چمن مصنوعی – فروش اینترنتی چمن مصنوعی
تلفن تماس : ٥٧٧٣٢-٠٢١

چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
دسته بندی: چمن مصنوعی ورزشی
941
چمن مصنوعی سالن ورزشی

گوناگونی آب و هوا

هزینه‌های اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی بسیار بالاست و این سوال پیش می‌آید که چه کاری مناسب‌تر است؟
آیا باید در بسیاری از ماه‌های سال قید ورزش را زد؟ و یا متحمل هزینه‌های فراوان اجرای یک سالن ورزشی سرپوشیده شد؟

همان طور که می‌دانید کشور ما ایران دارای تنوع آب و هوایی بسیار بالایی است. به گونه‌ای که در یک روز واحد در بخش غربی کشور برف و یخبندان است و در شمال کشور باران می‌بارد و اگر به جنوب کشور سفر کنید شاهد هوای بهاری خواهید بود. همین اختلاف دمایی در هر چهار فصل به طرق مختلف پابرجا است. بحث آب و هوایی یکی از مباحث بسیار مهم در زمینه‌ی ورزش است و تاثیرات فراوان آن بر سلامتی و کیفیت ورزش بر کسی پوشیده نیست. حالا در نظر بگیرید که اگر یک فضای سرباز ورزشی مثل زمین فوتبال را در شهر سنندج اجرا کنیم. عملاً این فضا در ۴ تا ۶ ماه از سال یا قابل استفاده نیست و یا خطر آسیب‌دیدگی بازیکنان را به شدت افزایش می‌دهد.

پاسخ

گزینه‌ی اول که ورزش در ۶ ماه از سال است شاید گزینه‌ی مطلوبی برای ما نباشد. اما اگر بتوان با روش‌هایی مناسب هزینه‌های اجرای سالن ورزشی را کاهش دهیم تا حدود زیادی توانسته‌ایم به ایده‌آل نزدیک شویم. این رویا تا حدود زیادی با نسل جدید و نوین سالن‌های سازه سبک به حقیقت پیوسته است. در این بخش شما را با سازه‌های سبک آشنا خواهیم کرد.

طراحی سالن ورزشی با سازه‌های سبک

برای اجرای چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی قبل از هر چیز نیاز به طراحی سازه، معماری و تاسیسات خواهیم داشت. طراحی سازه توسط مهندسین محاسب با نرم‌افزارهای روز دنیا که مورد تایید نظام مهندسی و طبق ضوابط و آئین‌نامه‌های نظام مهندسی ایران می‎باشد محاسبه و طراحی می‌گردد. پس از پایان مرحله‌ی طراحی نقشه­‌های اجرایی و دفترچه‌ی محاسبات تحویل کارفرما می‌گردد. قیمت نهایی و قطعی پروژه در این مرحله قابل محاسبه خواهد بود.

اجرای سالن ورزشی

اجرای سالن ورزشی بر اساس نقشه‌های محاسباتی سازه و معماری توسط تیم پیمانکار انجام می‌پذیرد که شامل مراحل اجرای ذیل می‌باشد.

۱- پی‌کنی و یا گودبرداری فونداسیون

پی‌کنی یا گودبرداری فونداسیون سالن ورزشی توسط ماشین‌آلات سنگین از قبیل لودر و بیل مکانیکی و یا در بعضی مواقع به صورت دستی انجام می‌پذیرد. میزان خاک­برداری بر اساس نقشه‌های فونداسیون و کدهای ارتفاعی که توسط نقشه‌بردار برداشت می‌شود تعیین خواهد شد.

۲- آرماتوربندی فونداسیون

آرمارتوربندی (میلگردگذاری) فونداسیون یا همان پی توسط گروه آرماتوربند و بر اساس دیتیل‌های محاسباتی فونداسیون برای سالن ورزشی اجرا می‌گردد.

۳- قالب‌بندی فونداسیون

در صورت نیاز و بر اساس نقشه‌های فونداسیون توسط قالب‌بند و با صفحات فلزی با نام قالب اجرا می‌گردد.

۴- نصب بیس پلیت (صفحه ستون)

مهم‌ترین قسمت فونداسیون نصب بیس پلیت یا صفحه ستون می‌باشد که باید با دقت بسیار و با دوربین نقشه‌برداری سر جای خود نصب شود.

۵- بتون‌ریزی

پس از اتمام نصب صفحه ستون‌ها بتون‌ریزی فونداسیون با پمپ‌های بتون‌ریز انجام می‌گیرد در این مرحله ویبره کردن بتون از اهمیت زیادی برخوردار است.

۶- ساخت اسکلت

مرحله‌ی ساخت اسکلت با توجه به نقشه‌های سازه سالن ورزشی و دیتیل‌های اجرایی در کارخانه انجام می‌پذیرد. نکته‌ی حائز اهمیت سرعت ساخت اسکلت می‌باشد که در سوله‌های جدید لوله‌ای ساخت اسکلت یک سالن ۲۰۰۰ متری می‌تواند در عرض ۱۵ روز انجام شود. این موضوع یک امتیاز ویژه به حساب می‌آید.

۷- نصب سازه

اسکلت ساخته شده در کارخانه به صورت آماده به محل پروژه منتقل و با جرثقیل‌های متناسب با وزن سازه نصب می‌گردد.

۸- پوشش سقف

پوشش سقف با ورق‌های مختلف (متناسب با انتخاب کارفرما و کاربری سوله) اجرا می‌شود.

در این بخش عملیات تجهیز سالن ورزشی انجام می‌گردد

تمامی عملیاتی که تا به این جای کار انجام شد برای تمامی کاربری‌ها یکسان است. اما در یک سالن ورزشی زیرسازی و اجرای پوشش کف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

زیرسازی و اجرای چمن مصنوعی در سالن ورزشی

زیرسازی چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی مانند فوتسال را می‌توان به دو شیوه‌ی سطح سخت مانند بتون و سطح نرم با شیوه‌ی unbound (لایه‌بندی شن) انجام داد.

زیرسازی سطح سخت

بتون‌ریزی برای زیرسازی در سالن ورزشی سرپوشیده دارای یک تفاوت عمده با زمین‌های چمن مصنوعی سرباز است و آن بحث شیب‌بندی است. پروژه‌های سالنی نیازی به شیب‌بندی ندارند و این در صورتی است که زمین‌های سرباز با توجه به بارش مستقیم باران یا برف نیاز به زهکشی افقی داشته و با شیب ملایم اجرا می‌شوند.

زیرسازی سطح نرم یا نفوذپذیر (unbound)

شیوه‌ی زیرسازی با لایه‌بندی شن تنها سیستم مورد تایید فیفا می‌باشد که مزیت‌های فراوانی دارد از جمله:

 1. ضربه‌پذیری مناسب
 2. هزینه‌های پایین
 3. افزایش طول عمر چمن مصنوعی
 4. بدون نیاز به هزینه‌های تخریب در صورت نیاز به تغییر کاربری

سیستم unbound در سه لایه‌ی مختلف اجرا می­گردد.

مرحله‌ی نهایی اجرای چمن مصنوعی

در آخرین بخش عملیات اجرایی چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی انجام می‌شود که شامل مراحل ذیل می‌باشد.

 1. پهن کردن لایه‌ی ضربه‌گیر ژئوتکستایل
 2. پهن کردن رول‌های چمن مصنوعی و قواره‌بندی رول‌ها
 3. چسباندن رول‌ها به یکدیگر با استفاده از نوار سمینگ تیپ (لایه‌ی اتصال)
 4. تزریق سیلیس
 5. تزریق گرانول
 6. خط‌کشی

مزیت‌های سوله‌ی سبک

سوله‌ی سبک یکی از دست‌آوردهای بسیار مهم در حوزه‌ی ساختمان محسوب می‌شود. که توانسته برتری‌های چشمگیری را نسبت به سوله‌های فلزی قدیمی به خود اختصاص دهد. مهم‌ترین آن­ها عبارتند از:

 1. هزینه‌های پایین‌­تر: این سوله‌ها حدود ۳۵ درصد نسبت به سوله‌های فلزی مبلغ کمتری را طلب می‌کنند بدون آنکه از ویژگی‌های فیزیکی آنها کاسته شود.
 2. سرعت اجرای بالا: سوله‌های سبک را می‌توان از مرحله ابتدایی بعد از طراحی تا نصب و اجرای کامل در یک ماه انجام داد.
 3. قابلیت اجرا با دهانه‌های بسیار عریض
 4. قابلیت اجرا با اشکال مختلف
 5. فضای مفید بیشتر

و امروز گروه چمنزار سازه

گروه چمنزار با مطالعه و بررسی دقیق بر روی احداث چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی و اطلاع از دغدغه‌های بسیاری از مخاطبان خود در سراسر کشور که امکان بهره‌برداری از زمین‌های چمن مصنوعی، خود را در تمامی فصول سال نداشتند و هزینه اجرای چمن مصنوعی فوتبال برای یک سالن ورزشی را بسیار بالا و دور از دسترس می‌دیدند، اقدام مناسبی انجام داده. امروز مفتخر به عقد قرارداد با شرکت بزرگ ساختمانی توسعه و عمران شهر برای پوشش نیازهای ابنیه و عمرانی مخاطبان خود می‌باشد. با آغاز فصل مشترک گروه چمنزار و شرکت توسعه و عمران شهر شما می‌توانید تمامی خدمات طراحی و اجرای پروژه‌ی سالن فوتسال را از ما دریافت کرده و کارشناسان ما از ابتدای مرحله‌ی طراحی و اجرای سالن ورزشی تا آخرین مرحله‌ی زیرسازی و نصب چمن مصنوعی در کنار شما باشند.

برای اطلاع از چگونگی ارائه خدمات چمن مصنوعی سالن‌های ورزشی با کارشناسان ما تماس بگیرید.   ۵۷۷۳۲-٠٢١

 

پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی تغییر کاربری زمین کشاورزی به زمین چمن مصنوعی فوتبال بخوانبد.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.