نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش

نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش

روش نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش

با ظهور چمن مصنوعی تحول عظیمی در تزیین فضا و پوشش محیط به وجود آمد. این محصول در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است و همین امر سبب شده است که استفاده از این محصول بسیار رواج پیدا کند. موادی که در بافت چمن مصنوعی به کار می‌روند موادی ضد آب هستند و هرگز در اثر تماس با آب شکل و ظاهر خود را از دست نمی‌دهند. این محصولات اگر از موادی با کیفیت درست شده باشند عوامل خارجی مانند نور خورشید یا بارش باران و برف به آنها آسیب وارد نمی‌کنند.

جنس الیاف چمن مصنوعی معمولا نایلون و پلی اورتان (و یا مواد دیگر) است که در برابر طوبت مقاوم هستند. اما وقتی قرار است چمن مصنوعی در اماکن پربارش نصب شود، موارد مهمی در نصب آنها باید در نظر گرفته شود تا طول عمر این محصولات را بالا ببرند. در این مقاله قصد داریم به موارد مهم در روش نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و اگر در اماکن پربارش زندگی می‌کنید، هرگز نگران استفاده از چمن مصنوعی نخواهید بود!

چمن مصنوعی در اقلیم‌های مختلف

چرا چمن مصنوعی به سیستم زهکشی نیاز دارد؟

اولین بار چمن مصنوعی در دهه ۷۰ میلادی در ورزشگاهی در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و همین امر سرآغاز تحولی بزرگ در زمینه پوشش سطوح گردید. اما بعد از چندین بار استفاده از این محصول، کم‌کم شکایاتی مبنی بر غیر مفید بودن این محصول مطرح گردید. ورزشکارانی که بر روی زمین چمن مصنوعی بازی می‌کردند از سر بودن چمن مصنوعی ناراضی بودند. به خصوص افرادی که باید بر روی این چمن‌ها می‌دویدند دچار شکستگی استخوان شده بودند. مشکل دیگر استفاده از این محصول این بود که در هنگام بارش باران و برف، آب بر روی آنها جمع می شد و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

در پایان، سازمان‌های ورزشی بعد از بررسی تمامی جوانب اعلام کردند که اگر این چمن مجهز به سیستم زهکشی قوی باشد استفاده از آن هیچ مشکلی برای سلامتی به وجود نمی‌آورد.

نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش

بهتر است بدانید نصب چمن مصنوعی در مناطق مرطوب باید با تدابیر ویژه‌ای صورت گیرد. اگر سیستم زهکشی این چمن به درستی نصب و اجرا نشده باشد، این محصول قابل استفاده نخواهد بود! به ویژه این موضوع در چمن‌های مصنوعی ورزشی که ورزشکاران می‌خواهند بر روی آنها تمرین انجام دهند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش

روش زیرسازی در نصب چمن مصنوعی

به طور کلی، نصب چمن مصنوعی بر روی دو سطوح صورت می‌گیرد که به صورت زیر است:

  • سطوح سخت و غیر قابل نفوذ
  • سطوح نرم و نفوذپذیر

نصب چمن مصنوعی در سطوح سخت و غیر قابل نفوذ

منظور از سطوح سخت و غیرقابل نفوذ سطوح آسفالتی، بتونی، کفپوش، آهنی و موارد مشابه است. نصب چمن مصنوعی بر روی این سطوح کمی دشوار است. زیرا در این سطوح آب در جهت عمودی حرکت نمی‌کند و نمی‌تواند رو به پایین نفوذ کند. به همین دلیل باید در سطح زمین شیب ایجاد شود تا سیستم زهکشی بتواند آب را از زمین خارج کند.

نصب چمن مصنوعی در سطوح نرم و نفوذپذیر

منظور از سطوح نرم و نفوذپذیر خاک طبیعی، شن، ریگ و قلوه سنگ است. نصب چمن مصنوعی در این سطوح بسیار ساده است و دشواری سطوح سخت و غیرقابل نفوذ را ندارد. در این سطوح آب به سهولت به درون زمین نفوذ می‌کند و به راحتی به سمت مجراهای آب و کانال‌های ویژه هدایت می‌شود.

نصب چمن مصنوعی روی بستر خاک

در نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش سطوح باید نرم و نفوذ پذیر باشند!

در اماکن پربارش با توجه به این موضوع که آب فراروانی بر روی سطوح جمع می‌شود، این چمن باید بر روی سطوح نرم و نفوذپذیر نصب شود و نصب آن بر روی سطوح سخت تقریبا غیر ممکن است. در روش نصب چمن مصنوعی در سطوح نرم و نفوذپذیر ترکیبی از لایه‌های شنی کوبیده می‌شوند و سطح مناسبی را برای نصب چمن مصنوعی به وجود می‌آورند. ذکر این نکته مهم است که اینکار باید طبق استانداردهای خاصی صورت بگیرد. به همین دلیل برای نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش باید از تیم حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید!

در نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش سیستم زهکشی باید مناسب باشد!

اگر چمن مصنوعی در اماکن پربارش نصب می‌گردد، سیستم زهکشی باید به فاصله ۱۰ سانتی‌متر در لایه زیرین چمن مصنوعی وجود داشته باشد تا بتواند در هر دقیقه ۱۰۰ لیتر آب را از روی چمن خارج کند. اگر این قانون رعایت نشود آب دیرتر از روی سطح چمن جمع می‌شود و همین امر سبب تجمع آب بر روی چمن مصنوعی می‌شود.

اهمیت جنس مواد پرکننده (فیلر) در نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش

در اماکنی که باران زیاد می‌بارد جنس مواد پرکننده‌ای که در بین الیاف چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اهمیت زیادی دارد. مواد پرکننده‌ مانند سیلیس در محیط‌هایی که باران زیادی می‌بارد، منقبض می‌شوند. اما اگر جنس این مواد از لاستیک‌های خورد شده و یا ماسه‌ای مانند باشد حالت انقباض به خود نمی‌گیرند. به همین دلیل انتخاب جنس مناسبی از مواد پرکننده اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین اگر قرار است این چمن در نزدیک استخر نصب شود که اماکن نفوذ آب به آن زیاد است و یا این چمن در معرض رطوبت زیاد قرار دارد، جنس مواد پرکننده مهم است. این موضوع در مناطقی که بارش برف زیاد است نیز باید رعایت شود.

در نصب چمن مصنوعی در مناطق مرطوب به رشد قارچ‌ها توجه کنید!

تمامی موادی که در ساخت چمن مصنوعی به کار می‌روند مقاومت بالایی دارند و در برابر آب آسیب نمی‌بینند. شرکت‌های تولید کننده چمن مصنوعی، این محصولات را در برابر آسیب تضمین می‌کنند و همین امر کیفیت بالای این محصولات را نشان می‌دهد. یکی از مواردی که در نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش وجود دارد این موضوع است که با توجه به اینکه این چمن‌ها معمولا در معرض آب و رطوبت زیاد قرار دارند امکان رشد قارچ بر روی سطوح آنها زیاد است و همین امر می‌تواند برای کسانی که از این چمن استفاده می‌کنند مشکل آفرین باشد.

به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند که از مواد ضد رشد قارچ بر روی سطوح این چمن‌ها در هنگام نصب این چمن‌ها باید استفاده شود. همچنین افراد باید هر چند وقت یکبار (تقریبا ماهی یکبار) سطح این چمن را با مواد ضد رشد قارچ شستشو دهند.

نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش را از تیم چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار مفتخر است که تا به امروز توانسته است پروژه‌های زیادی را در زمینه نصب چمن مصنوعی در مناطق مرطوب با موفقیت انجام دهد.

برای نصب چمن مصنوعی در اماکن پربارش می‌توانید با تیم چمنزار در ارتباط باشید و از مشاوره‌های رایگان این مرکز بهره ببرید!

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *