چمن مصنوعی آتش می گیرد یا نسوز است؟

چمن مصنوعی آتش می گیرد

چمن مصنوعی، ضد حریق است یا قابل اشتعال؟!

چمن مصنوعی آتش می گیرد یا نسوز است؟ برای نگهداری و مراقبت از چمن مصنوعی در مقابل آتش رعایت چه نکاتی لازم است؟ اینها سوالات رایج هنگام خرید و نصب چمن مصنوعی هستند.

درواقع پاسخ این سوال که آیا چمن مصنوعی آتش می گیرد یا نه، یکی از مهم ترین دغدغه ها و ویژگی های این کالاست. در همین ابتدای متن بد نیست بدانید که چمن مصنوعی از الیاف مصنوعی با دمای ذوب بالا تولید شده است با این حال اگر چمن مصنوعی برای مدت طولانی در معرض آتش قرار گیرد، ذوب می شود و آتش برایش خطرناک است.

در چه شرایطی چمن مصنوعی آتش می گیرد؟

روشن کردن مستقیم آتش بر روی چمن قطعا به آن آسیب می‌زند. اشیای داغ یا فلزی که زیر آفتاب داغ شده باشند، مثل پایه های نیمکت های آهنی نیز برای چمن مصنوعی آسیب زاست. در روزهای داغ و بلند تابستان تکه های کوچک شیشه یا بطری های آب هم می توانند مانند یک ذره بین عمل کرده، نور خورشید را متمرکز کنند و باعث ذوب شدن چمن ها شوند. به این ترتیب وسایلی مانند منقل های خانگی، باربیکیو و… باید با فاصله ای مناسب و دور از چمن مصنوعی نصب شوند تا پرش جرقه های آتش یا افتادن تکه های ذغال آن را از بین نبرد.

چمن مصنوعی آتش می گیرد یا نسوز است؟

چمن مصنوعی بهترین مانع در مقابل گسترش آتش سوزی های فصلی

با این وجود جالب است بدانیم که اخیرا چمن مصنوعی کاربردهای ضد آتش و حریق هم پیدا کرده است. نوعی از چمن مصنوعی که با لایه ای از ماسه و شن لابلای الیاف مصنوعی اش تولید شده، مانع از انتشار آتش می شود و در واقع آتش را خاموش می کند. به نوعی می توان گفت ترکیب ماسه و شن لا به لای الیاف مقاوم و محکم چمن مصنوعی نوعی حفاظ را در این محصول تشکیل می دهد که مانع گسترش آتش می شود زیرا شن و ماسه قابل اشتعال نیست و آتش را خاموش می کند.

به همین دلیل برخی از صاحبان خانه ها در مناطق آتش خیزی مثل کالیفرنیا یا بعضی ایالات استرالیا از این ویژگی کم نظیر چمن مصنوعی برای محوطه سازی و طراحی چشم انداز مقاوم در برابر آتش استفاده می کنند.

آب و هوای گرم و خشک و فضای باز گسترده در این مناطق باعث می شود مالکان محلی همیشه و همواره نگران خطر آتش سوزی باشند. به خصوص که بیشتر شهرداری ها قوانین مربوط به مدیریت هرس و کاهش علفهای هرز در اطراف خانه ها و مناطق خالی از سکنه را برای کنترل خطر آتش سوزی اعمال کرده اند و این وظیفه مالک است که به این قوانین محلی پایبند باشد.

حفظ محیط زیست با چمن مصنوعی

سخن آخر اینکه مالکان محلی در مناطقی با شرایط خشکسالی مداوم و پتانسیل ایجاد آتش سوزی، می توانند خانه های خود را با محوطه سازی و پوشش زمین با چمن مصنوعی محاصره کنند و مطمئن باشند که پاسخ سوال چمن مصنوعی آتش می گیرد ، منفی است. این کار هم به صرفه جویی در مصرف آب کمک می کند و هم یک منطقه مقاوم در برابر گسترش آتش در اطراف سازه ها فراهم می آورد.

علاوه بر پوشش زمین با چمن مصنوعی پر شده با شن و ماسه، تمهیدات دیگری هم باید لحاظ شود تا از ایجاد آتش و گسترش آن پیشگیری شود. انتخاب گیاهان مقاوم به خشکی و مقاوم در برابر آتش، هرس درختان به طوری که شاخه ها به هم خیلی نزدیک نباشند نیز از جمله این دستورات ایمنی ست.

در هر صورت چمن مصنوعی همان قدر که نیاز به مراقبت و نگهداری برای جلوگیری از ذوب شدن در برابر آتش و گرما دارد، به همان اندازه هم در جلوگیری از گسترش حریق های وسیع و غیرقابل کنترل در مناطق مسکونی با آب و هوای خشک موثر است.

 

مترجم: زینب اقارب پرست

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی مدل یاس

۱۶۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی ماهونیا ۱۵

۱۸۸,۰۰۰ تومان

زمین‌های گلف و مینی گلف

چمن مصنوعی مدل پات

۱۹۸,۰۰۰ تومان

زمین‌های گلف و مینی گلف

چاله گلف

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *