چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی

چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی

هزینه‌های اجرای چمن طبیعی سالن‌های ورزشی بسیار بالاست

این سوال پیش می‌آید که چه کاری مناسب‌تر است؟ آیا باید در بسیاری از ماه‌های سال قید ورزش را زد؟ و یا متحمل هزینه‌های فراوان اجرای یک سالن ورزشی سرپوشیده شد؟

گوناگونی آب و هوا

همان طور که می‌دانید کشور ما ایران دارای تنوع آب و هوایی بسیار بالایی است. به گونه‌ای که در یک روز واحد در بخش غربی کشور برف و یخبندان است و در شمال کشور باران می‌بارد و اگر به جنوب کشور سفر کنید شاهد هوای بهاری خواهید بود. همین اختلاف دمایی در هر چهار فصل به طرق مختلف پابرجا است. بحث آب و هوایی یکی از مباحث بسیار مهم در زمینه‌ی ورزش است و تاثیرات فراوان آن بر سلامتی و کیفیت ورزش بر کسی پوشیده نیست.

حالا در نظر بگیرید که اگر یک فضای سرباز ورزشی مثل زمین فوتبال را در شهر سنندج اجرا کنیم. عملاً این فضا در ۴ تا ۶ ماه از سال یا قابل استفاده نیست و یا خطر آسیب‌دیدگی بازیکنان را به شدت افزایش می‌دهد.

پاسخ

گزینه‌ی اول که ورزش در ۶ ماه از سال است شاید گزینه‌ی مطلوبی برای ما نباشد. اما اگر بتوان با روش‌هایی مناسب هزینه‌های اجرای سالن ورزشی را کاهش دهیم تا حدود زیادی توانسته‌ایم به ایده‌آل نزدیک شویم. این رویا تا حدود زیادی با نسل جدید و نوین سالن‌های سازه سبک به حقیقت پیوسته است. در این بخش شما را با سازه‌های سبک آشنا خواهیم کرد.

چرا به چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی نیاز داریم؟

ایران کشوری است که تنوع آب و هوایی بالایی دارد. به گونه‌ای که در یک روز واحد در بخش غربی کشور برف و یخبندان است و در شمال کشور باران می‌بارد و اگر به جنوب کشور سفر کنید شاهد هوای بهاری خواهید بود! همین اختلاف دمایی در هر چهار فصل سال به طرق مختلف پابرجا است.

اکنون این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان در تمامی فصول سال ورزش کرد و یا در برخی در فصول باید ورزش را کنار بگذاریم؟ به طور مثال ورزش در ۴ تا ۶ ماه از سال در شهرهایی مانند سنندج امکان‌پذیر نیست و در صورت ورزش در زمین‌های روباز خطر آسیب‌دیدگی بازیکنان به شدت افزایش پیدا می‌کند.

تمامی این امور در کنار هم سبب می‌شوند که مسئولان ورزشی این موضوع را نیز در در نظر داشته باشند که در تمامی شهرها به سالن‌های ورزشی نیاز داریم

اما در این میان بسیاری از افراد به این موضوع اشاره می‌کنند که هزینه نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی بسیار بالاست! تیم چمنزار با ارائه راهکارهای مناسب به شما کمک می‌کند تا هزینه نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی کاهش پیدا کند تا تمامی سالنهای ورزشی بتوانند از مزایای چمن مصنوعی بهره‌مند شوند.

طراحی سالن ورزشی با سازه‌های سبک

برای نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی قبل از هر چیز به طراحی سازه، معماری و تاسیسات نیاز داریم. برای طراحی سازه مهندسین حرفه‌ای با نرم‌افزارهای روز دنیا که مورد تایید نظام مهندسی است، عملیات محاسبه و طراحی سازه را انجام می‌دهند. پس از پایان مرحله‌ طراحی، نقشه­‌های اجرایی و دفترچه‌ محاسبات تحویل کارفرما می‌گردند. قیمت نهایی و قطعی پروژه در این مرحله قابل محاسبه خواهد بود.

ساخت سالن ورزشی

اجرای سالن ورزشی بر اساس نقشه‌های محاسباتی سازه و معماری توسط تیم پیمانکار انجام می‌پذیرد که شامل مراحل ذیر است:

 • پی‌کنی و یا گودبرداری فونداسیون
 • آرماتوربندی فونداسیون
 • قالب‌بندی فونداسیون
 • نصب بیس پلیت (صفحه ستون)
 • بتون‌ریزی
 • ساخت اسکلت
 • نصب سازه
 • پوشش سقف

پی‌کنی و یا گودبرداری فونداسیون

پی‌کنی یا گودبرداری فونداسیون سالن ورزشی توسط ماشین‌آلات سنگین از قبیل لودر و بیل مکانیکی و یا در بعضی مواقع به صورت دستی انجام می‌پذیرد. میزان خاک­برداری بر اساس نقشه‌های فونداسیون و کدهای ارتفاعی که توسط نقشه‌بردار برداشت می‌شود، تعیین خواهد شد.

 

آرماتوربندی فونداسیون

آرمارتوربندی (میلگردگذاری) فونداسیون یا همان پی‌ریزی توسط گروه آرماتوربند و بر اساس جزییات محاسباتی فونداسیون برای سالن ورزشی اجرا می‌گردد.

 

قالب‌بندی فونداسیون

این کار در صورت نیاز و بر اساس نقشه‌های فونداسیون با صفحات فلزی به نام قالب انجام می‌شود.

 

نصب بیس پلیت (صفحه ستون)

مهم‌ترین قسمت فونداسیون نصب بیس پلیت یا صفحه ستون است که باید با دقت بسیار و با دوربین نقشه‌برداری سر جای خود نصب شود.

 

بتون‌ریزی

پس از اتمام نصب صفحه ستون‌ها، بتون‌ریزی فونداسیون با پمپ‌های بتون‌ریز انجام می‌گیرد. در این مرحله ویبره کردن بتون از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

ساخت اسکلت

مرحله‌ ساخت اسکلت با توجه به نقشه‌های سازه سالن ورزشی و جزییات اجرایی در کارخانه انجام می‌شود. نکته‌ مهم در این میان سرعت ساخت اسکلت است. در سوله‌های جدید لوله‌ای اسکلت یک سالن ۲۰۰۰ متری می‌تواند ساخته شود و این کار در عرض ۱۵ روز صورت می‌گیرد. این موضوع یک امتیاز ویژه به حساب می‌آید.

 

مزیت‌ سوله‌ سبک

سوله‌ سبک یکی از دست‌آوردهای بسیار مهم در حوزه‌ ساختمان است توانسته برتری‌های چشمگیری را نسبت به سوله‌های فلزی قدیمی به خود اختصاص دهد. مهم‌ترین آن­ها عبارتند از:

 • هزینه‌ پایین‌­تر
 • سرعت بالا اجرا
 • قابلیت اجرا با دهانه‌های بسیار عریض
 • قابلیت اجرا با اشکال مختلف
 • فضای مفید بیشتر

نصب سازه

اسکلت ساخته شده در کارخانه به صورت آماده به محل پروژه منتقل می‌شود و با جرثقیل‌های متناسب با وزن سازه نصب می‌گردد.

پوشش سقف

پوشش سقف با ورق‌های مختلف (متناسب با انتخاب کارفرما و کاربری سوله) اجرا می‌شود.

تجهیز سالن ورزشی

تمامی عملیاتی که تا بدین‌جا به آنها اشاره کردیم، برای تمامی سالنهای ورزشی یکسان است. اما در یک سالن ورزشی زیرسازی و اجرای پوشش کف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

زیرسازی و نصب چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی

زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی مانند فوتسال را می‌توان به دو شیوه‌ انجام داد که به شرح زیرند:

 • سطح سخت مانند بتون
 • سطح نرم با شیوه‌ی unbound (لایه‌بندی شن)

زیرسازی سطح سخت

بتون‌ریزی برای زیرسازی در سالن ورزشی سرپوشیده دارای یک تفاوت عمده با زمین‌های چمن مصنوعی سرباز است. این تفاوت در مورد شیب‌بندی است. پروژه‌های سالنی نیازی به شیب‌بندی ندارند.

زیرسازی سطح نرم یا نفوذپذیر (unbound)

شیوه‌ی زیرسازی با لایه‌بندی شن تنها سیستم مورد تایید فیفا است که مزیت‌های فراوانی دارد. این مزیتها به شرح زیرند:

 • ضربه‌پذیری مناسب
 • هزینه‌ پایین
 • افزایش طول عمر چمن مصنوعی
 • عدم نیاز به تخریب در صورت نیاز به تغییر کاربری

سیستم unbound در سه لایه‌ی مختلف اجرا می­گردد.

مرحله‌ی نهایی نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی

در آخرین بخش، عملیات نصب چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی انجام می‌شود که شامل مراحل ذیل است:

 • پهن کردن لایه‌ی ضربه‌گیر ژئوتکستایل
 • پهن کردن رول‌های چمن مصنوعی و قواره‌بندی رول‌ها
 • چسباندن رول‌ها به یکدیگر با استفاده از نوار سمینگ تیپ (لایه‌ی اتصال)
 • تزریق سیلیس
 • تزریق گرانول
 • خط‌کشی

نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی را از گروه چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار مفتخر است که تا به امروز توانسته است پروژه‌های زیادی را در زمینه نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی با موفقیت انجام دهد. برای نصب چمن مصنوعی ورزشی سالن‌ها می‌توانید با تیم چمنزار در ارتباط باشید و از مشاوره‌های رایگان این مرکز بهره ببرید!

چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی

طراحی سالن ورزشی با سازه‌های سبک

برای اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی قبل از هر چیز نیاز به طراحی سازه، معماری و تاسیسات خواهیم داشت. طراحی سازه توسط مهندسین محاسب با نرم‌افزارهای روز دنیا که مورد تایید نظام مهندسی و طبق ضوابط و آئین‌نامه‌های نظام مهندسی ایران می‎باشد محاسبه و طراحی می‌گردد. پس از پایان مرحله‌ی طراحی نقشه­‌های اجرایی و دفترچه‌ی محاسبات تحویل کارفرما می‌گردد. قیمت نهایی و قطعی پروژه در این مرحله قابل محاسبه خواهد بود.

اجرای سالن ورزشی

اجرای سالن ورزشی بر اساس نقشه‌های محاسباتی سازه و معماری توسط تیم پیمانکار انجام می‌پذیرد که شامل مراحل اجرای ذیل می‌باشد.

۱- پی‌کنی و یا گودبرداری فونداسیون

پی‌کنی یا گودبرداری فونداسیون سالن ورزشی توسط ماشین‌آلات سنگین از قبیل لودر و بیل مکانیکی و یا در بعضی مواقع به صورت دستی انجام می‌پذیرد. میزان خاک­برداری بر اساس نقشه‌های فونداسیون و کدهای ارتفاعی که توسط نقشه‌بردار برداشت می‌شود تعیین خواهد شد.

۲- آرماتوربندی فونداسیون

آرمارتوربندی (میلگردگذاری) فونداسیون یا همان پی توسط گروه آرماتوربند و بر اساس دیتیل‌های محاسباتی فونداسیون برای سالن ورزشی اجرا می‌گردد.

۳- قالب‌بندی فونداسیون

در صورت نیاز و بر اساس نقشه‌های فونداسیون توسط قالب‌بند و با صفحات فلزی با نام قالب اجرا می‌گردد.

۴- نصب بیس پلیت (صفحه ستون)

مهم‌ترین قسمت فونداسیون نصب بیس پلیت یا صفحه ستون می‌باشد که باید با دقت بسیار و با دوربین نقشه‌برداری سر جای خود نصب شود.

۵- بتون‌ریزی

پس از اتمام نصب صفحه ستون‌ها بتون‌ریزی فونداسیون با پمپ‌های بتون‌ریز انجام می‌گیرد در این مرحله ویبره کردن بتون از اهمیت زیادی برخوردار است.

۶- ساخت اسکلت

مرحله‌ی ساخت اسکلت با توجه به نقشه‌های سازه سالن ورزشی و دیتیل‌های اجرایی در کارخانه انجام می‌پذیرد. نکته‌ی حائز اهمیت سرعت ساخت اسکلت می‌باشد که در سوله‌های جدید لوله‌ای ساخت اسکلت یک سالن ۲۰۰۰ متری می‌تواند در عرض ۱۵ روز انجام شود. این موضوع یک امتیاز ویژه به حساب می‌آید.

۷- نصب سازه

اسکلت ساخته شده در کارخانه به صورت آماده به محل پروژه منتقل و با جرثقیل‌های متناسب با وزن سازه نصب می‌گردد.

۸- پوشش سقف

پوشش سقف با ورق‌های مختلف (متناسب با انتخاب کارفرما و کاربری سوله) اجرا می‌شود.

در این بخش عملیات تجهیز سالن ورزشی انجام می‌گردد

تمامی عملیاتی که تا به این جای کار انجام شد برای تمامی کاربری‌ها یکسان است. اما در یک سالن ورزشی زیرسازی و اجرای پوشش کف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

زیرسازی و اجرای چمن مصنوعی در سالن ورزشی

زیرسازی چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی مانند فوتسال را می‌توان به دو شیوه‌ی سطح سخت مانند بتون و سطح نرم با شیوه‌ی unbound (لایه‌بندی شن) انجام داد.

زیرسازی سطح سخت

بتون‌ریزی برای زیرسازی در سالن ورزشی سرپوشیده دارای یک تفاوت عمده با زمین‌های چمن مصنوعی سرباز است و آن بحث شیب‌بندی است. پروژه‌های سالنی نیازی به شیب‌بندی ندارند و این در صورتی است که زمین‌های سرباز با توجه به بارش مستقیم باران یا برف نیاز به زهکشی افقی داشته و با شیب ملایم اجرا می‌شوند.

زیرسازی سطح نرم یا نفوذپذیر (unbound)

شیوه‌ی زیرسازی با لایه‌بندی شن تنها سیستم مورد تایید فیفا می‌باشد که مزیت‌های فراوانی دارد از جمله:

 1. ضربه‌پذیری مناسب
 2. هزینه‌های پایین
 3. افزایش طول عمر چمن مصنوعی
 4. بدون نیاز به هزینه‌های تخریب در صورت نیاز به تغییر کاربری

سیستم unbound در سه لایه‌ی مختلف اجرا می­گردد.

مرحله‌ی نهایی اجرای چمن مصنوعی

در آخرین بخش عملیات اجرایی چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی انجام می‌شود که شامل مراحل ذیل می‌باشد.

 1. پهن کردن لایه‌ی ضربه‌گیر ژئوتکستایل
 2. پهن کردن رول‌های چمن مصنوعی و قواره‌بندی رول‌ها
 3. چسباندن رول‌ها به یکدیگر با استفاده از نوار سمینگ تیپ (لایه‌ی اتصال)
 4. تزریق سیلیس
 5. تزریق گرانول
 6. خط‌کشی

مزیت‌های سوله‌ی سبک

سوله‌ی سبک یکی از دست‌آوردهای بسیار مهم در حوزه‌ی ساختمان محسوب می‌شود. که توانسته برتری‌های چشمگیری را نسبت به سوله‌های فلزی قدیمی به خود اختصاص دهد. مهم‌ترین آن­ها عبارتند از:

 1. هزینه‌های پایین‌­تر: این سوله‌ها حدود ۳۵ درصد نسبت به سوله‌های فلزی مبلغ کمتری را طلب می‌کنند بدون آنکه از ویژگی‌های فیزیکی آنها کاسته شود.
 2. سرعت اجرای بالا: سوله‌های سبک را می‌توان از مرحله ابتدایی بعد از طراحی تا نصب و اجرای کامل در یک ماه انجام داد.
 3. قابلیت اجرا با دهانه‌های بسیار عریض
 4. قابلیت اجرا با اشکال مختلف
 5. فضای مفید بیشتر

و امروز گروه چمنزار سازه

گروه چمنزار با مطالعه و بررسی دقیق بر روی احداث چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی و اطلاع از دغدغه‌های بسیاری از مخاطبان خود در سراسر کشور که امکان بهره‌برداری از زمین‌های چمن مصنوعی، خود را در تمامی فصول سال نداشتند و هزینه اجرای چمن مصنوعی فوتبال برای یک سالن ورزشی را بسیار بالا و دور از دسترس می‌دیدند، اقدام مناسبی انجام داده. امروز مفتخر به عقد قرارداد با شرکت بزرگ ساختمانی توسعه و عمران شهر برای پوشش نیازهای ابنیه و عمرانی مخاطبان خود می‌باشد.

با آغاز فصل مشترک گروه چمنزار و شرکت توسعه و عمران شهر شما می‌توانید تمامی خدمات طراحی و اجرای پروژه‌ی سالن فوتسال را از ما دریافت کرده و کارشناسان ما از ابتدای مرحله‌ی طراحی و اجرای سالن ورزشی تا آخرین مرحله‌ی زیرسازی و نصب چمن مصنوعی در کنار شما باشند.

 

 

نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی را از گروه چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار مفتخر است که تا به امروز توانسته است پروژه‌های زیادی را در زمینه نصب و اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی با موفقیت انجام دهد. برای نصب چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی می‌توانید با تیم چمنزار در ارتباط باشید و از مشاوره‌های رایگان این مرکز بهره ببرید! برای اطلاع از چگونگی ارائه خدمات چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی با کارشناسان ما تماس بگیرید. ۵۷۷۳۲-٠٢١

پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی تغییر کاربری زمین کشاورزی به زمین چمن مصنوعی فوتبال بخوانبد.

 

محصولات شرکت چمنزار

0 دیدگاه برای “چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی

  • عاطفه رضاخواه گفته:

   سلام و وقت بخیر
   ببینید بستگی به این داره که کاربریتون چیه؟ چمن تزئینی می‌خواید یا ورزشی و البته متراژ چمن با توجه به همه ی اینها شما چمنی رو انتخاب می‌کنید و هزینه برآورد میشه.
   پیشنهاد می‌کنم برای اطلاعات بیشتر با شماره ۵٧٧٣٢-٠٢١ تماس بگیرید تا کارشناسان چمنزار راهنمایی‌تون کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *