طراحی سازگار با محیط زیست

طراحی سازگار با محیط زیست

بهترین طراحی، طراحی سازگار با محیط زیست

امروزه به عنوان فردی که در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم به خوبی از اهمیت محیط زیست آگاهی داریم. تمامی فعالان محیط زیست بر این امر تاکید می‌ورزند که این امر باید با زندگی انسانها عجین شود و آنها در طراحی و دیزاین فضا به این موضوع توجه داشته باشند. بحران های محیط زیست در دهه اخیر شدت یافته است. به همین دلیل توجه به ایجاد محیطی سازگار با محیط زیست اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که توجه به محیط زیست باید سرلوحه کار تمامی افراد قرار گیرد.

بحران های محیط زیست

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در قرن بیست و یکم، تغییرات شگرفی در نوع زندگی انسانها به وجود آمد. به طور مثال، ماشین به وسیله جداناپذیری از زندگی تبدیل شده است، اما سربی که از دود اگزوز ماشینها خارج می‌شود به شدت به محیط زیست آسیب وارد می‌کند. کارشناسان اعلام کرده‌اند که بحرانهای محیط زیست در قرن اخیر شدت یافته‌اند. دانشمندان بحرانهای اصلی محیط زیست در این قرن را موارد زیر می‌دانند:

  • بحران گرم شدن کره زمین
  • بحران کم آبی

طراحی سازگار با محیط زیست

فعالیت های روزانه و مخرب برای محیط زیست

سازمان بهداشت جهانی در تحقیقاتی که انجام داده است اعلام کرده است بسیاری از فعالیتهایی که ما به صورت روزانه انجام می‌دهیم، به شدت به محیط زیست آسیب وارد می‌کند. سازمان بهداشت جهانی فهرستی از این کارها ارائه کرده است که به شرح زیرند:

  • استفاده از گاز شهری برای پخت و پز
  • استفاده از ماشین برای حمل و نقل
  • استفاده از پلاستیک و ورود آنها به محیط زیست
  • عدم توجه به لوله کشی درست آب در منازل

این امور قابل تامل هستند و باید به دنبال راهکاری برای کاهش اثرات مضر این فعالیتها بر محیط زیست باشیم.

طراحی سازگار با محیط زیست راهکاری هوشمندانه برای کنترل بحران های محیط زیست

در سالیان اخیر، بسیاری از سازمان های بهداشتی به دنبال راهکارهایی برای کاهش اثرات مخرب و مضر فعالیتهای انسانی بر محیط زیست بوده‌اند. یکی از این روشها طراحی سازگار با محیط زیست است. در ادامه به معرفی برخی از این راهکارها می‌پردازیم.

طراحی سازگار با محیط زیست

استفاده از چمن مصنوعی رویکردی هوشمندانه و سازگار با محیط زیست

شاید بتوان گفت که چمن مصنوعی یکی از بهترین نوآوری‌های بشر در جهت کنترل بحران های محیط زیست است. استفاده از محصول در تمامی شرایط آب و هوایی امکان پذیر است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول این است که این محصول نیاز به آبیاری مانند چمن طبیعی ندارد و همین امر سبب می‌شود که در آب به میزان زیادی صرفه جویی شود. از طرفی دیگر این چمن حس خوش طبیعت را در محیط تداعی می‌کند و از لحاظ روانی حس مثبتی را در محیط به وجود می‌آورد.

به همین دلیل کارشناسان طراحی بر استفاده از چمن مصنوعی در طراحی فضاها تاکید می‌ورزند. بهتر است بدانید حتی اگر بخواهید از این چمن برای طراحی حیاط استفاده کنید، امکان کاشت درخت و گیاهان طبیعی نیز وجود دارد. در نتیجه شما می‌توانید با استفاده از این محصول طراحی سازگار با محیط زیست داشته باشید.

از المان های پلاستیکی در طراحی محیط استفاده کنید!

شاید این حرف در ابتدا مضحک به نظر برسد. حفظ محیط زیست با استفاده از پلاستیک غیرممکن است. اما در اینجا نکته قابل تاملی را برای شما بیان می‌کنم. پلاستیک توسط یک دانشمند سوئدی برای عدم استفاده بیش از حد از لوازم پارچه‌ای و کاغذی پیشنهاد گردید. بهتر است بدانید برای ساخت لوازم پارچه‌ای و کاغذی تعداد زیادی کاغذ و یا عناصر محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرند و همین امر به محیط زیست آسیب وارد می کند.

ایده ساخت پلاستیک بر این فکر استوار بود که مردم بارها و بارها (شاید برای سالیان دراز) از یک کیسه پلاستیکی استفاده کنند و آن را دور نیاندازند. اگر سازنده پلاستیک امروزه زنده بود و می‌دید مردم از پلاستیک تنها یکبار استفاده می‌کنند و آن را به دور می‌اندازند شوکه می‌شد!

بنابراین استفاده از وسایل کاغذی، پارچه‌ای و موارد اینچنینی برای طراحی محیط هرگز به معنای حفظ محیط زیست نیست. زیرا برای ساخت این وسایل بسیاری از گیاهان و عناصر محیط زیست از بین می‌روند. شما برای استفاده از این وسایل باید به روشی هوشمندانه عمل کنید. با این تفکر المانهای پلاستیکی نیز گزینه مناسبی برای طراحی سازگار با محیط زیست به شمار می‌روند.

طراحی سازگار با محیط زیست

با طراحی سازگار با محیط زیست، زمین را برای نسل آینده خود آماده سازید!

کره زمین تنها متعلق به ما نیست. تمامی افرادی که قرار است در آینده بر این کره خاکی زندگی کنند، حقی در آن دارند. این کره، همانطور که به درستی به ما رسیده است، باید به درستی به دست نسل آینده نیز برسد. طراحی سازگار با محیط زیست نقش بسیار مهمی در حفظ کره زمین دارد. اگر تلاش کنید خانه کوچک خود را با توجه به ویژگی های محیط زیست طراحی کنید، کمک بزرگی به حفظ سلامت کره خاکی کرده‌اید.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *