پنج نمونه نوآوری در استادیوم های ورزشی

نوآوری در استادیوم های ورزشی

استادیوم هایی فراتر از اندیشه ایرانی!

اگر در تاریخ ورزش، به ویژه فوتبال به عقب بازگردیم و سیر تاریخ را معکوس طی کنیم، خواهیم دید که پنجاه سال پیش استادیوم های ورزشی ساده تر از امروز بوده و هدفی ساده و تک بعدی را پوشش می‌دادند که عبارت بود از مکانی برای ورزش حرفه ای در حضور تماشاچیان. این در حالی است که آرام آرام شکل سنّتی ورزشگاه های سراسر دنیا به مرور زمان دستخوش تغییرات بسیاری شد و رفته رفته از آن سادگی فاصله گرفت و رو به پیچیدگی نهاد؛ درست به همان صورت که این پیچیدگی را در زندگی روزمره خود به سرعت نور مشاهده می کنیم.

اگر در گذشته، یک فضای خاص، هدف خاصی را تامین می کرد، امروز شاهدیم که این هدف تا چه اندازه در سایه شاخ و برگ های دنیای حاشیه ای قرار گرفته است. به ویژه امروز که شاهد رشد روز افزون تکنولوژی و اینترنت هستیم، این موضوع بیش از پیش به نظر ما مهم جلوه می کند. طوری که این حواشی گاهی به فضا جذابیتی فراتر از حد انتظار می بخشند. این مساله بهانه ای شده تا در اینجا نگاهی بیاندازیم به تکنولوژی های جذاب و نوآوری های به کار رفته در پنج استادیوم ورزشی بزرگ دنیا. به خصوص که نوآوری در استادیوم های ورزشی روز به روز به شکلی تازه تر جلوه می کند.

چمن مصنوعی در ورزشگاه‌

ای تی اند تی پارک در سانفرانسیسکو / ورزش بیسبال

این ورزشگاه به این دلیل در تمام دنیا مشهور است که از لحاظ فناوری اینترنتی و ارتباطات، پیشرفته ترین ورزشگاه به حساب می آید. این ورزشگاه امکانات اتصال وای فای به همراه ۱۳۰۲ هات اسپات را دارد. نکته جالب درباره این ورزشگاه این است که ۱۸۵ ابزار اتصال دارد که ظرفیت ارتباط به شبکه اینترنت را تقویت می کنند! تماشاچیان در بهترین حالت اتصال می توانند از سرعت ۱۱ مگابیت بر ثانیه برای دانلود بهره بیرند! نوآوری در استادیوم های ورزشی از نظر ارتباطات اینترنتی و مخابراتی از آن دست مسائلی است که طراحان ورزشی در یک دهه گذشته آن را به طور جدی در کار خود مورد توجه قرار داده اند. همین طور چمن به کار رفته در این ورزشگاه چمن مصنوعی است.

پنج نمونه نوآوری در استادیوم های ورزشی

استادیوم ملی باکو / ورزش فوتبال

برای مدیریت ساخت این ورزشگاه از نرم افزار طراحی فوق پیشرفته ای استفاده شده است. طوری که با وجود استفاده از این نرم افزار فوق پیشرفته، کار ساخت این ورزشگاه تنها ۲۴ ماه به طول انجامید. در ضمن این ورزشگاه دارای ۶۸۰۰۰ صندلی برای تماشاگران است.

پنج نمونه نوآوری در استادیوم های ورزشی

استادیو بنکامر مکزیک / ورزش فوتبال

فضای اصلی زمین ورزش در وسط این استادیوم قرار دارد ولی ساختار پیچیده کل استادیوم باعث شده تا این ورزشگاه ممتاز باشد. و اما ساختار پیچیده آن شامل فیلترهای آب باران است که به طور مستقیم به سفره های آب زیر زمینی محلی متصل شده است! این استادیوم به گونه ای طراحی شده که اجازه می دهد تا باد به راحتی در فضای میانی جریان داشته باشد و استادیوم را خنک نگاه دارد.

پنج نمونه نوآوری در استادیوم های ورزشی

استادیوم امچیناسوامی در هندوستان / ورزش کریکت

سقف این استادیوم سنّتی کریکت با نصب پنل های خورشیدی تغییر شکل یافته است. پنل های جاذب نور سالانه به طور تقریبی ۶۰۰ تن بخارات دی اکسید کربن را ذخیره می کنند.

پنج نمونه نوآوری در استادیوم های ورزشی

استادیوم پیر مائوروی در فرانسه / ورزش فوتبال

در این استادیوم می توان نیمه شمالی زمین فوتبال را به وسیله بالابرهای هیدرولیک بالا برده و روی نیمه جنوبی زمین قرار داد. با چنین امکانی، یک فضای باز ایجاد می شود که کنسرت های موسیقی، بازی های تنیس و بسکتبال در فضای گسترده تری امکان اجرا پیدا می کنند.

پنج نمونه نوآوری در استادیوم های ورزشی

نوآوری در استادیوم های ورزشی از آن دست مسائلی است که متخصصان امور و نیز سرمایه گذاران ورزشی بیش از پیش به آن توجه دارند. چراکه گاهی در دنیای مدرن امروز، شاخ و برگ ها و حاشیه ها بهتر می توانند نمایی بهتر به اهداف مورد نظر ما ببخشند.

مترجم: بهنام رشیدی

5/5 - (1 امتیاز)

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *