چمن مصنوعی مهدکودک

چمن مصنوعی مهد کودک شقایق

چمن مصنوعی مهدکودک

چمن مصنوعی مهدکودک در کنار زیبایی و نشاطی که در محیط بازی کودکان به وجود می‌آورد فضا را برایشان ایمن‌تر و ‏سرسبزتر می نماید؛ که این مهم باعث بالا رفتن حس پویایی کودکان می شود.
بالا بودن حس پویایی کودکان که این ‏روزها با ایده پویاسازی حیاط مهد کودک ها مطرح گردید همان اصل مهم می‌باشد که باعث رشد فکری آنها می‌شود. کودکان دوست دارند روی چمن‌های مصنوعی قدم بزنند. انتخاب چمن مصنوعی مناسب، موجب بالا رفتن زیبایی و ایمنی در ‏حیاط مهدکودک می‌گردد.‏

چمن مصنوعی مهد کودک شقایق
چمن مصنوعی مهد کودک شقایق
چمن مصنوعی مهد کودک شقایق
چمن مصنوعی مهد کودک شقایق
چمن مصنوعی مهد کودک شقایق

چه چمن مصنوعی برای مهدکودک مناسب است؟ ‏

چمن مصنوعی مهدکودک باید دو ویژگی بسیار مهم بهداشت و ضربه‌پذیری را دارا باشد. اما این که چه چمن‌ مصنوعی‌هایی می‌توانند به بهترین شکل این ویژگی را تامین کنند در ادامه به آن‌ اشاره خواهیم کرد.

۱- دارای تراکم مناسبی باشد

به طور کلی اگر چمن مصنوعی مهدکودک دارای تراکم بالایی باشد الیاف آن نسبت به چمن مصنوعی‌های کم تراکم ایستایی بیشتری دارند و همین موضوع به آنها کمک می‌کند تا ضربه‌پذیری مناسب‌تری داشته باشند.
یکی از راه‌های مرسوم برای ایستا کردن چمن‌های مصنوعی کم تراکم تزریق متریال پرکننده مانند سیلیس و گرانول می‌باشد (مانند چمن مصنوعی فوتبال). اما مواد پرکننده برای چمن مصنوعی مهدکودک به هیچ عنوان از نظر بهداشتی توصیه نمی‌شود. پس در نتیجه باید از چمن‌های مصنوعی مناسب و بدون نیاز به مواد پرکننده استفاده کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های چمن مصنوعی‌های متراکم میزان کم آشغال‌گیری آنهاست که این موضوع نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از همین رو چمن مصنوعی‌های پایل گلف (موکتی) طرفداران بسیار زیادی را بین مدیران مهدکودک به خود اختصاص داده‌اند. چمن مصنوعی‌ مدل یاس، چمن مصنوعی‌ مدل فیروزه و چمن مصنوعی‌ مدل اطلس جزء این دسته محسوب می‌شوند. البته یادآور می‌شویم که چمن مصنوعی‌های موکتی نسبت به سایر مدل‌های چمن مصنوعی دارای زبری بیشتری هستند. اما در یک کفه ترازو ویژگی‌های مثبت آنها به مراتب بیشتر از موارد منفی آنها خواهد بود.

۲-دارای ارتفاع الیاف مناسبی باشد

یکی دیگر از مواردی که بر روی هر دو موضوع ضربه‌پذیری و بهداشت تاثیرگذار است ویژگی ارتفاع الیاف است. چمن مصنوعی مهدکودک باید دارای ارتفاع الیاف بین ۱۱ تا ۲۵ میلی‌متر باشد. دلیل آن هم این است که اگر ارتفاع کمتر از ۱۰ میلی‌متر باشد ضربه‌پذیری کاهش می‌یابد و اگر ارتفاع الیاف بیش از ۲۵ میلی‌متر باشد میزان آشغال‌گیری افزایش یافته و همچنین شست‌وشوی آن به سختی انجام خواهد شد. فراموش نکنیم که چمن مصنوعی‌های مناسب مهدکودک با چمن مصنوعی مدارس در مقاطع مختلف کاملا متفاوت است.

۳- دارای ساختار تک رشته‌ای باشد

چمن‌های مصنوعی به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:
نخست چمن مصنوعی‌های تک رشته‌ای یا مونوفیلامنت و دوم چمن مصنوعی‌های چند رشته‌ای یا فیبریلیت. چمن مصنوعی‌های چند رشته‌ای با توجه با ساختارشان از ضربه پذیری بسیار مناسبی بهره‌مند هستند اما در طرف مقابل از منظر رعایت اصول بهداشت نمره‌ی بسیار پایینی می‌گیرند، بنابراین چمن مصنوعی مهدکودک را باید از چمن مصنوعی‌های تک رشته‌ فیبریلیت انتخاب کرد.

چمن مصنوعی اتاق کودک

۴-دارای ساختار تک بافت باشد

در این بخش اگر بخواهیم سخت گیرانه عمل کنیم چمن مصنوعی‌های دو بافت را از لیست خط می‌زنیم. دلیل آن هم قابلیت‌های کم چمن مصنوعی دو بافت برای شست و شوی مناسب است و در صورتی که آشغال به بخش‌های زیرین الیاف نفوذ کند شست‌وشو و نظافت آن به راحتی انجام نخواهد شد. از طرفی چمن مصنوعی‌های دو بافت دارای ضربه‌پذیری مناسبی هستند که این ویژگی در کاربری مدارس بسیار مفید و حائز اهمیت است، اما کارشناسان چمنزار پیشنهاد می‌دهند که تا جای امکان از چمن‌های مصنوعی تک بافت استفاده شود.

 از الیاف دارای استاندارد و تاییدیه‌های معتبر استفاده شود

چرا که در صورت اجرای چمن مصنوعی با الیاف غیر استاندارد ممکن است به دلیل وجود مواد سربی به پوست کودکان آسیب وارد شود.

‏چند نکته مهم در مورد نصب و اجرای چمن مصنوعی مهدکودک

 • در صورتی که شیب بندی و یا زهکشی زیرسازی به صورت کامل انجام نشده از اجرای چمن مصنوعی صرف نظر کنید تا ابتدا زیرسازی را به نحو مطلوب انجام داده و سپس چمن مصنوعی مهدکودک را بر روی یک بستر مناسب که زهکشی آب بر روی آن به درستی انجام می‌شود اجرا نمایید.
 • از لایه‌ی ضربه گیر ژئوتکستایل استفاده شود. لایه‌ی ژئوتکستایل یک لایه‌ی نمدی می‌باشد که نقش ضربه پذیری و محافظت از لایه‌ی زیرین چمن را به عهده دارد.
 • از متریال پر کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا از نظر بهداشتی به هیچ عنوان مورد تایید نمی‌باشد.

چمن مصنوعی در مهد کودک و استانداردهای مورد نیاز برای آن

چمن مصنوعی در مهد کودک باید تمامی خصوصیات مورد نیاز این گونه محیط ها را داشته باشد. مهد کودک نخستین ‏اجتماعیست که فرزندان دلبند ما بعد از خانواده وارد آن می‌شوند. این اجتماع کوچک بستر رشد کودکان را فراهم ‏می‌نماید و آنان را برای آینده ای پربار و درخشان آماده می‌سازد.‏

رعایت موارد بهداشتی، سلامتی و ایمنی از مهم‌ترین مواردیست که مهد کودک ها باید آن را رعایت کنند. در سال‌های گذشته تغییر و تحولات بسیاری در زمینه تجهیز مهد کودک ها با شیوه های نوین طراحی، معماری و ‏استفاده از مواد و مصالح پیشرفته صورت گرفته است. تمامی این پیشرفت ها و تغییرات در جهت مناسب سازی و هر چه ‏بهتر و دلپذیرتر کردن فضای مهد کودک برای کودکان انجام شده. یکی از این تغییرات، استفاده از چمن مصنوعی در نقاط ‏مختلف مهد کودک می‌باشد. چمن مصنوعی به عنوان کفپوش فضاهای روباز و خارج از ساختمان طراحی شده و در مقابل ‏عوامل طبیعی و محیطی دوام و مقاومت بالای دارد.‏ یکی از مواردی که در مهد کودک ها به صورت شایع و رایج دیده میشود این است که کودکان هنگام بازی در زمین های ‏چمن طبیعی، باعث تخریب و کنده شدن چمن شده و بدن و لباسشان با خاک و گِل آلوده می‌شود.‏بهترین راهکار برطرف شدن این مساله استفاده از چمن مصنوعیست. چمن مصنوعی مهد کودک از ماده پلی اتیلن و پلی پروپیلن ‏ساخته می‌شود و عوامل بیماری زای زنده نمیتوانند درون آن رشد و نمو پیدا کنند.‏

مهمترین ویژگی های چمن مصنوعی مناسب برای مهدکودک ‏

‏ ‏
•عاری بودن از فلزات سنگین مانند سرب

سرب و فلزات سنگین از خطرناک ترین موادی هستن که سبب بروز مسمویت های شدید در انسان می‌شوند. ‏از آنجایی که امکان وارد شدن تکه های کوچک چمن مصنوعی به دهان کودک و ورود به دستگاه گوارش وجود ‏دارد، نداشتن سرب یک ویژگی بسیار مهم برای چمن های مصنوعی میباشد.‏

• عاری بودن از هر گونه ماده و افزودنی شیمیایی آلرژی زا که باعث بروز حساسیت های پوستی و تنفسی شدید ‏در کودکان میگردد. ‏

• نرمی، لطافت و انعطاف پذیری فیلامنت ها

• ارتفاع متوسط فیلامنت ها

فیلامنت یا نخ چمن های مصنوعی چه ویژگی های باید داشته باشند؟

این ویژگی باعث میشود تا مواد آلاینده و ذرات خارجی مانند غبار و خاک به میزان کمتری در لا به لای بافت چمن ‏انباشته شود و نظافت و پاکیزه نگه داشتن محیط مهد کودک از طریق جارو کشی و شستشوی چمن به راحتی ‏حفظ شود. پاکیزه نگه داشتن چمن مصنوعی در مهد کودک با ارتفاع بلند به صورت کلی دشوار تر از انواع با ارتفاع کمتر ‏می‌باشد. همچنین اگر ارتفاع چمن بسیار کوتاه باشد، از نرمی و ضربه پذیری چمن کاسته شده و در صورت ‏سرنگون شدن و برخورد قسمتی از بدن کودک با کف، میزان درد بیشتری حس شود و امکان آسیب دیدن وجود ‏دارد.

• تعداد فیلامنت در مقیاس سطح (تراکم)‏

این فاکتور با ۳ مسئله ارتباط مستقیم دارد:‏

o یکی تعداد کوک در طول ردیف بافت
o دو فاصله ردیف های بافت از یکدیگر
o سوم تعداد فیلامنت در هر کوک
درست مانند ویژگی ارتفاع، تراکم نیز در نظافت و پاکیزگی چمن مصنوعی نقش مستقیم ایفا میکند.

تراکم بالا ‏باعث میشود آلودگی درون چمن محبوس شده و نظافت آن سخت شود.

تراکم پایین نیز از میزان جذب ضربه و ‏نیروی برخورد می‌کاهد. ‏

• رنگ بندی شاد، سرزنده و تا حد امکان نزدیک به چمن طبیعی این ویژگی باعث می‌شود چمن مصنوعی برای ‏کودکان باور پذیر و دوست داشتنی به نظر برسد و ارتباط خوبی با آن برقرار کنند.‏

چمن مصنوعی در مهد کودک باید شامل ویژگی های باشد که بتوان از آن در این کاربری استفاده نمود.

شما می‌توانید در ‏بخش نمونه کارها،تمامی موارد کاربری مهد کودک را ملاحظه نمایید؛همچنین می‌توانید از فروشگاه چمن مصنوعی ‏دیدن فرمایید.‏

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی مدل یاس

۱۶۸,۰۰۰ تومان

2 دیدگاه برای “چمن مصنوعی مهدکودک

  • عاطفه رضاخواه گفته:

   سلام و روز بخیر
   بستگی به نوع چمن دارد. قیمت چمن‌ها از متری ۸۷۰۰۰ تومان آغاز می‌شود. برای اطلاع بیشتر با شماره ۰۲۱۵۷۷۳۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *