چمن مصنوعی دو میدانی Track

چمن مصنوعی دو میدانی track

چمن مصنوعی قرمز مناسب برای زمین دو میدانی یا Track

آیا می‌دانید اجرای چمن مصنوعی قرمز در حاشیه زمین فوتبال می‌تواند بسیار کاربردی و تاثیرگذار باشد. در این بخش برای اولین بار مطالبی گذاشته شده است تا شما با چمن مصنوعی دو میدانی Track در حاشیه زمین فوتبال و نحوه اجراء و بهره‌برداری از این پوشش ورزشی بیشتر آشنا شوید. دو میدانی شامل مجموعه‌ای از ورزش‌ها مانند انواع دو، پرش، پرتاب، پیاده‌روی و رشته‌های ترکیبی است. سابقه این ورزش به سال ۷۷۶ قبل از میلاد مسیح در یونان می‌رسد. امروزه اتحادیه بین المللی فدارسیون دو میدانی برزگزاری مسابقات را در سطح بین‌المللی بر عهده دارد. این ورزش طرفداران بسیار زیادی دارد و بسیاری از افراد در سراسر دنیا سالانه رقابتهای این ورزش را دنبال می‌کنند.

با ما برای یک اتفاق تازه همراه شوید

در ابتدا باید گفت شما هزینه‌های زیادی را صرف ایجاد یک زمین چمن مصنوعی فوتبال می‌کنید. تا در کنار لذّت بخش‌تر کردن ورزش، ایمنی بازیکنان را نیز فراهم نمایید، در کنار اینها پیشنهاد ما این است:
کمی هم به جذابیت‌های بصری زمین ورزش و حتی دو منظوره شدن آن با استفاده از چمن‌‌ مصنوعی قرمز فکر کنید. پیشنهاد اجرای چمن مصنوعی قرمز در حاشیه زمین به عنوان ورزش دو میدانی (Track) نه تنها می‌تواند بخش جدایی ناپذیری از زمین فوتبال باشد، بلکه چشم‌انداز زیبایی را نیز به وجود خواهد آورد که یکی از منابع آن احساس خوب ورزش در بین بازیکنان است.

یک نکته

“هزینه نگهداری چمن مصنوعی قرمز از هر پوشش دیگری برای ورزش دو میدانی (Track) پایین‌تر است”

چمن مصنوعی دو میدانی Track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی Track

پوشش زمین با چمن مصنوعی دو میدانی

در این ورزش از چمن مصنوعی قرمز رنگ برای پوشش سطوح استفاده می‌‌شود. این چمن باید با توجه به استاندارهای پزشکی و ورزشی نصب شود. به طور کلی برای پوشش سطوح در این ورزش دو نوع چمن مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه این مقاله به آنها می‌پردازیم.

 

چمن مصنوعی دو میدانی ۵۰ میل

در روش و یا ساختار اول، چمن‌ مصنوعی ۵۰ میل استفاده می‌شود. الیاف این چمن از جنس مونوفیلامنت یا فیبریلیت هستند. این چمن با رعایت دو نکته به عنوان پوششی برای سطوح زمین دو میدانی نصب می‌شود.  این دو نکته به شرح زیرند:

·نکته اول: مناسب‌ترین روش زیرسازی چمن مصنوعی قرمز سیستمی متشکل از لایه‌های شنی نفوذپذیر (Unbound) است که می‌تواند همزمان با اجرای زیرسازی بخش زمین فوتبال انجام گیرد.
·نکته دوم: حجم مواد پرکننده سیلیس و گرانول در چمن‌های مصنوعی قرمز  ۳۰ % بیشتر از چمن مصنوعی سبز فوتبال است. زیرا با رعایت این نکته انعطاف پذیری مناسبی برای ورزشکار به وجود می‌آید.

چمن مصنوعی دو میدانی ۸ تا ۱۰ میل

در این روش از چمن مصنوعی قرمز با الیاف قرمز فیبریلیت کوتاه یعنی (بین ۸ تا ۱۰ میلی‌متر) و بسیار متراکم (تراکم طولی ۲۸۰ تا ۲۹۰) استفاده می‌شود. مسئله قابل توجه این است که زیرسازی مناسب برای نصب این نوع چمن، سطوح سخت یا نفوذ ناپذیر از جنس آسفالت یا بتن هستند، که ‌می‌تواند به صورت مجزا از زیرسازی زمین سبز فوتبال انجام پذیرند. به طور مثال، در پروژه ۱۰۴۴۰ متری چمن مصنوعی فوتبال رباط کریم سیستم اجرایی زمین سبز به صورت نفوذپذیر (Unbound) بود، که در مرحله جدید این پروژه از سیستم زیرسازی بتنی در حاشیه زمین استفاده خواهد شد.

چمن‌ مصنوعی ورزشی قرمز که با این ساختار نصب می‌شود دیگر به مواد پرکننده سیلیس و گرانول در بین الیاف نیازی نخواهد داشت.

ترسیم خطوط چمن مصنوعی دومیدانی

خط کشی در زمین دو میدانی اهمیت بسیار زیادی دارد. این خطوط با ضخامت ۱۰ سانتی‌متر در ۹۰ سانتی‌متر به صورت طولی در کارخانه و در هنگام بافت چمن مصنوعی ایجاد می‌شوند.

یک نکته بسیار مهم: خط کشی‌های سفید در چمن مصنوعی قرمز امکان بافته شدن به صورت قوس دار را  ندارند. به همین جهت در محل‌های پیچ زمین دو میدانی، خط کشی‌ با نوارهای ۱۰ سانتی‌متری سفید رنگ بر روی این چمن نصب می‌شوند.

چمن مصنوعی دو میدانی

نگهداری از چمن مصنوعی دومیدانی

این چمن، همانند چمن‌های دیگر مصنوعی که در زمین‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیاز به رسیدگی و نگهداری دارد. اما نگهداری آن اصلا دشوار نیست. برای نگهداری از این چمن باید هفته‌ای یکبار سطح چمن را بر خلاف جهت الیاف فرچه بزنید. اینکار طول عمر چمن را بالا می‌برد و به ایستایی الیاف کمک می‌کند. همچنین سطح چمن مصنوعی باید ماهیانه بررسی شود و اگر مواد پرکننده در قسمت‌هایی از چمن آسیب دیده بودند، این مواد باید دوباره به چمن مصنوعی تزریق شوند.

نکته قابل توجه: چمن مصنوعی ۸ میل دلیل تراکم بالا و ارتفاع الیاف متناسب نیازی به فرچه‌زنی و عملیات تزریق متریال پرکننده ندارد.

چگونه سطح چمن مصنوعی دومیدانی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن سطح چمن مصنوعی دو میدانی نیاز به وسایل خاصی ندارید. برای رفع کثیفی و آلودگی از روی این چمن باید از دستگاه واترجت یا دمنده باد استفاده کنید. دستگاه واترجت دستگاهی مشابه به جاروبرقی است که آب را با فشار زیاد بر روی سطح چمن می‌ریزد و آلودگی را از روی آن تمیز می‌کند. برای تمیز کردن چمن بهتر است این کار را از گوشه زمین شروع کنید و به طور مرتب پیش روید. دستگاه دمنده باد نیز دستگاهی است که با ایجاد فشار هوای قوی آلودگی را به سمت خود می‌کشاند و سطح چمن را تمیز می‌کند.

معرفی چند مدل چمن مصنوعی دو میدانی

در این قسمت به معرفی چند مدل چمنی مصنوعی دومیدانی می‌پردازیم.

چمن مصنوعی مدل صحرا قرمز

جنس نخ الیاف این چمن فیبلریت قرمز است و همین امر سبب شده است این چمن رنگی قرمز داشته باشد و مقاومت و انعطاف پذیری الیاف آن بالا رود. این چمن برای استفاده در حاشیه زمینهای فوتبال، زمینهای بازی و زمینهای ورزشی دو میدانی مناسب است.  طول عمر این محصول بسیار بالاست و حدود ۷ تا ۸ سال عمر می‌کند. این چمن جز محصولات non-infill است. چمنهای non-infill به محصولاتی گفته می‌شود که نیازی به مواد پرکننده (فیلرها) مانند سیلیس برای پرکردن فضاهای خالی ندارند.

چمن مصنوعی مدل مونوفیلامنت قرمز

جنس الیاف این چمن مونوفیلامنت قرمز است. تراکم الیاف این چمن بالاست و الیاف بسیار منعطف و برگشت‌پذیر هستند. این چمن طول عمر بالایی دارد. این چمن در مناطق سردسیر تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر و در مناطق گرمسیر تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر مقاومت دارد.

ساختار اجرایی چمن مصنوعی دو میدانی Track

آیا می‌دانید ساختار اجرایی چمن مصنوعی دو میدانی Track با توجه به استانداردهای پزشکی ـ ورزشی به چه شکل می‌باشد؟ در ابتدا باید گفت دو نوع چمن مصنوعی قرمز وجود دارد که هر کدام ساختار و روش اجرایی متفاوتی از هم دارند.

ساختار اول

روش و یا ساختار اول چمن‌های ورزشی ۵۰ میل (هم ارتفاع چمن مستطیل سبز) بافته شده از الیاف مونوفیلامنت یا فیبریلیت می‌باشند. که با رعایت دو نکته می‌توانند به عنوان پوشش چمن مصنوعی دو میدانی مورد استفاده قرار گیرند.

نکته اول

مناسب‌ترین روش زیرسازی چمن مصنوعی قرمز سیستمی متشکل از لایه‌های شنی نفوذپذیر (Unbound) می‌باشد. که می‌تواند همزمان با اجرای زیرسازی بخش زمین فوتبال انجام گیرد.

نکته دوم

مقدار حجم متریال‌های پرکننده سیلیس و گرانول در چمن‌های مصنوعی قرمز  ۳۰ % بیشتر از چمن مصنوعی سبز فوتبال می‌باشد. تا انعطاف پذیری مناسب برای ورزشکار به وجود آید.

ساختار دوم

ساختار دوم چمن مصنوعی قرمز به دلیل استانداردهای بالا چه از لحاظ ورزشی و چه پزشکی ـ ورزشی پیشنهاد ما به شماست. در این روش از چمن مصنوعی قرمز با الیاف قرمز فیبریلیت کوتاه یعنی (بین ۸ تا ۱۰ میلی‌متر) و بسیار متراکم (تراکم طولی ۲۸۰ تا ۲۹۰) استفاده می‌شود. مسئله قابل توجه این که زیرسازی مناسب برای اجرای این نوع از چمن مصنوعی دو میدانی Track سطوح سخت یا نفوذ ناپذیر از جنس آسفالت یا بتن هستند. که ‌می‌تواند به صورت مجزا از زیرسازی زمین سبز فوتبال (که عمدتاً به صورت نفوذپذیر (Unbound) است) انجام پذیرد.

به عنوان مثال

در پروژه ۱۰۴۴۰ متری چمن مصنوعی فوتبال رباط کریم سیستم اجرایی زمین سبز به صورت نفوذپذیر (Unbound) بوده. که در مرحله جدید این پروژه یعنی اجرای زمین دو میدانی از سیستم زیرسازی بتنی در حاشیه زمین استفاده خواهد شد. نکته قابل توجه این که چمن‌ مصنوعی قرمز با این ساختار دیگر نیازی به متریال‌های پرکننده نخواهد داشت.

 

ترسیم خطوط در ‌چمن‌ مصنوعی دو میدانی به چه شکل می‌باشد؟

خطوط روی چمن مصنوعی قرمز را بافت‌های سفید رنگ همان جنس چمن مصنوعی تشکیل داده‌اند. این خطوط در چمن مصنوعی دو میدانی Track با ضخامت ۱۰ سانتی‌متر و در هر ۹۰ سانتی‌متر به صورت طولی در کارخانه هنگام بافت چمن ایجاد می‌شوند.

درباره‌ی خط کشی چمن مصنوعی بیشتر بدانید.

یک نکته

خط کشی‌های سفید در چمن مصنوعی قرمز امکان بافته شدن به صورت قوس دار را ندارند. به همین جهت در محل‌های پیچ زمین دو میدانی، این خط کشی‌ها با نوارهای ۱۰ سانتی متر سفید رنگ از جنس چمن مصنوعی جانمایی می‌شود.

چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track
چمن مصنوعی دو میدانی track

اصول نگهداری پوشش چمن مصنوعی دو میدانی Track

چمن مصنوعی دو میدانی Track نیاز به کنترل و نگهداری به صورت زمان بندی شده دارد که شامل

  1. عملیات فرچه زنی الیاف – هفته‌ای یک بار
  2. عملیات تزریق مجدد متریال‌های پرکننده – ماهیانه یک بار
قابل توجه

این اصول نگهداری بیشتر برای چمن مصنوعی قرمز ۵۰mm اعلام شده است. همانطور که گفته شد چمن مصنوعی ۸mm به دلیل تراکم بالا و ارتفاع الیاف متناسب نیازی به فرچه‌زنی و عملیات تزریق متریال پر کننده ندارند.

امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *