چمن موکتی چیست و چه نوع هایی دارد؟

چمن مصنوعی موکتی

چمن موکتی چیست و چه نوع هایی دارد؟

از آنجا که نگه داری از چمن طبیعی ممکن است هزینه بردار باشد و امکان نگه داری از آن در هر شرایط محیطی ممکن نیست، استفاده از چمن مصنوعی بسیار پرطرفدار و پرکاربرد شده است. چمن های مصنوعی تنوع بسیار بالایی در طرح و رنگ دارند و بعضی از آنها به صورت تخصصی و برای یک محیط و مکان خاص طراحی شده اند. یکی از چمن هایی که بسیار متفاوت و چشم گیر است، چمن مصنوعی موکتی است. همانطور که از نام این چمن مشخص است ظاهری شبیه به موکت دارد. چمن موکتی نسبتا به سایر چمن های مصنوعی، دارای الیاف کوتاه تر، یعنی حدود ۶ الی ۱۵ میلی متر است.
فشرده بودن الیاف و ظاهر یکدست آنها، دیلی اصلی تشابه این چمن به موکت است. چمن موکتی بیشتر برای فضاهای روباز و مکان هایی که به فضای سبز نیاز دارند استفاده می شود و به عنوان یک چمن تزیینی محسوب می شود. کوتاه بودن الیاف این چمن باعث شده است تا نظافت آن نسبت به سایر مدل های چمن مصنوعی، آسان تر باشد.

ویژگی های چمن مصنوعی موکتی

چمن مصنوعی موکتی در واقع نوعی فرش است که روی آن چمن وجود دارد و دارای تنوع گوناگونی است. در واقع برای شناخت انواع چمن موکتی، بهتر است با برخی از ویژگی های آن که باعث تفاوت در نوع چمن موکتی می شود آشنا باشیم.

  1. نوع بافت الیاف
  2. تراکم بافت
  3. ارتفاع الیاف
  4. جنس الیاف
  5. دیتکس
  6. ضخامت و پهنا

تفاوت در تمامی موارد گفته شده، باعث تفاوت در چمن های مصنوعی موکتی می شوند. از انواع چمن موکتی بر اساس کاربری های مختلف استفاده می شود. ناگفته نماند که تمامی این موارد بر قیمت چمن موکتی تاثیر به سزایی دارند. برای مثال، هرچه ارتفاع الیاف چمن مصنوعی موکتی و تراکم آنها بیشتر باشد، قیمت آن هم افزایش پیدا می کند.

موکت چمنی

عوامل تعیین کننده در قیمت

با توجه به متنوع بودن چمن های مصنوعی موکتی، میزان قیمت آنها هم متغیر خواهد بود. عوامل مختلفی در تعیین نوع قیمت تاثیر گذار هستند. عوامل زیر، جزو موارد تعیین کننده قیمت در انواع چمن موکتی هستند:

  • میزان تراکم چمن: با افزایش تراکم چمن مصنوعی موکتی، قیمت هم افزایش خواهد داشت.
  • ارتفاع الیاف چمن: همانطور که گفته شد، چمن مصنوعی موکتی درای الیافی با ارتفاع بین ۶ الی ۱۵ میلی متر است که بلند تر بودن ارتفاع الیاف، باعث افزایش قیمت چمن موکتی می شود.
  • جنس الیاف: برای تولید چمن مصنوعی موکتی از مواد گوناگونی استفاده می کنند که در میزان مقاومت آن نقش دارند. هرچه جنس الیاف مرغوب تر باشد، کیفیت بالاتر و در نتیجه قیمت هم بالاتر خواهد بود. برای مثال چمن موکتی با الیاف فیبریلیت صاف، قیمت پایین تری نسبت به الیاف مونوی مجعد دارد.
  • میزان رشته های نخ خروجی: هرچه میزان رشته های نخ خروجی بیشتر باشد، نشان دهنده مقاوم بودن چمن و قیمت بیشتر آن است.

نحوه انتخاب و خرید چمن موکتی

نحوه انتخاب و خرید چمن موکتی برای فضاهای مختلف همانطور که اشاره شد، چمن مصنوعی موکتی در انواع مختلفی تولید می شود که با توجه به نوع کاربری می توان نوع مناسب آن را انتخاب کرد. از این موکت می توان برای فضاهای مختلفی همچون رستوران و کافه ، تالار، محوطه شهری، تراس، حیاط، زمین های ورزشی، استخر، روف گاردن، ورودی ساختمان و … استفاده کرد.

برای مثال خرید چمن مصنوعی موکتی برای استفاده در زمین های ورزشی بسیار پر طرفدار است. علت اصلی آن وجود سطح صاف و یکدست چمن است که مانع از انحراف توپ و کاهش سرعت و مسافت آن می شود. استفاده از این چمن در رشته ورزشی همچون گلف، تنیس، هاکی یا روبوکاپ پیشنهاد می شود .

نمونه دیگر استفاده از این چمن در محیط رستوران یا کافه ها است. ارتفاع کوتاه الیاف و تراکم بالای آنها، مانع از له شدگی چمن زیر میز و صندلی می شود. برای خرید این محصول کافی است تا کاربری مورد نظر خود و میزان تردد را بررسی کنید تا با توجه به این ویژگی ها، چمن خود را بر اساس میزان تراکم، ارتفاع و جنس الیاف انتخاب کنید.

چمن موکتی

خرید چمن مصنوعی مدل فیروزه

نحوه تشخیص کیفیت چمن موکتی

برخی از عوامل در قیمت چمن مصنوعی نقش دارند، عواملی همچون جنس الیاف، تراکم و ارتفاع الیاف، بکینگ و بافت الیاف چمن جزو این موارد هستند. به طبع هرجه قیمت چمن مصنوعی بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت بیشتر آن است. اما گاهی ممکن است همین دلیل، روشی برای تقلب و فریب مشتریان باشد. برای تشخیص بهتر کیفیت چمن مصنوعی موکتی مانند سایر چمن های مصنوعی، موارد زیر می تواند به خرید بهتر و تخصصی تر کمک کند.

بکینگ یا لایه زیرین چمن مصنوعی

بخش زیرین چمن مصنوعی قسمتی است که الیاف چمن به آن دوخته می شود و نقشه نگه دارنده الیاف را دارد. باید توجه شود که این قسمت از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشد. در صورت عدم استحکام و نازک بودن این لایه ، بعد از مدت زمانی تمام الیاف در اثر فرسودگی از هم جدا می شوند.

ضخامت چمن مصنوعی

برای سنجش میزان ضخامت چمن مصنوعی از معیار مشخصی به نام دیتکس استفاده می شود. دیتکس میزان فیبر به کار رفته در واحد طول را مشخص می کند. بالا بودن میزان دیتکس، نشانگر بالا بودن ضخامت چمن و در نتیجه کیفیت بیشتر آن است.

زیبایی چمن مصنوعی

بدون شک اولین گزینه ای که باعث انتخاب یک چمن مصنوعی است، زیبایی، رنگ و ظاهر طبیعی آن است. بدون شک داشتن الیاف نرم ، تراکم بالا، رنگ زیبا و بافت طبیعی الیاف، همگی می تواند نشان دهنده کیفیت مطلوب چمن مصنوعی باشد.
تمامی موارد گفته شده در انتخاب یک چمن مصنوعی موکتی مناسب و با کیفیت تاثیر گذار و مهم هستند.

چمن مصنوعی موکتی

تایل چمن مصنوعی

یک چمن موکتی خوب چه خصوصیاتی دارد؟

چمن مصنوعی موکتی به دلیل داشتن پرزهای کوتاه و بافت بسیار متراکم، ظاهری کوبیده شده و شبیه به موکت دارد. همین موضوع باعث می شود تا آشغال کمتری به خود جذب کند و نظافت آن بسیار راحت تر از چمن های مصنوعی با الیاف بلندتر باشد. برای خرید چمن مصنوعی موکتی خوب و با کیفیت، بهتر است با برخی از ویژگی ها و خصوصیات آن آشنا باشیم.

داشتن الیافی با تراکم بالا

چمن مصنوعی موکتی با تراکمپ متفاوتی بافته می شوند که معمولا این عدد بین ۵۰ تا ۱۲۰ هزار کوک بر مترمربع است. هرچه تراکم الیاف چمن مصنوعی بالاتر باشد، چمن موکتی استحکام بیشتری دارد.

مقاوم بودن لایه پشتیبان

چمن مصنوعی موکتی دارای یک لایه پشتیبان است که هرچه کیفیت آن بالاتر و ضخامت بیشتری داشته باشد، مقاومت این چمن بیشتر می گردد و دیرتر فرسوده می شود.

دارا بودن استاندارهای کیفی

یکی از ویژگی های بسیار مهم چمن مصنوعی موکتی این است که این چمن دارای استاندارهای کیفی و مقاوم در برابر عوامل محیطی است. برای مثال استاندارهایی همچون مقاومت در برابر آتش سوزی، مواد شیمیایی، رطوبت، پارگی و فرسایش،  مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه UV در انتخاب چمن موکتی خوب و با کیفیت بسیار اهمیت دارند.

داشتن ظاهر زیبا و طبیعی

یکی از خصوصیات بسیار مهم برای انتخاب چمن مصنوعی موکتی داشتن رنگ زیبا و ظاهر کاملا طبیعی است. البته ناگفته نماند که در این نوع چمن، سعی شده است تا بیشتر ظاهری شبیه موکت داشته باشد. چمن مصنوعی موکتی معمولا در رنگ های سبز طبیعی تولید می شوند و با توجه به نوع کاربری در رنگ های متنوع دیگری هم تولید می شود.

تماس با شرکت چمنزار

خرید چمن مصنوعی موکتی

اگر می خواهید برای خرید چمن مصنوعی موکتی اقدام کنید، می توانید خرید خود را از فروشگاه آنلاین چمن مصنوعی چمنزار انجام دهید. همچنین، می توانید در زمان خرید از مشاوره های رایگان خرید چمن مصنوعی بهره مند شوید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ۰۲۱۵۷۷۳۲، ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۴۰ و ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۷۰ در تماس باشید.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *