چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی و معماری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
انواع چمن مصنوعی و معماری

انواع چمن مصنوعی و معماری

در این مطلب جذاب گروه چمنزار به مخاطبان خود در مورد انواع چمن مصنوعی و چگونگی استفاده و انتخاب مناسب آن بر اساس قواعد معماری توضیح می‌­دهد.

پس با ما همراه باشید.

مقدمه: 

شناخت انواع چمن مصنوعی از نظر رنگ­ بندی اهمیّت بسیار بالایی دارد چراکه پس از شناخت رنگ‌­ها می‌توانیم بهترین ترکیب ممکن را انتخاب کرده و یک هارمونی زیبا را پدید آوریم. سازندگان چمن مصنوعی در سرتاسر جهان می‌­کوشند تا محصول تولیدی خود را از هر نظر شبیه به چمن طبیعی کنند.

به همین منظور از روش‌هایی خاص استفاده می‌کنند که برخی از آنها عبارتنداز :

۱-استفاده از فیلر (الیاف پرکننده) که علاوه بر افزایش مقاومت چمن مصنوعی، تداعی­ کننده­‌ی برگ‌­های خشک شده­‌ی چمن طبیعی که در گردش حیاط آن رخ می­‌دهد نیز می‌باشد.

 

چمن مصنوعی رویال 25

۲- استفاده از آوندهای مرکزی یا مینت (برجستگی­‌های بسیار ریزی که از رفلکس نور در الیاف چمن جلوگیری می‌­کند).

 

چمن مصنوعی و معماری

۳-استفاده از سیستم bycoler (استفاده ازچند رنگ چمن مختلف) در یک محصول که ظاهر چمن مصنوعی را طبیعی­‌تر می­کند.

 

چمن مصنوعی و معماری

 

انواع چمن مصنوعی و معماری از منظر رنگ­بندی

چمن­‌های با رنگ تیره :

این نوع چمن­‌ها بیشتر با ساختار فیبریلیت(درهم تنیده) تولید می‌­شوند. اگر هم در چمن‌­های منوفلامنت تزئینی استفاده شود، اصولاً به صورت bycoler (دو رنگ ترکیبی) استفاده می‌­شوند تا ظاهر طبیعی‌تری به چمن‌مصنوعی بدهند.

 

چمن مصنوعی مدل رویال 25 چمن مصنوعی مدل ورنر چمن مصنوعی مدل سپیدار
چمن مصنوعی مدل رویال لانو ۲۵ چمن مصنوعی مدل رینبو هاتکو چمن مصنوعی مدل سپیدار
استفاده از سیستم bycoler
و رنگ تیره و روشن
استفاده از سیستم bycoler و رنگ تیره و روشن چمن با رنگ تیره ساختار فیبریلیت

 

چمن­ های با رنگ روشن :

این نوع از انواع چمن مصنوعی، تنوع و البته طرفداران بیشتری دارند. بسیاری از سازندگان تولید چمن­‌های روشن را در اولویت محصولات خود قرار می­‌دهند. اینکه از چمن­‌های روشن در چه فضایی استفاده شود در ادامه‌ی مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.

 

چمن مصنوعی مدل ونر چمن مصنوعی مدل آمارا چمن مصنوعی مدل رویال ۲۵ آسیا
چمن مصنوعی مدل ونر چمن مصنوعی مدل آمارا چمن مصنوعی مدل رویال ۲۵

 

 

چمن‌­های زیتونی رنگ :

پس از بررسی‌­های انجام شده، کارشناسان چمنزار به این نتیجه رسیدند که شاید چمن­‌های زیتونی رنگ جزء هیچکدام از دسته­‌های رنگی نباشند بنابراین یک دسته­‌ای جداگانه به این نوع رنگی اختصاص داده شد.

 

چمن مصنوعی مدل سیلک 35 چمن مصنوعی مدل مونو فیلامنت
چمن مصنوعی مدل سیلک ۳۵ چمن مصنوعی مدل منوفیلامنت

 

چمن‌های تک بافت (تک رنگ) :

به جرأت می‌­توان گفت چمن‌­های تک بافت (فارغ از رنگ الیاف) جزو محبوب­‌ترین گزینه­‌ها برای معماران هستند دلیل آن هم یکدست بودن رنگ نهایی آن­هاست. در ادامه به چگونگی استفاده از چمن­‌های تک بافت اشاره خواهیم داشت.

 

چمن مصنوعی مدل مونو فیلامنت چمن مصنوعی مدل سپیدار چمن مصنوعی مدل صدف چمن مصنوعی مگنولیا
چمن مصنوعی مدل منوفیلامنت چمن مصنوعی مدل سپیدار چمن مصنوعی مدل صدف چمن مصنوعی مدل مگنولیا

 

 

چمن­هایی با رنگهای ناآشنا :

سئوالی که بین کارشناسان چمنزار مطرح شد این بود که ما چمن‌های با رنگ غیر متعارف که مشابه آن را در طبیعت نمی‌­بینیم چگونه نام­گذاری کنیم؟

پاسخ­‌ها متفاوت بود اما ­نتیجه ­گیری این بود که آنها را با نام (ناآشنا) بنامیم. تنوّع این مدل­‌ها بسیار کم است امّا همین موضوع می­‌تواند برگ برنده‌­ی این گروه رنگی باشد.

چمن مصنوعی مدل یاس

 

چمن مصنوعی سبزرنگ است چه رنگ هایی با سبز ترکیب مناسب ­تری هستند

در این بخش از تعریف انواع چمن مصنوعی به سراغ رنگ‌­های ترکیبی مناسب با رنگ سبز می­‌رویم. بسیاری از این موارد در طبیعت دیده می‌­شوند یک درخت پرتقال یا یک درخت سیب قرمر را تصور کنید؛ ترکیب رنگ نارنجی، قهوه­‌ای و سبز و یا ترکیب قرمز، قهوه­‌ای و سبز به زیبایی در کنار هم قرار گرفته­‌اند. این پایان ماجرا نیست و رنگ­‌های دیگری هم تکمیل­ کننده­‌ی بحث ما خواهند بود مانند آبی (ترکیب آبی استخر در کنار رنگ سبز چمن) و یا رنگ سفید (مانند سنگ‌های قلوه­‌ی سفید چمن) و از همه مهم‌تر رنگ زرد است که ریشه‌­ای مشترک یا سبز دارد.

به تصاویر ذیل با دقت نگاه کنید.

چمن مصنوعی چمن مصنوعی چمن مصنوعیچمن مصنوعی


نکته مهم:

زمانی که قصد طراحی و ایجاد ترکیب بندی رنگ‌ها را دارید به یک نکته‌ی بسیار مهم و حیاتی توجه داشته باشید، اگر می‌خواهید از کنتراست استفاده کنید باید جنس رنگ‌ها تا جای امکان متضاد باشد و اگر می‌خواهید از هارمونی و یکپارچگی استفاده کنید تا جایی که ممکن است از تنالیته رنگ یکسان استفاده کنید. انتخاب یکی از این دو گزینه بستگی مستقیم به شرایط و مشخصات پروژه‌ی شما دارد. برای آگاهی هرچه بیشتر شما نسبت به نکته‌ی اشاره شده توجه شما را به جدول ذیل جلب می‌کنیم.

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی
هر یک از انواع چمن مصنوعی و رنگ بندی آن چه تأثیری بر محیط می‌گذارند؟

ترکیبات مناسب آنها کدام است؟


چمن‌های رنگ تیره:

با بررسی‌های انجام شده از فروش گروه چمنزار دریافتیم چمن‌های تیره رنگ بیشترین فروش خود را در پروژه‌های تخصصی مانند مدارس و فوتبال تجربه کرده‌اند.

به عبارت دیگر خریداران بیشتر به دلایل فنّی اقدام به خرید چمن‌های تیره کرده‌اند و در صورت داشتن حق انتخاب برای گزینه‌های دیگر عموماً از خرید چمن تیره صرف نظر کرده‌اند حال به مخاطبان چمنزار چند ویژگی مثبت چمن‌های تیره را خواهیم گفت.

الف) چمن‌های تیره رنگ می‌تواند به عنوان یک المان تأکیدی قوی مورد استفاده قرار گیرد.

ب) رنگ‌های براق و روشن به خوبی بر روی این رنگ خودنمایی می‌کند بنابراین در پروژه‌هایی مثل نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها می‌توان از این رنگ چمن مصنوعی به عنوان Back round مناسب استفاده کرد.

ج) چمن‌های تیره پس از اجرا و در فضای بزرگ بسار زیبا و طبیعی هستند اما بسیاری از خریداران چمن مصنوعی وقتی با سمپل تیره‌ی این محصول مواجه می‌شوند دچار این اشتباه بزرگ می‌شوند.

 

چمن مصنوعی

 

د) این نوع چمن‌ها، کمتر آلودگی را نشان می‌دهند، بنابراین در پروژه‌های با تردد بالا مانند؛ رستوران‌ها و فروشگاه‌ها این موضوع امتیازی ارزشمند خواهد بود.


چمن‌های با رنگ روشن:

همان‌طور که گفته شد چمن‌های رنگ روشن جزو پرطرفدارترین چمن‌ها هستند. برای انتخاب این محصول در چیدمان فضایی خود به نکات ذیل توجّه کنید:

الف) برای ایجاد کنتراست و جلوه‌ی هرچه بیشتر سایر اجزای دکوراسیون بهتر است از المان‌های تیره رنگ استفاده کنید برای نمونه متریال چوب پلاست با رنگ قهوه‌ای پررنگ یک مکمل بسیار زیبا برای مدل‌هایی مانند رویال ۲۵، آمارا، اسپریت خواهد بود.
ب) چمن‌های رنگ روشن فضا را بزرگتر نشان می‌دهند اگر فضای شما کوچک است حتماً از چمن‌های روشن استفاده کنید.

 

چمن مصنوعی

 

ج) در بعضی موارد شاهد استفاده از پوشش گیاهی تیره در فضا هستیم برای مثال حیاط یک ساختمان را تصور کنید که از درخت کاج و یا شمشاد استفاده می‌کند در چنین شرایطی چمن‌های روشن بهترین گزینه هستند تا اثربخشی هرچه بهتر را تجربه کنیم.


چمن‌های زیتونی رنگ:

این نوع از انواع چمن مصنوعی با توجه به خاص بودن رنگشان جنبه ی دکوراتیو بسیار زیادی دارند برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شویم متریال بتون رو نام می‌بریم که در معماری امروز به عنوان محصولی دکوراتیو در بسیاری از موارد جایگزین سنگ طبیعی شده است. بر همین اساس چمن های زیتونی رنگ در فضا هایی که هدف اصلی جایگزین چمن نبوده وصرفا بحث اجرای یک پوشش دکوراتیو سبز رنگ است برگ برنده ی خود را رو می کند. (البته این به معنای غیر قابل اجرا بودن این نوع چمن در پروژه‌های فضای سبز و باغ ها نیست و چمن های زیتونی رنگ قابلیت جایگرینی چمن مصنوعی مصنوعی را نیز دارا هستند)

رنگ های مکمل چمن مصنوعی زیتونی رنگ عبارت است از؛ آجری، زرد، خردلی و قهوه ای


چمن‌های تک رنگ:

دریک جمله می‌توان گفت که از انواع چمن مصنوعی، چمن‌های تک رنگ خلوت کننده‌ی شلوغی بصری هستند، بنابراین در پروژه‌هایی که با تنوّع رنگی بالایی روبرو هستیم از همین ویژگی مهم چمن‌های تک رنگ استفاده می‌کنیم. برای مثال یک مغازه‌ی گلفروشی را تصور کنید که پر است از رنگ‌های مختلف، حال اگر قصد اجرای چمن برای این فروشگاه را داشته باشیم. بهترین انتخاب چمن تک رنگ می‌باشد تا از شلوغی بصری جلوگیری شود. ویژگی دیگر این نوع رنگ، قابلیت ترکیب پذیری بسیار بالای آن است تا به عنوان یک عنصر سبزرنگ جلوه‌ای بسیار زیبا به محیط طراحی ما بدهد.

 

چمن مصنوعی

 

چمن‌های با رنگ ناآشنا:

شاید بتوان گفت هدف از تولید چمنی با چنین رنگی، اغراق در رنگ می‌باشد. برای مثال چمن مصنوعی مدل فیروزه و یا اطلس شاید رنگ طبیعی نداشته باشند، امّا در فضاهایی مانند مهدکودک بهترین مکمل برای رنگ‌های شاد خواهند بود و قدرت رنگی فضا را افزایش می‌دهند. بالطبع در گزینه‌هایی مانند فضای سبز یک باغ شخصی چنین رنگی گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود. در پایان باید گفت علم معماری ارتباط مستقیم با خلاقیت و نوآوری دارد بنابر این نکات ارائه شده تنها کلیات است که معماران عزیز با رجوع به آن می توانند انتخابی آگاهانه و هوشمندتر داشته باشند.

انواع چمن مصنوعی و معماری

چمن مصنوعی

نظرات کاربران

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

*

*