چمن مصنوعی کالایی لوکس یا ضروری ؟

چمن مصنوعی شکلات سازی فرمند

استفاده از چمن مصنوعی، ضروری است، به چهار دلیل!

پاسخ به این پرسش که به راستی چمن مصنوعی کالایی لوکس یا ضروری است؟ بستگی مستقیم دارد به نگرشی که ما نسبت به زندگی و مشخصات محیط پیرامونمان داریم.

وبسایت چمنزار، علاوه بر اینکه انواع مختلفی از چمن مصنوعی را به مشتریان خود عرضه می‌کند، نقش پل ارتباطی میان مشاوران خبره و دوست داران چمن مصنوعی را نیز بر عهده دارد. از نگاه کارشناسی، استفاده از برخی عناصر و اجزاء دکوراتیو، در وهله نخست، تا حدی لوکس و مازاد بر نیاز اولیه به نظر می‌رسد اما زمانی که تصمیم به ایجاد تغییری هیجان انگیز در محیط می‌گیریم، متوجه می‌شویم، بدون استفاده از چنین عناصری، اساسا نمی‌توانیم فضای اطرافمان را متحول کنیم و درست در همینجاست که عنصر تحول آفرینی به نام چمن مصنوعی، توجه ما را به خود جلب می‌کند.

برخلاف سوال‌های تردیدآمیز برخی‌ها که می‌پرسند؛ چمن مصنوعی کالایی لوکس یا ضروری به حساب می‌آید؟ در واقع، تجربه نشان داده است که چمن مصنوعی، کالایی لوکس به شمار نمی‌رود چراکه نه تنها رنگ سبز و با نشاط آن، ویو و چشم اندازی جذاب به وجود می‌آورد بلکه این عنصر طراحی محیط، قابلیت ترکیب و استفاده توأمان با چمن طبیعی را نیز دارد و به این دلیل، می‌تواند شرایطی را فراهم آورد که باعث تلطیف هوا نیز بشود. در پاسخ به این پرسش باید به چند نکته مهم و اساسی اشاره کرد:

 

استفاده از چمن مصنوعی؛ کمک به اقتصاد شهری

نکته اول اینکه هزینه ایجاد پارک‌های طبیعی همچون نگهداری آنها کاری است پرهزینه. اینکه در چنین دوره و زمانه‌ای، بتوانیم مردم را از خانه‌هایشان بیرون بکشیم تا وقت بیشتری را در پارک‌ها سپری کنند، خودش کار را دشوارتر می‌کند. شاید بتوان راه‌های کم هزینه و ساده‌تری را برای تشویق مردم به خروج از خانه‌هایشان پیدا کرد؛ مثلا، ایجاد و توسعه فضاهای سبز در نزدیکترین مکان به محل زندگی آنها. طبعا مقامات دولتی و شهرداری‌ها، با ملاحظات زیادی برای چنین کاری مواجه هستند و ملاحظات مالی و اقتصادی در رأس آن قرار دارد. نگهداری چمن طبیعی، به دلیل هزینه و نیاز به نیروی انسانی نگهدارنده، می‌تواند محل تامل باشد. شاید استفاده از چمن مصنوعی، چنین ملاحظه‌ای را بسیار کمرنگ‌تر کند.

چمن مصنوعی پروژه پارک محلی بناب
چمن مصنوعی اجرایی شرکت رویال گرس
پروژه چمن مصنوعی پارک آب و آتش
پروژه چمن مصنوعی فضای شهری سعادت آباد

چمن مصنوعی و ماجرای صرفه جویی در مصرف آب

دومین مسئله اینکه، نمی‌توان ملاحظات زیست محیطی را نادیده گرفت. مثلا چمن طبیعی در تعدیل درجه حرارت و کاهش آلودگی هوا موثّر است و این کار از چمن و پارک مصنوعی برنمی‌آید اما در عین حال، مصرف آب برای نگهداری چمن طبیعی، مسئله‌ای بسیار مهم تلقی می‌گردد تا آنجا که در برخی نقاط جهان، کاشت و نگهداری چمن طبیعی، به دلیل کمبود آب، متوقف شده یا کاهش یافته است. ایران ما نیز با مسئله کمبود منابع آب مواجه است. در چنین شرایطی آیا همچنان باید از خود بپرسیم که « چمن مصنوعی کالایی لوکس یا ضروری ؟!»، مسلما پاسخ به این سوال، روشن است، در شرایط بحرانی آب، و در شرایطی که نیاز به فضای سبز در شهرها، نیازی جدی است، استفاده از چمن مصنوعی، نیازی لوکس نیست، بلکه نیازی ضروری است.

چرا از چمن مصنوعی استفاده کنیم؟

آنجا که چمن طبیعی امکان کاشت و نگهداری ندارد

مسئله بعدی و از دیگر مزایای چمن مصنوعی مسئله شرایط اقلیمی است. چمن طبیعی، در هر شرایط اقلیمی و محیطی، به راحتی امکان کاشت و نگهداری ندارد، مثلا مناطق فوق العاده سردسیر. آیا در چنین اقلیمی‌هایی، باید خود را از داشتن فضایی سبز و بانشاط محروم دانست؟ مسلما نه! چمن مصنوعی، پاسخی روشن و مثبت به چنین نیازی است. در واقع، برخورداری از طراوات مصنوعی بهتر از نبود آن است. در واقع، باز هم پاسخی قانع‌کننده برای سوالمان پیدا می‌کنیم؛ اینکه چمن مصنوعی کالایی لوکس یا ضروری است؟ در اینجا نیز پاسخی روشن پیدا می‌کند، در شرایطی که امکان استفاده از چمن طبیعی وجود ندارد، چمن مصنوعی، کالایی کاملا ضروری به شمار می آید. جایی که حیات درختان و چمن طبیعی در فصول سرد، دشوار است، می‌توان از چمن مصنوعی و طبیعت بی‌جان بهره برد.

 

چمن مصنوعی، برای کمک به اقتصاد خانواده

چهارمین و آخرین موضوعی که در پاسخ به سوال مربوط به ضروری بودن یا نبودن چمن مصنوعی، می توان به آن اشاره کرد، مسئله اقتصادی ، اما این‌بار نه در سطح دولت‌ها و شهرداری‌ها بلکه در سطح خانه‌ها و محیط‌های کوچکتر و شخصی است. مثلا در محوطه یک باغ کوچک یا ویلای شخصی، شاید خرید و نصب چمن مصنوعی، در نگاه اول، گران‌تر از چمن طبیعی، ارزیابی شود، اما ماجرای محاسبه قیمت‌های تمام شده برای اجرا و نصب چمن طبیعی و مصنوعی، به همینجا ختم نمی شود، فرایند نگهداری چمن طبیعی، به دلیل نیاز مستمر به مراقبت، کود دهی، آب دهی و بسیاری دیگر از ضرورت‌های مراقبتی، هزینه‌هایی را پدید می‌آورد که در نهایت، چمن مصنوعی را در قیاس با چمن طبیعی، به گزینه‌ای به صرفه و مناسب‌تر از نظر اقتصادی، تبدیل می‌کند.

درباره‌ی چمن مصنوعی ارزان بیشتر بدانید.

چمن مصنوعی، ضروری و مهم برای نشاط افزایی محیط

در یک جمع بندی می‌توان گفت دست یافتن به پاسخ این سوال که چمن مصنوعی لوکس یا ضروری است، پیش از هر چیز، وابسته به نوع نگاه ما و معیارهای سنجش ما در خصوص طراحی و معماری و عناصر تشکیل دهنده محیط اطرافمان است. باید به یک سوال اساسی پاسخ دهیم: آیا زیبایی، جذابیت و نشاط، جزو ضروریات محیطی ما به شمار می‌رود؟ اگر پاسخمان مثبت است، چمن مصنوعی، کالایی تزئینی محسوب نخواهد شد بلکه در مواردی، می‌تواند ضروری و غیرقابل چشم پوشی باشد!

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی ماهونیا ۱۵

۱۸۸,۰۰۰ تومان

زمین‌های گلف و مینی گلف

چمن مصنوعی مدل پات

۱۹۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی مدل یاس

۱۶۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی فوتبال MN Pro

تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *