نکته های طراحی روف گاردن

چمن مصنوعی زمین مینی گلف در روف گاردن

روف گاردن یا پشت بام سبز، یکی از جدیدترین ایده های معماران داخلی برای کم کردن سختی های مرتبط با آپارتمان نشینی است. با استفاده از چنین ایده ای، می توانیم بیشترین میزان صرفه جویی را در مکان به خرج دهیم، بسیاری از المان های مرتبط با طبیعت را به محل زندگی خود بیاوریم و در نهایت، یک باغچه یا باغ شخصی طراحی کنیم که فضایی آرامش بخش برای دور شدن از اضطراب شهرنشینی است.

با این حال، باید به خوبی بدانیم که اصول پیاده سازی چنین طرحی چگونه است و در حین انجام آن، چه نکاتی باید رعایت شود؛ برای دریافت پاسخی مناسب برای این پرسش ها و همچنین یافتن چند ایده خلاقانه، با ما همراه باشید.

چرا روف گاردن؟

تفاوتی ندارد که پشت بام شما صرفا گنجایش یک روف گاردن کوچک را دارد یا ابعاد آن آنقدرها هم کوچک نیست، در هر حال، بام سبز انتخابی هوشمندانه برای استفاده از فضای خالی روی آپارتمان است. این ایده فضایی را که اصلا به چشم نمی آمده با به کار گیری اصول حرفه ای طراحی می کند و همین مسئله، یکی از برجسته ترین دلایل استفاده از آن به حساب می آید.

روف گاردن

تمامی تفریحات در پشت بام امکان پذیر است!

ساکنان آپارتمان ها و ساختمان های چندین طبقه، به راحتی می توانند به محوطه اختصاصی خود بروند و بسیاری از تفریح ها را تجربه کنند؛ از لذت جمع شدن در اطراف یک باربیکیوی جنگلی گرفته تا تجربه بازی گلف یا تنیس، همگی در پشت بام شما امکان پذیر هستند و دقیقا همین ویژگی هاست که روف گاردن را به یک انتخاب مناسب و هوشیارانه تبدیل می کند. گفتنی است که روف گاردن کنار استخر و سالن های ورزش شخصی، یکی از برجسته ترین المان های مجتمع ها و ساختمان های لاکچری به حساب می آید.

اصول کلی طراحی بام سبز

حالا که با برخی از ویژگی های چنین فضایی آشنا شدیم، باید به شکل دقیق بیاموزیم که چگونه می توانیم روف گاردن شخصی خود را به بهترین شکل طراحی کنیم و بیشترین بازدهی را نیز از آن بگیریم. پیش از هر چیزی، بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که همیشه بهترین انتخاب، مشورت با یک متخصص و سپردن کارها به کسی است که سال ها تجربه در چنین فرایندهایی دارد و مطمئنا دانش آن را هم به خوبی کسب کرده است. با این حال، ما در این مقاله تلاش می کنیم به بررسی نکته هایی بپردازیم که مطمئنا در طراحی و محوطه سازی روف گاردن نقشی کلیدی دارند و امکان بروز هر گونه مشکلی را به حداقل می رسانند.

تنظیم نقشه

بدون شک در هر کاری، اولین و مهم ترین قدم مربوط به طراحی یک نقشه کلی از طرح احتمالی است؛ این فرایند باعث می شود که همه ایده های موجود در ذهنتان بر روی کاغذ قرار بگیرد و به خوبی درک کنید که قصدتان از طراحی چنین فضایی چیست.

پس پیش از هر چیزی، با یک متر محیط موجود را به دقت اندازه گیری کنید و پس از آن، یک نقشه بر روی کاغذ ترسیم کنید. بهتر است در این مرحله، محیط کلی را با چند خط فرضی جدا کنید و تلاش نمایید تا برای هر بخش، یک ایده متفاوت پیدا کنید تا در نهایت، یک مجموعه از ایده های جذاب را در اختیار داشته باشید.

زیرسازی

به دلیل اینکه روف گاردن بر روی پشت بام یک ساختمان یا مجتمع قرار دارد، بروز مشکلاتی نظیر نشتی آب و اعمال بار زیاد، ممکن است منجر به آسیب هایی شود که کل ساختمان را تحت شعاع قرار می دهد. توجه داشته باشید که بخش قابل توجهی از این آسیب ها زمانی اتفاق می افتد که یک عایق بندی صحیح و اصولی در پشت بام ساختمان انجام نمی شود و مایعات و آب ها به طبقه های پایین تر نفوذ می کنند.

زیرسازی بسیار مهم است!

به دلیل اینکه روف گاردن موقعیتی برای تجلی طبیعت و فضای بکر آن است، مطمئنا از درختان تزئینی، گیاهان و حتی انواع چمن در طراحی آن استفاده خواهد شد؛ همین مسئله، باعث استفاده بیش از اندازه از آب خواهد شد و این آب، در صورت انجام ندادن زیرسازی مناسب، به ساختمان آسیب خواهد زد.

پس در گام های نخستین طراحی پشت بام، این بخش از پروژه را به شکل جدی دنبال کنید. پیشنهاد ما به شما این است که دست کم این مرحله از پروژه را به یک گروه متخصص واگذار کنید و پس از آن، با خیال راحت پروژه خود را ادامه دهید.

چمن مصنوعی زمین مینی گلف در روف گاردن

توجه به وزن کلی پروژه

فضای سبز روف گاردن به دلیل اینکه دارای تنوع بسیار زیادی است، امکانات متنوعی را در اختیار ما قرار می دهد؛ به عنوان مثال، می توانیم برای چنین موقعیتی، از درختان با ریشه ۵۰ میلی متر، ۱۵۰ میلی متر و یا بیش از ۲۵۰ میلی متر استفاده کنیم. نکته اینجاست که این گیاهان با توجه به ارتفاع ریشه خود، به خاک و تجهیزات باکیفیت کافی نیز نیاز دارند تا بهترین کاربری اتفاق بیفتد.

استحکام سازه شما چقدر است؟

اگر چنین انتخاب هایی بدون در نظر گرفتن میزان استحکام سازه و نهایت وزن روف گاردن انجام شوند، امکان آسیب زدن به کل بخش های ساختمان به وجود خواهد آمد. پس بهتر است که برای رفع نگرانی های مربوط به این مسئله، با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید و با ارائه نقشه های ساختمان خود، به درستی مطلع شوید که میزان تحمل آن در چه حدی است.

مشکل آب

در ایامی که قرار داریم، بحران آب به شکل سراسری بسیاری از مردم دنیا را تهدید می کند و تا جایی هم پیش رفته که حتی برای طراحی یک روف گاردن کوچک نیز مشکل ساز خواهد شد. مسئله اینجاست که ما باید میزان گیاهان و درختان تزئینی به کار رفته در روف را به شکل کلی تخمین بزنیم و آب مورد نیاز را هم محاسبه کنیم تا بتوانیم امکانات لازم برای تامین آن را فراهم کنیم.

از گیاهانی استفاده کنید که آب کمتری استفاده می کنند!

در چنین موقعیت هایی، کارشناسان پیشنهاد می کنند از گیاهانی استفاده کنیم که میزان آب کمتری مصرف می کنند یا به طور کلی، بدون نیاز به آبیاری پی در پی، باطراوت باقی می مانند. جالب است بدانید که برای حل مشکل آب که مطمئنا هزینه های زیادی را هم به همراه خواهد داشت، کارشناسان استفاده از چمن مصنوعی در پروژه ها را نیز پیشنهاد می کنند.

این محصول که ظاهری دقیقا شبیه به چمن طبیعی دارد، در انواع بسیار متنوعی تولید می شود و همان حس طراوت نمونه های طبیعی را با خود به همراه دارد.راز چمن مصنوعی می توانیم در بسیاری از بخش های یک بام زیبا استفاده کنیم؛ در ادامه تلاش می کنیم که این استفاده ها را در کنار مزیت های مخصوص این محصول به شما معرفی کنیم.

چمن مصنوعی زمین مینی گلف در روف گاردن

مزیت های چمن مصنوعی روف گاردن چیست؟

همانطور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، اولین و شاید برجسته ترین مزیت این محصول، عدم نیاز آن به آبیاری است؛ زمانی که این مسئله در کنار حس لطافت و طراوت آن قرار می گیرد، چمن مصنوعی را به یک انتخاب بسیار مناسب برای پشت بام شما تبدیل می کند. علاوه بر اینها، این محصول دارای مزیت های دیگری هم هست که به شرح زیر هستند:

  • در جایگاه یک عایق صوتی و حرارتی برای کل ساختمان عمل می کند؛
  • باعث افزایش ماندگاری سازه ها می شود؛
  • امکان رشد هر گونه گیاه هرز را به حداقل می رساند؛
  • کمک به زهکشی آب و کاهش احتمال نشتی؛
  • انعطاف سطوح را افزایش می دهد که باعث کاهش آسیب ها در زمان برخورد با زمین خواهد شد؛
  • در طرح های گوناگونی عرضه می شود که تنوع روف گاردن را دوچندان خواهد کرد.

ایده های استفاده از چمن مصنوعی در پشت بام

پس از آنکه خریدهای معمولی مانند مبلمان روف گاردن و سایبان چتری را انجام دادید، بهتر است به این مسئله بیندیشید که چمن مصنوعی در بسیاری از موارد بیشتر از آن چیزی که شما تصور می کنید، دارای نقش و کاربرد است؛ این محصول در جای جای طراحی های مدرن دیده می شود و برای منظورها و قصدهای گوناگونی نیز برگزیده خواهد شد که در ادامه به بخشی از آن ها اشاره می کنیم.

تماس با شرکت چمنزار

پوشش کف

بدون شک یکی از ابتدایی ترین استفاده های این محصول برای پوشش دهی کف روف گاردن است که دارای مزیت های گوناگونی است و در بخش قبلی هم به قسمتی از آن ها اشاره کردیم. توجه داشته باشید که بهتر است که این پوشش با هدف خاصی به کار گرفته شود؛ مثلا صرفا در آن بخش از طرحتان از چمن مصنوعی استفاده کنید که دارای گیاهان و گلدان های بسیاری است؛ این مسئله باعث می شود که هماهنگی رنگ بین چمن و گیاهان، فضای ویژه ای را خلق کند.

علاوه بر استفاده های مرتبط با رنگ و حفظ تقارن، از این محصول برای ایجاد یک محیط راحت مخصوص نشستن، بازی کودکان یا ورزش بزرگسالان نیز می توانید استفاده کنید؛ دقت داشته باشید که حتما برای چنین موقعیت هایی، چمن مصنوعی مخصوصی را انتخاب کنید که دارای الیاف های نرم تر از سایر محصولات است و به بدن شما آسیب نمی زند.

ساخت زمین بازی گلف یا تنیس

یکی دیگر از استفاده های این محصول، در طراحی و پوشش دهی کف زمین های بازی است. نکته اینجاست که در برخی موارد، زمین های گلف با چمن طبیعی و تنیس کورت ها نیز با خاک رس طراحی می شوند اما نکته اینجاست که چمن مصنوعی هم یک انتخاب قابل توجه است، چراکه هماهنگی خوبی برای به وجود آمدن یک بازی خوب ایجاد می کند و با موقعیت کلی شما (روف گاردن) کاملا سازگار است.

چمن مصنوعی زمین مینی گلف در روف گاردن

حاشیه بندی محیط

یکی دیگر از کاربردهای این محصول زمانی مشخص می شود که قصد حاشیه بندی محیطی را داشته باشید و از آب در جایگاه یک المان برای مرزبندی استفاده کنید. گفتنی است که علاوه بر این کاربرد، از چمن مصنوعی می توانید در بین درزهای سنگ ها، سرامیک ها و موزاییک ها نیز استفاده کنید که به خودی خود، یک ایده خلاقانه است.

طراحی دیوار سبز

دیوار سبز یکی دیگر از انتخاب های هوشمندانه در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن است که با اشغال کمترین جا، یک طرح قابل قبول را به شما ارائه می دهد. توجه داشته باشید که می توانید از چمن مصنوعی برای ساخت چنین طرحی استفاده کنید و آن را به شکل متقارنی در طراحی کلی به کار ببرید. مثلا در بخشی از طرح که چتر روف گاردن قرار گرفته است، از دیوارهای سبز استفاده کنید؛ این انتخاب با توجه به رنگ سبز چمن، یک محیط گرم و دنج را به وجود می آورد که گزینه ای همیشگی برای یک گپ و گفت طولانی است.

روف گاردن کنار استخر

مدل های گوناگون چمن مصنوعی برای روف گاردن

با توجه به توضیحات مفصلی که درباره استفاده از این محصول در پشت بام دادیم و همچنین ایده های مخصوص به آن، ممکن است شما هم به فکر خرید چمن مصنوعی برای طراحی روف گاردن مخصوص به خود افتاده باشید. اگر چنین ایده ای را در ذهن دارید، حتما باید به چند نکته دیگر نیز توجه کنید تا در نهایت، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

به ویژگی های چمن توجه داشته باشید!

چمن مصنوعی در مدل های بسیاری متنوعی به بازار عرضه می شود و این مسئله کاملا منطبق با نیاز مشتریان و کاربردهای گوناگون این محصول است؛ به عنوان مثال، آن دسته از این محصول که برای استفاده در محیط های باز تولید می شود تا حدودی با نمونه های داخلی آن متفاوت است و این تفاوت در زبری و ارتفاع الیاف، عدد دیتکس محصول و حتی میزان سیلیس موجود در لابلای الیاف ها نیز تاثیرگذار است.

 پس پیش از هر چیزی، نوع استفاده خود را تعیین کنید و پس از آن، به سراغ خرید این محصول بروید. علاوه بر این ها، لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که از چمن مصنوعی روف گاردن معمولا به سه شکل استفاده می شود:

  • یکپارچه و در کل پروژه؛
  • بین سنگ ها، موزاییک ها و سرامیک ها؛
  • به شکل نواری برای برخی از درزها و حاشیه ها.

تماس با شرکت چمنزار

خرید چمن مصنوعی

در این مقاله تلاش کردیم تا ابتدا به معرفی روف گاردن بپردازیم و بیان کنیم که چرا چنین ایده ای به یک گزینه مناسب برای استفاده در آپارتمان ها تبدیل شده است. پس از آن، برجسته ترین اصول مربوط به طراحی چنین فضایی را برشمردیم و تلاش کردیم چالش های احتمالی شما را در این راه نام ببریم؛ توجه به این اصول مطمئنا از بروز بسیاری از اشتباهات جلوگیری خواهد کرد. در نهایت نیز، به معرفی چمن مصنوعی پرداختیم و گفتیم که چرا این محصول یک انتخاب هوشمندانه برای استفاده در روف گاردن است و در پایان، ایده هایی را به دست دادیم که استفاده از چمن در بام سبز را چشمنوازتر می کند.

برای خرید چمن مصنوعی روف گاردن می توانید به فروشگاه آنلاین شرکت چمنزار وارد شوید و قبل از خرید از مشاوره های رایگان خرید چمن مصنوعی بهره مند گردید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ۰۲۱۵۷۷۳۲، ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۴۰ و ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۷۰ در تماس باشید.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *