چمن مصنوعی شهربازی

چمن مصنوعی شهربازی

چمن مصنوعی برای شهربازی

وقتی نام شهربازی را می‌شنویم ناخودآگاه به یاد روزهای کودکی می‌‎افتیم که برای رفتن به شهربازی و بازی با انواع وسایل تفریحی لحظه شماری می‌کردیم. شهربازی فضایی تفریحی است که زیبایی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. هر چقدر این فضا زیباتر باشد، افرادی که برای تفریح به آنجا می‌روند، لذت بیشتری می‌برند و همین امر سبب می‌شود که این محیط برای همیشه در ذهن آنها ثبت شود. در این مقاله قصد داریم به موضوع چمن مصنوعی شهربازی بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید برای نصب این چمن در محیط شهربازی تصمیم بگیرید.

چرا در شهربازی به چمن مصنوعی نیاز داریم؟

برای چند لحظه چشمان خود را ببندید و این صحنه را تجسم کنید:

« شما همراه با کودک خود وارد شهربازی می‌شوید که سطح آن پوشیده از چمن است. وسایل بازی زیادی در این فضا وجود دارند و رنگ آنها با رنگ سبز چمن ترکیبی خوشایند و چشم نواز را به وجود آورده است. کودکان بر روی چمن می‌دوند و بازی می‌کنند، این فضا مانند این است که در باغی سبز و دلنشین همراه با خانواده خود حضور دارید و لذت بسیاری می‌برید!»

مطالعات مختلف به این موضوع اشاره می‌کنند هر چقدر اماکن تفریحی سبزتر باشند و از فضای سبز بیشتری در آنها استفاده شود، افراد آرامش بیشتری را تجربه می‌کنند و همین امر سلامت روانی آنها را بالا می‌برد. وجود فضای سبز در شهربازی سبب می‌شود کودکان در محیطی که سرشار از انرژی مثبت است بازی کنند. اما استفاده از چمن طبیعی در شهربازی مشکلات بسیار زیادی دارد. شهربازی مکانی با تردد بالاست و با توجه به این موضوع که کودکان مخاطبان اصلی این فضا هستند، کودکان تمایل دارند در این فضا بدوند و بازی کنند. چمن طبیعی توانایی استقامت در برابر فشار زیاد را ندارد و همین امر سبب می‌شود که به زودی از بین برود و خراب شود. همچنین نمی‌توان از چمن طبیعی در تمامی شرایط آب و هوایی استفاده کرد.

به همین دلیل کارشناسان چمن مصنوعی شهربازی را گزینه‌ای مناسب برای پوشش زمین شهربازی می‌دانند. این محصول در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است و مشکلات نگهداری از چمن طبیعی را ندارد. این چمن بر روی تمام سطوح شنی و آسفالت قابل نصب است.

چمن مصنوعی سرزمین فکر بازیای باغ کتاب

چمن مصنوعی شهربازی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

با توجه به این امر که این چمن مصنوعی در محیطی با تردد بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، تراکم الیاف آن اهمیت بسیار زیادی دارد. تراکم الیاف چمن مصنوعی شهربازی باید بالا باشد و ارتفاع الیاف آن کوتاه! این امر سبب می‌شود که مقاومت این چمن در برابر نیرو و فشارهای فیزیکی که بر آن وارد می‌شود بالا رود و از فرسودگی چمن جلوگیری به عمل آید. ویژگی‌های چمن مصنوعی شهربازی در یک نگاه به شرح زیرند:

  • تراکم بالا
  • ارتفاع الیاف کوتاه
  • الیاف منعطف و ضربه‌گیر

انعطاف پذیری الیاف سبب می‌شود که امنیت کودکانی که بر روی این چمن بازی می‌کنند، بالا رود و اگر کودکان زمین خوردند، این چمن با جذب نیروهای فیزیکی، از آسیب جدی به کودکان جلوگیری به عمل می‌آورد. برای افزایش استقامت چمن مصنوعی شهربازی در برابر تردد بهتر است در هنگام نصب آن مواد پرکننده‌ای مانند سیلیس در بین الیاف چمن تزریق شوند. این امر سبب می‌شود که طول عمر چمن بسیار بالا رود.

معرفی انواع چمن شهربازی

در این قسمت به معرفی بهترین مدلهای چمن مصنوعی شهربازی می‌پردازیم.

چمن مصنوعی مگنولیا

این چمن، چمنی کاملا تخصصی است و برای استفاده در مکانهایی با تردد بالا بسیار مناسب است. الیاف این چمن کمی زبر هستند. هر چقدر که ارتفاع الیاف بالاتر رود نرمی آن بیشتر می‌شود. ارتفاع الیاف در این چمن ۸، ۱۰ و ۱۳ میلی‌متر است. الیاف این چمن از جنس فیبریلیت هستند. نوع الیاف، ارتفاع الیاف و تراکم بالای این چمن سبب شده‌اند که ضربه پذیری و دوام این محصول بسیار بالا رود و مقاومت آن در برابر فشارهای فیزیکی افزایش پیدا کند. طول عمر این چمن بسیار بالاست و بسیاری از کارشناسان این چمن را بادوام‌ترین چمن مصنوعی می‌دانند.

چمن مصنوعی صحرا

ارتفاع الیاف در این نوع چمن به ۲۵ میلی‌متر می‌رسد به همین دلیل این چمن در رده چمن‌های مصنوعی با الیاف متوسط قرار می‌گیرد.جنس نخ الیاف این چمن فیبلریت است و همین امر سبب شده است مقاومت و انعطاف پذیری الیاف این چمن بالا رود و برای استفاده در فضاهای پرتردد و زمین‌های ورزشی مناسب باشد. طول عمر این محصول بسیار بالاست و حدود ۷ تا ۸ سال عمر می‌کند.این چمن جز محصولات non-infill است (چمن‌های non-infill به محصولاتی گفته می‌شود که نیازی به مواد پرکننده (فیلرها) مانند سیلیس برای پرکردن فضاهای خالی ندارند). البته اگر این چمن در فضاهایی مانند شهربازی مورد استفاده قرار گیرد بهتر است از مواد پرکننده در آنها استفاده شود تا مقاومت آن بالاتر رود.

چمن مصنوعی مدل Mg pro

این چمن یک محصول کاملا ایرانی است که برای استفاده در زمین‌های پرتردد طراحی گردیده است. ارتفاع الیاف در این چمن به ۲۵ میلی‌متر می‌رسد و همین امر این چمن را در رده چمن مصنوعی با الیاف متوسط قرار می‌دهد. این چمن طول عمر بالایی دارد و مقاومت آن بسیار بالاست. این چمن در مناطق سردسیر تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر و در مناطق گرمسیر تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر مقاومت دارد. جنس الیاف این چمن منوفیلامنت است. این محصول کاملا متناسب با شرایط آب و هوایی ایران است و همین امر ویژگی‌ مهم این محصول به شمار می‌رود.

چمن مصنوعی زمین بازی کودکان ویلای تنکابن

چگونه چمن مصنوعی شهربازی را تمیز کنیم؟

با توجه به اینکه کودکان در این محیط حضور دارند تمیز کردن این چمن اهمیت بسیار زیادی دارد. اما به شما می‌گویم که تمیز کردن این چمن بسیار راحت است. برای تمیز کردن سطح چمن مصنوعی شهربازی نیاز به وسایل خاصی ندارید. برای رفع کثیفی و آلودگی از روی این چمن باید از دستگاه واترجت یا دمنده باد استفاده کنید. دستگاه واترجت دستگاهی مشابه به جاروبرقی است که آب را با فشار زیاد بر روی سطح چمن می‌ریزد و آلودگی را از روی آن تمیز می‌کند. دستگاه دمنده باد نیز دستگاهی است که با ایجاد فشار هوای قوی آلودگی را به سمت خود می‌کشاند و سطح چمن را تمیز می‌کند.

چگونه از چمن مصنوعی شهربازی نگهداری کنیم؟

برای نگهداری از چمن مصنوعی شهربازی باید هفته‌ای یکبار سطح چمن را بر خلاف جهت الیاف فرچه بزنید. اینکار طول عمر چمن را بالا می‌برد و به ایستایی الیاف کمک می‌کند. همچنین سطح چمن مصنوعی باید ماهیانه بررسی شود و اگر مواد پرکننده در قسمت‌هایی از چمن آسیب دیده بودند، این مواد باید دوباره به چمن مصنوعی تزریق شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *