چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی

ابعاد زمین فوتبال و فوتسال

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
ابعاد زمین فوتبال

ابعاد و مساحت زمین فوتبال و فوتسال

در ابتدا قبل از اینکه به ابعاد زمین فوتبال و فوتسال بپردازیم، در مورد دسته­‌بندی زمین­‌های فوتبال صحبت می­‌کنیم که دارای سه دسته­‌بندی مختلف است.

  1. زمین فوتبال با ابعاد استاندارد (ابعاد بزرگ)
  2. زمین فوتسال (زمین چمن مصنوعی با ابعاد سالنی)
  3. زمین کوچک یا مینی­ فوتسال

ابعاد زمین فوتبال

ابعاد زمین فوتبال
زمین فوتبال با سایز استاندارد، دقیقاً همان ابعاد مسابقات ورزشی فوتبالی است که مسابقات مهم جهان در آن برگزار می­‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم حتما درباره‌ی چمن مصنوعی فوتبال در اقلیم‌های مختلف بخوانید.

 

طول زمین فوتبال

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا جهت همه ­گیر شدن و گسترده­‌تر شدن طرفداران ورزش فوتبال، ابعاد زمین بازی را به صورت دقیق اعلام نکرده. به همین منظور ضلع طولی را بین ۹۰ تا ۱۲۰ متر و ضلع عرضی زمین را بین ۴۵ تا ۹۰ متر مطلوب می‌داند. با توجّه به اعداد اعلام شده مساحت یک زمین فوتبال از ۴۰۵۰ مترمربع تا ۱۰۸۰۰ مترمربع متغیر می‌باشد. امّا نکته‌ای که بسیار حائز اهمیّت است رعایت تناسب می‌باشد که عرض و طول زمین فوتبال باید عدد تناسبی ۵۴/۱ را رعایت کند.

برای مثال اگر عرض زمین فوتبالی ۵۵ متر باشد با احتساب عدد تناسبی ۵۴/۱ طول زمین را ۸۵ متر در نظر می‌گیریم. البته استثنا هم برای اعداد عرضی بالا وجود دارد چرا که اگر عرض زمین ۹۰ متر باشد نمی‌توان طول زمین را ۱۲۰ متر بیشتر در نظر گرفت. در مورد ابعاد خط ­کشی نیز باید گفت که ابعاد محوطه‌ی جریمه ارتباطی به سایر اندازه‌های زمین ندارد و در هر شرایطی یک اندازه‌­ی ثابت خواهد داشت.

 

ابعاد زمین فوتسال

ابعاد زمین فوتسال
همان­طور که در بخش ابعاد زمین فوتبال استاندارد به آن اشاره کردیم هدف فدراسیون جهانی فوتبال استقبال روزافزون از ورزش فوتبال است. بنابراین ابعاد متغیر مورد تأیید این سازمان معتبر می‌باشد. از همین رو اندازه‌ی خط طولی زمین فوتسال بین ۲۵ متر طول تا ۴۲ متر طول متغیر است و عرض زمین بین ۱۵ تا ۲۵ متر طول قابل اجرا خواهد بود. مهم‌ترین تغییر بین ابعاد چمن مصنوعی فوتبال استاندارد و ابعاد چمن مصنوعی فوتسال در تناسب آنها می‌باشد. به‌گونه‌ای که در زمین فوتسال می‌­توان از عدد ۲ نیز استفاده کرد و اندازه طولی زمین فوتسال را دو برابر عرض آن در نظر گرفت. برای مثال ابعاد ۲۰×۴۰ یکی از مرسوم ­ترین ابعاد زمین فوتسال تلقی می­‌شود.

 

ابعاد زمین کوچک یا مینی ­فوتسال


این دسته­‌بندی از لحاظ ابعاد زمین فوتبال و فوتسال رسمیت دو گروه قبلی را ندارد. به عبارتی در زمین‌­های مینی­‌فوتسال مسابقه­‌ی رسمی در هیچ کجای دنیا برگزار نمی­‌شود و کاربران آن را می‌توان متمایز از دسته­‌بندی­‌های قبلی دانست. اما زمین­‌های کوچک ورزشی مخاطبان بسیار زیادی را در کشور ایران به خود اختصاص داده به‌گونه‌ای که از نظر تعداد با زمین­‌های فوتسال که بسیار پرطرفدار است برابری می‌کند. برای شفاف‌تر شدن می‌توان به کاربران اصلی آن یعنی مدارس، مهدکودک­‌ها، ویلاهای شخصی، مجتمع‌های مسکونی و … با مساحت بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ مترمربع اشاره کرد. برای چنین مساحتی نمی‌توان یک قاعده­‌ی خاص ارائه کرد. اما توجه داشته باشید که تا جای امکان، تناسب دو برابری اندازه­‌ی طول به عرض زمین را رعایت کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
*