جالب ترین استادیوم های فوتبال آمریکایی و وجه تمایز آنها

استادیوم های فوتبال آمریکایی

 ورزش،  صنعت و تجارتی است فراتر از ورزش!

دوران کلاسیک ورزش نیز مثل بسیاری دیگر از حوزه های انسانی به پایان خود رسیده است. عصر حاضر، عصر خلاقیت، رقابت و سرعت است. ایده های نو و نوآوری های انسانی روزانه با سرعت بسیار بالایی در حال شکل گیری هستند و در عمل به کاربردی ترین حالت خود، مورد استفاده قرار می گیرند. اتاق های فکر هر صنعت انسانی هزینه های زیادی را برای خلاقیت و نوآوری متحمّل می شود. چرا؟ به این دلیل که نوآوری همسو با سود مالی و رقابت برندهای مختلف در صنایع گوناگون بشری به جلو حرکت می کند.

ورزش نیز از این قاعده مستثنی نیست. ورزش امروزه فراتر از فعالیت فیزیکی و رقابت سنّتی است. صنعت، نوآوری و تجارت مثل هر صنعت دیگری در این حوزه نیز نفوذ کرده است.

ویژگی ورزشگاه ها، چنان متفاوت و متنوع است که معماران استادیوم های ورزشی، طراحان و مهندسین ساخت این استادیوم ها را واداشته تا وارد حوزه رقابتی دیگری شوند. این حوزه رقابتی به موازات رقابت های ورزشی جایگاه ممتازی پیدا کرده است: رقابت در طراحی و ساخت ورزشگاه ها با ویژگی های خاص خود.

چرا طراحی خاص استادیوم های ورزشی تا این اندازه مهم است؟

همین ویژگی ورزشگاه ها هستند که آنها را از سایرین متمایز کرده و تماشاچیان را به خود می خوانند. شاید مردم عادی از این موضوع آگاه نباشند، ولی ویژگی ورزشگاه ها و طراحی و معماری آنها در سایه ها کار خود را انجام می دهد.

برای مثال، در لیگ فوتبال آمریکا، استادیوم ها از چنان تنوع رنگ و طراحی برخوردارند که توجه همتایان اروپایی خود در طراحی استادیوم های ورزشی را به خود جلب کرده اند. چند نمونه از این نوآوری ها می تواند دیدی روشن پیش روی ما قرار دهد تا بتوانیم همگام با بازار رقابتی استادیوم های ورزشی پیش رویم.

چرا طراحی خاص استادیوم های ورزشی تا این اندازه مهم است؟ زیرا مردم می خواهند همچون دیگر مکان ها، در استادیوم های ورزشی نیز تجربه متفاوتی داشته باشند. در آمریکا این مسئله برای صاحبان ورزشگاه ها چنان اهمّیتی دارد، که پیش از برگزاری هر رویداد ورزشی، به این موضوع توجه ویژه داشته و سعی می کنند تا استادیوم ورزشی آنها متفاوت از دیگران باشد تا این نیاز تماشاچیان یا بهتر بگوییم مشتریان خود را برطرف کنند.

 

نوآوری در استادیوم های ورزشی

 

  • فورد فیلد، دیترویت لاینز

جالب ترین استادیوم های فوتبال آمریکایی و وجه تمایز آنها

لاینز به عنوان یک تیم مطرح در لیگ فوتبال آمریکا به خوبی از چالش های پیش روی خود در حوزه رقابت تجاری آگاه است. آنچه در طراحی استادیوم ورزشی خانگی خود، استاندارد این تیم است، فراهم کردن محیطی است که تماشاچی احساس کند استادیوم همچون خانه اوست و در آن احساس راحتی کند؛ انگار که دارد بازی تیم خود را از تلویزیون منزل نگاه می کند. تیم لاینز بدین منظور چه کرده است؟ آنها تجربه اتاق نشیمن را برای طرفداران خود فراهم کرده اند! انواع و اقسام دکّه های غذاخوری دور این استادیوم را فرا گرفته اند. انواع غذاهای محلی مخصوص این شهر، حال و هوا و تجربه ای بومی به این استادیوم بخشیده است.

  • استادیوم لوکاس اویل، ایندیانا پولیس کولتس

جالب ترین استادیوم های فوتبال آمریکایی و وجه تمایز آنها

معماری این ورزشگاه بی نظیر است. در حقیقت ویژگی ورزشگاه مذکور، طراحی متفاوت و خلاقانه آن است. دیوار شیشه ای این استادیوم به تماشاچی این امکان را می دهد تا مرکز شهر ایندیانا پولیس را از ورزشگاه ببینند. نکته قابل توجه دیگر در طراحی این ورزشگاه، سقف آن است که می تواند به راحتی جمع و دوباره باز شود. در روزهای بارانی، برفی و طوفانی ورزشکار و تماشاچی می تواند از امکان جمع شدن سقف ورزشگاه استفاده کند. دیگر ویژگی ورزشگاه، صندلی های عریض و راحت آن است که تماشاچی می تواند روی آنها لم دهد و بازی را تماشا کند.

  • استادیوم اروهد، کانزاس سیتی چیفس

جالب ترین استادیوم های فوتبال آمریکایی و وجه تمایز آنها

تماشاچیان استادیوم اروهد در شهر کانزاس از یکی از خاص ترین و خلاقانه ترین ویژگی های طراحی و معماری استادیوم در لیگ فوتبال آمریکایی این کشور برخوردارند. در قسمت انتهایی این ورزشگاه امکان باربیکیو و پختن غذا برای تماشاچیان وجود دارد! خود ورزشگاه نیز غذاهای متنوع و نویی را برای تماشاچیان تدارک می بیند. اینجا ضیافتی برپاست! این ورزشگاه حتی تالار افتخارات نیز دارد که در نوع خود بی نظیر و خاص است. تنها ورزشگاهی که از این ویژگی برخوردار است، همین استادیوم اروهد کانزاس است؛ موزه ای که مردم می توانند به تماشای افتخارات باشگاه ورزشی خود بنشینند.

این موارد تنها نمونه های اندکی از طراحی و امکانات تفریحی در استادیوم های ورزشی ایالات متحده هستند. می توان نمونه های بسیار جالبی را در استادیوم های بیسبال این کشور نیز یافت. به موازات این کشور، در اروپا نیز از فناوری های روز و خلاقانه ترین ایده ها برای طراحی استادیوم های فوتبال استفاده شده که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

 

چمن مصنوعی ورزشی

 

مترجم: بهنام رشیدی

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *