نگهداری از چمن مصنوعی و افزایش طول عمر چمن مصنوعی

نگهداری از چمن مصنوعی و افزایش طول عمر چمن مصنوعی

نگهداری از چمن مصنوعی نکات کلیدی و عوامل موثر در افزایش طول عمر چمن مصنوعی

طول عمر چمن مصنوعی چند سال است؟ این یک سوال مهم است و ما می‌دانیم که خریداران چمن مصنوعی به دنبال یک جواب صحیح برای آن هستند. به طور معمول چمن مصنوعی بافته شده از الیاف استاندارد در یک مکان با تردد متوسط می‌تواند حدود ۸ سال عمر کند و بیشتر چمن‌های مصنوعی در اماکن پرتردد طول عمر کمتری بین ۵ تا ۷ سال دارند و این یعنی الیاف آنها می‌توانند در برابر کوبش آسیب‌پذیر باشند و تنها تعدادی از انواع چمن مصنوعی هستند که برای اماکن پرتردد طراحی شده‌اند که پیدا کردن آنها کار سختی نیست.

نکته: اگر قصد خرید چمن مصنوعی برای یک مکان پرتردد (به عنوان مثال در کلاس ترافیکی حیاط مدرسه) را دارید باید به استانداردهای مقاومت در برابر کوبش این محصول توجه کنید یا از مشاوره کارشناسان فنی گروه چمنزار بهره ببرید؛به عنوان مثال، انواع چمن مصنوعی بافته‌شده از الیاف فیبریلیت و منوفیلامنت (با دیتکس ۱۲۵۰۰) محصولاتی هستند که در فروشگاه اینترنتی چمنزار برای اماکن پرتردد به معرض فروش گذاشته شده.

چمن مصنوعی اولین بار در دهه ۷۰ میلادی برای استفاده در زمین‌های ورزشی به بازار عرضه گردید و از آن زمان تا به حال تغییرات زیادی یافته است. امروزه این محصول به محصولی زیبا و لوکس تبدیل شده است و در فضاهای مختلفی از جمله زمین فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چمن دشواری‌های نگهداری از چمن طبیعی را ندارد. از ویژگی‌های منحصربه فرد چمن مصنوعی که سبب محبوبیت این محصول شده است، استفاده از آن در تمامی شرایط آب و هوایی است. اگر از چمن مصنوعی به درستی نگهداری شود طول عمر آن افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله قصد داریم به موضوع افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبال بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید از چمن مصنوعی فوتبالی خود نگهداری کنید!

قوانین نگهداری از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی برای پوشش سطوح زمین‌های ورزشی زیادی از جمله زمین فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد. قوانین کلی در رابطه با نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی به شرح زیر هستند:

 • شستشوی منظم چمن برای جلوگیری از تجمع گرد و خاک و کثیفی بر روی چمن
 • ضد عفونی کردن چمن برای محافظت از سلامت بازیکنان
 • ترمیم قسمتهای آسیب دیده
 • پاشیدن آب بر روی چمن در روزهای گرم
 • آزمایش سختی سطح چمن مصنوعی برای محافظت از آن در برابر ضربه و فشار
 • جایگزین کردن مواد پرکننده (فیلر) چمن مصنوعی در صورت آسیب دیدن ( در این مورد باید از فرد حرفه‌ای در زمینه نصب چمن مصنوعی مشورت بگیرید)

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی چه کاری انجام دهیم؟

فوتبال ورزشی پرهیجان است. در این ورزش بازیکنان تحرک بسیار بالایی دارند و همین امر سبب می‌شود که این چمن تحت فشار فیزیکی زیادی قرار بگیرد. به طور کلی تردد و افزایش فشار فیزیکی طول عمر چمن مصنوعی را کاهش می‌دهد. اما راهکارهایی وجود دارند که به افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی کمک می‌کنند.

این راهکارها به شرح زیرند:

 1. حداقل یکبار در سال میزان سختی چمن مصنوعی را اندازه گیری کنید. این عدد نباید کمتر از ۲۰۰Gmax باشد.
 2. برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی، الیاف این چمن را فرچه بکشید تا در حالت صاف (زاویه ۹۰ درجه) قرار بگیرند. این کار را حداقل یکبار در هفته و یا یکبار در ماه انجام دهید (این امر به میزان استفاده از چمن بستگی دارد).
 3. برای افزایش ایستایی الیاف چمن مصنوعی از مواد پرکننده مانند سیلیس در بین الیاف آن استفاده می‌شود. در مکان‌هایی که تردد بالاست و یا چمن زیر فشار زیادی قرار دارد، این مواد پرکننده زودتر فرسوده می‌شوند. به همین دلیل بهتر است این مواد دایما بررسی شوند تا در صورت نیاز مواد پرکننده جدیدی به چمن اضافه شود. استفاده از مواد پرکننده طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی را افزایش می‌دهد. مواد پرکننده حداقل سالی یکبار باید تعویض شوند.
 4. بعد از هر بار استفاده از چمن مصنوعی از دستگاه وکیوم برای تمیز کردن سطح چمن مصنوعی استفاده کنید.
 5. از مواد پاک‌کننده مخصوص چمن مصنوعی برای پاک کردن سطح این محصول استفاده کنید. این پاک کننده‌ها باید حاوی مواد آنتی‌باکتریال باشند تا از رشد انواع باکتری‌ها بر روی سطح چمن مصنوعی جلوگیری به عمل آورند.
 6. بعد از هر بار استفاده، سطح چمن مصنوعی را بررسی کنید و اگر قسمتی از آن آسیب دیده بود به سرعت آن را ترمیم کنید.
 7. در فصل سرما، برف را از روی سطح این چمن پاک کنید. این امر نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی دارد.

شستشوی چمن مصنوعی در مواقعی که هوا آلوده است

زندگی در شهرهای بزرگی همچون تهران با توجه به تردد خودروهای زیاد با آلودگی هوا گره خورده است. انجام فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر نیز موجب شده تا علاوه بر آن میزان گرد و خاک نیز در محیط افزایش یابد. از این رو اگر از چمن‌ مصنوعی تزئینی استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که شستشوی منظم آن را در دستور کار قرار گیرد.

چرا که در هنگام آلودگی هوا و وارونگی هوا و همچنین وجود گردو غبار خواهیم دید که کف پا در مواجه با سطح چمن مصنوعی آلوده می‌‌شود و یا در صورتی که فرزند خردسالی داشته باشیم که روی چمن‌های مصنوعی بازی کند متوجه آلودگی‌های ناشی از هوا پس از انجام بازی کودک روی چمن مصنوعی خواهیم بود از این رو شستشوی منظم چمن مصنوعی و ضدعفونی کردن آن با مواد شوینده غیراسیدی مانند شامپوی فرش در هوای آلوده توصیه می‌شود.

با توجه به بحران کم آبی، توجه به میزان استفاده از آب در شستشوی چمن مصنوعی اهمیت بسیاری دارد. از این رو می‌توان در متراژهای پایین چمن مصنوعی مانند تراس‌ها و حیاط‌های خلوت عملیات نظافت را با استفاده از دستگاه‌های بخارشو و یا با استفاده از جاروبرقی و فرچه‌زنی با جاروی نمدار انجام داد ضمن اینکه می توانید انجام نظافت چمن مصنوعی با ابعاد کمتر از ۱۲ متر را به قالیشویی ارسال کرد. اما این مشکل در ابعاد بزرگتر نیازمند استفاده از آب است که باید برای آن نیز مدیریت مصرف آب را نیز در نظر گرفت.

افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی

علاوه بر راهکارهایی که خود شما می‌توانید به کار ببرید تا طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی را افزایش دهید باید قوانینی را وضع کنید تا کسانی که از این چمن استفاده می‌کنند نیز به حفظ و نگهداری این چمن کمک کنند. این قوانین برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی به شرح زیر هستند:

 • ممنوعیت ریختن پوست تخمه، ته سیگار و آدامس بر روی سطح چمن مصنوعی (این موضوع در نگهداری و افزایش طول عمر چمن مصنوعی بسیار مهم است!)
 • عدم ریختن آشغال بر روی سطح چمن مصنوعی
 • استفاده از فرش در ورودی به زمین برای پاک شدن کثیفی از روی کفش‌های ورزشکاران

چمن مصنوعی در اماکن کم تردد کمتر تهدید می‌شود و بیشتر عمر می‌کند!

مشاهده شده در اماکنی چون تراس و حیاط و بام که اتفاقا از پر استفاده‌ترین کاربری‌ها نیز هستند طول عمر چمن مصنوعی بالاتر بوده که ما یک پیشنهادی در این مورد داریم: در کاربری‌های کم تردد مسکونی انواع چمن مصنوعی بهاره یا سه بافت پاییزه بافته شده از الیاف تنکاته هلند در کارخانه آسیا می‌توانند مناسب‌ترین گزینه‌ها با طول عمری بالا باشند.

سوالی که از ما در خصوص طول عمر چمن‌های مصتوعی چینی پرسیده می‌شود: باید گفت در کشور چین چندین کارخانه معتبر چمن مصنوعی وجود دارد اما به عنوان یک کارشناس چمن مصنوعی باید به شما بگویم؛ محصولات چمن مصنوعی چینی بازار کشور ما یا تولید کارخانه‌های معتبر چینی نیستند و یا این که کارخانه‌های معتبر به سفارش تاجران ایرانی جنس‌های سبکتر از لحاظ کیفیت و قیمت تمام شده تولید می‌کنند. البته این یک ادعای همیشگی نیست و ممکن است در آینده تغییر کند، با این حال شما به عنوان یک خریدار چمن مصنوعی حق بررسی تمام محصولات موجو د بازار را دارید.

در ادامه شما را با انواع روش‌هایی آشنا می‌کنیم که می‌نواند باعث افزایش طول عمر مفید چمن مصنوعی شود تا شما بتوانید از فضای سبز دلپذیر چمن مصنوعی بهره مند شوید.

چمن مصنوعی اصیل بخرید و با اصالت از ان نگهداری کنید

نگهداری از چمن مصنوعی به دلیل بی نیازی از اقداماتی مانند آبیاری، کوتاه کردن برگ‌ها، تغذیه و کود دهی، سمپاشی، حذف گیاهان زائد و علف‌های هرز، وجین، مبارزه با آفات و بیماری‌ها و … دارای تمهیدات نگهداری بسیار مختصر و ساده ای است.

 1. باید تلاش شود تا جایی‌که امکان‌پذیر است اجسام و اشیای تیز و برنده روی سطح چمن مصنوعی کشیده نشود. زیرا باعث پارگی برگ‌ها و سطح زیرین می‌شود، درنتیجه ساختار و انسجام چمن از هم پاشیده و از یکدیگر جدا می‌شوند.
 2. از کشیدن و هل دادن اجسام سخت و سنگین مانند لوازم فلزی اداری مبلمان، گاو صندوق، کمد و فایل و … بر روی چمن مصنوعی خودداری شود زیرا یکی از نکات اساسی در نگهداری از چمن مصنوعی است.

قرارندادن اجسام سنگین روی چمن مصنوعی

در صورت امکان باید نسبت به قراردادن اجسام روی چمن مصنوعی حساسیت نشان داد و حتی‌الامکان از قراردادن اجسام سنگین مانند گلدان‌ها روی آن خودداری کرد و در صورتی که قصد انجام چنین کاری را داریم می‌بایست لایه‌ای دیگر از چمن را مابین گلدان و چمن مصنوعی قرار داد.

چمن مصنوعی باعث آتش سوزی نمی‌شود!

۳) از تماس اشیای بسیار داغ بر روی چمن مصنوعی خودداری شود زیرا باعث سوختگی موضعی شده و یا شکل و حالت طبیعی چمن را بر هم می‌زند. همچنین تماس مستقیم آتش مانند ته سیگار باعث سوختن و ذوب شدن رشته های پلیمری شده ولی به دلیل رعایت استانداردهای ایمنی بالا، آتش نمی‌تواند گسترش یابد و در همان نقطه خاموش خواهد شد.

۴)شستشوی چمن طبیعی با کلیه مواد شوینده موجود در بازار امکان‌پذیر است. به شرطی‌که بسیار اسیدی و یا قلیایی نباشد. به عنوان مثال به هیچ عنوان نباید از جوهر نمک، وایتکس و یا انواع مشابه استفاده کرد. این مواد باعث کدر و مات شدگی، رنگ پریدگی و پوسیدگی و خوردگی زود رس در برگ‌های چمن مصنوعی شده و عمر محصول را به شدت کاهش می‌دهد.

۵) شستشوی منظم و در فواصل زمانی متناسب با کمیت و کیفیت استفاده و کاربری از چمن مصنوعی از نکات بسیار مهم در نگهداری از چمن مصنوعی می‌باشد. مثلاً اگر روی سطح مفروش با چمن مصنوعی در فضای خارجی و باز رفت و آمد زیادی انجام شود، آلوده و کثیف شدن چمن با سرعت بیشتری صورت گرفته و ذرات خاک و گِل و گرد و غبار بر روی برگ‌ها و سطح زیرین انباشته و رسوب می‌کند و پاک کردن این لایه با گذشت زمان سخت‌تر خواهد شد. بنابراین توصیه اکید می‌شود که ابتدا به وسیله جارو برقی، آلاینده‌های فیزیکی و گرد و خاک از روی سطح زدوده شود و سپس شستشوی با استفاده از فشار آب، مواد شوینده و جاروها و فرچه‌های مو بلند و نرم انجام پذیرد. نگهداری از چمن مصنوعی در صورت رعایت نکات کلیدی گفته‌شده می‌تواند تا چندین سال به طول عمر چمن مصنوعی اضافه‌کند!

 ترمیم چمن مصنوعی سوخته

نوع کاربری تزئینی یا ورزشی چمن مصنوعی تاثیری در آتش‌گرفتن چمن مصنوعی نداشته و باید در نظر داشت که چمن مصنوعی از هر نوعی که باشد به هیچ عنوان شعله‌ور نخواهد شد و آتش‌گرفتن در نقطه‌ای از چمن هیچ گاه به دیگر نقاط سرایت نخواهد کرد چرا که ماهیت  پلی‌اتیلن به کار رفته در تولید الیاف چمن مصنوعی سبب عدم شعله‌وری آن می‌شود. اگر قسمتی از چمن مصنوعی شما در اثر آتش‌سوزی از بین رفت می‌توانید با استفاده از تکه‌های چمن مصنوعی نسبت به ترمیم آن بخش اقدام نمایید. کارشناسان ما در چمنزار همواره به مشتریان خود توصیه می‌کنند که تکه‌های پرت چمن مصنوعی در هنگام نصب را دور نریزند چرا که ممکن است در آینده برای تعویض بخشی از چمن مصنوعی استفاده شود. این کار به وسیله چسب دو جزئی و نوار سیمینگ تیپ انجام می‌شود که چمن تعویضی را به چمن اصلی استحکام خواهد بخشید.

نکاتی پس از خرید چمن مصنوعی

لازمه اجرای یک چمن مصنوعی با ‏کیفیت فرآیند نصب و آماده سازی با بالاترین استانداردهای کیفی و فنی می‌باشد. در این نکته کوتاهی نکنید، شما ‏کالایی خرید میکنید،که قرار است سال‌های طولانی به محفل گرم شما زیبایی و سرسبزی ببخشد.‏ الیاف چمن مصنوعی در دماهای پایین تر از انجماد آب تمامی خصوصیات فیزیکی خود که در دمای معمولی دارند را حفظ ‏کرده و به همان میزان نرمی و انعطاف پذیری را از خود نشان می‌دهند.

طول عمر چمن مصنوعی

در صورت وجود قطرات آب بر روی لایه زیرین و الیاف ‏چمن مصنوعی، طبیعتاً این آب دچار یخ زدگی می‌شود و حس سختی و شکنندگی در تماس القا می‌کند. توجه داشته ‏باشید که این شکنندگی در لایه آب یخ زده اتفاق می‌افتد نه در الیاف چمن مصنوعی که با مشاهده این حالت چمن را به ‏حال خود رها کنید تا یخ‌های روی آن ذوب شود.‏

طول عمر چمن مصنوعی

چمن مصنوعی نیز مانند دیگر کالاها به پشتیبانی و خدمات پس از فروش نیاز دارد. وجود خدمات پس از فروش این ‏اطمینان خاطر را به شما می‌بخشد که در صورت بروز هرگونه مشکلی، تغییر رنگ الیاف و پوسیدگی لایه زیرین (که در ‏محصولات متفرقه به وفور مشاهده می‌شود)، شرکت تأمین کننده کالا موظف و مقید به برطرف نمودن کلیه دغدغه‌های ‏خریدار می‌باشد.

عدم ریختن ضایعات و زباله روی سطح چمن مصنوعی

به منظور مراقبت از چمن مصنوعی باید از ریختن ضایعات ریزی همچون پوست تخمه روی چمن مصنوعی جدا پرهیز کرد.

در مکان‌های پرتردد و روف گاردن

در صورتی که چمن مصنوعی شما در فضاهای پرترددی همچون حیاط و روف گاردن قرار دارد تزریق سیلیس به ایستایی چمن کمک کرده و از کوبش چمن مصنوعی جلوگیری می‌کند. اضافه کردن سیلیس می تواند مانع کوبش چمن مصنوعی در ترددهای بالا شود.

میزان تردد افراد روی سطح چمن مصنوعی در باغ تالارها بسیار بالاست و اگر قصد خرید چمن مصنوعی برای باغ‌ تالار و حیاط خانه و یا روف گاردن دارید می‌توانید با اضافه کردن سیلیس مانع خرابی زودهنگام چمن مصنوعی شوید به همین منظور می‌توانید با همکاران ما در بخش فروش ارتباط گرفته و سیلیس مورد نیاز را تهیه کنید.

اضافه کردن سیلیس به چمن مصنوعی در زمانی که قرار است روی آن اجسام سنگین قرار گیرد. می‌تواند سبب افزایش مقاومت بیشتر چمن در برابر فشارهای فیزیکی وارده روی آن باشد.

چسبیدن آدامس روی سطح چمن مصنوعی

در صورتی که به سطح چمن مصنوعی آدامسی چسبیده شود می‌توان با استفاده از روش متداول استفاده از یخ آن را از روی سطح چمن مصنوعی پاک کرد

عموما چمن‌ های مصنوعی تزئینی عمری بین ۵ تا ۷ سال دارند اما اگر چمن مصنوعی شما در کمتر از این مدت زمانی دچار کوبیدگی و فرسایش شد باید در نوع چمن مصنوعی و نحوه نگهداری و استفاده از آن بازنگری انجام دهید. برخی از مدل‌های چمن‌های مصنوعی ویژه فضاهای پرتردد تولید می‌شوند از این رو استفاده از چمن مصنوعی مناسب در هنگام خرید از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر قصد خرید چمن مصنوعی برای فضاهای فروشگاهی دارید و فضاهای پرترددی را دارید باید از چمن‌هایی استفاده کرد که تراکم و وزن الیاف بالاتری داشته باشد .کارشناسان ما در مجموعه چمنزار می‌توانند چمن مناسب کاربری مورد استفاده شما را معرفی کرده تا شما با خیالی آسوده از کاربری و کیفیت آن اطمینان یابید.

خدمات پس از فروس چمن مصنوعی

اصالت و خدمات پس از فروش شامل چه چیزهایی می‌شود؟

اصالت چمن مصنوعی و گارانتی در خرید چمن مصنوعی دارای اهمیت است چرا که این اطمینان را به مشتری خواهد داد که چمن در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ مقاوم است. چمن‌های نصب شده از سوی چمنزار از استانداردهای بالایی برخورد است است و در تولید آن به استاندارد ۵۴۰۰۴ DIN آلمان توجه شده است. این استاندارد این اطمینان را به مشتری خواهد داد که چمن استفاده شده در برابر اثرات محیطی دچار رنگ‌پریدگی نخواهد شد. این چمن همچنین در برابر اثرات تابش خورشید و uv نیز مقاوم بوده و از این رو مطابق با استاندارد ۵۳۳۸۷ DIN آلمان نیز است

نگهداری از چمن مصنوعی و افزایش طول عمر چمن مصنوعی

در صورتی که در محیط خود از چمن تزئینی استفاده می‌کنید و نیازمند شستشوی چمن هستید و یا قصد ترمیم و یا تعویض را دارید مجموعه چمنزار این آمادگی را دارد تا به شما خدمات ارائه کند.

همچنین در صورتی که از چمن مصنوعی در کاربری ورزشی استفاده می‌کنید مجموعه چمنزار می‌تواند راهکارهای مراقب از چمن مصنوعی و اعزام نیرو به منظور انجام عملیات فرچه‌زنی و یا خط‌کشی مجدد زمین و ترمیم چمن مصنوعی را ارائه کند.

نقاط جریمه زمین‌های فوتبال و جلوی پای دروازه‌بان از جمله مناطقی از زمین فوتبالی است که میزان سایش بالاتری نسبت به سایر نقاط دارد شرکت چمنزار در همین راستا می‌تواند چمن مصنوعی در این بخش را ترمیم و یا تعویض کند.

یکی دیگر از خدمات چمنزار در زمین‌های فوتبال، نصب تابلوی نگهداری و مراقبت از چمن‌های مصنوعی در زمین‌های ورزشی است که اطلاعات خوبی درباره نحوه صحیح استفاده از چمن مصنوعی را بیان می‌کند.

چمن مصنوعی خود را از تیم چمنزار بخواهید!

امروزه شاهد هستیم که چمن مصنوعی در اماکن زیادی به فروش می‌رسد. اما بهتر است بدانید چمن مصنوعی کالایی کاملا منحصر به فرد و تخصصی  است که باید از مکانی مطمئن خریداری شود. در صورتی که چمن مصنوعی از کیفیت بالایی برخوردار نباشد خیلی زود دچار آسیب خواهد شد و تجربه شما از خرید چمن مصنوعی به تجربه‌ای ناخوشایند مبدل می‌شود. تیم حرفه‌ای چمنزار با سالیان زیاد تجربه در نصب و اجرای چمن مصنوعی در فضاهای مختلف می‌تواند مشاوره‌های لازم را برای خرید محصولات چمنی مصنوعی را در اختیار شما قرار دهد.

بیشتر بخوانیم:مراقبت از چمن مصنوعی در برابر علف هرز

5/5 - (1 امتیاز)

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *