نگهداری از چمن مصنوعی در اماکن پرتردد

نگهداری از چمن مصنوعی در اماکن پرتردد

چمن مصنوعی، میزبان گام‌های همگانی

چمن مصنوعی همان ظاهر چمن طبیعی را دارد و در عین حال، دارای دوام و ماندگاری بیشتر است، شاید به همین دلیل است که اکنون در بسیاری از اماکن، به ویژه در اماکن پرتردد، جایگزین چمن طبیعی شده. این جایگزینی، دلایل زیادی دارد اما کمبود آب در سراسر جهان که به صورت یک چالش جدی در آمده یکی از دلایلی است که لزوم استفاده از چمن مصنوعی را دو چندان کرده. با گسترش زمینه‌های استفاده از چمن مصنوعی، موضوع حفاظت از آن، اهمیت بیشتری پیدا کرده اما در این میان، نگهداری از چمن مصنوعی در اماکن پرتردد اهمیتی مضاعف دارد.

در کل، نگهداری از چمن مصنوعی در اماکن پرتردد بسیار ساده‌تر از چمن طبیعی است چراکه به کاشتن، کود دادن یا استفاده از آفت کش‌ها نیاز ندارد. بسیاری از کاربران به این نکته مهم توجه ویژه دارند که در مکان‌های پرتردد، مانند رستوران‌ها، مراکز خرید یا هتل‌ها، که حفظ زیبایی و ظاهر در جذب مشتریان امری حیاتی و مهم محسوب می شود، استفاده از چمن مصنوعی بسیار مقرون به صرفه است. در واقع چمن مصنوعی در صورت نصب و استفاده صحیح، یک سرمایه گذاری مناسب به حساب می‌آید و می‌تواند سال‌های متمادی، جوابگوی نیاز مصرف کنندگان باشد.

 

دورافیل، ابزاری برای نگهداری از چمن مصنوعی در اماکن پرتردد

یکی از موادی که در ساخت چمن مصنوعی به کار می‌رود و حس تازگی چمن طبیعی را تداعی می‌کند اینفیل است. اینفیل از خم شدن چمن در اثر فشار زیاد جلوگیری می‌کند و به حفظ حالت ایستایی آن کمک می‌کند. شن سیلیس، لاستیک خرد شده و شن دورافیل سه نوع اینفیل هستند که بسته به کاربرد چمن مصنوعی استفاده می‌شوند. دورافیل که جدیدترین نوع اینفیل به حساب می‌آید بهترین گزینه برای تقویت توان و امکان نگهداری چمن مصنوعی در اماکن پرتردد است چراکه به لحاظ فنی، ویژگی‌های قابل توجهی دارد.

دورافیل

شن دورافیل شبیه به شن سیلیکاست و از جنس هسته کوارتز است. این ماده از جذب حرارت توسط چمن جلوگیری می‌کند، آن را خنک نگاه می‌دارد و مایعات را جذب نمی‌کند. در ساختار آن هیچ نوع ماده سمی و یا فلزات سنگین وجود ندارد. ویژگی جالب آن خاصیت ضد باکتریایی این ماده است، به طوریکه باکتری‌ها و قارچ‌ها را از این می‌برد و مانع از رشد آنها درون چمن مصنوعی می‌شود. بنابراین با استفاده از آن با یک تیر چند هدف را نشانه می‌گیرید و نیاز چندانی نیست که نسبت به مقاومت چمن مصنوعی در اماکن پرتردد نگران باشید.

پیشنهاد می‌کنیم حتما درباره‌ی چمن مصنوعی بدون مادّه پرکننده یا نان اینفیل(non-infill) بخوانید.

روش‌های نگهداری از چمن مصنوعی در اماکن پرتردد

چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی نیاز به نگهداری روتین و مداوم ندارد با این حال مصنوعی بودن آن به معنای عدم نیاز به مراقبت و توجه نیست. به خصوص در مناطق پر تردد ممکن است دچار ساییدگی و فرسایش شود. تنها با انجام چند کار ساده، طول عمر و اطمینان از نگهداری صحیح چمن مصنوعی در اماکن پرتردد را تضمین کنید.

 

رد پای مراجعین را پاک کنید!

چمن مصنوعی که در مکانی پرتردد نصب شده باشد، دائما در معرض انواع عوامل آسیب رسان است. عواملی نظیر انواع آلودگی‌های مواد. شستشوی منظم به وسیله آب، ساده ترین راه برای حذف بسیاری از لکه‌ها از روی چمن مصنوعی است. برای لکه‌هایی مانند جوهر، گریس و یا روغن ماشین نیز می‌توان از شوینده های معمولی خانگی یا محلول آمونیاک استفاده کرد.

«برگ روب» را دریابید!

برای نگهداری چمن مصنوعی در اماکن پرتردد به محل نصب آن نیز توجه داشته باشید. اینکه چمن مصنوعی در فضایی سر باز نصب شده یا محیط بسته و دارای سقف، در انتخاب ابزارهای و روش‌های نگهداری مهم است. اگر چمن مصنوعی که نصب کرده اید، در فضای باز است، احتمال اینکه مواد آلی خاک و یا شاخ و برگ گیاهان به این کفپوش بچسبد، بسیار بالاست. مثلا اگر زمین ورزش همگانی، در فضایی روباز باشد، ملاحظات و روش‌های نگهداری مخصوص چنین فضاهایی باید مورد استفاده قرار بگیرد. وجود خاشاک و شاخ و برگ گیاهان بر روی چمن مصنوعی می‌تواند به رشد خزه و علف‌های هرز کمک کند و به چمن مصنوعی آسیب وارد کند.

در چنین محیط‌هایی استفاده از برگ روب، ساده ترین راه حل برای این مشکل است. فقط سعی کنید هفته‌ای یک بار کف چمن را به کمک برگ روب پاک کنید تا احتمال آسیب دیدگی چمن را به صفر برسانید.

همچنین می‌توانید درباره‌ی فرچه‌زنی چمن مصنوعی بخوانید.

جارو، ابزاری راحت برای نگهداری از چمن مصنوعی در اماکن پرتردد

جارو کشیدن با برس مخصوص چمن مصنوعی و یا جارو برقی یک راه بسیار موثر برای از بین بردن موادی است که به درون چمن نفوذ کرده‌اند. با این کار بدون اینکه آسیبی به چمن وارد شود، ریزدانه‌ها و خاک لابه لای چمن از بین می‌رود. استفاده از این روش هر چند ماه یکبار به افزایش طول عمر چمن مصنوعی کمک می‌کند.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *