چمن مصنوعی در بیمارستان

چمن مصنوعی در بیمارستان

ایجاد فضای سبز در محیط درمانی چه تاثیری بر بهبودی بیماران دارد؟

امروزه مطالعات متعددی به بررسی اثرات فضای سبز بر حفظ سلامت روحی و جسمی افراد پرداخته‌اند و همگی آنها اثرات مثبت وجود این فضا را بر سلامت روانی و جسمانی تایید کرده‌اند. به همین دلیل کارشناسان سلامتی همواره به استفاده از المان‌های طبیعی مانند گلدانهای سبز در محیط اطراف تاکید می‌ورزند. چمن مصنوعی به عنوان عضو تازه فضای سبز یکی از محصولاتی است که می‌تواند تداعی کننده حس طبیعت در محیط باشد.

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی یکی از مهم‌ترین مراکزی هستند که روزانه با سلامت انسانها سر و کار دارند. بنابراین به وجود آوردن فضای سبز در محیط درمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. گروه چمنزار این بخش را برای شما تنظیم کرده است تا شما را با ویژگی‌های فضای سبز در محیط درمانی آشنا کند. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این موضوع خواهید داشت. همچنین درباره چمن مصنوعی در بیمارستان صحبت کرده ایم.

چمن مصنوعی در بیمارستان

اثرات کاربرد رنگ سبز برای درمان بیماران

قبل از آنکه به بررسی ویژگی‌های فضای سبز در محیط درمانی بپردازیم، بهتر است نیم نگاهی به اثرات رنگ سبز در پروسه درمانی بیماران داشته باشیم. امروزه، استانداردهای بین‌المللی ساخت بیمارستانها و فضاهای درمانی همگی به وجود فضای سبز در محیط درمانی تاکید می‌ورزند. در واقع، روش اصولی ساخت بیمارستان در نظر گرفتن فضایی برای ایجاد فضای سبز در محیط درمانی است.

آثار فیزیولوژیک رنگ سبز بر سلامتی به شرح زیرند:

 • افزایش حس آرامش و دوستی
 • برطرف کننده خستگی روحی
 • ایجاد تعادل در سطوح انرژی
 • ایجاد حس طراوت و امید
 • تحریک کننده غده هیپوفیز و پایداری حالات خلقی
 • بهبود عملکرد دستگاه عصبی اتونوم
 • کاهش فشار خون بالا
 • درمان سر درد
 • موثر در کاهش تب
 • تنظیم کننده متابولیسم بدن
 • تنظیم عملکرد کبد و طحال
 • تنظیم عملکرد غده هیپوفیز

در نتیجه استفاده از فضای سبز در محیط درمانی اثرات شگرفی بر بهبود حال بیماران دارد. کارشناسان سلامتی بر این عقیده هستند که محیط بیمارستان سبب بروز خمودگی و افسردگی در افراد می‌شود و یکی از مهمترین آثار استفاده از فضای سبز در محیط درمانی بهبود حالات روحی و نوسانات خلقی در بیماران است.

مطالعات نشان می‌دهند که وجود رنگ سبز مانند فضای سبز در محیط درمانی به طور ویژه به درمان بیماریهای زیر کمک می‌کند:

 • بیماریهای عفونی
 • بیماریهای قلبی
 • بیماریهای دستگاه عصبی
 • بیماریهای جنسی
 • آسم
 • کولیک
 • هموروئید
 • حصبه
 • سرماخوردگی

چمن مصنوعی در بیمارستان

فضای سبز در محیط درمانی، اکسیژن درمانی  

از گذشته تا به امروز همواره به این موضوع اشاره شده است که گیاهان سبز به بهبود حالات روانی و جسمانی بیماران کمک می‌کنند. یکی از دلایل این امر تهویه هوای تازه است. گیاهان سبز دی اکسید کربن را از فضا می‌گیرند و اکسیژن تازه را وارد هوا می‌کنند. اکسیژن تازه به بهبود عملکرد قلب و عروق در بیماران کمک می‌کند. همچنین مطالعات اخیر نشان داده‌اند که اکسیژن تازه فعالیت مغز را بالا می‌برد و همین امر در بهبود حال بیماران بسیار تاثیرگذار است.

فضای سبز در محیط درمانی، کاهش آلودگی صوتی

یکی از ویژگی‌های مهم فضای سبز در محیط درمانی کاهش آلودگی صوتی است. سر و صدا یکی از عوامل بسیار ناخوشایند که تاثیر بسیار منفی در روند بهبودی بیماران دارد. اما وجود فضای سبز در محیط درمانی به کاهش آلودگی صوتی کمک می‌کند و همین امر بستر را برای بهبودی هرچه سریعتر بیماران فراهم می‌سازد.

فضای سبز در محیط درمانی، بهبود عملکرد بیماران

بسیاری از کارشناسان سلامتی بر این عقیده هستند که ایجاد فضای سبز در محیط درمانی به بهبود عملکرد جسمانی و شناختی بیماران کمک می‌کند. زیرا بیماران به طور ناخودآگاه فضای سبز را محلی خارج از فضای درمانی می‌دانند که می‌توانند در آنجا راه بروند و یا بازی کنند. همین امر سبب می‌شود برای مدتی ذهن آنها از بیماری منحرف شود و بر موضوعاتی لذت بخش تمرکز داشته باشد. همین امر روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

فضای سبز در محیط درمانی، رشد حس زیبایی شناختی

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که افراد بنا بر فرهنگ و بافت ذهنی که دارند از فضای سبز بهره می‌برند و این امر موجب تقویت حس زیبایی شناختی در آنها می‌شود. تقویت حس زیبایی شناختی روحیه افراد را بالا می‌برد و این امر برای بهبود بیماران بسیار مهم است.

چمن مصنوعی در بیمارستان

مزایای استفاده از چمن مصنوعی برای ایجاد فضای سبز در محیط درمانی

تا به اینجا به اثرات ایجاد فضای سبز در محیط درمانی پرداختیم. امروزه بسیاری از کارشنان بر استفاده از چمن مصنوعی برای ایجاد فضای سبز در محیط درمانی تاکید می‌ورزند. اولین دلیل آن کاهش هزینه هاست.  با توجه به اینکه این چمن نیاز به آبیاری ندارد و هزینه نگهداری از آن بسیار پایین است، دیگر مسئولین بیمارستان نیاز ندارند افرادی را برای مراقبت از چمن استخدام کنند. زیرا چمن مصنوعی نیاز به آبیاری فراوان و یا چمن زنی ندارد. همین امر به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند و مسئولین می‌توانند این هزینه را صرف خدمات درمانی کنند.

این چمن کاملا مشابه به چمن طبیعی است و حس خوش طبیعت را در محیط تداعی می‌کند. در نتیجه بیماران به راحتی می‌توانند در محیط اطراف بیمارستان قدم بزنند و از مزایای این چمن بهره مند شوند.

یکی از ویژگی‌های مهم استفاده از چمن مصنوعی برای فضای سبز در محیط درمانی عدم نیاز این چمن به کودپاشی است، اما چمن طبیعی باید به طور دوره‌ای کودپاشی شود. با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن بیماران ضعیف است، مواد شیمیایی حاصل این کودپاشی ممکن است وارد بدن بیماران شود و همین امر روند درمان آنها را طولانی‌تر کند.

چمن مصنوعی یکی از پاکیزه‌ترین کالاهایی است که برای پوشش زمین و ایجاد فضای سبز در دسترس است. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که با توجه به اینکه چمن مصنوعی بر روی خاک و یا سطح زمین پهن می‌گردد امکان انتقال آلودگی از سطح زمین وجود دارد.

د ر اینجا خاطر نشان می‌کنیم که در روند نصب چمن مصنوعی ابتدا یک لایه ژئوتکس بر روی زمین پهن می‌گردد. این لایه یک لایه نمدی شکل است که انعطاف پذیری چمن مصنوعی را بالا می‌برد. سپس لایه‌های چمن مصنوعی بر روی این لایه ژئوتکس قرار می‌گیرند. در نتیجه خطر انتقال آلودگی از سطح زمین به چمن مصنوعی وجود ندارد و این محصول کاملا تمیز و ایمن است.

امکان کاشت گیاه و درخت بر روی چمن مصنوعی

یکی از سوالات بسیار مهمی که در رابطه با ایجاد فضای سبز در محیط درمانی با استفاده از چمن مصنوعی وجود دارد این است که آیا امکان کاشت گیاهان و درختان بر روی این چمن وجود دارد. پاسخ به این سوال قطعا مثبت است. برایی کاشت درختان می‌توان نواحی کاشت را بر روی سطح چمن مشخص کرد و سپس به صورت تکه‌ای چمن مصنوعی را در آن نقاط برش داد.

ایده‌های دیگر برای استفاده از چمن مصنوعی برای فضای سبز در محیط درمانی

در کنار استفاده از چمن مصنوعی در بیمارستان برای ایجاد فضای سبز در محیط درمانی، از این چمن می‌توان برای فضاهای دیگری درون بیمارستان و فضای درمانی نیز استفاده کرد. همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم، رنگ سبز آثار خارق العاده‌ای در بهبود وضعیت بیماران دارد.

استفاده از چمن مصنوعی در اتاق بیماران به ویژه بیماران قلبی

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول، بسیاری از طراحان داخلی به استفاده از چمن مصنوعی در اتاق بیماران تاکید می‌ورزند. مخصوصا وجود این چمن در اتاق بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی اثر فوق العاده‌ای در کاهش فشار خون و درمان بیماری آنها دارد.

چمن مصنوعی در بیمارستان

استفاده از چمن مصنوعی در اتاق کودکان

استفاده از چمن مصنوعی در بیمارستان و اتاق کودکان نیز کمک فوق العاده‌ای به روند بهبودی آنها می‌کند. با توجه به اینکه کودکان در مراحل رشد شناختی قرار دارند، وجود این چمن رشد شناختی کودکان را بهبود می‌بخشد و سبب تعامل آنها با محیط می‌شود.

 

چمن مصنوعی در اتاق انتظار در بیمارستان

اتاق انتظار در بیمارستان یکی دیگر از فضاهایی است که به چمن مصنوعی نیاز دارد. با توجه به اینکه رنگ سبز به کاهش استرس و اضطراب در بیماران کمک می‌کند و همانطور که از نام اتاق انتظار بر می‌آید افراد باید به انتظار بنشینند، استفاده از چمن مصنوعی به ایجاد حس آرامش و محیطی دوستانه و به دور از تنش کمک می‌کند.

علاوه بر استفاده از چمن مصنوعی در بیمارستان، می‌توان از دیوار سبز چمنی نیز برای پوشش دیوارهای اتاق بیماران نیز استفاده کرد. این محصولات فضای سبز را در محیط القا می‌کنند و نقش منحصر به فردی در درمان بیماران دارند.

انواع چمن مصنوعی در بیمارستان را از گروه چمنزار بخواهید!

تابدین‌جا به معرفی ویژگی‌های ایجاد فضای سبز در محیط درمانی پرداختیم. اگر می‌خواهید از چمن مصنوعی در بیمارستان استفاده کنید، می‌توانید با گروه چمنزار در ارتباط باشید. این گروه مشاوره‌های لازم در مورد انتخاب و خرید چمن مصنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید از مشاوره‌های رایگان این مرکز در خصوص طراحی فضا بهره ببرید.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی مدل MG Pro

تماس بگیرید

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی فوتبال MN Pro

تماس بگیرید

زمین‌های گلف و مینی گلف

چاله گلف

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *