پرسش و پاسخ اجرای چمن مصنوعی در مدارس

اجرای چمن مصنوعی در مدارس

بررسی پرسشهای متداول درباره چمن مصنوعی مدارس

صحبت در مورد نصب و اجرای چمن مصنوعی در مدارس، ذهن ما را به این سمت و سو می‌برد که هر موضوع تازه‌ای ممکن است برای ما سوالات متعددی را به همراه  داشته باشد. به همین خاطر در اینجا یازده پرسش و پاسخ مهم در خصوص اجرای چمن مصنوعی وجود دارد که دغدغه اصلی مدیران مدارس کشور می‌باشد. بنابراین تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

۱- آیا سرویس بچه‌ها می‌تواند بر روی چمن حرکت کند؟

بگذارید به این سوال با یک خاطره از اجرای چمن مصنوعی در مدرسه برهان جواب بدهم. این مدرسه در حدود ۱۰۰۰ متر حیاط دارد که با چمن مصنوعی مدل افرا پوشیده شده است. روزی که مدیر این مدرسه خواست چمن مصنوعی را برای حیاط موردنظر انتخاب کند، به ما گفت که ممکن است روزانه تعدادی سرویس مدرسه وارد حیاط بشوند تا بچه‌ها را سوار کنند. ما در شروع کار فکر کردیم با اضافه کردن سیلیس (متریال پرکننده) می‌شود مقاومت چمن را در برابر لاستیک‌های ماشین افزایش داد. اما واقعاً این طور نبود و کافی بود یکی از ماشین‌ها لاستیکش بکس‌وباد کند و چمن مصنوعی دچار آسیب شود. پس لطفاً اگر قصد خرید چمن مصنوعی را برای حیاط مدرسه‌تان دارید، در همین ابتدا بهتر است بدانید که نمی‌شود ماشین را بر روی چمن حرکت داد.

۲- وقتی بچه ها روی چمن تغذیه می‌ریزند چه اتفاقی می‌افتد؟

لطفاً وقتی از چمن مصنوعی به عنوان کفپوش مدارس خود استفاده کردید، یک جاروی کارواشی یا واتر جت بخرید چون علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب هنگام شستشو می‌تواند به صورت جارو با آب عمل می‌کند، در این لحظه دیگر نگران چیزی نباشید.

۳- آیا بچه ها روی چمن مصنوعی سر می‌خورند؟

کاش حیاط مدرسه‌ی ما هم در آن دوران چمن بود، چرا که در این حالت نه تنها سر خوردن مهم نبود بلکه خودمان را روی چمن پرت می‌کردیم تا نهایت لذت را ببریم ولی حیف که آسفالت بود (خارج از مزاح). در اینجا باید بگوییم، خاطر جمع باشید الیاف چمن مصنوعی ثبات لغزشی ایجاد می‌کنند.

۴- در مدرسه ما برف زیاد می‌بارد، و کف حیاط یخ می‌زند برای حل این مشکل چه کنیم؟

بهتر است برف را از روی چمن مصنوعی پارو کنید. البته پارو بایستی در جهت خواب چمن حرکت کند، اما اگر شب برف آمد و اول صبح یخ زد، نگران  این که الیاف چمن کنده یا شکسته شود نباشید. چون چمن‌های مصنوعی استاندارد تا ۳۰ درجه زیر صفر مقاومت سرمایشی دارند.

۵- حیاط مدرسه ما برای اجرای چمن مصنوعی چه زیرسازهایی نیاز دارد؟

اکثر مدارس آسفالت یا موزاییک هستند و نیازی به زیرسازی ندارند یا این که در نهایت وجود یک یا چند چاله کوچک با یک هزینه بسیار کم زیرسازی می‌شوند. خودتان هم می‌توانید تست کنید (هر وقت باران آمد ببیند کجای حیاط مدرسه آب جمع می‌شود) آن قسمت‌ها نیاز به تسطیح دارند البته ما این مسئله را در شرایط خشک هم متوجه می‌شویم.

۶- از کدام مدرسه‌ها می‌توانیم به عنوان نمونه کاری که چمن مصنوعی در آن اجرایی شده بازدید کنیم:

منطقه نام مدرسه زمان اجرا
قیطریه مدرسه مصباح ۱ سال پیش
تجریش مدارس مهر آیین ۲ سال پیش
اندرزگو مدرسه رشد و سلام ۲ سال پیش
انقلاب مدرسه هاجر ۲ سال پیش
سعادت آباد مدرسه سعادت آباد  ۳ سال پیش
شهرک غرب مدرسه امام صادق ۲ سال پیش
سهروردی مدرسه اتحاد نوین ۱ سال پیش
قله حسن خان مدرسه کمال الملک ۲ سال پیش
پاسداران مدارس خدیجه کبری و … ۲ سال پیش
محله دولت مدارس صالح ۲ سال پیش

و  بسیاری از مدارس دیگر را می‌توانید نام آنها را از طریق نمونه کارهای چمن مصنوعی مدارس مشاهده کنید.

۷- چه نوع چمن مصنوعی برای مدرسه مناسب است؟

جواب این سوال یک جمله است (چمن مصنوعی چندمنظوره) و چرا؟ چمن مصنوعی چندمنظوره امکان انجام ورزش‌هایی چون فوتبال، بسکتبال، تنیس را در حیاط مدرسه ایجاد می‌کند.

۸- قیمت چمن مصنوعی در حیاط مدرسه با اجرای کامل چه قدر در می‌آید؟

چمن‌های مصنوعی خوب که بتوانند ۵تا۷ سال کارایی مفید داشته باشند بین ۱۳۰تا۱۸۰ تومان در هر متر هزینه دارند. این هزینه با اجرای کامل و گارانتی کتبی چمنزار ارائه می‌شود.

۹- چمن مصنوعی مدرسه چند سال عمر می‌کند؟

این بستگی به میزان استفاده و جمعیت مدرسه دارد. ما چمن مصنوعی داریم به نام مگنولیا که در بعضی از مدارس تا ۷ یا ۸ سال عمر کردند و همچنین  چمن مصنوعی سپیدار وقتی با سیلیس به اجرا در می‌آید بسیار چمن زیبایی می‌شود و هم عمر طولانی دارد. در سال ۹۶ گروه چمندار حدود ۸۰ مدرسه را در تهران با چمن مصنوعی مگنولیا و سپیدار به مرحله‌ی اجرا رساند که الان می‌توانیم به راحتی بگوییم که خیال مان از کیفیت این مدل‌ها راحت است.

۱۰- آیا چمن مصنوعی مدرسه دخترانه یا پسرانه فرق می‌کند؟

در پاسخ باید بگوییم نه، در هر صورت بایستی چمن های مصنوعی مقاوم در برابر کوبش و سایش باشد که در اصل همان چمن‌های چند منظوره می‌باشند تا در مدارس به اجرا در بیایند. این موضوع در مقاطع تحصیلی مانند دبیرستان‌ها  از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تنها چیزی که دانستن آن برای خود ما هم جالب بود، این است که دختر خانم های دانش آموز نسبت به چمن مصنوعی احساس متفاوت تری دارند، مثلاً آنها چمنی که در حیاط وجود دارد را بخشی از پارک یا فضای سبز می دانند که می‌شود با آرامش بر روی آن نشست و با آن ارتباط برقرار  کرد. اما در مدارس پسرانه، چمن را فقط زمین فوتبال می‌بینند. من که خودم یک پسرم  هستم چنین تصوری از چمن دارم.

۱۱- آیا اصلا چمن مصنوعی بخرم یا نه؟

چمن مصنوعی در مدرسه یعنی شوق و اشتیاق بازی در حیاطی ایمن و مفرح برای کسانی که د ر حال رشد و شکل گرفتن هستند. ایجاد چمن مصنوعی در حیاط مدرسه شامل هزینه مهمی برای مدیران مدارس می‌شود که گروه چمنزار همیشه سعی بر تسهیل این کار داشه و دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *