چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی
تلفن تماس : ٥٧٧٣٢-٠٢١

چمن‌های مصنوعی در زمین‌های فوتبال

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
دسته بندی: مقالات چمن مصنوعی
560
چمن‌های مصنوعی در زمین‌های فوتبال

چمن‌های مصنوعی در زمین‌های فوتبال

فوتبال ورزشی است که در آن بازیکنان تماس‌های فیزیکی زیادی با سطح زمین دارند و تکل زدن و سُر ‏خوردن از جمله حرکات اجتناب ناپذیر در این ورزش می‌باشد. در بررسی ویژگی‌های مورد نظر برای یک چمن مصنوعی فوتبالی، عکس العمل میان سطح و توپ، بر هم ‏کنش میان بازیکن و سطح، سایش پوست بازیکن و نیز دوام چمن مصنوعی معیارهای تعیین کننده‌ای ‏هستند. اولین چمن های مصنوعی، به دلیل اتصالات ضعیف، سایش و اصطکاک زیاد نخ‌ها، برای استفاده ‏در این ورزش مناسب نبودند. در گذشته بازیکنان مجبور می‌شدند از پیراهن آستین بلند و شلوار استفاده کنند تا به ‏پوست آسیب نرسد.

امروزه با پیشرفت‌هایی، که در تولید چمن‌های مصنوعی فوتبالی حاصل شده است، استفاده چمن‌های مصنوعی در زمین‌های فوتبال افزایش یافته و امروزه به جای چمن‌های طبیعی از فیلامنت‌های مصنوعی همچون پلی ‏پروپیلن، پلی اتیلن و پلی آمید استفاده می‌شود که در واقع این فیلامنت‌ها خاب‌های چمن مصنوعی را ‏تشکیل می‌دهند. خاب این چمن‌ها مانند چمن‌های طبیعی در زمین ریشه دار نیستند، بلکه در یک پارچه ‏زمینه جاسازی شده‌اند. بدین صورت که؛ در طول عملیات تافتینگ، فیلامنت‌ها به فرم لوپ (حلقه) در پارچه ‏قرار داده می‌شوند و در مرحله بعد برش می‌خورند. برای جلوگیری از لغزیدن فیلامنت‌ها، پشت این لایه ‏را با ماده مخصوصی پوشش می‌دهند.

چمن مصنوعی در فوتبال حرفه ای

در سال ۲۰۰۵ که فدراسیون فوتبال اروپا (‏UEFA) و فدراسیون بین المللی فوتبال (‏FIFA‏) استفاده از ‏جدیدترین نسل چمن‌های مصنوعی را مجاز نمودند، چمن مصنوعی رسماً به دنیای فوتبال وارد شد. قبل ‏از آن، بررسی‌های زیادی در زمینه تدوین استانداردهای کیفی برای چمن‌های مصنوعی، خواص فیزیکی ‏مربوط به اتصالات، اصطکاک، غلتیدن و انعکاس توپ در آنها، احتمال ایجاد آسیب برای بازیکنان و همچنین ‏مسائل اقتصادی انجام شده بود. یکی از نتایج این بررسی‌ها این بود که استفاده از چمن‌های مصنوعی در زمین‌های فوتبال محدودیت زمانی نداشته و مستقل از شرایط آب و هوایی است. در حالی که عمر مفید یک زمین ‏چمن طبیعی کوتاه (به اندازه ۶۰۰ ساعت بازی فوتبال) است. یکی دیگر از دلایل رشد استفاده از چمن مصنوعی فوتبال ، معماری مدرن استادیوم‌های ورزشی ‏است. از آنجا که اکثر استادیوم‌های جدید کاملاً سقف‌دار هستند، چمن‌های طبیعی نمی‌توانند در آنها ‏هوا و نور کافی دریافت کنند.‏

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.