نصب و اجرای چمن مصنوعی

نصب و اجرای چمن مصنوعی

مراحل نصب و اجرای چمن مصنوعی

 

مرحله اول

نصب و اجرای چمن مصنوعی

مرحله دوم

نصب و اجرای چمن مصنوعی

مرحله سوم

مرحله سوم نصب و اجرای چمن مصنوعی

مرحله چهارم

مرحله چهارم نصب و اجرای چمن مصنوعی

مرحله پنجم

مرحله پنجم نصب و اجرای چمن مصنوعی

مرحله ششم

مرحله ششم نصب و اجرای چمن مصنوعی

 

نصب و اجرای چمن مصنوعی اصول و نکاتی دارد که برای شما به عنوان خریدار و مخاطب این محصول می تواند جذاب و قابل تامل باشد. شاید به عنوان خریدار این محصول نخواهید آن را نصب کنید اما دانستن اینکه چمن مصنوعی چگونه و طی چه مراحلی نصب می شود، در نحوه نگهداری و به دنبال آن بالا بردن طول عمر محصول شما تاثیرگذار است. هر چند جالب است که بدانید خریداران در برخی از کشورهای غربی شخصا به نصب آن می پردازند زیرا این کالا در میان کفپوش های تزیینی نصب نسبتا آسانی دارد.

دقت داشته باشید که ما در اینجا مراحل کامل اجرا را آورده ایم اما نصب چمن بسته به مکان نصب، محیط اطراف، سطح پایه نصب و کاربرد خود چمن مصنوعی می تواند اندکی متفاوت باشد. مراحل نصب و اجرای چمن مصنوعی به سه مرحله عمده تقسیم می شود. آماده کردن محل نصب، زیرسازی مناسب و در آخر نصب خود چمن. با هم جزییات این مراحل را بررسی می کنیم.

آماده کردن محل نصب با پاک سازی خاک از ریشه و گیاهان زنده

در ابتدا باید بدانید مکانی که شما به نصب و اجرای چمن مصنوعی می پردازید، مهم است. برای مثال نصب چمن بر روی خاک با نصب آن بر روی آسفالت متفاوت است. در برخی مکان ها مانند باغچه ها یا فضاهایی که پیش از نصب چمن، خاک و گِل و گیاهان زنده وجود داشته، باید از اسپری های ضد علف و ضد رشد گیاهان استفاده کنید تا سطح زیر چمن مصنوعی در اثر رشد علف های هرز به مرور زمان ناصاف نشده یا وجود این علف ها در زیر چمن سبب کپک زدن یا آسیب به آن نشوند. دقت کنید که زمین شما باید از هر نوع علف هرز، دانه و ریشه های آن خالی شود. بهتر است این کار را دو هفته پیش از مراحل اصلی نصب و اجرا انجام دهید.

کندن خاک و زمین محل نصب

اگر قصد دارید که چمن مصنوعی روی زمین شما هم‌سطح زمین اطراف باشد، حتما سطح زیرین را چند سانتی متر کنده و خالی کنید. این کار در صورتی ضرورت دارد که چمن در اطراف فضایی به کار برود که کفپوش دیگری همچون بتن، سنگ یا سرامیک کار گذاشته شده است. این امر برای اطراف استخر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در مراحل نصب و اجرای چمن مصنوعی ، اگر سطح زیرین را حدود هفت تا ده سانتی متر تخلیه نکنید، چمن فضای مورد نظر شما بلندتر از فضای اطراف قرار می گیرد.

فضایی برای حرکت آب در زیر چمن

در مرحله زیرسازی چمن مصنوعی حتما به فضایی برای زهکشی آب دقت کنید. پیش از این گفته شد منظور از زهکشی آب، حرکت آب در روی سطح رویی، سپس سطح زیرین چمن و در نهایت خروج از آن است. آب باران یا آب هایی که برای شستشو بر روی چمن ریخته می شود باید از زیر آن خارج شود. در غیر اینصورت تجمع آب در زیر چمن مصنوعی سبب کپک شده و به کفپوش سبز زیبای شما آسیب وارد می کند. گاهی چمن مصنوعی با شیب بسیار نامحسوس به لبه های چمن سرازیر می شود تا آب، از زیر چمن و به کمک کانالی که درحاشیه چمن ایجاد شده خارج شود.

گاهی نیز در باغچه یا فضای شما پیش از نصب چمن، فضای کوچکی مانند حفره ها و دریچه های فاضلاب وجود دارد که آب های جاری و نفوذ کرده به سطح زیر چمن به سمت آنها هدایت می شوند. البته دقت داشته باشید که بهتر است این حفره ها فاضلاب اصلی ای نباشد که امکان نفوذ حشرات را به زیر چمن ممکن می سازد.

اگر چنین فضایی ندارید آن را به نحوی بسازید و اگر در منطقه ای هستید که بارش باران بسیار اندک است ساخت چنین حفره هایی به تعداد اندک کافی است. البته فراموش نکنیم که این مرحله در نصب و اجرای چمن مصنوعی مخصوص محصولاتی است که یا در فضای باز اجرا می شوند یا به آبیاری و شستشوی زیادنیاز دارند.

استفاده از نوارهای ضد آب میان دو کفپوش

بهتر است به وسیله نوارهای ضد آب، مرز محل نصب و اجرای چمن مصنوعی را از کفپوش های دیگر جدا کنید. این کار غالبا برای جلوگیری از افت سطح و جدا شدن چمن از لبه محصولات دیگر انجام می شود و همیشه پیوستگی سطح چمن با کفپوش مجاور آن را حفظ می کند. نوار ضد آب جداکننده در حین نصب، از مرز دو کفپوش از لبه های منطقه ای اجرای کار نباید بالا بزند چون هم صحنه ای نامطلوب ایجاد می کند و هم مانع زهکشی و حرکت آب می شود. از طرفی اگر امکان تعمیر فضای کناری را برای آینده دارید در مواردی می توانید بین این دو سطح را بتن بریزید یا آن را به کمک کفپوش مجاور بپوشانید.

زیرسازی با ریختن شن و سنگ ریزه

در روند نصب و اجرای چمن مصنوعی، مرحله اجرای سطح پایه اهمیت ویژه ای دارد. هم اینک وقت آن است تا سطحی را که پیشتر گفته شد هفت تا ۱۰ سانتی متر حفر و با مواد زیرسازی پر کنید. باید ترکیبی از سنگ ریزه، گرانیت و شن را در زیر محصول و به اندازه فضایی که کنده شده، بریزید. زیرا به مرور سنگ ها، گارانیت و شن ها در زیر چمن خرد می شوند. بنابراین این مواد باید برای جلوگیری از افت سطح محصول در زیر آن ریخته شود. اما اگر چمن مصنوعی را بر روی آسفالت و بتن نصب می کنید نیازی به ریختن این مواد نیست. ولی حتما از زهکشی زیر آن و شیب مناسب برای جریان آب مطمئن باشید.

همچنین پیشنهاد می کنیم که از شاک پد یا سطح ضربه گیر نرم نیز استفاده کنید تا در صورت بازی یا نشستن بر روی چمن مصنوعی سطحی نرم داشته باشید. سطح سنگ ریزه و شن ها را با شن کش همواره کنید ولی شیب دو تا سه درصدی به سطح زیر محصول را برای حرکت آب به حاشیه ها از یاد نبرید.

به تراکم سطح دقت کنید

روی سطح خرده سنگ و شن ها را آب پاشی کنید اما مراقب باشید پیش از اندازه آب نریزید که سبب حرکت سنگریزه ها شود. این مرحله برای آن است تا با کمک آب و لغزندگی سنگ ها با کمپرسور یا ماشین غلتک، تراکم و به هم پیوستگی سنگ های زیر سطح را بیشتر کنیم. بعد از آب پاشی، دستگاه کمپرسور -که می تواند دستی یا الکترونیکی باشد- چندین بار از روی سطح می گذرد تا سنگ ریزها و شن ها متراکم تر شوند.

هنگام پهن کردن رول ها به جهت ساقه ها دقت کنید

اینک نوبت اجرا و پهن کردن محصول است. سطح زیرین در هنگام پهن کردن چمن باید کاملا خشک شده و همه مناطق آن متراکم و هم سطح باشند. گاهی الیاف چمن در زمان نصب و اجرای چمن مصنوعی به یک سمت خمیده شده است. بنابراین وقتی رول های چمن را باز می کنید سعی کنید به نحوی آنها را کنار هم بگذارید که تمام الیاف ها و ساقه ها به یک سمت خمیده شده باشند. این کار برای زمانی که می خواهید چمن را شانه بزنید نیز مفید است و چمن شما را طبیعی تر نشان می دهد.

استفاده از کاتر و چاقو در نصب

هر جارا که لازم است با کاترهای مخصوص یا چاقوهای برنده ببرید اما برای جلوگیری از دورریز یا هدررفت محصول سعی کنید محیطی که می خواهید محصول را در آنجا نصب کنید، با دقت اندازه بگیرید. اما چون محصول به صورت رول است احتمالا نیاز ندارید که محصول را در مناطقی که فضای آن مربع یا مستطیل شکل یا زاویه دار و منحی شکل است، با کاتر برش دهید.

نوار اتصال یا سیمینگ تیپ

در مرحله بعدی نوبت به نوار اتصال یا سیمینگ تیپ می رسد. همانطور که گفته شد چمن مصنوعی به صورت رولی است و برای آنکه رول های این محصول به خوبی نصب شود، باید از این نوارهای اتصال استفاده کنیم. برای این کار مطابق شکل دو طرف رول را به سمت قسمت پهن شده چمن مصنوعی تا میزنیم. سیمینگ تیپ را در زیر آن پهن می کنیم و به کمک یک قلم، چسبی قوی را بر روی نوار اتصال یا همان سیمینگ تیپ می کشیم. و سپس دو طرف چمن مصنوعی را روی آن بر می گردانیم. به این ترتیب هر دو رول به صورت جدا، از زیر به یکدیگر وصل می شوند.

راهی برای جلوگیری از حرکت محصول

گاهی در حین نصب و اجرای چمن مصنوعی به استفاده از میخ یا پین های کوچک نیاز است. وقتی متراژ اجرای کار بزرگ باشد برای ثابت نگه داشتن محصول نیازی به ابزارهای دیگری همچون پین یا میخ نیست. چون سنگینی محصول و نوارهای اتصال یا سیمینگ تیپ ها اجازه جا به جایی چمن مصنوعی را نمی دهند. اما گاهی اوقات به تناسب میزان تردد و کوچکی محیطی که چمن مصنوعی روی آن نصب می شود باید در انتهای حاشیه چمن مصنوعی از پین هایی استفاده شود تا چمن را ثابت نگاه دارد. به یاد داشته باشید که چمن مصنوعی کفپوشی است که مانند سنگ یا سرامیک به طور کامل به سطح زیر خود چسبانده نمی شود.

پین و میخ های ثابت کننده طوری نصب می شوند که چمن امکان حرکت اندکی داشته باشد و مانع کشیدگی یا پارگی محصول نشود. به همین دلیل پین ها غالبا تنها در حاشیه و یک سر چمن به زمین کوبیده می شوند.

ساقه های بهاری همیشه ایستاده

مرحله بعدی بیشتر مربوط به چمن های مصنوعی ای است که الیاف بلندتر یا کاربردهای ورزشی دارند. در این مرحله میان ساقه ها و الیاف چمن مصنوعی را با موادی همچون خرده لاستیک یا شن و ماسه ها پر می کنند. یعنی یکی از این مواد را بعد از نصب روی سطح چمن می ریزند تا ساقه ها خمیده نشده و حالت افتاده نداشته باشند. اگر ساقه های چمن شما کوتاه است یا از آن برای اهداف تخصصی ای همچون زمین فوتبال استفاده نمی شود، انجام این مرحله ضرورت ندارد به خصوص که اجرای آن حتی در همین دو حالت نیز میان متخصصان محل مناقشه است.

نکاتی در باب استفاده از مواد پر کننده

اما اگر مایل به استفاده از مواد برای پر کردن چمن مصنوعی بودید باید نکاتی را رعایت کنید. اول آنکه به اندازه یک هفتم از ارتفاع ساقه ها را باید با این مواد پر کنید. سپس حتما باید به کمک شن کش و چنگک باغبانی روی سطح را بارها شانه بزنید تا مواد پر کننده به شکل متناسبی پراکنده شوند. همچنین بعد از چند مرتبه استفاده، چون امکان جا به جایی این مواد پر کننده وجود دارد باید از شن کش برای هموار کردن مواد استفاده کنید. بعد از آن نیز باید به کمک جاروهای تخصصی ساقه های چمن مصنوعی را شانه بزنید تا الیاف شکل ایستاده به خود بگیرند.

در این مقاله سعی شد تا ذکر مراحل نصب و اجرای چمن مصنوعی با شکل، دلایل آن و موارد لازم برای پشت سر گذاردن هر مرحله بیان شود. هر چند شاید در برخی مواقع نصب چمن مصنوعی آسان به نظر برسد اما توصیه ما به شما این است که برای نصب محصول خود حتما با متخصصان این حوزه مشورت کنید و از آنها یاری بطلبید.

 

نویسنده: ندا گرجی

حتما بخوانید: نصب چمن مصنوعی

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *