چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی
تلفن تماس : ٥٧٧٣٢-٠٢١

تاریخچه چمن مصنوعی در یک نگاه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
تاریخچه چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در گذر زمان

چمن مصنوعی، تحولی اساسی در صنعت شهرسازی و نماهای شهری ایجاد کرده است.

همین طور با ورود خود به عرصه ورزش توانسته توجه دست اندرکاران این حوزه را به خود جلب کند. حال ببینیم این صنعت نوپا که بیش از نیم قرن از عمر آن می گذرد، چه تاریخی را از سر گذرانده و چه مراحلی را طی کرده است. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است از لحاظ فنی به نسل های مختلف چمن مصنوعی در گذر زمان و تاریخچه چمن مصنوعی ، اشاره کوتاهی داشته باشیم.

 

نسل اوّل چمن مصنوعی

در اواخر دهه ۵۰ میلادی بود که سه شریک کاری پیدا شدند تا پروژه ای را با هم اجرا کنند. این سه شریک عبارت بودند از: «تجهیزات آزمایشگاهی آموزشی بنیاد فورد»، «صنایع مونسانتو» و «شرکت چمسترند». این سه، هدف واحدی را دنبال می کردند و این هدف عبارت بود از اصلاح ظاهر فضای شهری. آنها برای رسیدن به این هدف، تبدیل شدند به اصلی ترین مشوّقان استفاده از الیاف مصنوعی برای فرش کردن مدارس؛ این رویداد در دهه ۵۰ میلادی رخ داد.

بین سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۶ بود که سازمان تحقیقاتی – پژوهشی چمسترند با نام کریِتیو گروپ شروع به کار کرد و چند اقدام موثر را انجام داد؛ «ساخت سطح و کف زمین های بازی»، «آزمایش بر روی سطح این زمین ها با توجه به میزان اصطکاک پا بر روی زمین»، «زهکشی آب در زمین‌ها»، و در نهایت «بهینه سازی در زمینه قابلیت اشتعال».

در سال ۱۹۶۴ بود که این شرکت، گامی بلند برداشت و مزد زحمات و پژوهش‌های خود را طی سالیان قبل گرفت. آنها محصولی تولید کردند با نام «چِم گرس» یعنی نخستین چمن مصنوعی تهیه شده توسط بشر. این شرکت، محصولش را در مدرسه موزس براونِ رود آیلند نصب کرد؛ اولین چمن مصنوعی‌ ای که در مقیاس بزرگ نصب می شد!

ادامه نسل اول

در سالیان بعد بود که مکان های مختلفی از این فناوری بهره بردند و از آن استقبال کردند. درواقع شرایط آب و هوایی و اقلیمی بد، برای کاشت چمن طبیعی در مکان مورد نظر، مهم ترین دلیل استفاده از این فناوری در ایالات متحده بود. هوستون آسترودوم در سال ۱۹۶۵ یکی از این مناطق بد آب و هوا بود. در سال ۱۹۶۶ اما اولین نسل از چمن‌های مصنوعی با الیاف نایلونی تولید شدند و در زمین های ورزشی بیسبال مورد استفاده قرار گرفتند.

در پی بازخورد مثبت استفاده از چمن مصنوعی در ورزشگاه‌ها، استادیوم ورزشی دانشگاه ایالتی ایندیانا نیز در سال ۱۹۶۷ از این فناوری استفاده کرد.

پس از آن و طی دهه ۷۰ میلادی، تعداد بیشتری از ورزشگاه‌های ایالات متّحده آمریکا و کانادا از فناوری چمن مصنوعی استفاده کردند و نسل اول چمن‌های مصنوعی به سرعت، مسیر پیشرفت و تعالی را طی می‌کرد. این، اولین مرحله از تاریخچه چمن مصنوعی است.

همچنین می‌توانید درباره مواد تشیکل دهنده چمن مصنوعی بخوانید.

نسل دوّم چمن مصنوعی

تاریخچه چمن مصنوعی در نسل دوم از همین دهه، یعنی دهه ۷۰ میلادی شکل گرفت. در دهه ۷۰ میلادی نسل دوم چمن مصنوعی پای به میدان نهاد. پلی پروپیلن ماده‌ای بود که در چمن های مصنوعی این دهه مورد استفاده قرار گرفت. این ماده، خیلی زود نشان داد که نسبت به نسل پیشین که نایلون بود، سایندگی کمتر و ظاهری آراسته‌تر دارد و شباهت آن به چمن طبیعی بیشتر است. این نوع چمن تا سال ۱۹۹۶ چمن غالب در زمین های ورزشی به ویژه فوتبال بود. حتی در این سال چمن مصنوعی مخصوص برای ورزش فوتبال تولید شد.

 

نسل سوّم چمن مصنوعی

در اواسط دهه ۹۰ میلادی نسل سوّم چمن های مصنوعی به دنیا معرفی شد. ماده شیمیایی اصلی سازنده این محصول، پلی اتیلن بود و در کنار آن، اصلاحات انقلابی بزرگی در سیستم چمن های مصنوعی روی داد. این محصول از نسل همین چمن های مصنوعی ای است که امروزه هم می توانیم آن را در ورزشگاه ها، حیاط خانه ها و نیز در مراکز تجاری ببینیم.

اغلب فیبرهای چمن‌های مصنوعی که از پلی اتیلن ساخته شده اند، دارای بافتی نرم تر از همتای نسل دومی خود هستند که از پلی پروپیلن ساخته شده‌اند. تیغه‌های چمن این نسل، بلند بوده و نرمی خاصی دارند. سازندگان در این مرحله برای ایجاد فرم بهتر در چمن‌های مصنوعی و افزایش کارایی، ثبات و دوام آنها، مادّه پرکننده (شن مخصوص) به صنعت چمن مصنوعی را به این فناوری معرفی کردند. ماده‌ای که در واقع عاملی برای ایجاد فشار کمتر به مفاصل پاهای بازیکنان بود و میزان کشش حرکتی متناسب و مناسبی را برای پاهای آنها ایجاد می کرد.

این اشاره کوتاه به تاریخچه چمن مصنوعی می تواند دورنمایی از آینده این صنعت و گستره خدمات آن پیش روی ما قرار دهد. کسی نمی‌داند، شاید فرزندان ما نسل دیگری از چمن مصنوعی را به ورزشکاران ارائه دادند که نیروزا باشد و به آنها انرژی بیشتری برای دویدن و فعالیت‌های فیزیکی بدهد!

با «چمنزار» همراه باشید و در مورد چمن مصنوعی، بیشتر بدانید.

 

نویسنده: بهنام رشیدی

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.