چمن مصنوعی کنار استخر

چمن مصنوعی در پروژه لواسان بزرگ

یکی از کاربری­‌های نسبتاً جدید چمن مصنوعی کنار استخر می‌باشد که به دو شکل اجرا می­‌گردد.

۱- دور تا دور استخر

۲- محوطه­‌ی کنار استخر

تزیین حیاط

اگر بخواهیم به دلایل ایجاد و شکل­‌گیری کاربری چمن مصنوعی کنار استخر بپردازیم. باید گفت که چند دلیل برای این موضوع وجود دارد که مهم­‌ترین آن ترکیب زیبای رنگ سبز در کنار آبی می­‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم حتما درباره‌ی چمن مصنوعی و رنگ بخوانید.

دلایل بعدی، ماندگاری بالای چمن مصنوعی در محیط باز و همچنین حس طبیعی این محصول که هماهنگی بسیار زیادی با استخر و گیاهان طبیعی حیاط ویلاها و منازل مسکونی دارد فراموش نکنیم. چمن مصنوعی را به راحتی می‌­توان شست‌وشو کرده و با پاهای برهنه روی آن پیاده‌­روی کرد. در مورد دلایل انتخاب چمن مصنوعی استخر توسط معماران و سازندگان صحبت شد. اما حالا باید به این سوال مهم جواب دهیم که چمن مصنوعی کنار استخر مناسب کدام است؟

استفاده از چمن مصنوعی کنار استخر چه مزایایی دارد؟

آیا در حیاط خانه و یا ویلای خود استخر دارید و زمین کنار استخر پوشیده از سنگ است؟ آیا هنگام خروج از استخر همیشه واهمه این را دارد که ممکن است زمین بخورید؟ آیا برای حمام آفتاب گرفتن پس از استخر همیشه باید زیراندازی به همراه داشته باشید و به راحتی نمی‌توانید بر روی زمین دراز بکشید و از آفتاب لذت ببرید؟ تمامی این مشکلات با راهکاری ساده قابل حل هستند. شما با استفاده از چمن مصنوعی کنار استخر می‌توانید تمامی این مشکلات را حل کنید و از شنا در استخر لذت ببرید.

چرا باید از چمن مصنوعی کنار استخر استفاده کنیم؟

چمن مصنوعی در دهه۷۰ میلادی تولید گردید و از زمان ورودش به بازار تاکنون توانسته است تحولی شگرف در زمینه تزیین فضا و ایجاد محیطی ایمن به وجود بیاورد. چمن مصنوعی راهی دراز را طی کرده تا بدینجا که اکنون شاهد آن هستیم رسیده است. به طور کلی الیاف چمن مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند و همین امر سبب می‌شود نیروهای کوبشی پا را به خوبی جذب کنند و آسیب کمتری به عضلات پا وارد می‌شود. این محصولات به هیچ عنوان لیز نیستند و امکان لغزش بر روی آنها وجود ندارد.

همچنین با توجه به مطالعات روانشناسی، رنگ سبز رنگی است که نیاز به تمرکز زیاد ندارد و خستگی ذهن را بر طرف می‌کند. از طرفی دیگر، مطالعات بالینی نشان می‌دهند که وجود عناصری مانند گیاهان و یا چمن سبز فشار خون را پایین می‌آورد و از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل وجود چمن مصنوعی در محیط علاوه بر زیبایی بصری مزایای زیادی بر سلامتی دارد. کنار استخر یکی از فضاهایی است که به دلیل رفت و آمد افراد به درون آب همیشه لیز است و امکان لغزش وجود دارد. افرادی که به درون استخر می‌روند معمولا مایو به تن می‌کنند و پوشش زیادی ندارند. اگر این افراد پس از خروج از استخر زمین بخورند احتمال آسیب دیدگی بسیار بالاست و گاهی خسارات غیرقابل جبرانی برای افراد به وجود می‌آید.

از طرفی، با توجه به اینکه استخر معمولا در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که بعد و یا قبل از ورود به آب استخر حمام آفتاب بگیرند. فراهم‌سازی زمین کنار استخر برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات و ایجاد فضایی امن برای استفاده اهمیت بسیار زیادی دارد. چمن مصنوعی کنار استخر گزینه‌ای مناسب برای ایجاد فضایی دلنشین و جلوگیری از لغزش درکنار استخر است.

چمن مصنوعی کنار استخر

چمن مصنوعی مناسب کنار استخر چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟

با توجه به این موضوع که چمن مصنوعی قرار است در فضای کنار استخر مورد استفاده قرار گیرد، ویژگی‌های خاصی باید برای آن در نظر گرفت. چمن مصنوعی کنار استخر همواره خیس می‌شود، به همین دلیل تراکم الیاف این چمن باید کم باشد تا آب در بین الیاف چمن مصنوعی گیر نیافتد و کپک نزند. همچنین تراکم پایین الیاف سبب می‌شوند که این الیاف نرم‌تر باشند. در نتیجه افراد بدون زیر انداز می‌توانند بر روی این چمن دراز بکشند و یا با پای برهنه بر روی آن راه بروند. از لحاظ علم ترکیب رنگ، ترکیب رنگ آبی و سبز ریبایی بصری منحصر به فردی را به وجود می‌آورد. به همین دلیل بهتر است برای انتخاب چمن مصنوعی کنار استخر از چمنهای تک بافت و بهاره استفاده شود تا زیبایی محیط دوچندان شود.

بلندی الیاف چمن مصنوعی کنار استخر به سلیقه فرد خریدار بستگی دارد. الیاف کوتاه در زیر پا قرار می‌گیرند، اما الیاف بلند هنگام راه رفتن پا را پوشش می‌دهند. توجه به این ویژگی‌ها سبب می‌شوند که بهترین انتخاب را برای چمن مصنوعی کنار استخر داشته باشید.

برای پاسخ به این سوال مهم ابتدا باید به انتظارات ما از پوشش چمن مصنوعی کنار استخر بپردازیم و آنها را به صورت فهرست ­وار یادداشت کنیم. که مهم‌­ترین آنها عبارتند از:

 1. سطح نرمی داشته باشد تا بتوان به راحتی روی آن راه رفت.
 2. قابلیت شست و شو داشته باشد.
 3. ظاهر زیبایی داشته باشد.
 4. زمانی که با لباس استخر روی آن می­‌نشینیم احساس زبری به ما دست ندهد.
 5. در صورت استفاده از چمن مصنوعی استخر در فضاهای باز مقاومت مناسبی در برابر تغییر رنگ و پوسیدگی الیاف داشته باشد.
 6. ارتفاع الیاف مناسبی داشته باشد.

سطح نرمی داشته باشد

به طور کلی چمن­‌ مصنوعی مدل مونوفیلامنت و چمن­‌ مصنوعی فیبریلیت در ارتفاع الیاف بالای ۱۵mm با تراکم مناسب دارای نرمی قابل قبولی هستند. اما اگر تراکم چمن مصنوعی بسیار بالا باشد به ویژه در چمن­ مصنوعی‌های پایل گلف (مانند چمن مصنوعی مدل فیروزه و چمن مصنوعی مدل مگنولیا) حس زبری را کاملاً لمس خواهیم کرد. چمن­‌های مصنوعی مونوفیلامنت در انواع مختلف از قبیل W ,V و C، لوزی شکل و تخت تولید می­‌شوند. پیشنهاد می‌­شود برای کاربری چمن مصنوعی استخر از دو مدل لوزی شکل و تخت که نرمی و لطافت بالاتری دارند استفاده شود.

قابلیت شست و شو داشته باشد

بحث شست‌وشو چمن مصنوعی استخر از سه منظر قابل بررسی است.

 • نخست، از منظر دوام و پایداری محصول در برابر شست و شو
 • دومین مورد نحوه‌ی قرارگیری الیاف چمن مصنوعی بر روی لایه­‌ی زیرین که تأثیر فراوانی بر قابلیت شست و شو دارد.
 • سومین مورد ساختار الیاف چمن مصنوعی می­‌باشد.

در مورد دوام الیاف می­‌توان به شناسنامه و سابقه­‌ی محصول رجوع کرد، که چمن­‌های با الیاف هلندی سابقه­‌ی بسیار درخشانی در این زمینه دارند و جدیداً برخی از محصولات کشور چین نیز الیاف چمن مصنوعی را با استانداردهای بالاتری تولید می‌­کنند. در بخش نحوه­‌ی بافت چمن مصنوعی باید به این موضوع اشاره کرد. چمن‌­های مصنوعی دو بافت (دارای بافت دوم) برای کاربری چمن مصنوعی استخر مناسب نیستند؛ چرا که این چمن‌های مصنوعی علاوه بر مشکلاتی که در شست و شو آنها وجود دارد رطوبت را مدت بیشتری درخود نگه می‌­دارد. بنابراین چمن‌های مصنوعی دارای فیلر (بافت دوم) در فضاهای مرطوب مثل استخر و یا آب و هوای مرطوب مانند شمال کشور ممکن است در درازمدت بوی بدی را از خود متساعد کنند. (البته این مورد بسیار سخت‌گیرانه می­‌باشد و از این نظر نمی‌­توان یک چمن مصنوعی را رد و یا تأیید کرد.)

حال به مبحث نوع الیاف می‌­رسیم؛ چمن‌های مصنوعی دارای الیاف مونوفیلامنت (ساختار تک رشته­‌ای) برای شست و شو نسبت به چمن­‌های مصنوعی فیبریلیت (چند رشته­‌ای) گزینه­‌های به مراتب مناسب‌‎­تری هستند. دلیل آن هم ساختار چمن‌­های مصنوعی چندرشته می‌­باشد، که علاوه بر جرم‌­گیری بیشتر در زمان شست‌وشو با فرچه مانع از رسیدن کامل فرچه به تمامی بخش ‌های الیاف می­‌گردد و این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین کارشناسان گروه چمنزار به هیچ عنوان چمن‌های مصنوعی فیبریلیت را برای کاربری چمن مصنوعی کنار استخر پیشنهاد نمی­‌کنند.

چمن مصنوعی کنار استخر

ظاهر زیبایی داشته باشد

تنها نکته­‌ای که در این مورد می‌­توان به آن اشاره کرد این است که چمن­‌های مصنوعی تک بافت به دلیل تأکید بیشتری که بر رنگ سبز دارند. در محیط کنار استخر بسیار جلوه‌ی مناسب­تری به نسبت چمن‌های مصنوعی پاییزه (دو بافت با فیلر زرد رنگ) دارند. البته برخی محصولات مانند چمن مصنوعی مدل اسپریت که از فیلر سبز رنگ بهره می‌برند گزینه‌­ی بسیار زیبایی تلقی می­‌شوند. زمانیکه روی آن نشسته­‌ایم احساس زبری نداشته باشیم. توضیح این موضوع در بخش اول (سطح نرمی داشته باشد) نوشته شده است.

مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ

در این بخش نیز باید از چمن‌­های مصنوعی باکیفیت و گارانتی معتبر استفاده کنید. در این مورد تا می‌­توانید تحقیق و بررسی کنید تا با اطمینان کامل نسبت به خرید محصول مورد نظرتان اقدام نمایید.

انتخاب چمن مصنوعی در استخرهای روباز

استخرهای روباز بسیار جذاب تر از استخرهای سرپوشیده هستند. هوایی تازه و پر از اکسیژن در آن ها جریان دارد و امکان آفتاب گرفتن و دراز کشیدن درمحوطه دور تا دور استخر در آنها مهیاست. زیبایی و چشم نوازی محوطه و اطراف استخر معمولا بیش از دیگر قسمت ها به چشم می‌آید و رفت و آمد درکناره این استخرها بیشتر است. به همین دلیل پوشش کناره‌های استخر اهمیت ویژه ای دارد. قدیم‌ترها، در استخرهای خانگی و به خصوص در کناره استخر ویلاهای لوکس، استفاده از چمن طبیعی بسیار رایج بود. زیبایی و سرسبزی و نشاط حاصل از کاشت چمن در کنار استخرهای روباز انکار ناشدنی است. اما همه می‌دانیم چمن طبیعی نسبت به تغییرات دما، نور شدید آفتاب و میزان خشکی و رطوبت محیط، بسیار حساس است.

رفت و آمد زیاد و استفاده مکرر هم آن را فرسوده می کند و نیاز به تعویض و کاشت مجدد دارد. به علاوه چمن‌های طبیعی باید مرتب آبیاری شوند و رسیدگی و مراقبت های خاصی را می طلبند. این میزان توجه و رسیدگی، هم، زمان زیادی می‌برد و هم، هزینه بیشتر. در حالی که یک جایگزین، مانند چمن مصنوعی در استخرهای روباز، هم، هزینه و انرژی کمتری نیاز دارد و هم مزایای بیشتری را در مقایسه با چمن طبیعی می‌توان برای آن نام برد.

چمن مصنوعی کنار استخر

معرفی چند مدل چمن مصنوعی کنار استخر

اگر با خواندن این مقاله تصیم به خرید چمن مصنوعی برای فضای کنار استخر خود گرفته‌اید، بهتر است با چند مدل چمن مصنوعی که مناسب اینکار هستند آشنا شوید. در ادامه به معرفی انواع مدل چمن مصنوعی کنار استخر می‌پردازیم.

چمن مصنوعی فیروزه

الیاف چمن مصنوعی مدل فیروزه قابلیت ضربه‌پذیری و طول عمر بالایی دارد و همین ویژگی‌ها سبب شده‌اند که این محصول به محصولی پرطرفدار در بازار تبدیل شود. از ویژگی‌های مثبت این چمن رنگ سبز شاد و پرانرژی آن است که پس از نصب طراوات زیادی را در فضا به وجود می‌آورد. کوتاهی الیاف در این محصول سبب شده است که نظافت و شستشوی آن بسیار ساده باشد.

چمن مصنوعی ماهونیا ۱۵ و ۲۵ میل

الیاف چمن مصنوعی ماهونیا ۱۵و ۲۵ میلی‌متر هستند. این چمن رنگ سبز پرانرژی دارد و رنگ منحصر به فرد آن فضا را به فضایی لوکس و دلپذیر تبدیل می‌کند. این چمن معمولا به افرادی پیشنهاد می‌شود که به رنگهای سبز و پرانرژی علاقه زیادی دارند. از ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول قیمت بسیار مناسب و طول عمر نسبتا بالای آن است. این محصول معمولا ۵ تا ۶ سال طول عمر دارد. چمن مصنوعی ماهونیا به سادگی قابل نظافت است. زیرا این چمن کم‌توده است و جایی برای گیر افتادن گرد و خاک و خورده زباله در روی سطح آن وجود ندارد. الیاف این چمن نرمی و لطافت بسیار زیادی دارند. به همین دلیل گزینه خوبی برای استفاده در کنار استخر هستند.

چمن مصنوعی حریر

چمن مصنوعی حریر چمنی زیبا با ارتفاع الیاف ۱۰ میلی‌متر است و همین امر سبب شده است که نظافت و شستشوی آن بسیار ساده باشد و به راحتی با جارو برقی تمیز شود. از ویژگی‌های مثبت این چمن رنگ سبز تیره و جذاب این محصول است و ترکیب آن با رنگ آبی استخر بسیار زیبا می‌شود.

ایمنی چمن مصنوعی در استخر روباز

چمن مصنوعی به خاطر بافت ویژه خود و استفاده از الیاف مصنوعی کاملا ضد لغزش است و امکان سرخوردن افراد روی آن بسیار اندک است. حتی اگر کار به لیز خوردن هم بکشد، جراحت و مشکل خاصی پیش نمی‌آید زیرا الیاف چمن مصنوعی بسیار نرم بوده و احتمال شکستگی، ضربه و آسیب خوردگی بر اثر زمین خوردن روی چمن مصنوعی در استخر روباز بسیار پایین است.

مقاومت و دوام

یکی دیگر از مزایای استفاده از چمن مصنوعی در استخرهای روباز، دوام این محصول است. نوع الیاف و کفی که در چمن مصنوعی به کار رفته بسیار مقاوم است. به همین دلیل برای مسیرهای پر‌رفت و آمد منتهی به کناره‌های استخر، گزینه مناسب تری نسبت به چمن طبیعی محسوب می شود.

بر طرف شدن چالش آب باران، با استفاده از چمن مصنوعی

در تولید چمن مصنوعی، منافذ و آب راه هایی برای تخلیه باران در نظر گرفته شده است. از این رو در هنگام بارندگی‌های احتمالی، نگرانی ای بابت گِلی شدن چمن و انتقال کثیفی به کناره‌های استخر یا انتقال خاک و گِل به داخل آب استخر وجود ندارد.

چمن‌های مصنوعی حساسیت زا نیستند

به خاطر حساسیت زا نبودن چمن مصنوعی و هم چنین غیر سمی بودن آن، در مسیرهایی که افراد پابرهنه هستند مثل کناره‌های منتهی به استخر، تماس پوست پا با این محصول، مشکلی ایجاد نمی‌کند و نگرانی‌ای از این بابت وجود ندارد.

چمنی با عمر طولانی

اگر در انتخاب چمن مصنوعی با کیفیت دقت کنیم، عمر و ماندگاری آن از سنگ، سنگفرش و کاشی‌هایی که معمولا در اطراف استخرهای روباز به کار می‌روند، بسیار بیشتر است. سنگفرش‌ها به مرور زمان ترک می‌خورند یا بر اثر رشد علف های هرز یا آفتاب شدید و سرد وگرم شدن می‌شکنند. بنابراین از این منظر استفاده از چمن مصنوعی در استخر روباز مقرون به صرفه تر از نصب سنگ و کاشی خواهد بود.

محصولی بدون رنگ پریدگی

سنگ و کاشی به مرور زمان در اثر تابش آفتاب و گرما، رنگ خود را از دست می‌دهند ولی چمن مصنوعی در حفظ رنگ و کیفیت خود، پرچمدار دوام و عمر طولانی است. در مجموع، چمن مصنوعی به دلیل ویژگی‌هایی همچون مقاومت، دوام بالا، عدم فرسایش، نصب و نگهداری راحت، نصب سریع و ارزان، تخلیه بدون مانع آب از منافذ زیرین، عدم لغزندگی سطح، غیرسمی بودن و عدم ایجاد حساسیت، نسبت به بقیه کفپوش‌های مرسوم در استخرهای روباز ارجحیت دارد.

چمن مصنوعی در حیاط خانه در لواسان

ارتفاع الیاف مناسب

ارتفاع الیاف یکی از ویژگی­‌های بسیار مهم در کاربری کنار استخر است. چرا که ارتفاع الیاف کوتاه باعث زبری بیشتر و جلوگیری از نرمی چمن مصنوعی می‌­شود و چمن­‌های مصنوعی بسیار بلند با وجود نرمی مناسب به دلیل سختی شست و شو و نگه داشتن رطوبت در خود جزو گزینه­‌های نامناسب تلقی می‌­شوند. به طور کلی ارتفاع الیاف مناسب برای کاربری کنار استخر بین ۱۵ تا ۲۵ میلی‌متر می‎باشد. در پایان باید گفت موارد بسیاری در انتخاب چمن مصنوعی کنار استخر مناسب برای این کاربری دخیل هستند، که مهم‌ترین آنها سلیقه­‌ی خریدار می‌باشد، اما گروه کارشناسی چمنزار برای بررسی­‌های انجام داده دراین حوزه چمن مصنوعی مدل افرا، چمن مصنوعی مدل ارکیده و چمن مصنوعی مدل صدف را به عنوان گزینه­‌های ایده‌آل با ویژگی‌های کامل برای استفاده کنار استخر به مخاطبان عزیز پیشنهاد می‌دهد.

شتسشوی چمن مصنوعی کنار استخر

یکی از مسائل بسیار مهم در انتخاب چمن مصنوعی کنار استخر نحوه شستشو آن است. در اینجا به شما اعلام می‌داریم که شستشوی این چمن بسیار ساده است. برای شستشوی این چمن تنها باید سطح چمن را با آب بشویید. اگر می‌خواهید چمن مصنوعی را با مواد شوینده شستشو دهید، بهتر است در هنگام تعویض آب استخر اینکار را انجام دهید و با استفاده از شامپو فرش سطح چمن مصنوعی را بشویید.

انواع چمن مصنوعی کنار استخر را از گروه چمنزار بخواهید!

تابدین‌جا به معرفی انواع چمن مصنوعی کنار استخر پرداختیم. اکنون باید برای خرید این چمن اقدام کنید. گروه چمنزار انواع چمن مصنوعی کنار استخر را با مناسب‌ترین قیمت در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید از مشاوره‌های رایگان این مرکز در خصوص طراحی فضا بهره ببرید.

چمن مصنوعی کنار استخر را خریداری کنیم؟

برای خرید این محصول از شرکت چمنزار می‌توانید به یکی از دو روش زیر اقدام کنید:

 • خرید از وب سایت: تمامی محصولات چمنزار بر روی وب سایت این شرکت موجود هستند. شما می‌توانید وارد سایت این شرکت بشوید با انتخاب گزینه خرید و پرداخت از طریق درگاه بانکی محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در عرض یک هفته محصول را درب منزل تحویل بگیرید.
 • خرید تلفنی: شما به راحتی می‌توانید با تیم چمنزار تماس بگیرید و مشاوره‌های رایگان خرید را از تیم فروش این مرکز دریافت کنید. سپس اقدام به خرید محصول مورد نظر بکنید.

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *