی دارد. در واقع، می‌توان گفت وجه اشتراک تمامی چمن‌های مصنوعی چند منظوره تراکم بالای الیاف آنهاست.

جنس الیاف این چمن از نوع فیبریلیت و مونوفیلامنت است. این چمن‌ها الیاف لطیفی دارند و رنگ سبز آنها زیبایی و طراوت را در محیط به وجود می‌آورد. ویژگی‌های این چمن‌ها به شرح زیرند:

 • دارای سطحی یکنواخت
 • طول عمر بالا
 • مناسب برای استفاده در تمامی شرایط آب و هوایی
 • سبزی همیشگی
 • نگهداری ساده
 • نصب آسان
 • امنیت بالا

 استفاده از چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره

یکی از بارزترین نمونه‌های استفاده از چمن مصنوعی چند منظوره، استفاده از آن در زمین فوتبال تمرین تیم ملی در آکادمی ملی فوتبال است. به درخواست کارلوس کیروش، سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال، از این چمن برای پوشش سطح زمین ورزشی استفاده گردید. یکی از دلایل بارز استفاده از این چمن این است که چمن مصنوعی چند منظوره در تمامی فصول سال حالت خود را حفظ می‌کند، ارتفاع الیاف آن متناسب با بازی فوتبال است و بازیکنان به راحتی می‌توانند بر روی این چمن ورزش کنند. همچنین بهتر است بدانید از گرانول در بین الیاف چمن مصنوعی چند منظوره استفاده نمی‌شود. به همین دلیل این چمن گزینه‌ای مناسب برای استفاده در زمین‌های ورزشی است.

آیا از مواد پرکننده در چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره استفاده می‌شود؟

در چمن مصنوعی چند منظوره ارتفاع الیاف کوتاه است و تراکم آنها بالاست. در واقع این چمن دارای یک لایه اضافه در بافت چمن است و همین امر سبب می‌شود که نیاز به مواد پرکننده مانند سیلیس نداشته باشد. اما پیشنهاد می‌شود در اماکنی که تردد بالاست و چمن زیر فشار فیزیکی بالایی قرار دارد، برای افزایش طول عمر این چمن، از سیلیس در بین الیاف آن استفاده شود.

پدل برج میلاد

چگونه از چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره نگهداری کنیم؟

نگهداری از این چمن بسیار ساده است و نیاز به وسایل خاصی ندارد. برای نگهداری از این چمن می‌توانید به صوت زیر عمل کنید:

 • فرچه‌­زنی سطح چمن مصنوعی یک بار در ماه
 • تزریق مجدد سیلیس یک بار در سال (در صورت نیاز)

برای اینکه متوجه شوید آیا چمن مصنوعی نیاز به تزریق مواد پرکننده مانند سیلیس دارد یا خیر، می­توانید با نگاه کردن به سطح چمن معمولی متوجه شوید که میزان سیلیس این چمن کاهش پیدا کرده است یا خیر! سپس با گروه اجرایی چمنزار برای فرچه‌­زنی و تزریق مجدد متریال­ها تماس برقرار کنید.

نصب چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره را از تیم چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار مفتخر است که تا به امروز توانسته است پروژه‌های زیادی را در زمینه نصب و اجرای چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره با موفقیت انجام دهد. برای نصب این چمن می‌توانید با تیم چمنزار در ارتباط باشید و از مشاوره‌های رایگان این مرکز بهره ببرید!

هرچیزی که می­‌خواهید درباره چمن مصنوعی چندمنظوره بدانید

در چمنزار خواهید دید؛ چمن مصنوعی چندمنظوره پرکاربرد الیافی از نوع فیبریلیت و مونوفیلامنت دارند. وجه مشترک چمن مصنوعی چندمنظوره تراکم بالای اون‌هاست و خوبیشون هم اینه که در گستره‌ی وسیعی از کاربری‌ها قابل استفاده‌اند. دوام این چمن‌های مصنوعی هم با توجه به تراکم بالایی که دارند قطعا پاسخگوی نیاز شما خواهند بود. قشنگی چمن مصنوعی چندمنظوره هم این هست که می‌تونه لطافت و شادی رو به هر جایی که شما دوست داشته باشید بیاره و سال‌ها در کنار شما و خانواده‌تون بمونه بدون اینکه دغدغه‌ای برای نگه‌داریش داشته‌باشید. درواقع چمن مصنوعی چندمنظوره به بهتر شدن روحیات خانواده‌ها در دنیای آپارتمانی امروز کمک می‌کنه.

پروژه تنیس خوانسار

استفاده از چمن مصنوعی چند منظوره

یکی از بارزترین نمونه‌های استفاده از چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره زمین فوتبال تمرین تیم ملی واقع در آکادمی ملی فوتبال هست. به درخواست کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی فوتبالمون از چمن مصنوعی ورزشی چندمنظوره استفاده شده. دلیلش هم اینه که چمن مصنوعی چندمنظوره در همه‌ی فصول سال یک‌دست باقی می‌مونه، ارتفاع خیلی بلندی نداره و به بازیکنان در پیاده‌سازی تمرینات سرعتی کمک می‌کنه.

همینطور حس بهتری به ملی‌پوشان خواهد داد چرا که گرانول در چمن مصنوعی چندمنظوره استفاده نمی­‌شود. چمنزار هم همیشه با در دست داشتن جدیدترین نسل از چمن‌های مصنوعی و به روزترین دانش استفاده از آن، مشاوره‌های رایگان برای شما مهیا می­‌کند و مناسب ترین گزینه رو به شما معرفی خواهد کرد. شما هم اگر ایده‌ی غیرعادی یا جالب برای زمین چمن مصنوعی دارید با چمنزار در تماس باشید.