چمن مصنوعی فضای شهری

چمن مصنوعی فضای شهری

شهر ما چمنزار ما

تمامی مطالعات مزایای وجود فضای سبز را بر بهبود سلامت جسمانی و روانی افراد اثبات کرده‌اند. مهم نیست که شما ساعت‌ها وقت می‌گذارید و به محیط سبز خارج از شهر می‌روید و یا ۵ دقیقه در پارک نزدیک منزل خود قدم می‌زنید! بلکه با نزدیک شدن به فضای سبز شما می‌توانید از آرامشی که این محیط به شما می‌دهد بهره ببرید و زندگی شادتر و سالمتری داشته باشید. وقتی به محیطی سبز می‌اندیشیم ناخودآگاه زمینی پوشیده از چمن به خاطرمان می‌آید. در واقع بهتر است بگوییم تصور فضای سبز بدون وجود چمن غیرممکن است.

با این وجود، این روزها با تغییرات آب و هوایی و کاهش ذخایر آبی هشدارها در مورد حفظ محیط زیست افزایش یافته است. به همین دلیل کارشناسان شهری در خصوص افزایش فضای سبز طبیعی که نگهداری آنها دشوار است هشدار می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به موضوع گسترش فضای سبز شهری با چمن مصنوعی بپردازیم. در پایان این مقاله دید کاملی به این موضوع خواهید داشت و شما به یکی از طرفداران چمن مصنوعی تبدیل خواهید شد!

فضای سبز شهری به چه محیط گفته می‌شود؟

فضای سبز شهری بخشی از فضای باز در شهر است که از طبیعت (چه طبیعی چه مصنوعی) مانند درختان، گل‌ها، چمن‌ها و سایر گیاهان برای پوشش استفاده می‌کند. کارشناسان شهری بر این عقیده هستند که ایجاد فضای سبز به بهبود شرایط زندگی و رفاه کسانی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، کمک می‌کند.

مزایای وجود فضای سبز شهری

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که دسترسی بهتر به پارک‌ها و مراکز سبز ارتکاب جرم و جنایت را کاهش می‌دهد و حس نوع‌دوستی و برقراری ارتباط در میان افراد را افزایش می‌دهد. افزایش فضای سبز سبب می‌شود که نشاط به زندگی مردم وارد شود. این موضوع بر سلامتی جسمی و روانی افراد اثر می‌گذارد و از بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد. با کاهش عمومی ابتلا به بیماریها، هزینه‌های درمانی دولت در ارائه خدمات سلامتی نیز کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل کارشناسان به افزایش تعداد فضای سبز شهری تاکید می‌ورزند!

مشکلات ایجاد فضای سبز شهری

بسیاری از کشورها قدم‌هایی را به سوی افزایش تعداد پارکها و فضاهای سبز برداشته‌اند. با این وجود مشکلات زیادی در اینباره وجود دارد. ایجاد فضای سبز شهری بسیار هزینه بردار است. به طور مثال چمن طبیعی نیاز به آبیاری روزانه دارد. همچنین در هوای سرد نیز تمهیداتی برای حفظ آن باید اندیشید. تمامی این امور سبب می‌شوند که مدیران اجرایی شهرها برای ایجاد فضای سبز کمی مردد باشند. به تازگی کارشناسان راهکاری را با عنوان گسترش فضای سبز شهری با چمن مصنوعی مطرح کرده‌اند که سبب می‌شود هزینه‌های مازاد ایجاد فضای سبز با چمن طبیعی کاهش پیدا کند و بتوان از مزایای استفاده از فضای سبز در محیط شهری استفاده کرد.

چمن مصنوعی همیشه سبز و باطراوت است!

هدف از ایجاد فضای سبز در شهرها ایجاد حس نشاط و آرامشی است. در بسیاری از شهرها شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد است و همین امر سبب می‌شود گیاهان نتوانند به خوبی رشد پیدا کنند. در نتیجه با صرف هزینه‌های گزاف و ایجاد چمن طبیعی و درختان گوناگون در این شهرها به زودی شاهد از بین رفتن آنها خواهیم بود. اما نکته قابل توجه در مورد گسترش فضای سبز شهری با چمن مصنوعی این است که چمن مصنوعی همه جا و در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده است. در نتیجه مدیران شهری به راحتی می‌توانند یک محیط خشک و بی‌آب و علف را به محیطی سبز و زیبا تبدیل کنند.  همین امر سبب می‌شود افراد زیادی به این محیط‌ها بروند و کودکان در محیط سالم بازی کنند.

چمن مصنوعی فضای سبز در پروژه لکسون

نتایج مطالعات بر روی گسترش فضای سبز شهری با چمن مصنوعی

مطالعات اخیر به موضوع گسترش فضای سبز شهری با چمن مصنوعی پرداخته‌اند. نتایج بدست آمده از این مطالعات نشان می‌دهند که چمن مصنوعی همان حسی را در افراد القا می‌کند که چمن طبیعی می‌کند. همچنین استفاده از انواع گل‌های رنگارنگ مصنوعی و یا ایجاد تپه‌های سبز رنگ سبب می‌شود که محیط طبیعت به طور کامل برای افراد تداعی شود. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که در محیط طبیعی رشد می‌کنند استرس کمتری دارند و کمتر به انواع بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند.

با گسترش فضای سبز شهری با چمن مصنوعی با بحران کمبود آب مبارزه می‌کنیم!

همگی ما بارها در رسانه‌های مختلف خوانده‌ایم که دنیا در برابر بحران بزرگی به نام بحران کمبود آب قرار دارد. محیط طبیعی نیازمند آبیاری و رسیدگی فراوان است. اما اگر از چمن مصنوعی در فضای شهری استفاده کنیم دیگر نیازی به آبیاری نیست و با استفاده از این محصول می‌توانیم در مصرف آب به طرز چشم‌گیری صرفه جویی کنیم. استفاده از چمن طبیعی باعث مصرف بالای آب می شود و همتنطور که می دانید این مورد چقدر در کشور ما حیاتیست. تا جایی که در سال ۹۷ کاشت چمن طبیعی در فضای شهری تهران ممنوع شد!

چمن مصنوعی در فضای شهری محاسن زیادی برای همه شهروندان خواهد داشت. ایجاد حس طراوت چهار فصل در سطح شهر – چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی در همه فصول سبز می‌ماند.

  • عدم نیاز به نگهداری – هزینه‌های بالای نگهداری چمن طبیعی می‌تواند صرف امور مهم دیگر شود.
  • عدم نیاز به آبیاری – محافظت از ذخایر آب

همین‌طور که می‌بینید با یک تعویض ساده‌ی چمن طبیعی با چمن مصنوعی می‌توان فواید بسیار زیادی را به شهر سرازیر کرد. اولین این فواید ایجاد حس بهتر میان شهروندان می‌باشد. این موضوع به شادتر شدن و سلامت روانی اجتماع شهری کمک شایانی می‌نماید. از سوی دیگر همه روزه تعداد زیادی از کارگران عزیز شهرداری‌ها وقت خود را صرف چمن‌زنی و رسیدگی به فضای سبز شهری می‌نمایند، که در کنار آنها وقت زیادی از مهندسان و کارکنان شهرداری‌ها جهت طراحی و برنامه‌ریزی‌های مدون برای حفظ فضای چمن‌های طبیعی گرفته شده است.

برای همین با جایگزینی چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی میزان زیادی از وقت نیروی انسانی می‌تواند صرف انجام کارهای جدیدتر و مهم‌تر شود. از طرفی حفظ کره زمین نیز یکی از وظایف جامعه ی بشری می‌باشد.

همچنین می‌توانید درباره‌ی چمن مصنوعی در مراکز تفریحی بخوانید.

مشکلات استفاده از چمن مصنوعی

همان‌طور که می‌دانیم استفاده از چمن طبیعی و گیاهان طبیعی در محیط به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند و دمای هوا را کاهش می‌دهد. این وظیفه‌ای است که چمن مصنوعی نمی‌تواند از عهده آن برآید. اما کارشناسان شهری معتقدند در حالیکه دنیا با بحران‌های مختلفی رو به رو است، می‌توان از انواع دیگر روش‌ها برای کاهش آلودگی هوا استفاده کرد.

نصب و اجرای فضای سبز شهری با چمن مصنوعی را از تیم چمنزار بخواهید!

شرکت چمنزار با سالیان دراز تجربه در زمینه نصب و اجرای چمن مصنوعی در محیط‌ها و فضاهای متعدد توانسته است تجربیات فراوانی را در این زمینه کسب کند. شما می‌توانید در زمینه نصب و اجرای چمن مصنوعی از مشاوره‌های رایگان این مرکز بهره ببرید. همچین اگر سوالی در مورد گسترش فضای سبز شهری با چمن مصنوعی دارید می‌توانید با تیم چمنزار در ارتباط باشید!

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی مدل یاس

۱۶۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی مدل MG Pro

تماس بگیرید

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی ماهونیا ۱۵

۱۸۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *