چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی

نگاهی به دلایل و موارد استفاده از ماده پرکننده در چمن مصنوعی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
دسته بندی: مقالات چمن مصنوعی
1128
استفاده از ماده پرکننده در چمن مصنوعی

آیا مواد پرکننده، از گردونه تولید چمن مصنوعی کنار گذاشته می شوند؟

اینکه چرا یک مصرف کننده، به سمت استفاده از چمن مصنوعی یا چمن طبیعی، سوق پیدا می‌کند، به ده‌ها ملاحظه اقتصادی، محیطی و دیگر شرایطی مربوط می‌شود که در زمان بهره برداری از چمن مصنوعی، وجود خواهد داشت. اما در این میان دلایل و ویژگی‌های استفاده از چمن مصنوعی، مقوله‌هایی به نام مصرف کمتر آب و نگهداری با هزینه کمتر بیش از بسیاری دیگر از عوامل، خود نمایی می‌کند. حال، شرایطی را تصور کنید که چمن مصنوعی، این دو ویژگی مهم را نداشته باشد یا با روشی تولید شده باشد که این ویژگی‌های آن تضعیف شده باشد؛ آیا در چنین شرایطی نیز، می‌توان گفت که چمن مصنوعی، مزیت نسبی خود در قیاس با چمن طبیعی را حفظ کرده است؟!

در اینجا می‌خواهیم به بررسی دو نوع چمن مصنوعی، بپردازیم. چمن مصنوعی دارای مواد پرکننده و چمن مصنوعی فاقد مواد پرکننده. و به این پرسش نیز جواب می‌دهیم که اگر به دلیل مصرف کمتر آب و نگهداری آسان‌تر به سراغ چمن مصنوعی برویم کدامیک از انواع چمن مصنوعی، بازدهی بیشتری دارد. دلایل و موارد استفاده از مادّه پرکننده در چمن مصنوعی، عمدتا مربوط می‌شود به اینکه چمن مصنوعی را برای چه منظوری و در کدام کاربری‌ها مورد استفاده قرار می‌دهیم.

 

مزایای استفاده از مادّه پرکننده در چمن مصنوعی

استفاده از مواد پرکننده، در صنعت تولید چمن مصنوعی، دارای پیشینه خاصی است اما چه شده که اکنون استفاده از آن با اما و اگرهایی روبه رو شده است؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال، ابتدا به دلایل و عمده‌ترین موارد استفاده از مادّه پرکننده در چمن مصنوعی می‌پردازیم.

تعمیر چمن مصنوعی

 

افزایش طول عمر

دلیل نخست، طول عمر است، بله! نکته مهم در استفاده از مواد پرکننده در چمن مصنوعی، این است که باعث افزایش طول عمر چمن خواهد شد. چمن مصنوعی، در صورتی که از مواد پرکننده برخوردار باشد، از استقامت و دوام بیشتری برخوردار می‌شود.

 

امکان تولید چمن مصنوعی سبک‌تر

مسئله دوم، کم کردن وزن چمن مصنوعی است. استفاده از مواد پرکننده، امکان آن را فراهم می‌کند که تولیدکنندگان، چمن‌های سبک‌تری تولید کنند.

 

کاهش چین خوردگی

سومین موضوع، تاثیر مواد پرکننده در کاهش چین خوردگی چمن مصنوعی است. ماده پرکننده، از چین خوردگی و خم شدن تیغه‌های چمن پیشگیری می‌کند.

 

استواری تیغه‌های چمن

دلیل چهارم، تاثیر ماده پرکننده در استواری و قائم ایستادن تیغه‌های چمن مصنوعی است. شن مخصوص چمن مصنوعی یا همان مادّه پرکننده، نقش مهمی در قائم ایستادن تیغه‌های چمن مصنوعی دارد و در صورت وارد آمدن ضربه به تیغه‌ها، به حفظ حالت ارتجاعی آنها کمک کرده و باعث می‌شود تا به حالت اول خود بازگردند.

 

انعطاف پذیری

حس نرمی چمن مصنوعی و احساس راه رفتن روی چمن واقعی، ویژگی بارزی است که مادّه پرکننده به چمن مصنوعی می‌بخشد.

 

خاصیت جذب کنندگی

مادّه پرکننده خاصیت جذب کنندگی رطوبت و آب را به همراه دارد و همین حالت باعث می‌شود تا اعضای خانواده، به ویژه کودکان و نیز حیوانات خانگی، هنگام راه رفتن روی چمن مصنوعی امنیت بیشتری داشته باشند.

 

معایب استفاده از مادّه پرکننده در چمن مصنوعی

اما وجود ماده پرکننده در چمن مصنوعی، معایبی هم دارد. در بررسی موارد استفاده از مادّه پرکننده در چمن مصنوعی می‌توان مواردی را پیدا کرد که نشان دهنده نامناسب بودن نتایج استفاده از مواد پرکننده در چمن مصنوعی است. عمده‌ترین آنها حول دو محور قابل ارزیابی هستند.

نخست، هزینه کمتر در تولید و دوم سرعت و سهولت بیشتر در نصب.

تولید و نصب چمن مصنوعی بدون استفاده از مواد پرکننده، هزینه کمتری در پی خواهد داشت و در زمان اجرا نیز، نصب چمن مصنوعی بدون استفاده از مواد پرکننده، سرعت بیشتری داشته و آسان‌تر صورت می‌گیرد.

اما این دو عامل، تمام ماجرا نیستند، اخیرا برخی کارشناسان عنوان کرده‌اند که استفاده از مواد پرکننده باعث می‌شود که چمن مصنوعی داغ‌تر شود چراکه چسب به کار رفته در این مواد از مواد بازیافتی لاستیک‌ها و تایرهای ماشین‌ها و کامیون‌ها به دست می‌آید. از سوی دیگر، همین ویژگی، باعث می‌شود در صورت زمین خوردن روی چمن، مواد داخل چمن مصنوعی به لباس‌ها بچسبد.

 

نسل جدید چمن مصنوعی، بی نیاز به مواد پرکننده

با توجه به اشاراتی که به هر دو جنبه مثبت و منفی استفاده از مادّه پرکننده در چمن مصنوعی داشتیم، شاید این تصور به وجود آید که فوائد وجود ماده پرکننده، بیشتر از مضرات آن است و به نظر می‌رسد که در نهایت باید به سمت استفاده از چمن‌های مصنوعی دارای مواد پرکننده سوق پیدا کنیم، اما واقعیت ماجرا اینچنین نیست!

ملاحظه‌ای که در این بین باید به آن توجه ویژه داشت این است که با پیشرفت تکنولوژی و فراهم آمدن امکان تولید الیاف و چمن‌های مصنوعی با ویژگی‌های فنی فوق العاده، موفقیت‌های قابل توجهی در زمینه برطرف کردن ضعف‌های چمن مصنوعی بدون مادّه پرکننده به دست آمده است به نحوی که استفاده از شن مخصوص پرکننده در چمن مصنوعی رو به افول گذاشته است. در واقع چمن‌های مصنوعی نسل جدید، بدون آنکه وابستگی خاصی به مواد پرکننده داشته باشند قادر شده‌اند ضعف‌های نسل قبلی را برطرف کنند.

آنچه مهم است اینکه خریداران باید در هنگام خرید چمن مصنوعی، از کیفیت و ویژگی‌های فنی محصول اطلاع لازم را کسب کنند. در انتخاب چمن مصنوعی مورد نیاز خود از نشان تجاری چمن مصنوعی و ویژگی‌های فنی محصولی که خریداری می‌کنید اطلاعات کافی به دست آورید. توصیه می‌کنیم سایر مطالب چمنزار در مورد چمن مصنوعی دارای مواد پرکننده و فاقد مواد پرکننده را مطالعه کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

*

*