چمن مصنوعی برای کروکت

چمن مصنوعی کروکت

کروکت یا بازی توپ و مالت چیست؟ چمن مصنوعی کروکت ؟

قرن اخیر قرن ظهور ورزش‌های متنوعی بوده است. در این قرن سختی سفر به نقاط مختلف دنیا مانند گذشته نبود و افراد توانستند به اماکن زیادی سفر کنند و با تلفیق ورزش‌هایی که در اقصی نقاط جهان دیده بودند، ورزش جدیدی را خلق کنند. ورزش کروکت ورزشی است که در قرن نوزدهم به دنیا عرضه گردید و توانست تحول عظیمی در دنیای ورزشی به وجود بیاورد. امروزه این ورزش دارای فدراسیون بین‌المللی است و همین امر نشان دهنده تقاضای بالا افراد برای ورزش‌های جدید است. قبل از آنکه به ویژگی‌های ورزش کروکت بپردازیم بهتر است نیم نگاهی به تاریخچه آن داشته باشیم.

تاریخچه ورزش کروکت

در مورد تاریخچه این ورزش دو نظریه وجود دارد. نظریه اول به این موضوع اشاره می کند که این بازی اولین بار در بین سال‌های ۱۶۶۰-۱۶۸۵ از سوی کشور فرانسه به کشور انگلستان، در زمان پادشاهی چارلز دوم، عرضه گردید و نام آن paille-maille (این واژه لاتین است و به معنای توپ و مالت است) بود. این اصطلاح در ویراست نهم دایره المعارف بریتانیا در سال ۱۸۷۷ آمده است.

ژوزف استرات در کتاب خود با نام « The Sports and Pastimes of the People of England» به توصیف این ورزش در در آن دوره در انگلستان پرداخته است:

«بازی توپ و مالت بازی است که شامل یک توپ چوبی است و با وسیله‌ای به نام مالت به توپ ضربه وارد می شود و باید از دروازه کوچکی عبور کند. در این بازی دو دروازه وجود دارد که یکی از آنها در انتهای زمین قرار دارد. این ورزش، ورزشی اشرافی است که در زمان چارلز دوم در میان اشرافیان بازی می شود و خود چارلز علاقه زیادی به این ورزش داشت»

با اینکه نام ورزش کروکت در این کتاب به طور مستقیم نیامده است، اما توصیفات این کتاب نشان می‌دهد که ورزش‌هایی مشابه به ورزش کروکت در قرن هفدم میلادی در انگلستان رواج داشته است. برخی از منابع جدید به این موضوع اشاره می‌کنند که بازی توپ و مالت در آن زمان در زمینهایی با وسعت زیاد نیز انجام می شد، اما تصاویری که در کتاب استرات آمده است تصاویری از این بازی را در زمین‌های کوچک نشان می‌دهد.

کروکت یا بازی توپ و مالت؟

توصیفاتی که از بازی توپ و مالت در دیکشنری ساموئل جانسون در سال ۱۷۵۵ آمده است شباهت زیاد این بازی به ورزش کروکت را نشان می‌دهد. نظریه دوم به این موضوع اشاره می کند که قوانین بازی مدرن کروکت در قرن هجدهم میلادی از ایرلند وارد انگلستان گردید، در آن زمان بازی مشابهی در سواحل ایرلند بازی می شد. تماس مداوم میان ایرلندی‌ها و فرانسوی‌ها از زمان حمله نورمن‌ها به ایرلند در سال ۱۱۶۹ آغاز گردیده بود.

در قرن پانزدهم میلادی این بازی در فرانسه محبوب گردید. گزارشات نشان می‌دهند نوعی بازی مشابه به کروکت در ایرلند در سال ۱۸۳۴ وجود داشته است و هیچ بازی مشابه آن در جایی غیر از ایرلند گزارش نشده است. این بازی به شدت در سالهای ۱۸۶۰ در انگلستان محبوب شد. ارل اسکس علاقه بسیار خاصی به این بازی داشت و در خانه مجلل خود مکانی را به این بازی اختصاص داده بود. در سال ۱۸۶۷ او ۶۵۰۰۰ کپی از وسایل مورد نیاز برای این بازی را تهیه کرد. این بازی بعد از آن زمان در استرالیا، کانادا، نیوزلند، جنوب آفریقا و ایالات متحده آمریکا وارد شد.

شکی وجود ندارد که انگلستان نقش مهمی در گسترش این بازی داشته است. در سال‌های ۱۸۷۰ مکان‌هایی عمومی برای این بازی در زمین‌های تنیس در نظر گرفته شد. در سال‌های ۱۸۹۰ اولین انجمن این بازی شکل گرفت و توانست به بازی مهمی در بین انگلیسی ها تبدیل شود.

چمن مصنوعی کروکت

تجهیزات مورد نیاز برای ورزش کروکت

ورزش کروکت بر روی زمین چمن بازی می‌شود. ابعاد زمین در این ورزش متفاوت است. جنس زمین می‌تواند چمن طبیعی، چمن مصنوعی و یا خاک رس باشد. وسیله دیگری که برای این بازی مورد نیاز است «مالت» است. مالت وسیله‌ای است که برای ضربه زدن به توپ استفاده می‌شود و هر ورزشکار یک مالت مخصوص به خود دارد. توپی که در این بازی استفاده می‌شود توپ پلاستیکی است. دروازه ای در این بازی در نظر گرفته می شود که بازیکنان باید توپ را از آن عبور دهند. این دروازه از جنس آهن است. پرچم وسط نیز وسیله‌ای چوبی است که باید در زمین قرار گیرد تا بازیکنان بتوانند به بازی خود ادامه دهند.

 

چمن مصنوعی کروکت

آماده سازی زمین در این ورزش اهمیت زیادی دارد. کارشناسان ورزشی بر این عقیده هستند که بهتر است از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی استفاده شود. زیرا نگهداری از چمن مصنوعی بسیار راحت است و در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است. انواع چمن که به عنوان چمن مصنوعی کروکت پیشنهاد می‌شوند به شرح زیرند:

(چمن مصنوعی ورزشی)

چمن مصنوعی مدل مولتی اسپرت ساخت ایران است. ارتفاع الیاف در این چمن به ۲۵ میلی‌متر می‌رسد، به همین دلیل این محصول در رده چمن مصنوعی با الیاف متوسط قرار می‌گیرد و مناسب برای استفاده در فضاهایی با تردد بالاست. جنس الیاف این چمن مونوفیلامنت است ودیتکس آن (وزن الیاف) برابر با ۱۲۵۰۰ است. دیتکس بالا (وزن الیاف) و جنس الیاف این چمن سبب شده اند که این محصول مقاومت بسیار بالایی در برابر کوبش داشته باشد و انعطاف پذیری الیاف آن بسیار بالا رود.

به همین دلیل از این چمن می‌توان در فضاهای پرتردد از جمله زمین‌های ورزشی استفاده کرد. همچنین این چمن استقامت زیادی در برابر فشارهای فیزیکی و آب و هوایی دارد و تقریبا در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است.

از دیگر مدل‌های مناسب به عنوان چمن مصنوعی کروکت چمن صحراست. چمن مصنوعی صحرا تولید ایران است، اما الیاف این چمن وارداتی (کمپانی تنکاته هلند) هستند. ارتفاع الیاف در این نوع چمن به ۲۵ میلی‌متر می‌رسد به همین دلیل در رده چمن‌های مصنوعی با الیاف متوسط قرار می‌گیرد. جنس نخ الیاف این چمن فیبلریت است و همین امر سبب شده است مقاومت و انعطاف پذیری الیاف این چمن بالا رود و برای استفاده در فضاهای پرتردد و زمین‌های ورزشی مناسب باشد. طول عمر این محصول بسیار بالاست و حدود ۷ تا ۸ سال عمر می‌کند.

این چمن جز محصولات non-infill است. چمن‌های non-infill به محصولاتی گفته می‌شود که نیازی به مواد پرکننده (فیلرها) مانند سیلیس برای پرکردن فضاهای خالی ندارند. البته اگر این چمن در فضاهایی مانند زمین‌های ورزشی مورد استفاده قرار گیرند، بهتر است از مواد پرکننده در آنها استفاده شود تا مقاومت آن بالاتر رود.

چمن مصنوعی الماس (دایمند) ساخت ایران است. ارتفاع الیاف این چمن به ۲۵ میلی‌متر می‌رسد، به همین دلیل این محصول در رده چمن مصنوعی با الیاف متوسط قرار می‌گیرد و مناسب برای استفاده در فضاهایی با تردد بالاست. جنس الیاف این چمن مونوفیلامنت است ودیتکس آن (وزن الیاف) برابر با ۱۳۲۰۰ است. دیتکس بالا، جنس الیاف و شکل الماس گونه این چمن سبب شده‌اند که این محصول مقاومت بسیار بالایی در برابر کوبش داشته باشد و انعطاف‌پذیری الیاف آن بسیار بالا رود.

به همین دلیل از این چمن می‌توان در فضاهای پرتردد از جمله زمین‌های ورزشی استفاده کرد. طول عمر این محصول تقریبا ۷ تا ۸ سال است. این چمن در رده چمن مصنوعی non-infill قرار دارد.

چمن‌های مصنوعی non-infill محصولاتی هستند که نیازی ندارند که مواد پرکننده‌ای مانند سیلیس در بین الیاف آن به کار رود.  این چمن دوبافت است و همین امر سبب می‌شود وقتی بر روی سطح قرار می‌گیرد، ترکیب رنگ سبز روشن و تیره آن فضا را بسیار زیبا ‌کند.

چمن مصنوعی مدل سپیدار ساخت ایران است. ارتفاع الیاف در این نوع چمن به ۲۰ میلی‌متر می‌رسد به همین دلیل این محصول در رده چمن‌های مصنوعی با الیاف متوسط قرار می‌گیرد.جنس نخ الیاف این چمن فیبلریت است و همین امر سبب شده است مقاومت و انعطاف پذیری الیاف این چمن بالا رود و برای استفاده در فضاهای پرتردد مانند زمین‌های ورزشی مناسب باشد. طول عمر این محصول بسیار بالاست و حدود ۷ تا ۸ سال عمر می‌کند. الیاف این چمن پهن برگ هستند. این چمن محصولی کاملا تخصصی است که به دلیل دوام بالا عمدتا در زمین‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ این چمن سبز تیره است.

چمن مصنوعی کروکت

چگونه چمن مصنوعی کروکت را تمیز کنیم؟

دستگاه واترجت یکی از وسایلی است که برای تمیز کردن چمن مصنوعی کروکت بدان نیاز دارید. این دستگا آب را با فشار زیاد بر روی سطح چمن مصنوعی می‌ریزد و گرد و غبار و برگ‌های خشک شده‌ای را که بر روی سطح چمن مصنوعی وجود دارند، از بین می‌برد. فشار آب هرگز به الیاف چمن مصنوعی آسیب وارد نمی‌کند زیرا این الیاف به خوبی به لایه زیرین چمن متصل شده‌اند و به راحتی از آن جدا نمی‌شوند. پس از تمیز کردن چمن با این دستگاه بهتر است با استفاده از دستگاه فرچه‌زنی الیاف چمن را فرچه بزنید. اینکار به مقاومت الیاف چمن کمک می‌کند و طول عمر آن را افزایش می‌دهد.

 

چمن مصنوعی کروکت را از گروه چمنزار بخواهید!

اگر صاحب زمین ورزشی هستید و یا می‌خواهید در باغ ویلا، حیاط خانه و یا روف گاردن خود بازی کروکت را انجام دهید، می‌توانید چمن مصنوعی کروکت به همراه لوازم آن را از شرکت چمنزار سفارش دهید. . چمنزار تمامی این متعلقات را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید از مشاوره‌های رایگان این مرکز بهره ببرید.

برای خرید چمن مصنوعی کروکت و لوازم مورد نیاز از  شرکت چمنزار می‌توانید به یکی از دو روش زیر اقدام کنید:

  • خرید از وب سایت: تمامی محصولات چمنزار بر روی وب سایت این شرکت موجود هستند. شما می‌توانید وارد سایت این شرکت بشوید با انتخاب گزینه خرید و پرداخت از طریق درگاه بانکی محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در عرض یک هفته محصول را درب منزل تحویل بگیرید.
  • خرید تلفنی: شما به راحتی می‌توانید با تیم چمنزار تماس بگیرید و مشاوره‌های رایگان خرید و اطلاع از قیمت چمن مصنوعی را از تیم فروش این مرکز دریافت کنید. سپس اقدام به خرید محصول مورد نظر بکنید.
امتیاز دهید

محصولات شرکت چمنزار

زمین‌های گلف و مینی گلف

چمن مصنوعی مدل پات

۱۹۸,۰۰۰ تومان

چمن مصنوعی مدارس و مهدکودک

چمن مصنوعی مدل صحرا

۳۵۰,۰۰۰ تومان

زمین‌های گلف و مینی گلف

پرچم گلف

زمین‌های گلف و مینی گلف

چاله گلف

چمن مصنوعی ارزان و اقتصادی

چمن مصنوعی مدل یاس

۱۶۸,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *