چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال

فوتبال به‌عنوان یکی از هیجان‌انگیزترین سرگرمی‌های قدیمی در میان ما انسان‌ها، علاوه بر لذت تماشا، ورزش بسیار مناسبی هم به‌حساب می‌آید؛ این ورزش زمانی به یک ورزش هیجان‌انگیزتر تبدیل می‌شود که بر روی یک زمین از جنس چمن مصنوعی باکیفیت اجرا شود، چراکه چمن مصنوعی فوتبال از زوایای گوناگونی، باعث بهبود کیفیت بازی می‌شود.

این محصول با استفاده از تکنیک‌های متنوعی و با به‌کارگیری تیم‌های تخصصی، پیاده‌سازی و اجرا می‌شود و در نهایت، یک زمین بازی ایمن، استاندارد و بدون خطر را برای ورزشکاران و علاقه‌مندان به فوتبال به وجود می‌آورد؛ همین مسائل یکی از برجسته‌ترین دلایل اقبال ورزشگاه‌های بزرگ در سرتاسر جهان به چمن مصنوعی است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی نکته‌ها و موضوعاتی بپردازیم که مطمئناً در فرایند انتخاب، خرید و اجرای چمن مصنوعی در ورزشگاه‌ها و زمین‌های فوتبال شما را یاری می‌کنند و در جایگاه یک خودآموز حرفه‌ای برای شما عمل خواهند کرد؛ با ما همراه باشید.

چمن مصنوعی فوتبال

مزیت‌های چمن مصنوعی

یک مطالعه مستقل پنج‌ساله که توسط وب‌سایت‌های معتبر  Reuters.COM و Easytruf.COM منتشر شده، نشان می‌دهد که با استفاده از چمن مصنوعی در زمین‌های ورزشی، نتایج بسیار مطلوبی به دست می‌آید که بخشی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • ۷۴ درصد گسستگی عضلانی کمتر؛
 • ۳۲ درصد حفظ تعادل ورزشکاران در قسمت مچ پا؛
 • ۴۲ درصد محافظت بیشتر از cl8 (رباط حسینی قوامی زانو) ؛
 • ۲۲ درصد کاهش صدمات مفصلی؛
 • ۱۹ درصد کاهش صدمات عمومی؛
 • ۱۲ درصد کاهش صدمات مغزی؛
 • ۱۰ درصد آسیب کمتر به سطح کفش در هنگام تماس.

جالب اینجاست که بازیکنان فوتبال در سرتاسر جهان نیز به‌خوبی از اهمیت چمن مصنوعی و افزایش کیفیت بازی بر روی آن مطلع هستند؛ چراکه چنین زمین‌هایی باعث افزایش کیفیت در گردش توپ می‌شود و به بازیکنان اجازه می‌دهد که با ظرافت بیشتری حرکات ورزشی خود را انجام بدهند و بازی حرفه‌ای‌تری را تجربه کنند. البته نباید از یاد ببریم که کیفیت اجرای چمن مصنوعی نیز، تأثیر بسیار زیادی در به‌وجودآمدن چنین ویژگی‌هایی دارد.

 

استفاده از چمن مصنوعی مدرسه برای زمین فوتبال

امروزه استفاده از چمن مصنوعی از خانه گرفته تا محل کار و مدارس و…. طیف وسیعی یافته است و هر روزه افراد زیادی به منظور مختلف از تزئین خانه گرفته تا چمن مصنوعی زمین ورزشی به دنبال آن هستند. استقبال از چمن مصنوعی مدرسه از این جهت قابل توجه است که می‌تواند علاوه بر اینکه مانع آسیب‌های ناشی از زمین‌خوردگی دانش‌آموزان حین دویدن و یا بازی‌های ورزشی شود موجب حفظ نشاط و شادابی دانش‌آموزان نیز شود.
آنچه که امروزه و با توجه به اینکه طیف وسیعی از چمن‌های مصنوعی وجود دارد. استفاده از چمنی مصنوعی با استانداردهای لازم برای زمین‌های چمن فوتبال در مدارس است. بیشترین چمن مورد استفاده در حیاط مدارس چمن MG Pro و سپیدار است.

اولین زمین چمن مصنوعی در ایران!

علاوه بر این بحث‌ها، زمانی که به سراغ بررسی سابقه اجرای چمن مصنوعی و بهره‌وری از آن به‌عنوان یک گزینه قابل‌اتکا برویم، به‌خوبی میزان اهمیت این کالای باارزش را درک می‌کنیم. گفتنی است که اولین زمین چمن مصنوعی کشور ایران در سال ۱۳۸۲ و در ورزشگاه قیانوری اجرا شد و تا ۹ سال، یک کاربری مناسب را به اهالی ورزش آن منطقه هدیه داد.

در ادامه، خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که شرکت چمنزار نیز یکی از اولین پروژه‌های کاملاً استاندارد زمین فوتبال خود را در ورزشگاه رباط‌کریم و در سال ۱۳۹۵ اجرا کرد. این پروژه باتوجه‌به تخمین اولیه کارشناسان تا ۵ سال ایستایی کامل الیاف خود را حفظ می‌کرد و عمر کلی آن نیز چیزی در حدود ۱۲ تا ۱۳ سال برآورد شده بود. البته نباید فراموش کنیم که نحوهٔ نگهداری و استفاده از این زمین نیز، تأثیر زیادی در ایستایی الیاف و داوم آن دارد.

نکات مهم در انتخاب چمن مصنوعی

انتخاب یک چمن مصنوعی باکیفیت برای موقعیت موردنظر شما، فرایندی است که نیازمند یک بررسی کارشناسانه است؛ در چنین مواقعی، باید تیم آشنا به انواع چمن مصنوعی به موقعیت اعزام بشوند یا اطلاعات کافی از آنجا به دست آورند تا بتوانند به شکل دقیق، محصولی را پیشنهاد کنند که بیشترین بهره‌وری را برای ورزشکاران دارد و دوام آن تضمین شده است.

بااین‌حال، در زمان مواجهه با انواع چمن مصنوعی، مؤلفه‌هایی پیش‌روی چشم ما قرار دارند که توجه به آن‌ها، ما را به یک انتخاب مناسب نزدیک می‌کند. این عوامل به شرح زیر هستند.

توجه به وزن الیاف

وزن الیاف عاملی تأثیرگذار در افزایش مقاومت این محصول در برابر آسیب‌های بیرونی گوناگون است که با عنوان Dtex اندازه‌گیری و معرفی می‌شود؛ این مؤلفه تأثیر زیادی در انعطاف‌پذیری الیاف چمن دارد و موجب افزایش مقاومت آن در برابر کوبش می‌شود. علاوه بر این، افزایش دیتکس در محصول، تأثیر عوامل جوی گوناگون مانند سرمای شدید زیر  و یخ‌بندان را افزایش می‌دهد.

گفتنی است که سرمای شدید در محصولات بی‌کیفیت نفوذ می‌کند و الیاف آن‌ها را دچار آسیب می‌کند اما محصولی که الیاف آن دارای وزن ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ یا بیش از این باشد، انسجام خود را در برابر یخ‌زدگی به‌خوبی حفظ می‌کند و پس از کاهش سرما و رسیدن دمای محیط به وضعیت معمولی، به حالت اولیه بازمی‌گردد و به‌سرعت ایستایی کامل خود را به دست می‌آورد.

چه عوامل دیگری به چمن آسیب می زنند؟

شایان توجه است که افزون بر هوای سرد، تابش مداوم نور خورشید و گرمای بیش از اندازه نیز، از جمله عواملی هستند که بر روی چمن‌های کیفیت پایین تأثیر می‌گذارند و به آن‌ها آسیب می‌زنند. البته اگر ما محصولی را انتخاب کنیم که دارای دیتکس بالا و وزن الیاف استاندارد است، مطمئناً در چنین موقعیت‌‌هایی نیز مقاوم خواهد بود و حتی در دماهای بالا، به‌خوبی انسجام مولکولی خود را حفظ خواهد کرد؛ این مسئله تأثیر چشم‌گیری در جلوگیری از پوسیدگی و شکستگی چمن مصنوعی دارد.

توجه به زیره

لایه زیره یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده چمن مصنوعی مخصوص زمین‌های فوتبال است و نقشی حیاتی در عملکرد مناسب و ماندگاری آن دارد؛ این بخش از چمن‌ها با نام بکینگ نیز شناخته می‌شود. توجه به تعداد لایه زیره مناسب یکی از عوامل تأثیرگذار در زمان انتخاب چمن مصنوعی مناسب است، پس در ادامه، توضیحاتی را به دست می‌دهیم که هنگام تصمیم‌گیری با مشکلی مواجه نشوید.

بکینگ از چند لایه تشکیل شده است؟

گفتنی است که بکینگ از دو یا سه‌لایه تشکیل‌شده که می‌توانند به شکل بافته یا نبافته عرضه شوند. لایه بافته به‌صورت شبکه نت ماتریکس (چیزی شبیه به تاروپود) از الیاف پلی‌پروپیلن تولیدشده و لایه زیره نبافته نیز از جنس P.P است که شباهت زیادی به لایهٔ ژئوتکس دارد و در نهایت، با پوششی از جنس لاتکس ضخامت می‌گیرد.

بکینگ چمن مصنوعی

اگر ساعت استفاده از چمن مصنوعی زیاد است و یا قرار است این محصول در زمین‌های زیر ۲ هزار و ۵۰۰ متر اجرا شود، فشار فیزیکی بر چمن افزایش می‌یابد، پس باید از یک بکینگ سه‌لایه استفاده کنیم تا آسیب‌ها را به حداقل برسانیم. جالب است بدانید که لایه سوم انسجام بیشتری در برابر فشارهای کوبشی به چمن می‌دهد و با محافظت از الیاف آن، بازه زمانی بهره‌وری از محصول را به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

چمن مصنوعی با بکینگ دو لایه برای چه زمین هایی مناسب است؟

از طرف دیگر، می‌توانیم از چمن مصنوعی دولایه در زمین‌هایی که ابعادی بیشتر (تا حدود ۷ هزار متر) دارند استفاده کنیم؛ در چنین موقعیت‌هایی، زمین ورزشی فشار فیزیکی و کوبشی کمتری را تحمل می‌کند، پس نیازی به استفاده از زیره سه‌لایه در آن نیست، چراکه بکینگ دولایه یک گزینهٔ اقتصادی است و هزینه‌ها را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

چمن مصنوعی با بکینگ سه لایه برای چه زمین هایی مناسب است؟

با همه این تفاسیر، نباید از یاد ببرید که بهتر است در موقعیت‌های زیر از آن دسته چمن‌هایی استفاده کنید که دارای یک بکینگ سه‌لایه هستند:

 • در مناطق سردسیر و دارای آب‌وهوای بسیار خنک زمستانی (مانند مناطق شمال غربی کشور) ؛
 • موقعیت‌های بسیار گرم یا مناطقی که تابستان پرحرارتی را تجربه می‌کنند (نظیر مناطق جنوبی ایران) ؛
 • زمین‌های پراستفاده ورزشی، صرف‌نظر از اینکه کوچک یا بزرگ باشند.

این مسئله باعث می‌شود که ساختار بافت چمن مصنوعی و زمان بهره‌برداری آن به میزان چشم‌گیری افزایش پیدا کند. گفتنی است که این نکته حتی در مناقصه‌های وزرشی چنین مناطقی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد و به شکل کتبی، اطلاع‌رسانی می‌شود.

تماس با شرکت چمنزار

توجه به تراکم و ارتفاع الیاف چمن مصنوعی و تأثیر آن در پروژه

قاعده دقیقی برای تعیین تراکم و ارتفاع الیاف چمن مصنوعی وجود ندارد و این مسئله باید در موقعیتی کارشناسی شود اما به‌طورکلی، تراکم و ارتفاع الیافی که برای یک پروژه استاندارد ورزشی فوتبالی در نظر گرفته می‌شود، چیزی در حدود ۵۰ میلی‌متر و میزان ۱۴۰ گره است. البته این رقم‌ها باتوجه‌به نیازها و خواست مشتریان کاملاً قابل‌تغییر هستند.

عوامل گوناگون برای ایجاد تغییر در ارتفاع و تراکم چمن

عوامل گوناگونی در ایجاد تغییر در ارتفاع و تراکم چمن تأثیرگذار هستند که در ادامه، بخشی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم و تراکم ایده‌آل را نیز برای آن‌ها معرفی می‌نماییم.

 • محیط‌های ورزشی پراستفاده و با تردد زیاد یا زمین‌هایی با ابعاد کوچک که فشار فیزیکی بالایی را تجربه می‌کنند نیازمند استفاده از تراکم‌های بیشتر (تا ۱۶۰ گره) هستند؛
 • در موقعیت‌هایی که انعطاف‌پذیری چمن مصنوعی اهمیت زیادی دارد و متخصصان قصد دارند سطحی روان‌تر و باکیفیت‌تر در زمین ایجاد کنند تا گردش توپ به شکل بهتری انجام شود و بازیکنان احساس راحتی بیشتری داشته باشند. در این موارد متناسب با متراژ زمین، از محصولاتی با ارتفاع الیاف بیشتر استفاده می‌شود. مثلاً در زمین‌های استادیومی با متراژ ۷ هزار تا ۱۰ هزارمتری، الیاف‌هایی تا ارتفاع ۶۰ میلی‌متر نیز به کار می‌روند؛
 • انجام یک پروژه اقتصادی و کاهش هزینه‌های کلی در پوشش‌دهی زمین با چمن مصنوعی، یکی دیگر از دلایل ایجاد تغییر در ارتفاع و تراکم الیاف است. در این موارد، ارتفاع ممکن است از ۵۰ میلی‌متر تا ۴۰ میلی‌متر و گره‌ها از ۱۴۰، تا ۱۳۰ یا حتی ۱۲۰، کاهش پیدا کند؛
 • ساخت یک زمین تمرینی برای انجام آموزش‌های ابتدایی و نیمه‌حرفه‌ای، عامل دیگری برای کاهش تراکم زمین است. البته باید به این مسئله توجه داشته باشید که در چنین موقعیت‌هایی، حتماً باید فرایند کاهش ارتفاع و تراکم به شکل یکدست و کلی انجام شود، وگرنه استانداردهای اجرایی را زیر سؤال می‌برد.

علاوه بر موقعیت‌هایی که در بالا بیان کردیم، زمانی که قرار است از چمن مصنوعی برای حاشیه یک زمین فوتبال که با چمن طبیعی پوشش‌دهی شده استفاده کنیم، می‌توانیم این دو مؤلفه را تا میزان خاصی کاهش بدهیم.

چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی پر فروش فوتبالی در فروشگاه چمنزار

پس از بررسی عوامل تأثیرگذار در انتخاب یک چمن مصنوعی مناسب، خالی‌ازلطف نیست اگر یکی از پرفروش‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات موجود در سبد فروشگاهی چمنزار را به شما معرفی کنیم.

پارادایس نام جدید چمن مصنوعی مدل منو فیلامنت است. دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند اگر بدانید که تابه‌حال بیش از یک میلیون متر از محصول پارادایس در زیر پای بازیکنان فوتبال سرتاسر کشور نصب شده است. ویژگی مهم این چمن فوتبالی، یک آوند مرکزی (زائده‌ای به طول الیاف) است که عملکردی پایدارکننده را در سطح زمین فوتبال به وجود می‌آورد و سرعت برگشت‌پذیری الیاف را به دلیل فشارهای کوبشی سرعت می‌بخشد.

چمن مصنوعی مدل پارادایس پس از بارها آزمایش و نصب در زمین‌های حرفه‌ای فوتبال که در مناطق سردسیر و گرمسیر کشور قرار داشتند، بالاخره موفق شد تا در سال ۱۳۹۸ استاندارد ارزشمند “تک‌ستاره” را از فیفا دریافت کند و در ادامه، تأییدیه تمامی آزمایش‌های فنی خود را از آزمایشگاه ادارهٔ نوسازی اماکن ورزشی واقع در مجموعه ورزشی آزادی دریافت نماید.

قوانین کلی برای نصب یک چمن مصنوعی استاندارد

به این موضوع توجه داشته باشید که وقتی یک بازیکن فوتبال بر روی زمین چمن مصنوعی مشغول دویدن و سرگرم بازی است، انرژی گام‌های او به سطح منتقل و پراکنده می‌شود؛ در چنین موقعیتی، فقط یک چمن مصنوعی که به شکل استاندارد نصب شده می‌تواند بستری ایمن و انعطاف‌پذیر برای این ورزشکار ایجاد کند، در غیر این صورت، زمین بازی می‌تواند موجب گردش نامناسب توپ شود و حتی آسیب‌های کوچک و بزرگی را به بازیکنان تحمیل کند.

قوانین فیفا برای نصب چمن مصنوعی در زمین های ورزشی

به سبب همین مسائل، سازمان فیفا قوانین و استانداردهای دقیقی را برای نصب چمن مصنوعی در زمین‌های ورزشی وضع کرده که موجب کاهش هرگونه آسیب در حین برگزاری مسابقه یا تمرین می‎شود و سلامت بازیکنان را تضمین می‌کند.

 • استفاده کافی از سیلیس و گرانول که ارتباط مستقیمی با ایمنی زمین و میزان انعطاف‌پذیری چمن مصنوعی دارد؛
 • استفاده از لایه ژئوتکستایل ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرمی در میزانی متناسب با مساحت کلی زمین. این لایه به‌عنوان یک تثبیت‌کننده در سطح کلی زمین چمن عمل می‌کند و قابلیت‌های ارتجاعی آن را ارتقا می‌دهد؛
 • انجام فرایندهای مربوط به زیرسازی با استفاده از شن با ساختاری مستحکم و انعطاف‌پذیر که موجب افزایش جذب ضربات بیرونی می‌شود.

نکاتی که در زمان نصب چمن مصنوعی فوتبال طبق قوانین فیفا باید در نظر داشته باشید!

برای آنکه بتوانیم قوانین بایسته فیفا را به شکل کلی رعایت کنیم و یک زمین چمن مصنوعی ایده‌آل به وجود بیاوریم، لازم است که از لوازم زیر نیز استفاده شود:

 • چسب‌های پلی‌اورتان و نوارهای اتصال باکیفیت که باعث اتصال یکدست لایه‌های چمن به یکدیگر می‌شود و سطحی یکپارچه را به وجود می‌آورد؛
 • استفاده از سیلیس به میزان ۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم در هر یک مترمربع. این ماده در حکم یک پرکنندهٔ اولیه عمل می‌کند و بیش از هر چیزی، برای افزایش ایستایی و حجم الیاف در سطح چمن مصنوعی به کار گرفته می‌شود؛
 • استفاده گرانول ۳ تا پنج که دارای یک دانه‌بندی نرم و انعطاف‌پذیر است و به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین متریال‌های مورداستفاده در نصب چمن مصنوعی شناخته می‌شود. جالب است بدانید که تزریق این ماده در اندازهٔ استاندارد، باعث به‌وجودآمدن سطحی روان و دلپذیر می‌شود که ارتباط مستقیمی باکیفیت گردش توپ و دویدن بازیکنان دارد.

در ادامه این بحث، لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که گرانول به‌عنوان یکی از سطحی‌ترین لایه‌های تزریق‌شده در بین الیاف‌های چمن مصنوعی شناخته می‌شود و لازم است که به شکل سالیانه، به میزان ۲ کیلوگرم، در هر مترمربع چمن شارژ شود.

اقدامات لازم پیش از زیرسازی

در برخی از موارد پیش از آنکه به سراغ فرایند زیرسازی برویم، باید اقداماتی را بر روی زمین اصلی انجام دهیم تا آماده اجرای مراحل زیرسازی و نصب چمن مصنوعی باشد. زمانی به انجام این اقدامات نیاز پیدا می‌کنیم که زمین اصلی دچار مشکلات و فرسودگی‌های خاصی باشد و این نگرانی به وجود بیاید که در صورت اصلاح نشدن این آسیب‌ها، مشکلاتی به وجود خواهد آمد. در ادامه، به‌طورکلی اقدامات پیش از زیرسازی در بسترهای آسفالت و خاکی را به شکل کلی بررسی می‌کنیم.

اقدامات پیش از زیرسازی بر بستر آسفالت

در ادامه، مهم‌ترین اقدامات لازم برای آماده‌سازی زمین آسفالت در پروژه‌های زیرسازی چمن مصنوعی را معرفی می‌کنیم؛ توجه داشته باشید که متناسب با موقعیت شما، ممکن است که صرفاً برخی از این اقدامات لازم باشد.

 • علف‌زدایی کلی سطح برای جلوگیری از رویش مجدد گیاهان؛
 • کادربندی یا جدول‌کشی زمین برای ایجاد یک قالب منظم در محیط زمین؛
 • تسطیح زمین با یک‌لایه ۱۰ سانتی‌متری به کمک شن ۰ تا ۱۵٫

اقدامات پیش از زیرسازی بر بستر خاک

مانند بخش قبلی، ممکن است که زمین شما صرفاً به انجام برخی از این فرایندها نیاز داشته باشد.

 • مشخص‌کردن آکس به آکس زمین فوتبال؛
 • پی‌کنی و جدول‌کشی؛
 • بتن‌ریزی، جدول‌گذاری و بندکشی جدول‌ها؛
 • پهن کردن لایه بالایی برای سطح اولیه زیرسازی؛
 • پهن کردن، تسطیح، کروم‌بندی و شیب‌بندی لایهٔ رویه با شن ۰ تا ۱۵٫

چمن مصنوعی رباط کریم

راهکارهای زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال در مناطق مختلف آب‌وهوایی

در این روزها، بیش از ۵ هزار زمین فوتبال که با چمن مصنوعی پوشش ‌دهی شده در بخش ‌ها و مناطق گوناگون وجود دارد که فضایی مناسب برای بازی بیش از ۱۲ هزار تیم ورزشی کوچک و بزرگ را به وجود می‌آورد. با این حساب، چمن مصنوعی در این سال‌ها به بیشترین میزان مقبولیت خود رسیده و همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، استفاده زیادی هم از آن می‌شود؛ بنابراین، متخصصان و کارشناسان نیز باید به‌دقت استانداردها و شیوه‌های اصولی نصب این محصولات را به کار بگیرند تا در نهایت، یک پروژه مناسب را به اهالی ورزش تقدیم کنند.

راهکارهای افزایش کیفیت زمین های چمن مصنوعی

شایان توجه است که برای رسیدن به چنین هدفی، علاوه بر رعایت اصول تخصصی گوناگون، استفاده از فناوری آن‌باند و استفاده از سیلیس و گرانول (مواد حجم‌دهنده مخصوص) به اندازه استاندارد، فضای به‌مراتب ایمن‌تری را برای بازیکنان به وجود می‌آورد و در کیفیت افزاینده زمین‌های چمن مصنوعی، بدون شک تأثیر زیادی دارد. گفتنی است که تحقیقات علمی جدید نشان‌دهنده این مسئله هستند که اجرای چمن مصنوعی با چنین روشی، ایمنی به‌مراتب بیشتری را به وجود می‌آورد؛ این امنیت هنگام دویدن و زمین‌خوردن احتمالی بازیکنان، بیشتر از هر زمان دیگری خود را نشان می‌دهد.

برای آنکه بتوانیم یک زمین ورزشی باکیفیت داشته باشیم که چمن مصنوعی آن نیز کاملاً یکدست است و تجربه لذت‌بخشی را به هر ورزشکاری هدیه می‌دهد، باید فرایندهای تخصصی اجرای چمن مصنوعی را به‌دقت دنبال کنیم؛ یکی از این فرایندها که تأثیر چشم‌گیری پروژه نهایی دارد، زیرسازی نام دارد.

زیرسازی باید متناسب با زمین ورزشی صورت گیرد!

زیرسازی کاملاً متناسب با موقعیت قرارگیری زمین ورزشی و جنس سطح آن قرار می‌گیرد و به یک راهکار کلی ختم نمی‌شود؛ بنابراین، هر کارشناسی باید ابتدا به شکل کامل زمین ورزشی را بازرسی نماید تا پس از آن بتواند یک روش مناسب برای زیرسازی آن پیدا کند. البته نباید از یاد ببریم که مسائل دیگری نیز نظیر وضعیت آب‌وهوا هم در تعیین روش زیرسازی تأثیرگذار هستند. به‌طورکلی، اقلیم کشورها از نظر بارش در یکی از دو دسته اصلی زیر قرار می‌گیرد:

 • مناطق پربارش مانند شهرهای شمالی کشور؛
 • مناطق با بارش‌های شدید مانند شهرها و جزایر جنوبی.

چنانکه در هرکدام از دو اقلیم بالا قرار دارید، بهتر است زیرسازی چمن مصنوعی در موقعیت دلخواهتان با پیروی از روش شنی (یا Un Bound) انجام شود؛ این روش علاوه بر اینکه سرعت تخلیه آب از سطح زمین چمن را افزایش می‌دهد، زمینی انعطاف‌پذیرتر از زیرسازی‌های سخت مانند آسفالت یا بتن ایجاد می‌کند.

آیا نمی شود چمن را بر روی سطوح سخت نصب کرد؟

البته در برخی از شرایط، چاره‌ای به‌جز اجرای چمن مصنوعی بر روی آسفالت یا سطوح سخت دیگر وجود ندارد؛ همچنین در برخی موارد، لازم است که از متریال دیگری در فرایند زیرسازی استفاده شود. در ادامه تلاش می‌کنیم تا به شکل مختصر، روش‌های پرکاربرد زیرسازی را معرفی کنیم تا شما بتوانید این فرایند را در موقعیت‌های گوناگون به شکل بهتری درک کنید.

روش زیرسازی Un Baud یا شنی

در این روش، پیش از هر چیزی، به میزانی که بستگی به بارش سالیانه آن منطقه دارد از سطح خاک زمین برداشت می‌شود، سپس با چندین لایه شن و با دقت به دانه‌بندی مختلف آن (از بزرگ به کوچک) سطح پوشانده می‌شود. در این صورت، آب سطحی از بین لایه‌های شنی و ریگ عبور می‌کند و پس از رسیدن به لایه سخت و غیرقابل‌نفوذ تحتانی، روی شیب زمین حرکت می‌کند تا به شبکه لوله‌های زِه‌کِش منتقل شود.

پس از آنکه آب به این موقعیت رسید، به‌وسیله تأسیسات لوله‌هایی که از پیش طراحی و اجرا شده‌اند، به بیرون از فضای چمن‌کاری شده منتقل می‌شود. جالب است بدانید که در برخی موارد این آب‌ها مستقیماً به چاه‌ها یا مجاری زیرزمینی منتقل می‌شوند و در مواردی دیگر، صرفاً به بیرون زمین چمن انتقال پیدا می‌کنند.

در پایان لازم است بدانید که اگر قصد دارید زمین ورزشی خود را به این روش زیرسازی کنید، حتماً باید فرایندهایی نظیر جدول‌کشی و اجرای قالب با استفاده از سکو را هم پشت سر بگذارید تا پروسه به بهترین شکل به‌پیش برود.

روش زیرسازی سطوح سخت نظیر آسفالت یا بتن

گاهی اوقات قرار است اجرای چمن مصنوعی روی یک سطح سخت مانند آسفالت یا بتن انجام شود؛ در سطوح این‌چنینی، فشارهای فیزیکی حاصل از دویدن بازیکنان به طور کامل برگشت‌خورده و تأثیر مستقیمی روی سطح چمن مصنوعی، عضلات و مفاصل بازیکنان می‌گذارد. با این حساب، چنین سطوحی یک گزینه مناسب برای اجرای چمن مصنوعی محسوب نمی‌شوند، پس حتماً باید پیش از هر چیزی، یک زیرسازی اصولی را رقم بزنیم.

مراحل زیرسازی برای نصب چمن بر روی آسفالت

کارشناسان در چنین مواقعی تأکید می‌کنند که پیش از اجرای چمن مصنوعی، روی آسفالت یا هر سطح سخت دیگری را با یک‌لایه شنی ۲ تا ۱۵ به ضخامت ۸ تا ۱۲ سانتی‌متری پوشش دهیم و پس از آن، به سراغ مراحل دیگر برویم. گفتنی است که در این روش، به دلیل اینکه که شیب‌بندی نیز با لایهٔ شنی از سمت مرکز به اطراف صورت می‌گیرد و این لایه در کناره‌های زمین به ضخامت صفر می‌رسد، دیگر نیازی به جدول‌کشی زمین نداریم.

این زیرسازی اگر به شکل دقیق و اصولی انجام شود، علاوه بر اینکه مقرون‌به‌صرفه است، فضای دلچسب‌تر و سطح روان‌تری را برای بازیکنان فوتبال ایجاد می‌کند. البته باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که گاهی در صورت سخت بودن زمین چمن مصنوعی، فشارهای فیزیکی به حدی افزایش یابد که موجب کوفتگی عضلات و مفاصل می‌شود.

روش زیرسازی با استفاده از شوک پد

یک راه دیگر نیز که برای نصب چمن مصنوعی در روی سطوح سخت پیشنهاد می‌شود استفاده از شوک‌پدهای شیاردار و یا ژئوتکس ۵۰۰ تا ۱ هزار گرم است. البته ممکن است هزینه این لایه از اجرای لایه ۸ سانتی‌متری شنی بالاتر برود اما سرعت اجرای آن نسبت به آن روش بیشتر است. همچنین لایه شوک‌پد یا ژئوتکس تأثیر بالایی در افزایش انعطاف چمن دارد و به‌آسانی قابل‌دسترس است.

چمن مصنوعی فوتبالی

ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال

فدراسیون جهانی فوتبال برای گسترش زمین‌های فوتبال و رونق هرچه بیشتر این ورزش محبوب، ابعاد دقیقی برای یک زمین فوتبال تعیین نکرده؛ این مسئله باعث می‌شود که حساسیت‌ها در خصوص رعایت دقیق ابعاد استاندارد کم بشود و در هر منطقه‌ای از کره زمین، مردم بتوانند یک زمین ورزشی مناسب برای خود فراهم کنند. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که این سازمان ابعادی را به شکل میانگین و کلی معرفی کرده که رعایت آن‌ها به‌مراتب ساده‌تر از پیروی از یکسری اصول دقیق و بدون تغییر است.

رعایت طول و عرض در یک زمین فوتبال

با این حساب، فدراسیون جهانی فوتبال پیشنهاد می‌کند که ضلع طولی زمین چیزی در حدود ۹۰ تا ۱۲۰ متر و ضلع عرضی آن نیز بین ۴۰ تا ۹۰ متر باشد؛ بر این مبنا، مساحت یک زمین فوتبال از ۱ هزار و ۸۰ متر تا ۴ هزار و ۵۰ متر متغیر خواهد بود. توجه داشته باشید که انتخاب سایز زمین در بازه‌هایی که بیان کردیم کاملاً اختیاری است اما نکته اینجاست که باید تناسب میان طول و عرض را حتماً رعایت کنید.

گفتنی است که عدد کلی متناسب برای یک زمین فوتبال استاندارد ۱٫۵۴ است. اجازه بدهید تا برای درک بهتر این مسئله یک مثال ذکر کنیم: اگر عرض زمین فوتبال مدنظرتان ۵۵ متر است، حتماً باید طول آن را ۸۵ متر در نظر بگیرید تا تناسب ۱٫۵۴ به دست بیاید. البته دانستن این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که در برخی از موارد، استثناهایی هم برای این مسئله وجود دارد؛ مثلاً اگر شما یک عرض ۹۰ متری را برای زمین در نظر بگیرید، نهایتاً می‌توانید طول را تا ۱۲۰ متر افزایش بدهید.

چگونه عمر چمن مصنوعی زمین فوتبال را افزایش بدهیم؟

پیش از هر چیزی باید به این نکته توجه داشته باشیم که انتخاب چمن مصنوعی باکیفیت پیش از اجرای پروژه، مؤثرترین اقدام برای ساخت یک زمین چمن باکیفیت و بادوام است، چراکه در برخی موارد، هرچقدر هم که دستورالعمل‌های نگهداری را بادقت عملی کنیم، کیفیت چمن مصنوعی استفاده شده آن‌قدر کم است که به‌زودی دچار آسیب می‌شود. علاوه بر این، انجام فرایندهای زیرسازی نیز یکی دیگر از اقداماتی هستند که مطمئناً طول عمر و دوام چمن مصنوعی را تضمین می‌کنند.

اقدامات لازم برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبال

جدای از این بحث‌ها، دستورالعمل‌ها و اقداماتی نیز وجود دارند که پس از انتخاب یک چمن مصنوعی مناسب و انجام زیرسازی خوب، باید به شکل دوره‌ای انجام شوند تا ضامنی دیگر برای ماندگاری ایده‌آل زمین ورزشی شما باشند. بخشی از مهم‌ترین این اقدامات، به شرح زیر هستند:

 • زمان استاندارد برای استفاده از چمن مصنوعی ۶ ساعت در روز است و استفاده بیشتر از آن، باعث آسیب به زمین می‌شود؛
 • استفاده از چمن مصنوعی در ساعات گرم روزهای داغ به الیاف آن آسیب می‌زند؛
 • استفاده از کاور در زمان یخ‌بندان می‌تواند از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند؛
 • برخی از دستگاه‌ها و ابزارهای لازم برای بالابردن ایستایی الیاف چمن مصنوعی ساخته شده‌اند و استفاده از آن‌ها مطمئناً بدون تأثیر نخواهد بود؛
 • دستگاه برچسب‌زنی عملکردهای در افزایش ایستایی الیاف چمن مصنوعی و جلوگیری از کوبش آن دارد.
 • به شکل سالیانه، سطح چمن مصنوعی با استفاده از گرانول و سیلیس و با به‌کارگیری دستگاه فرچه انجام شود؛
 • در فصل‌ها و ایام گرم سال، فرایند آب‌پاشی و گرمازایی چمن مصنوعی باید به شکل کامل انجام شود. این مسئله کمک می‌کند آسیب کمتری در چنین برهه‌های زمانی به چمن وارد شود و ورزشکاران نیز، احساس گرمای ناخوشایند را در کف پا و عروق خود احساس نکنند.

علاوه بر این‌ها که در حکم عملیات‌های نگهداری هستند، دسته‌ای از فعالیت‌ها هستند که کاملاً ممنوع‌اند و نباید به‌هیچ‌عنوان اتفاق بیفتند وگرنه آسیب‌های جدی به چمن مصنوعی وارد می‌کنند.

 • انداختن ته‌سیگار، آدامس، تخمه یا مواردی ازاین‌دست بر روی چمن مصنوعی؛
 • پرتاب اشیای تیز و برنده بر روی سطح چمن مصنوعی.

علاوه بر این، توصیه می‌کنیم که در ورودی‌های مربوط به زمین‌هایی که با چمن مصنوعی پوشش‌دهی شده‌اند، قسمت‌های به‌خصوصی (از جنس فرش یا موکت) طراحی بشود که کفش‌ها و سایر وسایل ورزشکاران و مصرف‌کنندگان بر روی آن‌ها قرار بگیرد تا از هرگونه آسیب احتمالی پیشگیری شود.

چمنزار انتخابی حرفه‌ای برای یک پروژه ایده‌آل

پس از آنکه دانستنی‌های حرفه‌ای مربوط به چمن مصنوعی را با همدیگر مرور کردیم و از زوایای گوناگونی به این محصول ایده‌آل اشاره کردیم، زمان آن رسیده که چند کلمه‌ای هم درباره یکی از مجموعه‌های تخصصی برای خدمت‌رسانی در زمینه فروش و اجرای چمن مصنوعی صحبت کنیم.

مجموعه چمنزار با یک ۷ تیم تخصصی در زمینه فروش و اجرای چمن مصنوعی، یکی از حرفه‌ای‌ترین‌های داخل کشور به‌حساب می‌آید که تاکنون پروژه‌های گوناگونی را در مناطق مختلفی از ایران مدیریت کرده است و تا جایی در این زمینه نام‌آور شده که در این روزها، یک برند داخلی در عرصهٔ چمن مصنوعی به‌حساب می‌آید.

چمنزار به قوانین بین المللی توجه دارد!

مدیران چمنزار پیش از هر چیزی تلاش کرده‌اند تا دستورالعمل کاملی را برای مجموعه خود طراحی کنند که موجب می‌شود پروژه‌های اجرایی این سازمان، از بیشترین میزان کیفیت برخوردار باشند و به بهترین شکل در محل موردنظر عملی بشوند. گفتنی است که چمنزار علاوه بر آگاهی کامل از قوانین بین‌المللی نهادهای گوناگون مانند فدراسیون جهانی فوتبال، خود را به رعایت اصولی متعهد می‌داند که ضامن کیفیت هرچه بیشتر پروژه هستند.

 • مجموعه چمنزار با به‌کارگیری ۷ تیم سه‌نفره در بخش‌های گوناگونی از ایران، ضامن اجرای طرح‌های چمن مصنوعی در کمترین زمان ممکن است؛
 • چمنزار به سبب آشنایی کامل با انواع محصولات چمن مصنوعی، ضامن ارائهٔ یک چمن مصنوعی باکیفیت به همراه قیمتی مطلوب است؛
 • چمنزار با اشراف به علم و تخصصی نیروهای خود، ضامن اجرای فرایندهای زیرسازی با رعایت همهٔ جوانب احتمالی است؛
 • چمنزار با درک کامل وضعیت بازار و افزایش ناگهانی برخی از قیمت‌ها، این ضمانت را به مشتریان می‌دهد که در حین اجرای پروژه در صورت افزایش ناگهانی قیمت‌ها، کاملاً وضعیت مشتری را درک نماید و با انجام مشورت تخصصی بین تیم خود و کارفرما، پروژه را با یک توافق دوطرفه به‌پیش ببرد.
 • چمنزار بخشی از محصولات خود را در سه رنگ سبز، اخرایی و سفید به مشتریان عرضه می‌کند تا علاوه بر توجه به کیفیت و نصب اصولی آن، بیشترین میزان هماهنگی با محیط ایجاد شود و نظم و هارمونی آن به شکل کامل رعایت بشود.

توان اجرایی شرکت چمنزار

در ادامه، لازم است که توان اجرایی این مجموعه را با ذکر یک مثال خدمت شما عزیزان بیان کنیم:

 • ما به مدد تیم پرانرژی و متخصص خود قادر هستیم یک پروژه ۷ هزار و ۵۰۰ متری فوتبالی را از ابتدایی‌ترین مراحل، یعنی پاک‌سازی سطح و زیرسازی تا نصب چمن مصنوعی به‌پیش ببریم و به کارفرما تحویل بدهیم.

چمنزار در جای‌جای کشور پهناور ایران

شرکت چمنزار انواع متفاوتی از چمن مصنوعی فوتبال را بر اساس نیاز مشتریان به آن‌ها عرضه می‌کند. در برخی از مناطق ایران، چمن‌های مصنوعی با تراکمی بالاتر و زیره ضخیم‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد تا بتواند توانائی مقابله با نیروهای کوبشی را هم داشته باشد؛ در مناطقی نیز به دلیل شرایط خاص جوی مانند گرمای بالا یا سرمای شدید، به تراکم الیاف و ساختار زیره چمن مصنوعی و استحکام آن توجه ویژه می‌شود و استانداردهای لازم در تولید چمن مصنوعی و اجرای آن به شکل حداکثری لحاظ می‌شود تا در نهایت یک زمین چمن مصنوعی ایمن و کارآمد برای ورزشکاران ایجاد شود.

چمن مصنوعی رباط کریم

چمن های فوتبالی در شرکت چمنزار

چمن‌های مصنوعی فوتبال شرکت چمنزار بر سه اصل تحلیل و ارائه می‌شوند:

 • عملکردی به لطافت و طراوت چمن طبیعی؛
 • درنظرگرفتن شرایط آب‌وهوایی در مناطق مختلف؛
 • استقامت بالا در ساعات ورزشی طولانی.

نوآوری در طراحی چمن مصنوعی پردیس

اکنون که در حال معرفی مجموعه پرتوان چمنزار هستیم، نباید از یاد ببریم که سازمان موردبحث ما، علاوه بر فروش و اجرای چمن مصنوعی، نوآوری‌هایی هم برای استفاده بهینه از محصولات موجود به بازار انجام می‌دهد که گاهی باعث به‌وجودآمدن یک محصول ایده‌آل می‌شود.

ماجرا ازاین‌قرار است که گاهی زمین‌های چمن به سبب اینکه متناسب با نیازهای روز دنیا طراحی می‌شوند و در ساخت آن‌ها از فناوری‌های گوناگونی استفاده می‌شود، باید به شکل مناسبی تحت نگهداری قرار بگیرند و در فواصل زمانی به‌خصوصی، توسط کارشناسان بازدید شوند. حتی در برخی از موارد، لازم است که چمن یک زمین ورزشی به شکل کامل تعویض شود یا تغییرات عمده‌ای در آن ایجاد شود که باعث عملکرد بهتر آن خواهد بود.

ایجاد تغییرات در چمن مصنوعی پردیس

این تغییرات گاهی در یک نوع محصول خاص نیز اتفاق می‌افتد تا با محیط سازگاری بهتری پیدا کند و به شکل مناسب‌تری مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. به‌عنوان‌مثال، یکی از قدیمی‌ترین محصولات چمن مصنوعی در کشور ایران، پردیس نام دارد که محصولی پرکاربرد هم به‌حساب می‌آید.

اخیراً تیم متخصص چمنزار کوشیده‌اند تا تغییراتی بر روی فیبریلیت این چمن انجام دهند که آن را به نمونه‌ای مناسب‌تر برای فضاهای ورزشی مخصوص مدارس یا موسسه‌های آموزش‌محور تبدیل می‌کند؛ سرسبزی و پرتوده بودن، دو مورد از ویژگی‌های برجسته این محصول جدید است که یک ماندگاری طولانی را هم به همراه دارد.

گارانتی چمن مصنوعی

علاوه بر این‌ها، شایان توجه است که چمنزار چمن مصنوعی پردیس را با یک گارانتی ۵ ساله ارائه می‌دهد و کارکرد ۱۰ ساله آن را در صورت استفاده اصولی، برای مشتری تضمین می‌کند؛ همچنین نباید از یاد ببریم که این محصول با همه این تفاسیر، یک گزینه ایده‌آل برای موقعیت‌های پرتردد به‌حساب می‌آید، آن موقعیت‌هایی که رفت‌وآمد زیاد است و زمین چمن برای ساعت‌های زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌هایی از پروژه‌های موفق چمنزار

وقتی قرار است یک بازی حرفه‌ای فوتبال در زمین چمن مصنوعی انجام شود، موارد زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه داشت. به‌عنوان نمونه، تعامل بازیکنان با سطح زمین، اولین نکته‌ای است که در ایجاد یک زمین فوتبال استاندارد در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، نکات و مؤلفه‌های دیگری توسط کارشناسان و طراحان چمن مصنوعی باید رعایت شود که عملکرد زمین بازی در زیر پای بازیکنان به بهترین شکل رقم بخورد؛ این نکته، یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در یک بازی فوتبال باکیفیت محسوب می‌شود، تا جایی که می‌تواند قدرت و شتاب بازیکنان را تا حدودی تحت‌تأثیر قرار دهد.

ایجاد شرایط مناسب برای بازیکنان در یک زمین فوتبال

در یک زمین فوتبال استاندارد، اگر چمن مصنوعی دارای ارتفاع الیاف ۵۰ تا ۵۵ میلی‌متر با تراکم طولی ۱۴۰ تا ۱۵۰ گره باشد و سیلیس و گرانول حجم‌دهنده هم به میزان مناسبی در بین الیاف آن قرار بگیرد، زمین نهایت انعطاف‌پذیری و ایمنی را برای بازیکنان ایجاد می‌کند؛ این ساختار سبب می‌شود که تراکم چمن مصنوعی بالا برود و مقاومت آن در برابر کوبش و ساییدگی به‌مراتب بیشتر شود.

شرکت چمنزار با اشراف به چنین مسائلی، در تلاش است تا محیطی ایمن و باکیفیت برای برگزاری هرچه بهتر یک بازی فوتبال طراحی کند؛ اتفاقاً نمونه‌هایی از این طراحی‌های موفق و استاندارد نیز در رزومهٔ این مجموعه وجود دارد که در ادامه به بخشی از آن‌ها می‌پردازیم.

پروژه چمن مصنوعی فوتبال در شمس آذر قزوین

چمن مصنوعی فوتبالی شمس آذر قزوین

شرکت چمنزار با آشنایی کامل به چنین مسائلی، یک پروژه چمن مصنوعی مخصوص زمین فوتبال را به سفارش یکی از مربی‌های برجسته کشوری، آقای فیروز کریمی، رقم زد. متخصصان چمنزار با استفاده از محصول M.J PRO / ام. جی پرو ۵۵ در این زمین فوتبال (متعلق به تیم شمس آذر قزوین) پروژه‌ای را اجرایی کردند که از زوایای گوناگونی منحصر‌به‌فرد است؛ محصول به‌کار‌رفته، از رنگ سبز تیره و روشن و بافتی پرتوده تشکیل شده که مطمئناً پاسخگوی نیازهای حرفه‌ای مربی تیم شمس آذر قزوین خواهد بود.

پروژه چمن مصنوعی فوتبال در رباط کریم

چمن مصنوعی رباط کریم

در سال ۱۳۹۶ شرکت چمنزار موفق شد تا با حمایت گروهی از خیرین مدرسه ‎ساز، بزرگ‌ترین زمین فوتبال چمن مصنوعی کشور را (از لحاظ وسعت سطح زیرسازی و چمن نصب‌شده، حدود ۱۰ هزار و ۴۴۰ متر) طراحی و اجرا کند.

این پروژه در نوع خود، یکی از شاهکارهای اجرایی مربوط به زمین‌های فوتبال پوشش‌دهی شده با چمن مصنوعی به‌حساب می‌آید؛ چمن مصنوعی به‌کاررفته در این پروژه Mspro نام دارد که الیاف آن توسط شرکت تیولون هلند مهندسی شده است.

ویژگی های چمن مصنوعی MS

چمن مصنوعی فوتبالی ms

در ادامه معرفی چمن مصنوعی Mspro باید خاطرنشان کنیم که این محصول بالاترین انعطاف‌پذیری و جذب ضربات را در سطح زمین ایجاد می‌کند، به شکلی که دویدن در این زمین ۱۰ هزارمتری که به دریاچه سبز معروف است، برای بازیکنان بسیار دلچسب است.

لایه زیرین (زیرسازی) این سطح ورزشی، بر اساس آخرین تحقیقات دنیا، با شیوه “آن‌باند” و با تأیید فیفا انجام شده که خود یک ویژگی و الگوی مهم برای ساخت حرفه‌ای استادیوم‌های فوتبال به شمار می‌رود.  افزون بر مواردی که بیان شد، سایر ویژگی‌های کلیدی زمین چمن مصنوعی استادیوم رباط  عبارت‌اند از:

 • مقاومت بالا در برابر فشار فیزیکی؛
 • نگاهی زیبا؛
 • درجه انعطاف‌پذیری بالا

پروژه چمن مصنوعی در قلب طبیعی پارک بزرگ جنوب شهر تهران

چمن مصنوعی زمین مینی فوتبال شهرداری

فوتبال در یک زمین ۶ هزارمتری که در قلب طبیعی پارکی بزرگ در جنوب شهر تهران قرار داشته باشد، برای جوانان این منطقه رؤیایی بود که با مشارکت مسئولان ورزشی شهرداری منطقه ۱۹ و شرکت چمنزار، به واقعیت تبدیل شد. در این مشارکت حرفه‌ای، یک زمین بدون کاربری که در این منطقه قرار داشت، به طور کامل از مرحله زیرسازی تا نصب چمن مصنوعی به یک زمین فوتبال محلی استاندارد تبدیل شد.

ساختار محصولی که چمنزار در این پروژه به کار گرفت، به شکلی است که بازیکنان بتوانند هنگام بازی کنترل مناسبی بر توپ داشته باشند؛ علاوه بر این، این محصول به دلیل تراکم بالا، هیچ‌گونه آسیب ورزشی به همراه ندارد و باعث می‌شود بازیکنان بتوانند با تمرکز بیشتری حرکات حرفه‌ای خود را به نمایش بگذارند.

جالب است بدانید چمن مصنوعی‌ای که در این طرح استفاده شد، محصولی تخصصی برای دنیای فوتبال است و با رعایت استانداردهای فیفا تولید شده است. این چمن مصنوعی ام.جی.پرو (M.J Pro) نام دارد که ارتفاع الیاف آن به ۵۰ میلی‌متر و تراکم طولی آن ۱۴۰ گره است.

برای اطلاع از قیمت چمن مصنوعی فوتبال با کارشناسان فروش چمنزار در ارتباط باشید: 

 • ۵۷۷۳۲-٠٢١

در ادامه می‌توانید دیگر مطالب مفید مربوط را مشاهده کنید:

چمن مصنوعی فوتبال در شرایط آب و هوایی مختلف

چمن مصنوعی در برف

چمن مصنوعی فوتبال در مناطق سردسیر

آیا شما کنجکاو هستید که چمن مصنوعی در زمستان و برف و یخ زدگی می‌تواند آسیب ببیند؟! این سؤال خیلی از مشتریان ما در مناطق سردسیر است که خوشبختانه باید گفت در این مورد نگرانی کمی وجود دارد. به عنوان یک متخصص فروش چمن مصنوعی اجازه دهید بیشتر در مورد چمن مصنوعی و زمستان توضیح دهم.

چمن مصنوعی در برف

چمن مصنوعی می‌تواند بر اثر یخ زدگی آسیب ببیند؟!

اگر الیاف چمن مصنوعی یخ بزند بازی کردن روی آن ممکن است باعث آسیب زدن به الیاف شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اجازه دهید تا برف و یخ به آرامی آب شده و از روی سطح زمین محو شود. به یاد داشته باشید که الیاف چمن مصنوعی انعطاف پذیر و مقاوم هستند؛ اما شکست ناپذیر نیستند و به مراقبت اصولی در سرما نیاز دارند. وقتی برف می‌آید چمن مصنوعی به طور موقتی لغزنده می‌شود. در این هنگام بازی را متوقف کرده و پس از پایان بارش و قبل از  یخ زدگی برف شروع به پارو کردن سطح زمین کنید. برای این کار از یک پاروی پلاستیکی پهن استفاده کنید. پاروهای فلزی به الیاف آسیب می‌زنند. همچنین پارو کردن چمن مصنوعی بهتر است در جهت خواب الیاف انجام گیرد.

محافظت از چمن مصنوعی چگونه است؟

شما می‌توانید یک کاور ضدّ‌ آب به ابعاد زین ورزشی تهیه کنید و قبل از بارش آن را روی سطح زمین پهن نمایید. این لایه در تابستان برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از نمک برای آب کردن برف‌ها توصیه نمی‌شود؛ اما گاهی ممکن است یخ زدگی باعث بسته شدن حفره‌های خروج آب شود که در این شرایط استفاده از نمک به مقداری کم و در دفعات کم پیشنهاد می‌شود. این اطمینان را داشته باشید که از لحاظ فنی تمامی چمن‌های مصنوعی که از الیاف استاندارد بافت می‌شوند توانایی این را دارند که در برابر سرما و یخ زدگی دوام لازم را داشته باشند. در شناسنامه فنی این محصولات مقاومت سرمایشی تا °۳۰- سانتی گراد تأیید شده است.

همچنین می‌توانید درباره‌ی بهترین زمان برای نصب چمن مصنوعی بخوانید.

چمن مصنوعی فوتبال در مناطق گرم سیر

چمن مصنوعی در ورزشگاه‌
حقیقت این است تا زمانی که الیاف چمن مصنوعی از جنس پلاستیک پلی اتیلن هستند سطح زمین فوتبال در هنگام تابش گرم‌تر از فضای پیرامون آن خواهد شد. در این مسأله قطعا به چمن مصنوعی آسیبی نمی‌رسد زیرا الیاف استاندارد می‌توانند تا °۷۰ مقاومت گرمایشی داشته باشند. تنها موضوع مورد بحث سلامتی و ایمنی بازیکنان بر روی سطح زمین فوتبال گرم شده توسط تابش نور خورشید است.

تاثیر حرارت روی چمن مصنوعی

زمین‌های چمن مصنوعی داغ می‌شوند. این یک حقیقت است. ایجاد حرارت در زمین‌های فوتبال می‌تواند برای بازیکنان ناراحت کننده باشد. تحقیقات نشان داده که وقتی الیاف چمن مصنوعی داغ می‌شوند حرارت پای بازیکنان بالا می‌رود و این حرارت ممکن است سر و سینه بازیکنان را که دو نقطه حساس بدن هستند داغ کند که این موضوع جداً آسیب زننده است. پیشنهاد می‌شود که در مناطق گرم سیر ساعت بازی کردن روی چمن مصنوعی در خنکای زمان روز تنظیم شود. استفاده از یک کاور مخصوص و مقاوم در برابر تابش خورشید می‌تواند سطح چمن مصنوعی را برای استفاده در ساعات مناسب خنک نگه دارد. آب پاشی زمین توصیه می‌شود؛ اما این یک حقیقت است که آب پاشی زمین فوتبال در فصل تابستان شامل هزینه بالایی در وقت و زمان خواهد شد.

چمن مصنوعی فوتبال در مناطق پر بارش

چمن مصنوعی در ورزشگاه
چمن مصنوعی چه از نوع فوتبالی و چه از نوع چمن تزیینی ممکن است رویای یک باغبان باشد. پوششی نرم و سبز که هرگز نیاز به آبیاری ندارد. با این حال سوال‌های زیادی در خصوص نگهداری از چمن مصنوعی مخصوصاً در اماکن پر بارش وجود دارد که ما در این مطلب سعی کردیم پاسخ‌های منطقی برای سؤالات شما در این خصوص داشته باشیم.

عملکرد چمن مصنوعی چگونه است؟

انباشته شدن آب باران بر روی سطح چمن مصنوعی تأثیر مستقیم بر ایمنی بازیکنان و کیفیت بازی دارد رطوبت سطح چمن مصنوعی می‌تواند حرکت بازیکنان را بی‌ثبات و موجب لغزش گام‌های آنها شود. به همین خاطر قوانین فیفا در این خصوص بسیار سختگیرانه وضع گردیده.

سیستم زیرسازی Unbound در مناطق پربارش

این سیستم زیر سازی به کمک حفره‌های ایجاد شده در بکینگ (لایه زیره) چمن مصنوعی می‌تواند در هر دقیقه ۱۰۰ لیتر آب را از روی چمن مصنوعی محو کند. این یعنی رطوبت سطح چمن مصنوعی فوتبال به صفر درصد می‌رسد. درباره این سیستم زیرسازی در مقاله اجرای زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال بیشتر مطالعه کنید. وقتی باران می‌بارد لغزنده نیست. بازیکنان می‌توانند هنگام باران بازی کنند بدون آن که نگران صدمه دیدن باشند. زیرا چمن مصنوعی حتی وقتی که باران می‌بارد لغزنده نیست.

وقتی بازی کردن زیر باران لذت بخش می‌شود

سیستم زیر سازی onbound کمک می‌کند تا بازی کردن زیر باران ادامه پیدا کند بدون این که به بازیکنان صدمه‌ای وارد شود.

تماس با شرکت چمنزار

اجرای سیستم‌های زیر سازی نفوذ پذیر توسط شرکت چمنزار

ما دو روش را برای این کار در نظر گرفته‌ایم:

 • در روش اول تمامی کارها توسط گروه اجرای چمنزار انجام می شود و در نهایت یک سیستم آماده به شما تحویل داده می‌شود.
 • در روش دوم مشاوره‌های اجرای این زیرسازی به همراه نقشه‌ها و آنالیز خرید مصالح به شما ارایه داده می‌شود تا با نظارت ما این کار توسط عوامل کارگاه شما انجام شود.

در هر دو صورت گروه اجرای چمنزار متعهد است تا پروژه شما با استانداردهای چمن مصنوعی لازم اجرا و راه اندازی شود. لطفاً اگر در خصوص چمن مصنوعی در آب و هوای مختلف نظری داشتید برای ما بنویسید خوشحال می‌شویم که کمکتان کنیم. انواع چمن مصنوعی ورزشی را می توانید از چمنزار مشاهده و به صورت آنلاین با قیمت مناسب خرید کنید. همچنین، می توانید به شماره ۰۹۱۹۹۵۲۱۰۳۰ و یا ۰۲۱۵۷۷۳۲ در تماس باشید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

محصولات شرکت چمنزار

زمین‌های گلف و مینی گلف

چاله گلف

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی فوتبال MN Pro

تماس بگیرید

1 دیدگاه برای “چمن مصنوعی فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *