انواع الیاف چمن مصنوعی

الیاف چمن مصنوعی

الیاف چمن مصنوعی ، چه شکل و شمایلی دارد؟

صرف نظر از اینکه چمن مصنوعی، متعلق به کدام برند و دارای چه نام تجاری است، می‌توان به موضوع ویژگی‌های فنی چمن مصنوعی از نظر ساختار بافت و الیاف تشکیل دهنده آن پرداخت. در اینجا با انواع بافت و ساختارهایی که الیاف چمن‌های مصنوعی را شکل می‌دهند آشنا می‌شوید. چمن‌های مصنوعی با رنگ‌های مختلف و الیاف و رشته‌هایی، با ارتفاع‌های متفاوت تولید می‌شود. تنوع چمن‌های مصنوعی بسیار زیاد است. هر کدام از انواع چمن مصنوعی، برای هدفی متفاوت ساخته می‌شود. در این مطلب شما را با انواع چمن مصنوعی آشنا می‌کنیم:

چمن مصنوعی با الیاف بیضوی شکل

برخی از انواع چمن مصنوعی دارای «الیاف بیضوی شکل» (Oval Fiber) هستند. این نوع از چمن مصنوعی، کاربردهای فراگیری دارد و در خیلی از مکان‌ها، قابل نصب و استفاده است. چمن‌های مصنوعی که الیاف بیضوی شکل دارند خیلی نرم هستند و در عین حال، از دوام و استحکام مناسبی برخوردارند.

الیاف چمن مصنوعی

الیاف چمن مصنوعی که نمی درخشد اما همانند الماس است!

یکی دیگر از انواع چمن مصنوعی، چمن‌هایی با الیافی به شکل الماس یا دایموند است؛ البته الماس‌هایی بدون زرق و برق و درخشندگی! چمن مصنوعی با الیاف الماسی (دایموند) (Diamond De-Lustered Fiber)، چمن مصنوعی ایده‌آل برای مکان‌های مسکونی و تجاری است و از مقاومت لازم برای چنین کاربری‌هایی برخوردار است.

الیاف چمن مصنوعی

چمن های مصنوعی V شکل

نوعی از چمن مصنوعی نیز تولید شده است که شکل آن، مانند حرف “وی” انگلیسی است. چمن‌های مصنوعی دارای الیاف «وی شکل» (Vista Fiber) از پره‌هایی بادوام و محکم برخوردارند و چنین ساختاری، به طور کلی باعث دوام زیاد چمن می‌شود.

الیاف چمن مصنوعی

سه بعدی های پرقدرت

چمن‌های مصنوعی که ساختاری متمایل به اشکال سه بعدی دارند ، (۳D “W” Fiber ) از قدرتی فوق‌العاده برخوردارند. سه بعدی‌های دبلیو شکل، الیافی پرقدرت به شمار می‌روند که قادرند، میزان فشار زیادی را تحمل کنند. چنین ساختار و بافتی، باعث می‌شود تا چمن مصنوعی بعد از تحمل فشار زیاد، دوباره به حالت اولیه خود برگردد. چنین الیافی، از پشتیبانی بالای بافت و تارها بهره می‌گیرد بنابراین دوام بهتری داشته و خاصیت ارتجاعی دارد؛ یعنی قدرت زیاد برای فرو رفتن و سپس، برگشتن به حالت اولیه. اگر اجسام سنگین بر روی چنین چمنی قرار گیرد علی رغم فشار وزن بر واحد سطح، در قیاس با سایر انواع چمن مصنوعی، می‌تواند سریع‌تر و راحت تر به حالت اولیه خود برگردد.

الیاف چمن مصنوعی

چمن مصنوعی، دارای بافتی شبیه به چمن طبیعی

چمن‌های تخت که دارای مرکزی بیضی شکل هستند (Flattened Oval with Spine Fiber) ظاهری بسیار شبیه به چمن طبیعی دارد. این نوع چمن مصنوعی شبیه به بیضی صاف شده‌ای است که تیغه‌هایی در دو طرفش دیده می‌شود و چنین طرحی، ظاهری طبیعی به آن بخشیده است. چنین ساختاری برای الیاف چمن مصنوعی ، نقطه مرکزی پره را قوی‌تر می‌کند و در کل، به استحکام چمن کمک می‌کند.

الیاف چمن مصنوعی

الیاف امگایی چمن مصنوعی، مناسب حیوانات خانگی

چمن مصنوعی که دارای الیافی به شکل اُمگاست (Omega Fiber) اغلب مخصوص مکان‌هاییست که حیوانات خانگی در آن نگهداری می‌شود. این نوع بافت الیاف چمن مصنوعی ، ارتفاع پایه کمتری دارد و برای نگهداری حیوانات خانگی مناسب‌تر است.

الیاف چمن مصنوعی

چمن‌های مصنوعی حاوی الیاف پرانتزی یا «C» شکل

برخی انواع چمن مصنوعی نیز، الیافی به شکل حرف «سی» انگلیسی دارد البته باید شکل پرانتزی حرف «C» را کمی بازتر درنظر بگیریم! به همین خاطر است که آن را «می نی سی» (Mini “C” Shaped Fiber) می‌نامند. پره C شکل، به این نوع از چمن مصنوعی، ظاهری طبیعی می‌بخشد و کمک می‌کند تا این چمن نرم بماند. این پره می‌تواند در هر مکانی به کار رود اما به طور معمول در مناظر مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الیاف چمن مصنوعی

چمن های مصنوعی «دبلیویی» مناسب برای ورزش و بازی

به طور کلی، پره‌هایی به شکل “W ” بزرگ و “w” کوچک دوام بیشتری را برای چمن مصنوعی، ایجاد می‌کند. این نوع چمن مصنوعی، بیشتر در مکان‌های پرتردد استفاده می‌شود. در ضمن پره‌هایی به شکل “w” کوچک، برای زمین‌های بازی و ورزش، ایده آل هستند. چمن مصنوعی دارای الیاف شبیه به دبلیو کوچک، (Mini “W” Shaped Fiber) امکان حرکت‌های ورزشی را با سهولت بیشتری فراهم می‌کند.

الیاف چمن مصنوعی

الیافی به شکل «ام»، تردد زیاد بر روی چمن مصنوعی را امکانپذیر می کند

چمن مصنوعی با الیافی به شکل “M” با ساختاری مستحکم و بادوام، برای مکان‌های پرتردد مناسب است. از همین روی چمن مصنوعی دارای پره‌هایی به شکل حرف «ام» انگلیسی (“M” Shaped Fibe)، برای فضاهایی که در آنها میزان رفت و آمد افراد بالاست، مناسب‌تر است.

الیاف چمن مصنوعی

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *