چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی

چمن مصنوعی گلف

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
دسته بندی: چمن مصنوعی ورزشی
2194
چمن مصنوعی زمین گلف

تاریخچه ورزش گلف و معرفی انواع چمن مصنوعی مناسب زمین گلف

شاید اولین باری که اروپایی‌ها بازی “توپ و چمن” را اجرا می‌کردند و یا حتی بعد تر از آن که اسکاتلندی‌ها در قرن ۱۵ پایه‌های ورزش گلف را بنا نهادند، هرگز تصور نمی‌کردند که این ورزش در زمین‌های ۴۰ هکتاری و یا زمین‌های کوچک با جوایز میلیون دلاری برگزار ‌شود. این ورزش یک ورزش همگانی است که برای تمامی گروه‌های سنی مناسب است و امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. بسیاری از افراد در باغ‌ویلاهای خود زمین گلف درست می‌کنند تا از مزایای این ورزش لذت بخش بهره مند شوند. در این مقاله قصد داریم به هر آنچه لازم است در مورد ورزش گلف بدانید، از جمله چمن مصنوعی گلف، بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این ورزش پیدا خواهید کرد.

 

می‌توانید درباره‌ی چمن مصصنوعی مینی گلف بخوانید. 

 

تاریخچه ورزش گلف

همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم، اسکاتلندی‌ها اولین کسانی بودند که پایه‌های این ورزش را در سال ۱۴۱۳ بنا نهادند. در آن زمان این بازی مختص درباریان و شاهزادگان بود. اما با گذشت زمان و ورود این بازی به کشورهای مختلف این ورزشی به ورزشی همگانی تبدیل گردید.

 

بازی گلف چگونه انجام می‌شود؟

در این بازی بازیکنان باید به صورت فردی یا تیمی به وسیله چوب‌های مخصوص توپ کوچکی را با کمترین تعداد ضربات به سمت حفره مشخصی هدایت کنند.  قواین اصلی این بازی به شرح زیر هستند:

 • اگر بازیکن نتواند توپش را از سایر توپ‌ها شناسایی کند، گمشده محسوب می‌شود.
 • بازیکن در طول میدان نمی‌تواند ضربه تمرینی داشته باشد.
 • هر بازیکن حداکثر ۱۴ کلاب می‌تواند همراه داشته باشد.
 • در این بازی، بازیکن نمی‌تواند چیزی را  به سمت پایین فشار دهد تا وضعیت بهتری را ایجاد کند.
 • توپ باید ضربه بخورد نه فشرده یا کشیده شود.
 • جمع تعداد ضربات ۷۲ است.

امروزه این ورزش در وسیع ترین و شناخته شده ترین حالت خود در طی اعصار اخیر به سر می‌برد. نکته جالب در این بازی این است که داور نقشی در آن ندارد و قضاوت بر عهده بازیکنان است. همین امر سبب می‌شود که اصول اخلاقی در این بازی پررنگ شود.

 

طول زمین در بازی گلف چقدر است؟

زمین‌های گلف  حدود ۳۰ الی ۴۰ هکتار هستند، در این زمین‌ها معمولا ۱۸ حفره با قطر ۴۳ سانتی‌متر و عمق ۱۶ سانتی‌متر وجود دارد. فاصله حفره‌ها بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ یارد متغییر است.

 

زمان بازی گلف

زمان بازی در این ورزش ۳ الی ۴ است. با توجه به این زمان می‌توان گفت که این ورزش برای افراد مسن مناسب است. همچنین این بازی نیاز به تمرکز بالا برای زدن ضربات دقیق دارد. همین امر سبب شده است که این ورزش به اصلاح ناهنجاری‌های ذهنی، پراکندگی فکری و آرامش فرد کمک ‌کند.

 

اصطلاحات بازی گلف

برخی تعاریف این ورزش به شرح زیرند:

تینگ گراند: محل شروع میدان

پاتینگ گرین: منطقه‌ای مخصوص برای غلتاندن و دارای حفره

به سمت گرین: همه منطقه بازی به استثنای تینگ گرند و پاتینگ گرین

اوت آو باند: زمینی که بازی گلف در آن ممنوع است

 

ویژگی‌های چوب گلف

یکی از وسایلی که برای این بازی به آن نیاز دارید چوب گلف است. شناخت این چوب به شما کمک می‌کند تا حرفه‌ای‌تر این بازی را دنبال کنید. در این بازی سه نوع چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، چوبی، آهنی و پارتر. ست کامل گلف شامل ۱۴ عدد کلاپ است که شامل ۴ عدد وود، ۹ عدد آهن و یک عدد پارتر می‌شود. همچنین با توجه به اینکه شات دارای چه خصوصیاتی است، دسته و زاویه صفحه چوب گلف باید تغییر داده شود. قسمت‌های مختلف این چوب به شرح زیرند، بهتر است در هنگام مطالعه این قسمت به عکس موجود در صفحه توجه داشته باشید، تا بهتر بتوانید درک کنید:

 • Shaft (قسمت بالایی چوب گلف): جنس این قسمت از استیل یا گرافیت است
 • Club Head: محل برخورد توپ گلف با چوب گلف
 • Sole: کف کلاب
 • Grip: قسمتی از چوب گلف است که با دست می‌گیریم
 • Toe: دورترین نقطه از شافت
 • :Hosel نزدیک‌ترین محل اتصال شفت به سر چوب گلف
 • :Heel  نزدیک‌ترین قسمت به شفت
 • Top Edge و Leading Edge: قسمت بالایی و قسمت پایینی صفحه رویی چوب گلف
 • Grooves: شیارهای عمودی موجود بر روی صحفه رویی چوب گلف
 • Sweet Spot: قسمت مرکزی صفحه رویی چوب گلف است که مرکز ثقل چوب به شمار می‌رود
 • Loft Angle: زاویه میان صفحه رویی چوب گلف با خط عمودی آن

چمن مصنوعی گلفچمن مصنوعی گلفچمن مصنوعی گلف

ویژگی‌های توپ گلف

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز برای این ورزش توپ است. ویژگی‌های این توپ به شرح زیرند:

 • این توپ باید از جنس پلاستیک باشد. این پلاستیک نباید یک دست باشد، بلکه باید شیارهایی بر روی آن طراحی شده باشد.
 • وزن این توپ نباید بیشتر از ۴۵٫۹۳ گرم باشد.
 • قطر این توپ نباید کمتر از ۱٫۶۸ اینچ باشد.
 • در هنگام خرید توپ به این ویژگی‌ها توجه داشته باشید.

 

وسایل دیگر برای بازی گلف

وسایل جانبی دیگری که برای این بازی به آن نیاز دارید، بدین ترتیب هستند:

 • پایه توپ: این پایه بر روی زمین قرار می‌گیرد، سپس توپ بر روی آن گذاشته می‌شود و بازی آغاز می‌گردد
 • حفره: حفره قسمتی است که بر روی زمین درست می‌شود و توپ باید درون این حفره قرار گیرد. به این موضوع توجه داشته باشید که قطر این حفره باید ۵/۴ اینچ و عمق آن ۴ اینچ باشد.
 • چوب پرچم: برای مشخص کردن مکان حفره و ضربه درست از سوی بازیکنان پرچمی در کنار آن گذاشته می‌شود که معمولا قرمز زنگ است.

 

چمن مصنوعی گلف

با توجه به علاقه روز افزون به انجام این بازی آماده سازی زمین اهمیت بسیار زیادی دارد. در مناطقی که آب و هوا بسیار سرد و یا گرم است، امکان استفاده از چمن طبیعی وجود ندارد. همچنین، با توجه به این موضوع که نگهداری از چمن طبیعی نیازمند هزینه‌های زیاد است، چمن مصنوعی گلف بهترین گزینه برای پوشش زمین است. به این نکته توجه داشته باشید که بازیکنان برای بازی بر روی چمن مصنوعی باید از کفش میخ دار استفاده کنند تا موقع ضربه زدن پایشان نچرخد.

ویژگی‌های چمن مصنوعی گلف

الیاف  این چمن باید کاملا مجعد و گره خورده باشند و تراکم بالایی داشته باشند. همین امر سبب می‌شود الیاف این چمن به جهت خاصی متمایل نباشند و این موضوع در بازی گلف اهمیت زیادی دارد. اگر الیاف چمنی که برای پوشش زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند، به جهت خاصی متمایل باشند توپ نمی‌تواند به درستی به سمت حفره حرکت کند و همین موضوع به چالش بزرگی در این بازی تبدیل می‌شود. ویژگی‌های چمن مصنوعی گلف در یک نگاه به شرح زیرند:

 • الیاف کوتاه
 • الیاف یک دست و مجعد و فنری شکل
 • تراکم بالا

 

معرفی چند نمونه چمن مصنوعی گلف

در این قسمت به معرفی چند نمونه چمن مصنوعی برای پوشش زمین در این بازی می‌پردازیم.

چمن مصنوعی پاتینگ

چمن مصنوعی مدل پاتینگ چمنی تخصصی برای استفاده در زمین گلف است. ارتفاع الیاف در این چمن ۱۰ و ۱۶ میلی‌متر هستند. چمن مصنوعی ۱۰ میل برای استفاده در زمینهای ۲۰ تا ۳۰ متر مناسب است. اگر این زمین بزرگتر از ۲۰ و یا ۳۰ متر باشد باید از چمن مصنوعی با الیاف ۱۶ میلی‌متر در آن استفاده کرد. همچنین در این بازی به چمنی دو رنگ نیاز داریم تا بر اساس آن بتوانیم بازی گلف را به درستی انجام دهیم و توپ را هدایت کنیم. چمن مصنوعی که برای این منظور مناسب است چمن مصنوعی مدل رویال بلژیکی است.

الیاف این چمن تراکم بالایی دارند و در برابر کوبش، لگدمال شدن و تردد بسیار مقاوم هستند. این چمن در برابر تغییر رنگ و پوسیدگی بسیار مقاوم است و گرما را به خود جذب نمی‌کند. به همین دلیل این چمن در تابستان در مقایسه با انواع دیگر چمن مصنوعی سطح خنک‌تری دارد. بکینگ (لایه زیرین) این چمن از جنس لاتکس است و همین امر مقاومت آن را در برابر کوبش، کشش، سرما و رطوبت بالا می‎‌برد.

چمن مصنوعی مگنولیا

ارتفاع الیاف در چمن مصنوعی مگنولیا به ۸، ۱۰ و ۱۳ میلی‌لیتر می‌رسد و همین امر این چمن را در رده چمن مصنوعی با الیاف کوتاه قرار می‌دهد. این چمن کاملا تخصصی است و برای استفاده در مکانهایی با تردد بالا بسیار مناسب است. الیاف این چمن کمی زبر هستند و جنس آنها فیبریلیت است. نوع الیاف، ارتفاع الیاف و تراکم بالای این چمن سبب شده اند که ضربه پذیری و دوام این محصول بسیار بالا رود و مقاومت آن در برابر فشارهای فیزیکی افزایش پیدا کند. طول عمر این چمن بسیار بالاست و بسیاری از کارشناسان این چمن را بادوام‌ترین چمن مصنوعی می‌دانند.

چمن مصنوعی مدل فیروزه

الیاف چمن مصنوعی مدل فیروزه ۱۱ میلی‌متر هستند. این چمن قابلیت ضربه پذیری بالایی دارد.از دیگر ویژگی‌های مثبت این چمن رنگ سبز شاد و پرانرژی آن است که پس از نصب طراوات زیادی را در فضا به وجود می‌آورد.

 

چگونه چمن مصنوعی گلف را تمیز کنیم؟

تمیز کردن این چمن بسیار ساده است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. این چمن را می‎‌توانید با فشار آب تمیز کنید و سپس یک پرس از جنس PVC را روی آن بکشید. همچنین برای سهولت در انجام اینکار می‌توانید از واتر جت استفاده کنید.

 

روش نصب چمن مصنوعی گلف

برای نصب این چمن ابتدا باید زیرسازی‌های مناسب برای خروج آب از سطح چمن انجام ‌شود. سپس یک لایه ژئوتکس بر روی زمین پهن می‌گردد. این لایه مانند نمد است و انعطاف پذیری چمن مصنوعی را بالا می‌برد. سپس لایه‌های چمن مصنوعی بر روی این لایه نمدی شکل قرار می‌گیرند و با استفاده از چسب سمینگ تیپ و یا پلی اورتان به یکدیگر متصل می‌شوند. چسب پلی اورتان در برابر سرما و رطوبت بسیار مقاوم است. این چسب معمولا در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 چمن مصنوعی گلف را از چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار ارائه دهمنده انواع چمن مصنوعی ورزشی همواره پیشنهادهات و محصولات خود را برای چمن مصنوعی گلف ارائه داده است. این گروه مشاوره‌های لازم را در مورد نصب و اجرای این چمن  به طور رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران این شرکت در ارتباط باشید و نمونه کارهای این شرکت را مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

*

*